WRC: Rajd Chorwacji

WRC: Rajd Chorwacji

Wyścig ten zadebiutował w 2021 r. i wygląda na to, że coraz bardziej zadamawia się w kalendarzu WRC! W tym roku najlepsi rajdowi kierowcy świata znów będą ścigać się po bałkańskich drogach. Czekają na nich wąskie, asfaltowe drogi, które gwarantują emocje zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Aby podnieść je jeszcze bardziej wystarczy, że postawisz swoje typy bukmacherskie na Rajd Chorwacji w LV BET! W tej rywalizacji przystępie udział weźmie też Kajetan Kajetanowicz.

Rajd Chorwacji 2023- co trzeba wiedzieć?

INA Delta Rally, czyli Rajd Chorwacji, rozgrywany jest od 1974 r. i od tej pory był eliminacją do mistrzostw Chorwacji. W 2019 r. zawodnicy rywalizowali tam w ramach mistrzostw świata. Teraz czas na kolejna odsłonę zmagań najlepszych kierowców! Od tej rundy do rywalizacji WRC dołączy też Kajetan Kajetanowicz. Wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem pojadą samochodem Skoda Fabia Rally2 Evo.

Poprzednie edycje rajdu

Rajd Chorwacji 2022, czyli Croatia Rally 2022, był 49. edycją tej imprezy.  Rozegrany był w dniach od 21 do 24 kwietnia 2022 r. Ponad 290 km trasa składała się z 20 odcinków specjalnych. Był pierwszym w sezonie rajdem całkowicie asfaltowym. Główna baza była zlokalizowana w Zagrzebiu. W rajdzie zawodnicy startowali między innymi w kategoriach WRC, WRC 2 i WRC 3. W sumie rywalizowalo ze sobą 66 załóg. Najszybszym kierowcą był Kalle Rovanpera z temu Toyota GR Yaris WRC Rally 1.

Rajd Chorwacji 2023 trasa

Już w kwietniu Rajd Chorwacji po raz trzeci zagości w kalendarzu WRC. Organizatorzy wciąż nie podali dokładnego przebiegu trasy. Można domyślać się, że wzorem poprzednich edycji, będzie ona przebiegała przez drogi o zróżnicowanej nawierzchni, od bardzo wyboistych, po zupełnie gładkie. Chorwacja oferuje szybkie drogi z długimi prostymi, ale miejscami bardzo wąskie, techniczne oesy, przez co są bardzo niebezpieczne. Na dystansie jednego odcinka specjalnego przyczepność może zmienić się kilkukrotnie. W ubiegłym roku Rajd Chorwacji 2022 oferował trasę liczącą 291,84 km, z czego blisko 240 km było do przejechania w piątek i sobotę. W niedzielę odbyły się tylko cztery oesy. Jedną z najciekawszych jest w tym próba Stojdraga – Gornja Vas. To 21 km prowadzących przez wioski i lasy parku narodowego Zumberak, nazywanych trasą tysiąca zakrętów. W nadchodzącej edycji najprawdopodobniej znów nie zabraknie tego miejsca na trasie WRC!

Rajd Chorwacji 2023 uczestnicy

Rajd Chorwacji będzie trzecim sprawdzianem najlepszych kierowców i pilotów WRC w sezonie 2023. Swoje zmagania rozpoczęli w Monte Carlo. Następnie, w iście zimowych warunkach zmierzyli się w Rajdzie Szwecji. Najlepszy okazał się tam Estończyk Ott Tanak (Ford Puma Rally1). Druga runda mistrzostw świata WRC została rozegrana w zimowych warunkach w okolicach Umei, ponad 600 km na północ od Sztokholmu.

Klasyfikacja MŚ WRC po Rajdzie Szwecji:

 1. Ott Tänak (Estonia) – 41 pkt.
 2. Kalle Rovanperä (Finlandia) – 38 pkt.
 3. Thierry Neuville (Belgia) – 32 pkt.
 4. Elfyn Evans (W. Brytania) – 29 pkt.
 5. Sebastien Ogier (Francja) – 26 pkt.
 6. Breen Craig – 19 pkt.
 7. Lappi Esapekka – 15 pkt.
 8. Loubet Pierre-Louis – 8pkt.
 9. Katsuta Takamoto – 8 pkt.
 10. Sordo Dani – 6 pkt.
 11. Solberg Oliver – 4 pkt.
 12. Rossel Yohan – 2pkt.
 13. Veiby Ole Christian – 2pkt.
 14. Gryazin Nikolay – 1 pkt.
 15. Pajaru Sami – 1 pkt.

Zwycięzcy poprzednich Rajdów Chorwacji

Rajd Chorwacji 2022 rzutem na taśmę wygrał Kalle Rovanpera z pilotem Jonnem Halttunem (team Toyota GR Yaris Rally 1), który w ubiegłym sezonie został też najmłodszym mistrzem świata WRC. Rok wcześniej bałkańska rywalizacja była dla niego bardzo nieszczęśliwa, bo zakończył ją już na samym początku rywalizacji wypadkiem. O zwycięstwo walczył z Ottem Tanakiem. Fin przegonił go dopiero na Power Stage i zgarnął mistrzowski tytuł.

W 2021 r. bezkonkurencyjny okazał się Sebastien Ogier. Na kolejnych miejscach podium stanęli: Elfyn Evans i Thierry Nauville.

Rajd Chorwacji 2023 harmonogram

Zmagania w Croatii będą trwały trzy dni. 1. etap zaplanowano na 21 kwietnia. Rajd zakończy się w niedzielę 23 kwietnia 2023 r. Na dokładny harmonogram zmagań kierowców trzeba jednak jeszcze poczekać.

Obstawianie Rajdu Chorwacji 2023 w LV BET

Rajd Chorwacji – el. samochodowych mistrzostw świata wprowadza na scenę nową jakość. Nie tylko piękne okoliczności przyrody, ale przede wszystkim niezwykle ciekawe i różnorodne trasy wydają się być stworzone na potrzeby rajdów. Który samochód poradzi sobie najlepiej w tej rywalizacji? Kim będzie tegoroczny zwycięzca? Który team spisze się najlepiej? Postawienie pewnego typu wymaga odpowiedniej analizy bukmacherskiej. Sprawdzenie najważniejszych informacji, porównanie możliwości zawodników i wyciągnięcie trafnych wniosków pozwoli na zminimalizowanie ryzyka. Dzięki temu postawisz swoje trafne kupony!

Zakłady na Rajd Chorwacji 2023 w LV BET

Legalny bukmacher LV BET pozwala na obstawianie wszystkich rajdów WRC w sezonie 2023. Dostępne rynki poznasz w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej. Wskażesz, kto wygra w Rajdzie Chorwacji, ale też w kolejnych próbach. Tych będzie jeszcze 10, m.in. Rajd Portugalii, Rajd Włoch, Rajd Safari czy Rajd Japonii. Polscy kibice będą mogli też typować wyniki wybranych zawodników. Na Bałkanach zamelduje się m.in. Kajetan Kajetanowicz. Jesteś gotowy na nowe wyzwanie? Podejmij je w LV BET!