Wyścig kolarski Mediolan-San Remo

Wyścig kolarski Mediolan-San Remo

Organizator wyścigów RCS Sport już rok temu ujawnił, że planuje w 2023 r. zorganizować pierwszą edycję Mediolan-San Remo kobiet. Według założeń, włoski klasyk ma się odbyć w tym samym terminie co rywalizacja mężczyzn. A co wiemy o zbliżającym się wyścigu? Przygotowaliśmy najważniejsze informacje, dzięki którym z łatwością postawisz swoje typy bukmacherskie na kolarstwo w LV BET!

Najważniejsze informacje o wyścigu Mediolan-San Remo

Mediolan-San Remo, a dokładniej Milano-Sanremo to jeden z najsłynniejszych klasycznych wyścigów kolarskich. Trwa jeden dzień, rozgrywany jest zawsze w marcu. Zawdzięcza temu swoją kolejną nazwę – „wiosenne mistrzostwa świata”. Zaliczany do pięciu tzw. kolarskich monumentów, obok Ronde van Vlaandere, Paryż-Roubaic, Liege-Bostogne-Liege oraz Giro di Lombardia.

Organizatorem wyścigu od 1907 r. jest włoski dziennik La Gazzetta dello Sport. W 2005 r. UCI włączyło go do cyklu Pro Tour. Jest to najdłuższy obecnie rozgrywany wyścig klasyczny.

Najwięcej zwycięstw w wyścigu – aż siedem – ma na koncie Belg Eddy Merckx (1966–1967, 1969, 1971–1972, 1975–1976) W historii zapisali się też Polacy. Dwukrotnie w czołówce wyścigu znajdował się Zbigniew Spruch (3. miejsce w 1999 r. i 4. miejsce w 2000 r.) W 2017 r. zwyciężył natomiast Michał Kwiatkowski.

Trasa wyścigu

Kolarze rozpoczną swoje zmagania w Mediolanie na placu Via della Chiesa Rossa. Od mety będzie ich dzieliło 291 km. Przejadą po dość płaskim terenie m.in. przez miejscowości Binasco czy Tortona, a następnie rozpoczną wspinaczkę na Campio Ligure i ostatecznie najwyżej położoną na trasie przełęcz Passo del Turchino.  Dalsza trasa poprowadzi po pagórkowatym terenie, m.in. przez Ceriale, Capo Mele, Capo Cervo, Cipressa do Poggio di Sanremo. Peleton ostatecznie triumfuje w San Remo na via Roma.

Od jak dawna odbywa się wyścig Mediolan-San Remo?

Po raz pierwszy wyścig na trasie Medional-San Remo zorganizowano w 1907 r. Od tego czasu kolarze nie rywalizowali tam tylko trzy razy – w 1916 r. i w latach 1944-45. Pierwszym zwycięzcą włoskiego wyścigu był Francuz Lucien Petit-Breton, późniejszy zwycięzca Tour de France. W 1960 r. do programu podłączono podjazd Poggio, który stał się najważniejszym punktem imprezy, a 22 lata później w wyścigu dodano krótki podjazd na ostatnich kilometrach – Cipressa.

Najwięcej razy na trasie Milano-Sanremo wygrywał Belg Eddy Merckx. „Kanibal” triumfował 7 razy. Jego rodacy wygrywali w sumie 20 razy, a najczęściej triumfowali Włosi – 51. Tylko raz najszybszy okazał się Polak. Był nim Michał Kwiatkowski, który wygrał w 2017 r., a w 2019 r. zdobył brązowy medal. W 1999 r. na trzecim miejscu znalazł się Zbigniew Sprucha,

Uczestnicy wyścigu Mediolan-San Remo

W wyścigu Mediolan – San Remo udział wezmą te same ekipy, co w zawodach Strade Bianche. To trzy zespoły posiadające obligatoryjną dziką kartę, czyli Israel – Premier Tech, Lotto-Dstny i TotalEnergies. Wystąpią też po 2 Pro Teamy z Włoch i Szwajcarii. Na starcie zabraknie Team Corratec, który nie otrzymał dzikiej karty.  Zobaczymy więc EOLO-Kometa i Green Project-Bardiani CSF-Faizanè. Zaproszenia otrzymały także szwajcarskie Q36.5 Pro Cycling Team i Tudor Pro Cycling Team. Warto pamiętać, że w przedostatnim zespole ścigają się Szymon Sajnok i Kamil Małecki.

Faworyci wyścigu Mediolan-San Remo

Wśród zawodników, którzy mają największe szanse na miejsce na podium, wymienia się m.in. ubiegłorocznych zwycięzców. W 2022 r. triumfowali: Matej Mohorić, Anthony Turgis i Mathieu van der Poel. Do walki z nimi chce przystąpić Peter Sagan (Total Energies), trzykrotny mistrz świata w kolarstwie szosowym. Wraca on do walki o najwyższe miejsca podium. Po infekcjach wywołanych przez COVIID-19 chce udowodnić, na co go stać. Ogłosił, że jego głównym celem wiosną będzie wyścig Mediolan-San Remo. Startował w nim dwanaście razy i dwa razy był drugi. W 2017 r. przegrał z Michałem Kwiatkowskim

Jak obstawiać wyścig Mediolan-San Remo?

Przed rozpoczęciem wyścigów kolarzy nie tylko na trasie z Mediolanu do San Remo, ale też podczas innych wyścigów, warto poznać najpierw reguły, którymi rządzą się zawody. Każdy team ma lidera, a w rywalizacji o miejsce na podium de facto nie biorą udziału wszyscy zawodnicy, a wyłącznie ci najlepsi. Kto tym razem wygra? Przeanalizuj możliwości najlepszych kolarzy, a z łatwością postawisz swoje kupony na kolarstwo w LV BET!

Zakłady bukmacherskie na kolarstwo i wyścig Mediolan-San Remo

Który zawodnik wygra? Czy o zwycięstwo powalczą Movistar Team lub Vinyl Team? Z jakimi czasami przejadą prawie 300-kilometrową trasę? Na te i inne pytania możesz odpowiedzieć w LV BET! Legalny bukmacher udostępnia swoją ofertę w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Skorzystaj też z atrakcyjnych kursów i postaw swoje typy bukmacherskie na wyścig Mediolan – San Remo w LV BET!