Lekkoatletyczny memoriał Janusza Kusocińskiego

Lekkoatletyczny memoriał Janusza Kusocińskiego

4 czerwca 2023 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie spotkają się najlepsi polscy lekkoatleci. Powalczą o medale podczas jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez lekkoatletycznych – Memoriału Janusza Kusocińskiego. Kto w tym roku stanie na najwyższym miejscu podium? Obstawiaj wynik rywalizacji w zakładach bukmacherskich LV BET!

Janusz Kusociński- kim był?

Janusz Kusociński ps. Kusy urodził się 15 stycznia 1907 r. w Warszawie, a zmarł 21 czerwca 1940 r. w Palmirach. W historii lekkoatletyki zapisał się jako świetny zawodnik i długodystansowiec. Zdobył złoty medal na olimpiadzie w Los Angeles w biegu na 10 000 m oraz srebrny medali mistrzostw Europy na dystansie 5000 m.

Sport zaczął uprawiać w 1925 r. Rozpoczął od piłki nożnej, później zajął się bieganiem. Jego kariera lekkoatletyczna rozpoczęła się trochę przypadkiem. Przed zawodami zorganizowanymi z okazji święta robotniczego zabrakło jednego zawodnika do sztafety i jej skład uzupełnił Kusy. Zespół wygrał, a Kusociński pozostał przy lekkoatletyce. Trzy lata później został mistrzem Polski, a w 1931 r. został wybrany najlepszym sportowcem roku w „Przeglądzie Sportowym”.

W 1932 r. w Los Angeles złoty medal olimpijski, mimo że biegł w za małych butach. Był to jego największy sukces sportowy. Dwa lata później w Turynie sięgnął po wicemistrzostwo Europy na dystansie 5 000 metrów. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, trener, dziennikarz. Był redaktorem naczelnym „Kuriera Sportowego”.

Zgłosił się Jako kapral w kampanii wrześniowej do wojska. Został wcielony do kompanii karabinów maszynowych II batalionu 360 Pułku Piechoty. W trakcie obrony stolicy dwukrotnie został ranny m.in. 25 września w obronie Fortu Czerniaków przy ulicy Powsińskiej. 28 września 1939 został odznaczony Krzyżem Walecznych z rozkazu gen. Juliusza Rómmla.

W czasie okupacji zaangażował się w działalność niepodległościową. Pracował jako jako kelner w barze „Pod kogutem” przy ulicy Jasnej, zwanej Gospodą Sportowców. 26 marca 1940 r. został aresztowany przez Gestapo w bramie własnego domu przy ulicy Noakowskiego 16. Trafił na Mokotów, następnie na Aleję Szucha, gdzie był torturowany. W dniach 20-21 czerwca 1940 r. trafił do transportu z Pawiaka t do Palmir pod Warszawą. Tam zginął rozstrzelany w Puszczy Kampinoskiej, w ramach akcji AB, mającej na celu eksterminację polskiej inteligencji.

Co trzeba wiedzieć o memoriale Janusza Kusocińskiego?

To właśnie na cześć bohatera powstał Międzynarodowy Memoriał Janusza Kusocińskiego. Zawody rozgrywane są rokrocznie od 1954 r. Początkowo zmagania odbywały się na Stadionie Dziesięciolecia, a okazjonalnie w Poznaniu, Bydgoszczy czy Lublinie. Przez sześć lat przeniesiony został do Szczecina, a od 2018 r. odbywa się na Stadionie Śląskim. Uczestniczy w nich czołówka polskich lekkoatletów, ale też nie brakuje zawodników z innych krajów. Na Memoriale występowali m.in.: Jan Żelezny, Irena Szewińska, Monika Pyrek, Kamila Skolomowska czy Iwan Cichan.

Co roku rozgrywany jest także Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego. Od 2012 r. jest on oficjalnie uznawany za Mistrzostwa Polski młodzików w lekkoatletyce.

Program memoriału Janusza Kusocińskiego

Organizatorzy nie podali jeszcze dokładnego programu tegorocznych zmagań. Jedno jest pewne – przed kibicami cały dzień sportowych emocji na najwyższym poziomie!

W jakich konkurencjach wystartują lekkoatleci?

Mityng ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego przewiduje rywalizację lekkoatletyczną w co najmniej kilku konkurencjach. W najbliższej edycji kobiety będą rywalizowały w 7 konkurencjach, zaś zmagania mężczyzn odbędą się w 9 konkurencjach. Na Stadionie Śląskim będzie można zobaczyć lekkoatletów w tym samym czasie, a ich występy zaplanowane są co do minuty.

Kobiety: 100 m, 400 m, 800 m, 100 m przez płotki, skok w dal, rzut młotem

Mężczyźni: 100 m, 400 m, 800 m, 3000 m, 110 m przez płotki, chód na milę, skok o tyczce, pchnięciu kulą, rzut młotem

Zakłady bukmacherskie na lekkoatletykę

ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego w Chorzowie to mityng, który dobrze znany jest polskim sportowcom i fanom lekkoatletyki. W LV BET do rywalizacji mogą dołączyć też typerzy. Wystarczy postawić swoje typy bukmacherskie! Możesz to zrobić w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej. Zobacz, jakie możliwości obstawiania oferuje legalny bukmacher i rozpocznij swoją przygodę z typowaniem!

Obstawianie lekkoatletyki w LV BET

postawienie kuponu bukmacherskiego nie wymaga przygotowania. Intuicyjny serwis sprawi, że poradzi sobie z tym dosłownie każdy. Jeśli jednak chcesz stawiać tylko pewne typy i zminimalizować ryzyko zabawę z bukmacherką rozpocznij od przygotowania. Sprawdź historyczne dane – najlepszy wynik w danej konkurencji, rekord życiowy zawodnika czy formę w ostatnich występach. Przeanalizowanie danych i wyciągnięcie odpowiednich wniosków pozwoli Ci na pewne obstawianie i wygraną w LV BET!