El. MŚ 2022: Grupa I. Wyniki, tabela, terminarz

El. MŚ 2022: Grupa I. Wyniki, tabela, terminarz

Za nami pierwsze mecze eliminacji do mistrzostw świata 2022 w Katarze. Ile punktów w marcowych spotkaniach zdobyła Polska? Które miejsce w tabeli zajmuje i kiedy wróci do rywalizacji w kwalifikacjach MŚ 2022?

Przełożenie mistrzostw Europy z 2020 na 2021 rok spowodowało, że trzeba było znacznie zagęścić terminarz meczów reprezentacji w eliminacjach do mundialu w Katarze. Przyszłoroczne MŚ zostaną rozegrane zimą, a kwalifikacje do nich rozpoczęły się dopiero kilka dni temu – w marcu 2021. To oznacza, że w marcowych terminach większość europejskich reprezentacji – w tym Polska – musiała zagrać aż trzy mecze.

WYNIKI W GRUPIE I

Biało-czerwoni kwalifikacje do mundialu zainaugurowali wyjazdowym starciem z Węgrami w Budapeszcie. Po 53 minutach przegrywali już 0:2, ale w drugiej części spotkania odwrócili losy meczu i wyrównali na 2:2. Nie poddali się też po stracie trzeciego gola, bo znów zdołali doprowadzić do remisu i mecz zakończył się ostatecznie wynikiem 3:3. Nieco mniej nerwów było kilka dni później w spotkaniu z Andorą, które udało się wygrać 3:0 po dwóch trafieniach Roberta Lewandowskiego i jednym Karola Świderskiego. Marcowe zgrupowanie zakończyło się prawdziwą wisienką na torcie, czyli starciem z Anglią na Wembley. Niestety znów to reprezentacja „Synów Albionu” okazała się górą i zwyciężyła 2:1 po trafieniach Harry’ego Kane’a i Harry’ego Maguire’a, a jedyną bramkę dla „biało-czerwonych” zdobył Jakub Moder.

Jak w pierwszych meczach eliminacyjnych wypadły inne drużyny z naszej grupy? Anglicy zanotowali komplet zwycięstw i stracili ledwie jednego gola (właśnie w meczu z Polską). Węgrzy – najgroźniejsi rywale naszej drużyny w walce o awans – po remisie w Budapeszcie później pokonali San Marino i Andorę. Sześć punktów po pierwszych trzech meczach ma Albania, która przegrała z Anglią, ale za to pokonała grupowych outsiderów, czyli wspomniane San Marino i Andorę – te dwie drużyny zamykają stawkę grupy I.

Wyniki pierwszych meczów el. MŚ 2022 w grupie I:

25 marca:
Anglia – San Marino 5:0
Węgry – Polska 3:3
Andora – Albania 0:1

28 marca:
Albania – Anglia 0:2
Polska – Andora 3:0
San Marino – Węgry 0:3

31 marca:
Anglia – Polska 2:1
Andora – Węgry 1:4
San Marino – Albania 0:2

TABELA GRUPY I

Po pierwszych trzech kolejkach liderem grupy I zgodnie z przewidywaniami jest Anglia, która ma na swoim koncie komplet punktów. Tuż za plecami lidera plasują się Węgrzy, którzy mają na koncie siedem „oczek”. Z kolei trzecia lokata dość niespodziewanie przypadła udziałem Albanii. Polska zajmuje czwarte miejsce z dorobkiem czterech punktów w trzech meczach.

  1. Anglia – 9 pkt
  2. Węgry – 7 pkt
  3. Albania – 6 pkt
  4. Polska – 4 pkt
  5. Andora – 0 pkt
  6. San Marino – 0 pkt

TERMINARZ GRUPY I

Kiedy Polacy i reszta drużyn z grupy I wrócą do rywalizacji w eliminacjach MŚ 2022? Dopiero na jesieni. Po zakończeniu sezonu klubowego rozpoczną się bowiem przygotowania do Euro 2021. Polacy przed startem ME rozegrają dwa sparingi – 1 czerwca z Rosją i 8 czerwca z Islandią – a już niedługo później czeka ich pierwszy mecz na mistrzostwach. Rywalem biało-czerwonych będzie Słowacja (14 czerwca). Przypomnijmy, że na Euro podopieczni Paulo Sousy zagrają jeszcze z Hiszpanią (19 czerwca) i ze Szwecją (23 czerwca).

To oznacza, że najbliższe spotkania eliminacji do mundialu w Katarze czekają nas dopiero po Euro, a więc we wrześniu. Podczas tego zgrupowania biał0-czerwoni zmierzą się z Albanią (2 września u siebie), San Marino (5 września na wyjeździe) i Anglią (8 września u siebie). Kolejne mecze odbędą się w październiku i listopadzie, kiedy to zakończą się kwalifikacje.

Terminarz reprezentacji Polski w el. MŚ 2022:

02.09: Polska – Albania
05.09: San Marino – Polska
08.09: Polska – Anglia
09.10: Polska – San Marino
12.10: Albania – Polska
12.11: Andora – Polska
15.11: Polska – Węgry