World Orienteering Championships

World Orienteering Championships

Biegi w ostatnich latach stały się bardzo popularne nie tylko wśród profesjonalistów, ale też amatorów. Jedną z odmian tej dyscypliny jest bieg na orientację. Najlepsi sportowcy rywalizują ze sobą podczas Mistrzostw Świata. Jak będą wyglądały zawody w tym roku? Poznaj najważniejsze informacje, dzięki którym postawisz swoje typy bukmacherskie na biegi w zakładach LV BET. 

Czym są biegi na orientację?

Najprościej mówiąc biegi na orientację polegają na pokonywaniu przygotowanej wcześniej trasy w możliwie najkrótszym czasie. Podczas biegu niezbędne jest korzystanie z mapy i kompasu. Trasa jest wyznaczona przez specjalne punkty kontrolne, które są oznakowane kółkami, start trójkątem, a meta – podwójnym kółkiem.

Zawodnicy biegu używają specjalnych chipów elektronicznych, które rejestrują, kiedy uczestnik biegu znalazł się w punkcie kontrolnym i jaki osiągnął czas.

World Orienteering Championships – co warto wiedzieć?

Mistrzostwa Świata w Biegu na Orientację (w skrócie WOC) to rozgrywane co roku zawody w biegach na orientację. Organizowane są przez Międzynarodową Federację Biegów na Orientację. Po raz pierwszy mistrzowska rywalizacja odbyła się w Fiskars w Finlandii w 1966 r. i od tej pory o tytuł rywalizowano co dwa lata, do 2003 r.

Pierwotnie rozgrywano tylko dwie konkurencje. Były to bieg indywidualny i sztafeta. W 1991 r. zawodnicy ścigali się też w wyścigu na krótkim dystansie (około 20–25 minut), a w 2001 r. w wyścigu sprinterskim. Średni dystans (około 30–35 minut) zastąpiony został krótkim dystansem w 2003 r. Kolejną zmianę wprowadzono w 2014 r. – było to dodanie sztafety sprinterskiej, w której uczestniczyli dwaj mężczyźni i dwie kobiety w kolejności startowej kobieta-mężczyzna-mężczyzna-kobieta.

Historia Mistrzostw Świata w Biegu na Orientację

Organizacja łącząca krajowe federacje biegów na orientację została założona 21 maja 1961 r. w Danii. Przystąpiły do nie: Bułgaria, Czechosłowacja, Dania, Republika Federalna Niemiec, Niemiecka Republika Demokratyczna, Finlandia, Węgry, Norwegia i Szwajcaria. Głównym celem było ujednolicenie sportu i usprawnienie międzynarodowych zasad rywalizacji. Dzięki temu udało się zorganizować pierwsze międzynarodowe zawody w biegu na orientację. Były to Mistrzostwa Europy (1962 r., Loten, Norwegia). Składały się z jednego indywidualnego konkursu. Podczas kolejnej edycji w Le Brassus w Szwajcarii do programu dodano również sztafetę. Zawody te uważane są za prekursorów pierwszych Mistrzostw Świata w Biegu na Orientację, rozegranych w 1966 r.

Istotną zmianę w organizacji wprowadzono w 2019 r. Od tej pory Mistrzostwa Świata w Biegu na Orientację podzielone są na dwie imprezy: Sprint WOC (lata parzyste), gdzie odbywają się wyłącznie imprezy sprinterskie oraz Forest WOC (lata nieparzyste), podczas których rozgrywane są wyłącznie imprezy leśne.

W 2020 r., z powodu pandemii COVID-19 pierwszy sprint WOC został odwołany, a w 2021 r. rozegrano sprint i sztafetę sprinterską. W 2022 r. w Danii zadebiutował nowy format zawodów – Knockout Sprint.

Obecne rozgrywane są wydarzenia mistrzowskie: 

 • Leśne WOC (lata nieparzyste): długi dystans (90 min.), średni dystans (30-35 min.) oraz sztafeta (3 x 40 min.)
 • Sprint WOC (parzyste lata): sprint 12-15 min., knockout sprint 5-8 min., sztafeta (4 x 12-15 min.)

Kiedy i gdzie się odbędzie World Orienteering Championships?

Najbliższa edycja mistrzostw na świata w biegu na orientację rozegrana będzie w dniach 11-16 lipca 2023 r. zawodnicy będą rywalizowali w Flims Laax Wcześniej jednak odbędą się wyścigi kwalifikacyjne. Podejdzie do nich kilka krajów w weekend 3-4 czerwca 2023 r., a także 6 czerwca 2023 r.

Uczestnicy Mistrzostw Świata w biegu na orientację

Organizatorzy nie podali jeszcze dokładnej listy zawodników, którzy zmierzą się w ramach mistrzostw. Można być pewnym, że na starcie staną najlepsi zawodnicy ze światowego rankingu biegaczy w biegach na orientację. Jak obecnie wygląda ta klasyfikacja?

Mężczyźni:

 1. Kasper Harlem Fosser – 7029 pkt.
 1. Matthias Kyburz – 6983 pkt.
 1. Daniel Hubmann – 6922 pkt.
 1. Gustac Bergman – 6885 pkt.
 1. Emil Svensk – 6836 pkt.
 1. Mikka Kirmula – 6810 pkt.
 1. Albin Ridefelt – 6806 pkt.
 1. Eskil Kinneberg – 67794 pkt.
 1. Lucas Basset – 6779 pkt.
 1. Simon Imark – 6757 pkt.

(…) 45. Michał Olejnik (6535 pkt.)

Kobiety:

 1. Tove Alexandersson – 7052 pkt.
 1. Simona Aebersold – 6983 pkt.
 1. Andrine Benjaminsen – 6922 pkt.
 1. Natalia Gemperle – 6882 pkt.
 1. Lisa Risby – 6832 pkt.
 1. Sara Hagstrom – 6814 pkt.
 1. Hanna Lundberg – 6814 pkt.
 1. Karolin Ohlsson – 6723 pkt.
 1. Sabine Hauswirth – 6714 pkt.
 1. Marie Olaussen – 6710 pkt.

(…) 35. Aleksandra Hornik – 6497 pkt.

Typy i zakłady na World Orienteering Championships

World Orienteering Championships – bieg na orientację to jedno z wydarzeń, które możesz obstawiać w LV BET! Legalny bukmacher towarzyszy różnego rodzaju rywalizacjom. Możesz typować biegi przełajowe, biegi górskie czy nocny bieg. Coroczne zawody to dobra okazja do sprawdzenia swojej wiedzy. Wejdź do serwisu internetowego lub skorzystaj z aplikacji mobilnej LV BET. Poznasz tam dostępne wydarzenia, ale też sprawdzisz rynki i kursy. Dzięki specjalnej ofercie promocji i bonusów możesz typować znacznie dłużej, a Twoje wygrane będą jeszcze wyższe!

Obstawianie biegania w LV BET

Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportową zdecydujesz się obstawiać, podstawą jest odpowiednie przygotowanie. Przeprowadzenie analizy bukmacherskiej i trafne wyciągnięcie wniosków pozwoli na zminimalizowanie ponoszonego ryzyka i stawianie pewnych typów bukmacherskich na biegi, w których ważna jest orientacja sportowa. Poznaj możliwości i osiągi zawodników, sprawdź ich formę oraz motywację.

Aby postawić pewne typy bukmacherskie na MŚ w biegach na orientację warto poznać mistrzów z ostatnich lat w tej dyscyplinie. Najwięcej zwycięstw na koncie, aż 14, ma Thierry Gueorgiou. Na podium męskiej rywalizacji stanęli też Olav Lundanes i Daniel Hubmann. W rywalizacji kobiet w historii zapisały się: Simone Niggli-Luder, Tove Alexandersson i Minna Kauppi. W klasyfikacji generalnej najlepsi są Szwedzi, Norwegowie i Szwajcaria. Kto dołączy do grona najlepszych? Obstawiaj w LV BET już dziś!