Inauguracja cyklu Grand Prix 2021 – ruszają indywidualne mistrzostwa świata w żużlu

Inauguracja cyklu Grand Prix 2021 – ruszają indywidualne mistrzostwa świata w żużlu

24 kwietnia rozpocznie się cykl Grand Prix 2021, w którym najlepsi żużlowcy powalczą o tytuł indywidualnego mistrza świata. Obrońcą tytułu jest Bartosz Zmarzlik, który zdobywał złoto w dwóch poprzednich edycjach. Przed nami 11 turniejów, z czego przynajmniej trzy odbędą się w Polsce. Zmagania rozpoczną się od Italian Fim Speedway Grand Prix, na stadionie Olimpia w Terenzano. Co warto wiedzieć na temat nadchodzącego cyklu Grand Prix?

Terminarz Grand Prix na żużlu w sezonie 2021

Zmagania we włoskiej miejscowości Terenzano zainaugurują zmagania o tytuł indywidualnego mistrza świata. Zmagania rozpoczną się 24 kwietnia. W Grand Prix 2021 odbędzie się 11 turniejów. Na ten moment, poza zawodami we Włoszech, znamy również terminy i lokalizacje 9 turniejów:

  • 22 Maja: Grand Prix Niemiec w Teterow
  • 5 czerwca: Grand Prix Czech w Pradze
  • 19 czerwca: lokalizacja jeszcze nie znana,
  • 17 lipca: Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff
  • 31 lipca: I Grand Prix Polski we Wrocławiu
  • 7 sierpnia: II Grand Prix Polski w Warszawie
  • 14 sierpnia: Grand Prix Szwecji w Malilla
  • 28 sierpnia: Grand Prix Rosji w Togliatti
  • 11 września: Grand Prix Danii w Vojens
  • 2 października: III Grand Prix Polski w Toruniu

Wyniki zdobywane przez zawodników w poszczególnych turniejach będą sumowane w klasyfikacji generalnej. Zawodnik, który na przestrzeni 11 turniejów zgromadzi na swoim koncie największą liczbę punktów, zdobędzie tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu.

Jacy zawodnicy wezmą udział w Italian Fim Speedway Grand Prix?

Przed rozpoczęciem nowego sezonu znamy 15 uczestników, którzy będą mieli okazję powalczyć o tytuł mistrza świata. W każdym Grand Prix udział bierze 16 zawodników. Organizatorzy mają możliwość wręczenia jednej dzikiej karty. Ponadto, w razie kontuzji jednego z zawodników, wytypowana jest lista rezerwowych. W gronie stałych zawodników na Grand Prix 2021 znaleźli się: Bartosz Zmarzlik, Tai Woffinden, Fredrik Lindgren, Maciej Janowski, Leon Madsen, Jason Doyle, Artiom Łaguta, Emil Sajfudinow, Martin Vaculik, Max Fricke, Matej Zagar, Anders Thomsen, Oliver Berntzon, Krzysztof Kasprzak oraz Rober Lambert. Pierwsza trójka na liście rezerwowych to: Alensandr Łoktajew, Jaimon Lidsey oraz Dominik Kubera.

W jakim systemie rozgrywane będzie Grand Prix Włoch?

Inauguracja Grand Prix 2021 w żużlu to dobra okazja, aby przypomnieć sposób rozgrywania poszczególnych zawodów. W trakcie każdego turnieju rozgrywa się w sumie 23 biegi. W 20 biegach, każdy zawodnik ma pięć występów, podczas których zmierzy się ze wszystkimi uczestnikami Grand Prix. Wygrana wyścigu to 3 punkty, drugie miejsce 2 punkty, trzecie miejsce to 1 punkt, a zawodnik na czwartym miejscu nie zdobywa punktów. Po 20 biegach, ośmiu najlepszych zawodników awansuje do dwóch półfinałów.

Zgodnie z klasyfikacją Grand Prix, zawodnicy przystępujący do półfinału z największą liczbą punktów mogą wybrać pole startowe, z którego chcą rozpocząć wyścig. Z każdego półfinału awansuje po dwóch najlepszych zawodników, którzy obsadzą decydujący bieg finałowy. Także w tym przypadku, zawodnicy w zależności od zgromadzonych punktów wybierają pole startowe. Grand Prix wygrywa zwycięzca finału, nawet jeśli inny zawodnik zdobył na przestrzeni wszystkich biegów więcej punktów. Wszystkie punkty są sumowane w klasyfikacji generalnej Grand Prix.

Analiza bukmacherska na Italian Fim Speedway Grand Prix

4 kwietnia zainauguruje polska liga żużlowa, w której występują wszyscy uczestnicy Grand Prix. Dzięki temu, będziemy w stanie poznać dyspozycję wszystkich zawodników przed zawodami we Włoszech. Wówczas będziemy w stanie realnie ocenić szanse poszczególnych zawodników. Zawody na torze w Terenzano po raz ostatni rozgrywano w 2013 roku. Zwyciężył Niels Kristian Iversen przed Taiem Woffindenem oraz Emilem Sajfudinowem. Brytyjczyk i Rosjanin na pewno będą wymieniani w gronie faworytów, podobnie jak Bartosz Zmarzlik, aktualny mistrz świata.

Zakłady bukmacherskie na Grand Prix 2021

W serwisie bukmacherskim LV BET możemy obstawiać wyniki Italian Fim Speedway Grand Prix. W ofercie bukmachera pojawią się wszystkie turnieje wchodzące w skład cyklu Grand Prix 2021. Gracze mogą typować wyniki poszczególnych wyników, a także wskazywać, kto ich zdaniem zdobędzie więcej punktów w rywalizacji H2H. Klienci LV BET mogą również wytypować faworyta do zwycięstwa Italian Fim Speedway Grand Prix, a także do zdobycia indywidualnego mistrzostwa świata.