Mistrzostwa Świata w szachach – co trzeba wiedzieć?

Mistrzostwa Świata w szachach – co trzeba wiedzieć?

Ian Nepomniachtchi i Ding Liren – ci szachiści zagrają w mistrzowskim spotkaniu FIDE 2023. Z rywalizacji wycofał się wcześniej niepokonany w ostatnich latach Magnus Carlsen. Norweg po wygraniu meczu o Mistrzostwo Świata w 2021 roku z Nepomniachtchim zapowiedział, że zagra w kolejnym meczu wyłącznie z Alierazem Firouzią, młodym i obiecującym szachistą. Wytłumaczenie było proste – Carlsen nie widzi wyzwania w rywalizacji z Rosjaninem. Rozmawiał o tym nawet z prezydentem FIDE, jednak to nic nie zmieniło. Pierwszy raz od 2013 r. w finale mistrzostw nie zobaczymy więc niepokonanego Magnusa Carlsena. Kto zajmie jego miejsce? Obstawiaj zwycięzcę w LV BET!

Kiedy odbędą się Mistrzostwa świata w szachach?

Mecz o mistrzostwo świata FIDE 2023 pomiędzy 30-letnim GM Dingiem Lirenem a 32-letnim GM Ianem Nepomniachtchim odbędzie się w dniach 7 kwietnia -1 maja 2023 r. w Astanie, w Kazachstanie.

Eksperci podkreślają, że to nie pierwszy raz, kiedy FIDE organizuje imprezę szachową w tym mieście. We wrześniu 2022 r. rozegrano tam jeden z turniejów z cyklu Grand Prix FIDE Kobiet, a w marcu 2019 r. zaś – Drużynowe Mistrzostwa Świata. W Kazachstanie, ale w Ałmatach, odbyły się też w 2022 r. Mistrzostwa Świata FIDE w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. To sposób FIDE na promocję tego sportu w Azji.

Pretendentem na gospodarza meczu o mistrzostwo świata był też Meksyk, a zainteresowanie wykazały też Chiny oraz Argentyna.

Uczestnicy Mistrzostw świata w szachach

Obecny mistrz świata Magnus Carlsen zrzekł się tytułu mistrzowskiego. W meczu o Mistrzostwo Świata FIDE 2023 zagrają ze sobą zwycięzca Turnieju Kandydatów 2022 – Ian Nepomniachtchi oraz zawodnik, który zajął w tym turnieju drugie miejsce, czyli Ding Liren.

Co wiemy o tych szachistach? 32-letni Rosjanin Ian Nepomniachtchi jest obecnie trzecim zawodnikiem na świecie i najwyżej notowanym zawodnikiem w swoim kraju. W finałowym meczu o mistrzostwo świata zagra po raz drugi z rzędu. Wcześniej zmierzył się z Magnusem Carlsenem. Zwycięstwo w Turnieju Kandydatów 2020/2021 zapewnił sobie już na jedną rundę przed końcem turnieju. W samym meczu o mistrzostwo świata uległ jednak Carlsenowi (7,5-3,5). Nepomniachtchi był jednak pewny udziału w Turnieju Kandydatów 2022 z uwagi na to, że był poprzednim pretendentem do tytułu mistrzowskiego. Podobnie jak rok wcześniej zagwarantował sobie zwycięstwo w turnieju na jedną rundę przed jego zakończeniem. Co więcej – zdobył w nim rekordową liczbę punktów (9,5/14). Jest to najwyższym wynikiem, jeśli chodzi o obecny format rozgrywek.

Jego przeciwnikiem będzie 29-letni Chińczyk Ding Liren. Jest najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z tego kraju w historii. Obecnie jest on też numerem dwa na świecie, zaraz po Carlsenie. Ding zakwalifikował się do Turnieju Kandydatów 2022 na podstawie kryterium rankingowego. Aby uzyskać prawo do gry w turnieju dokonał niemożliwego – w ciągu zaledwie czterech tygodni rozegrał 24 partie rankingowe. Po niezbyt udanym początku zawodów Ding zaczął wygrywać i był nie do pokonania. W ostatniej rundzie wygrał mecz z Hikaru Nakamurą i zapewnił sobie drugie miejsce w turnieju. Wicemistrzowski tytuł na Turnieju Kandydatów 2022 zapewnił mu prawo do gry z Nepomniachtchim o tytuł mistrza świata.

Zakłady na Mistrzostwa świata w szachach

Mecz o mistrzostwo świata będzie składał się z 14 partii klasycznych. Jeśli te zakończa się remisem rozegrana zostanie dogrywka w formie partii szachów szybkich i błyskawicznych. Zawodnicy będą mieli 120 minut na pierwsze 40 ruchów, a następnie dostaną dodatkowe 60 minut na kolejne 20 ruchów. Na resztę partii przyznane będzie 15 minut. Czas dodawany w wymiarze 30 sekund będzie obowiązywał od ruchu nr 61.

Obstawianie Mistrzostwa świata w szachach w LV BET

Dla Nepomniachtchiego będzie to druga z rzędu walka o tytuł mistrzowski, zaś dla Dinga będzie to pierwszy mecz takiej rangi. Eksperci podkreślają, że trudno wskazać wyraźnego faworyta tego meczu. Ding ma wyższą pozycję w rankingu (2811 pkt), ale to Nepomniachtchi (2793 pkt) może pochwalić się lepszym bilansem pojedynków bezpośrednich (3 wygrane, 2 porażki, 8 remisów). Carlsen uważa, że minimalnie lepszym zawodnikiem jest Ding i to właśnie on według aktualnego mistrza świata może być uznawany za faworyta tego pojedynku. Swoje typy bukmacherskie na mistrzowski pojedynek możesz postawić w LV BET! Przeprowadź własną analizę i obstawiaj, który szachista zostanie kolejnym mistrzem świata!