93. ceremonia wręczenia Oscarów – jak typować faworytów do wygranej?

93. ceremonia wręczenia Oscarów – jak typować faworytów do wygranej?

Ceremonia wręczania Oscarów za 2020 rok powinna odbyć się 25 kwietnia. 15 marca poznaliśmy natomiast nominacje, dzięki czemu, możemy rozpocząć dywagacje na temat tego, którzy artyści oraz które produkcje otrzymają prestiżowa statuetkę. Wśród nominowanych znalazł się Polak, Dariusz Wolski, za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata”. Sprawdźmy, w których kategoriach 93. ceremonia wręczenia Oscarów wzbudzi największe emocje.

Kiedy odbędzie się 93. ceremonia wręczenia Oskarów?

Pierwotnie, gala organizowana przez Amerykańską Akademią Filmową miała odbyć się 28 lutego. Ze względu na pandemię koronawirusa postanowiono jednak przenieść ceremonię na późniejszy termin. Było to spowodowane m.in. w opóźnieniach premier popularnych filmów, które w opinii ekspertów mogły włączyć się do walki o statuetki. Niedawno pojawiła się informacja o tym, że Brytyjska Akademia Filmowa planuje przeprowadzić swoją galę z nagrodami BAFTA 11 kwietnia. 93. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się dwa tygodnie później, 25 kwietnia. Niedawno, Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała listę nominacji do prestiżowych nagród.

Najważniejsze kategorie w tegorocznych Oscarach

Nagrody zostaną przyznane w ponad 20 kategoriach. Uwagę widzów z całego świata przyciąga jednak kilka najważniejszych kategorii, takich jak: Film, Reżyser, Aktor i Aktorka Pierwszoplanowa, a także Scenariusz Oryginalny. To właśnie te kategorie są postrzegane za najbardziej prestiżowe. Pozytywną informacją dla fanów z Polski jest nominacja dla polskiego operatora filmowego, Dariusza Wolskiego, za najlepszą muzykę do filmu. Chodzi oczywiście o film „Nowiny ze świata”, który spotkał się z umiarkowanie pozytywnymi opiniami krytyków. Muzyka była jednak wskazywana jako mocny atut tego filmu. Ciężko jednak stwierdzić, czy Polak ma realne szanse na otrzymanie statuetki.

Największe emocje wzbudza oczywiście statuetka dla najlepszego filmu. W gronie nominowanych znalazły się następujące produkcje: „Ojciec”, „Judas and the black Messiah”, „Mank”, „Minari”, „Nomadland”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Sound of Metal” oraz „Proces siódemki z Chicago”. O kilka statuetek może powalczyć film „Nomadland”. Jest on nominowany w kilku kategoriach. Mocną kandydatką do statuetki jest Chloe Zhao, która może otrzymać nagrodę za reżyserię, a także scenariusz adaptowany. To właśnie na tym filmie skupia się największa uwaga widzów.

Popularne typy na Oscary w 2021 roku

Jeśli chodzi o statuetkę dla najlepszego filmu, pewniakiem do Oscara wydaje się film Nomadland, który przynajmniej według kursów bukmacherskich dystansuje konkurencję. Zwycięstwo tego filmu możemy obstawić z kursem 1,35. Drugi na liście jest film „Proces Siódemki z Chicago” z kursem 5,00. Wydaje się, że pozostałe filmy nie mają większych szans na sukces w tej kategorii.
Jeśli chodzi o statuetkę dla najlepszego aktora, wydaje się, że w tej kategorii możemy wyznaczyć jedynego, słusznego kandydata. Chodzi oczywiście o Chadwicka Bosemana za występ w filmie: „Ma Rainey: Matka Bluesa”. Boseman wcielił się w rolę Levee Greena. Pozostali nominowani to: Riz Ahmen, Anthony Hopkins, Gary Oldman oraz Steven Yeun.

93. ceremonia wręczenia Oscarów może zaskoczyć w kategorii: najlepsza aktorka. Wśród nominowanych znalazły się: Viola Davis, Carey Mulligan, Vanessa Kirby, Frances McDormand oraz Andra Day. Główną faworytką wydaje się Carey Mulligan za występ w filmie: „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”, jednakże o statuetkę powalczą na pewno Frances McDormand za rolę w „Nomanland” oraz Andra Day za występ w filmie: „The United States vs. Billie Holiday”.

Gdzie można obstawiać zakłady na Oscary 2021?

Zakłady bukmacherskie na Oscary 2021 można obstawiać w serwisie bukmacherskim LV BET. Każdego roku ceremonia wręczania prestiżowych nagród filmowych cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony milionów ludzi na całym świecie. Także typerzy chętnie obstawiają swoje typy, podążając za opiniami ekspertów oraz krytyków filmowych. Trzeba jednak przyznać, że Amerykańska Akademia Filmowa równie często podąża za głosem większości, jak również zaskakuje niespodziewanym wyborem. W związku z tym, możemy się spodziewać, że 93. ceremonia wręczenia Oscarów również wzbudzi duże emocje. My przede wszystkim trzymamy kciuki za Dariusza Wolskiego, który ma szansę dołączyć do niezbyt długiej listy 11 Oscarów dla polskich filmów lub artystów w historii.