Klub sportowy Wieczysta Kraków

Klub sportowy Wieczysta Kraków

W historii Krakowa aż trzy drużyny zdobywały mistrzostwo Polski – 13-krotnie Wisła Kraków, 5-krotnie Cracovia oraz raz Garbarnia Kraków. Być może w perspektywie lat Kraków doczeka się kolejnego mistrza. Wielkie ambicje i potencjał posiada bowiem KS Wieczysta Kraków grający aktualnie w III lidze, w gr. IV. Jest to klub mądrze rozwijany i dysponujący dużym budżetem. Dlatego też, warto dowiedzieć się więcej na temat tego ciekawego projektu.

Historia klubu Wieczysta Kraków

KS Wieczysta Kraków w 2022 roku obchodzi swoje 80-lecie. Jubileusz ten został już uczczony pewnym awansem do III ligi, a na chwilę obecną zespół jest na najlepszej drodze, aby osiągnąć awans do II ligi. Wieczysta jak dotąd nigdy nie grała w najwyższej lidze rozgrywkowej. W roku 1947 występowała w klasie A, co ówcześnie było II poziomem rozgrywkowym w Polsce. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o historii Wieczystej Kraków.

Kiedy powstał klub Wieczysta Kraków?

W herbie Wieczystej Kraków widnieje 1942 rok. W praktyce jednak, początki tego klubu zaczynają się jeszcze przed wojną, w 1936 roku, kiedy to w podkrakowskich Rakowicach (skąd wywodzi się Wieczysta) powstał klub Wieczyszczanka, który rozgrywał nieformalne mecze, ale dość szybko zakończył swoją działalność. Z kolei w 1938 roku prze chwilę funkcjonowała Ostoja, która była w dużej mierze kontynuacją poprzedniego projektu. Wybuch wojny przekreślił jednak szansę na dłuższą przygodę Ostoi z futbolem. Wieczysta Kraków „formalnie” istnieje od 1942 roku, choć i tu słowo formalnie jest na wyrost. W czasie II wojny światowej rozgrywki piłkarskie były zdelegalizowane, a kluby nie miały prawa istnieć. Był to klub konspiracyjny. Jednak to właśnie 1942 jest oficjalnym rokiem założenia klubu sportowego Wieczysta Kraków, który w 2022 roku obchodzi 80 urodziny.

Kto założył Wieczystą Kraków?

Pomysłodawcą Wieczyszczanki był Stanisław Górecki. Kontynuację tego projektu już pod nazwą Ostoja zapoczątkowali bracia Jan i Tadeusz Wawrowie. W składzie Ostoi występował Edward Ignaszewski. To właśnie z jego inicjatywy w 1942 roku założono konspiracyjny klub Wieczystej. Było to o tyle istotne, że po zakończeniu wojny Wieczysta mogą występować w rozgrywkach będących swojego rodzaju eliminacjami do I Ligi powojennej. Z tego też względu, najwyższa klasa rozgrywkowa Wieczystej w historii to klasa A będąca w 1947 roku zapleczem I Ligi.

Najważniejsi zawodnicy w historii

Z czasów wojennych na pewno warto wspomnieć Edwarda Ignaszewskiego, czyli pomysłodawcę założenia klubu. Bardzo ciekawą postacią jest Antoni Kawula, bramkostrzelny zawodnik Wieczystej, który przeżył piekło obozów koncentracyjnych. Jednym z najbardziej utalentowanych piłkarzy Wieczystej i jej wychowankiem był Maciej Papież, który nawet zaliczył występy w młodzieżowej reprezentacji Polski. Jego karierę zakończyła przedwcześnie poważna kontuzja. Za najlepszego piłkarza w historii Wieczystej (nie licząc czasów współczesnych) uważany jest Zbigniew Krawczyk grający w tym klubie do 1964 roku. Później występował on w Wiśle Kraków, Lechii Gdańsk i Lechu Poznań. Jako pierwszy zawodnik Lecha w historii został wytransferowany za granicę, do francuskiego RC Arras.

Obecnie, dla Wieczystej Kraków występują m.in.: Sławomir Peszko, Radosław Majewski, Adrian Franczak, Błażej Augustyn, Jakub Bąk czy Thibault Moulin.

Najważniejsze mecze w historii Wieczystej

Z czasów współczesnych na pewno warto wymienić mecz 1/32 finału Pucharu Polski w sezonie 2021/2022. Wieczysta Kraków wygrała z Chrobrym Głogów 2-1 i odpadła dopiero w 1/16 po porażce z Garbarnią Kraków 0-5.

Najważniejsze informacje o klubie

Klub sportowy Wieczysta Kraków istnieje od 80 lat, ale dopiero w 2020 roku stał się znany na całą Polskę. To w dużej mierze zasługa biznesmana Wojciecha Kwietnia, który postanowił dofinansować klub z własnych pieniędzy. Dzięki temu, do drużyny trafili byli reprezentacji Polski: Sławomir Peszko oraz Radosław Majewski. Od tego czasu Wieczysta systematycznie pnie się w górę. Zespół występuje w żółto-czarnych strojach, przez co nosi przydomek „Żółto-Czarni”. Stadion Wieczystej Kraków mieści się przy ul. Kazimierza Chałupnika 16 w Krakowie.

Największe osiągnięcia Wieczystej Kraków

Przed erą Wojciecha Kwietnia, najlepszy okres Wieczystej Kraków to lata 90, w których klub wywalczył awans do III ligi, wyrównując osiągnięcie sprzed 30 lat. Z kolei najwyższa klasa rozgrywkowa do tej pory to rok 1947 i występy w Klasie A. Jeśli Wieczysta zanotuje kolejny awans w sezonie 2022/2023, wówczas wyrówna osiągnięcie sprzed 30 lat i ponownie będzie występować na trzecim poziomie rozgrywkowym. W sezonie 2021/2022 Wieczysta dotarła do 1/16 finału Pucharu Polski.

Wieczysta Kraków w sezonie 2022/2023

W sezonie 2022/2023 Wieczysta Kraków występuje w III Lidze w grupie IV. Po jedenastu kolejkach Żółto-Czarni zajmują pierwsze miejsce w grupie i zmierzają po kolejny awans. Drużyna zaczynała sezon pod wodzą Franciszka Smudy, który został trenerem w 2021 roku. Słabsze wyniki sprawiły jednak, że Franciszek Smuda ustąpił ze stanowiska po szóstej kolejce. Od 6 września funkcję trenera Wieczystej pełni Dariusz Marzec.

Kto jest właścicielem klubu Wieczysta Kraków?

Obecnym właścicielem Wieczystej Kraków jest Wojciech Kwiecień. To właśnie on postanowił dofinansować klub z prywatnych pieniędzy, co pozwoliło zapoczątkować serię awansów do wyższych lig rozgrywkowych. Prezesem Wieczystej jest natomiast Andrzej Turecki.

Ile kosztuje bilet na Wieczystą?

KSWieczysta wciąż występuje w niskiej klasie rozgrywkowej, dzięki czemu, bilety na mecze tego zespołu są bardzo tanie. Bilet można kupić w cenie 8 zł.

Kto jest Sponsorem Wieczystej Kraków?

Partnerem klubu w sezonie 2020/2021 została firma Mercedes Benz. Jednak większość środków potrzebnych do sprowadzenia najlepszych piłkarzy Wieczystej dostarczył właściciel klubu, Wojciech Kwiecień. Piłkarze tego klubu występują w koszulkach firmy Nike.

Jak stawiać zakłady na Wieczystą Kraków w LV BET?

Legalny bukmacher LV BET w obszernej ofercie zakładów bukmacherskich posiada także zakłady na niższe ligi rozgrywkowe w Polsce, w tym na III ligę, w której aktualnie występuje zespół Wieczystej Kraków. Dzięki temu, w serwisie LV BET możesz wytypować wyniki kolejnych meczów oraz obstawić, czy Twoim zdaniem Wieczystej uda się wygrać ligę i awansować do wyższej klasy rozgrywkowej. Wystarczy kliknąć kurs przypisany do typowanego wyniku, wpisać stawkę zakładu i potwierdzić kupon!

Typy i zakłady na Wieczystą Kraków w LV BET

Wieczysta Kraków od 2020 roku to bez wątpienia jeden z najciekawszych projektów piłkarskich rozwijanych w niższych ligach rozgrywkowych. Skład tego zespołu jak na warunki III ligi robi naprawdę duże wrażenie i nie dziwi fakt, że klub sportowy Wieczysta Kraków jest zdecydowanym faworytem do awansu do II Ligi. Zespół rywalizuje także o Puchar Polski, a w roku 2022 osiągnął nawet 1/16 finału. W ofercie legalnego bukmachera LV BET możesz obstawiać zakłady na mecze Wieczystej Kraków.