Wyścig kolarski Critérium du Dauphiné

Wyścig kolarski Critérium du Dauphiné

Z Chambon-sur-Lac do fortu Bastille w Grenoble poprowadzi tegoroczny wyścig Critérium du Dauphiné. Kolarze zmierzą się w dniach 4-11 czerwca 2023 r. Rywalizacja ta znana jest jako wyścig przygotowujący do Tour de France. Czy w tym roku zobaczymy na jego trasie przyszłych zwycięzców? Śledź poczynania kolarzy i typuj ich wyniki w zakładach bukmacherskich LV BET!

Najważniejsze informacje o wyścigu Critérium du Dauphiné

Eksperci wskazują, że pierwsze trzy dni wyścigu nie powinny wiele znaczyć dla klasyfikacji generalnej. Na czwartym etapie zaplanowana jest za to jazda indywidualna na czas o długości 31 kilometrów. To ona ma ustawić kolejność zawodników przed alpejskimi odcinkami.

Podczas szóstego etapu peleton będzie wspinał się do stacji narciarskiej Crest-Voland (2,5 km; 6,2%), w kolejnym na przełęcz Croix-de-Fer (13,1 km; 6,2%), a meta położona będzie na wysokości 2067 metrów. Będzie to rekord w historii “Delfinatu”. Będzie to trudny odcinek, na którym przewyższenia wyniosą ponad 4000 metrów.

W ostatnim dniu wyścigu zaplanowane są przejazdy przez przełęcze – krótsze, ale bardziej strome wspinaczki. Kolarzy zaliczą Col du Granier (9,6 km; 8,6%), Col de Cucheron (7,7 km; 6,2%), Col de Porte (7,4 km; 6,8%) czy La Bastille (1,8 km; 14,2%). W tym miejscu wyścig przejeżdżał po raz ostatni w 2000 r.

Zeszłoroczną edycję wyścigu Criterium du Dauphine wygrał Primoz Roglic. Wyprzedził późniejszego triumfatora “Wielkiej Pętli”, Jonasa Vingegaardem.

Trasa wyścigu

  • 4 czerwca – etap 1: Chambon-sur-Lac – Chambon-sur-Lac (157,7 km)
  • 5 czerwca – etap 2: Brassac-les-Mines – La Chaise-Dieu (167,3 km)
  • 6 czerwca – etap 3: Monistrol-sur-Loire – Le Coteau (191,3 km)
  • 7 czerwca – etap 4: Cours – Belmont-de-la-Loire (31,1 km, jazda indywidualna na czas)
  • 8 czerwca – etap 5: Cormoranche-sur-Saône – Salins-les-Bains (191,1 km)
  • 9 czerwca – etap 6: Nantua – Crest-Voland (168,2 km)
  • 10 czerwca – etap 7: Porte-de-Savoie – Col de la Croix de Fer (147,7 km)
  • 11 czerwca – etap 8: Le Pont-de-Claix – La Bastille – Grenoble Alpes Métropole (152,8 km)

Od jak dawna odbywa się wyścig Critérium du Dauphiné?

Będzie to 75. edycja kolarskich zawodów Critérium du Dauphiné, wcześniej znanych jako Critérium du Dauphiné Libéré. Od początku był to etapowy wyścig kolarski skierowany dla zawodowców. Rozgrywany jest od 1947 r. na terenie Delfinatu, czyli. Historycznego regionu w południowo-wschodniej Francji.

Obok Tour de Sisse uchodzi za najważniejszy sprawdzian przed Tour de France. Jego triumfatorzy często wygrywają później najważniejszy wyścig kolarski we Francji i na świecie.

Zawody są bardzo wymagające. Trwają około tygodnia i rozgrywane są w pierwszej połowie czerwca, przeważnie we francuskich Alpach i Prowansji. W harmonogramie zazwyczaj znajduje się prolog i górska czasówka, która uchodzi za bardzo trudną. Często najtrudniejsze etapy Critérium du Dauphiné pokrywają się z trasami etapów Tour de France.

W historii wyścigu jest też piękny polski akcent. Pierwszym zwycięzcą wyścigu w 1947 r. był Polak mieszkający na stałe we Francji – Edward Klabiński.

Uczestnicy wyścigu Critérium du Dauphiné

Na francuskiej trasie zobaczymy 18 World Teamów, które obligatoryjnie muszą wystartować w rywalizacji. Są to:

–  TotalEnergies

– Lotto Dstny (Van Gils Maxim)

– AG2R Citroen Team (Peter Nans, Bouchard Geoffrey, Van Avermaet Greg)

– Alpecin-Deceuninck

– Astana Qazaqstan Team

– Bahrain – Victorious

– BORA – Hansgrohe (Buchmann Emanuel, Hindley Jai, Jungels Bob)

– Cofidis (Tomasz Benjamin, Perez Anthony)

– EF Education-EasyPost (Carapaz Richard)

– Groupama – FDJ (Martinez Lenny, Geniet Kevin)

– INEOS Grenadiers

– Intermarche – Circus – Wanty (Goossens Kobe)

– Jumbo – Visma (Kruijswijk Steven, Benoot Tiesj, Vingegaard Jonas, Gloag Thomas)

– Movistar Team (Muhlberger Gregor, Jorgenson Matteo, Mas Enric)

– Soudal – Quick Step (Alaphilippe Julian, Vansevenant Mauri)

– Team Arkea Samsic

– Team Jayco AlUla

– Team DSM (Vandenabeele Henri)

– Trek – Sagafredo

– UAE Team Emirates

– Israel – Premier Tech

– Total Energies

– Uno-X Pro Cycling Team

Dołączą do nich 4 Pro Teamy. Z obligatoryjnej dzikiej karty skorzystały TotalEnergies, Lotto Dstny i Israel – Premier Tech. Zaproszenia od organizatorów trafiły natomiast do Uno-X Pro Cycling Team. W sumie wystartują 22 zespoły, czyli prawdopodobnie 154 kolarzy.

Faworyci wyścigu Critérium du Dauphiné

Ostatnią edycję wygrał Primož Roglič, który przegoił swojego klubowego kolegę Jonasa Vingegaardem. Ich występ okazał się być preludium do wspaniałego pokazu tego duetu z Jumbo-Visma podczas Wielkiej Pętli. Aby pewnie typować faworytów zbliżającej się rywalizacji trzeba poznać dokładną listę zawodników, którzy staną na starcie tegorocznych zmagań.

W tej edycji zmagań lider klasyfikacji punktowej nie będzie poruszał się w jasnozielonej koszulce. Podczas wyścigów Paryż-Nicea, Critérium du Dauphiné i Tour de France trykot będzie zdecydowanie ciemniejszy niż dotychczas. Ciemnozielony kolor ozdobiony będzie szeregiem innych zielonych odcieni w postaci akcentów na rękawkach, kołnierzyku czy napisów.  Organizatorzy zmienili nie tylko kolor ubrania, ale też jego producenta – zamiast Le Coq Sportif wyprodukuje je włoski Santini. Marka ta ma duże doświadczenie w kolarskim świecie.  Odpowiedzialna jest m.in. za trykot lidera La Vuelta a España czy tęczowe koszulki wręczane na podium mistrzostw świata.

Jak obstawiać wyścig Critérium du Dauphiné?

Tour de France, Giro d’Italia czy Vuelta de Espana – te wyścigi zna każdy wielbiciel kolarstwa! Podczas obstawiania warto jednak siegnąć również po nie wydarzenia. Criterium du Dauphine jest jednym z najważniejszych, bo przygotowuje do Wielkiej Pętli. Analiza bukmacherska może więc pomóc w obstawianiu dwóch wydarzeń. Co wziąć pod uwagę? Przewidywania ekspertów czy wskazania bukmacherów mogą pomóc, jednak podstawą powinny być własne wskazania. Forma zawodników, ich możliwości i motywacje wydają się kluczowe. Doświadczeni typerzy analizują też trasę, sprawdzają czy podobne odcinki były już w przeszłości i kto na nich wygrywał. Duży wpływ na wynik rywalizacji ma też pogoda – to właśnie ona potrafi pokrzyżować wszystkie plany i całkowicie zmienić wyniki rywalizacji. Sprawdzenie prognozy może więc okazać się kluczowe!

Początkujących typerów może przerazić ilość zawodników startujących w wyścigach. Warto jednak wiedzieć, że kolarstwo jest specyficzną dziedziną sportu i mimo wielu kolarzy na starcie o sukces walczy tak naprawdę tylko kilku z nich. To liderzy teamów, na których zwycięstwo pracują pozostali sportowcy z zespołu.

Zakłady bukmacherskie na kolarstwo i wyścig Critérium du Dauphiné

Serwis internetowy i aplikacja mobilna LV BET – to właśnie tam możesz postawić swoje kupony bukmacherskie na najważniejsze wydarzenia kolarskie na świecie, w tym na wyścig Criterium du Dauphine. Najważniejsze informacje o tym wydarzeniu znajdziesz zaś na blogu sportowym LV BET.

Jakie rynki możesz typować? Wskazanie zwycięzcy całego wyścigu albo wskazanego etapu, TOP 3 czy porównanie H2H – to podstawowe możliwości obstawiania kolarstwa w zakładach bukmacherskich. Na każdy z rynków dostaniesz atrakcyjne kursy, a jeśli skorzystasz z promocji i bonusów będziesz miał szansę na dłuższą grę i wyższe wygrane! Jesteś gotowy na nowe wyzwanie? Podejmij je już dziś! i postaw swoje typy bukmacherskie na wyścig Criterium du Dauphine w LV BET!