Tenis stołowy – dynamiczny ping-pong na blogu LV BET

Tenis stołowy to bardzo dynamiczna i szybka gra, w której najlepsi zawodnicy odznaczają się niebywałym refleksem oraz precyzją. Na przestrzeni lat, gra była stopniowo przyspieszała, wraz z rozwojem technologii. Obecnie, widzowie przed telewizorami mają duży problem z śledzeniem lotu piłeczki, która porusza się z bardzo dużą prędkością. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz wiele ciekawych informacji oraz aktualności ze świata profesjonalnego tenisa stołowego.

Zarejestruj się

Najważniejsze zasady gry w tenis stołowy

Tenis stołowy to jeden z najważniejszych sportów w krajach azjatyckich, takich jak Chiny, Tajwan czy Hongkong. To właśnie z tych krajów wywodzi się inna nazwa tej dyscypliny, czyli ping-pong. We współczesnym tenisie stołowym, zawodnicy potrafią odbijać piłeczkę niebywale szybko, a ponadto, nadają jej mocnej rotacji, która do maksimum utrudnia rywalowi czyste uderzenie. Oglądanie meczu ping-ponga w telewizji to spore wyzwanie, biorąc pod uwagę, jak szybko porusza się piłeczka. Dopiero na zwolnionym tempie można docenić kunszt najlepszych zawodników i zawodniczek.

W tenisie stołowym wyróżniamy kilka konkurencji: grę pojedynczą mężczyzn i kobiet, grę podwójną, grę mieszanką, a także grę drużynową. Ping Pong to narodowa dyscyplina sportowa Chin. To z tego kraju wywodzi się największa liczba medalistów. Chiny zdobywały w sumie aż 395 medali, z czego 140 to medale złote. Co ciekawe, na drugim miejscu są Węgry z dorobkiem 202 medali i 68 złotych. Polska w tej klasyfikacji plasuje się daleko, na 19. miejscu z dorobkiem 3,5 medalu srebrnego, 7,5 medalu brązowego. Skąd te połówki? Przez wiele lat w tenisie stołowym nie rozgrywano meczu o trzecie miejsce, przez co do klasyfikacji medalowej kraju zaliczyła się tylko połowa medalu.

Zakłady bukmacherskie na tenis stołowy

Popularny Ping-Pong jest ważną dyscypliną sportu, dostępną w ofercie serwisu bukmacherskiego LV BET. Nie brakuje graczy, którzy pragną wykorzystać swoją wiedzę na temat tej dyscypliny, aby obstawić wyniki ważnych meczów. Zakłady bukmacherskie na tenis pozwalają wskazać zwycięzcę, a także obstawiać zakłady under/over na liczbę punktów i setów. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz wiele informacji i aktualności związanych z profesjonalnym tenisem stołowym.

Tenis stołowy

Tenis stołowy

Tenis stołowy (znany również jako ping-pong) to gra, w której uczestniczą 2 lub 4 osoby. Polega na odbijaniu piłeczki rakietką tak, aby przeleciała nad siatką i odbiła się na drugiej połowy stołu. Na połowie przeciwnika może odbić się ona tylko raz, inaczej mamy do czynienia z przegraną. Nie można odbijać piłki z powietrza, tak jak w tenisie. Podczas gry zawodnicy otrzymują m.in. za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał.

Ping pong jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Znaj ją praktycznie każdy – od uczniów grających w ping ponga w szkole po zawodowych zawodników uprawiających ten sport. A ich liczba jest naprawdę duża!

Zasady tenisa stołowego

Rozgrywka w stołowego tenisa jest bardzo szybką grą. Zawodnicy muszą wykazać się niesamowitym refleksem, energicznymi ruchami i błyskawicznymi reakcjami. Najlepsi z nich rotują też piłkę, która w połączeniu z dużą prędkością jest bardzo trudna przy odbiorze.

W 2001 r. w życie weszły bardzo istotne zmiany w rozgrywkach. Set został skrócony do zdobycia 11 punktów przez zawodnika (zamiast 21), a podczas serwowania zawodnik nie może zasłonić piłki, przez co zmniejszono przewagę zawodnika serwującego. Zwykle gra się do 3 wygranych setów. Na imprezach wyższej rangi, np. mistrzostwach, rozgrywane są 4 sety.

Historia tenisa stołowego

Tenis stołowy narodził się w 80. XIX r. w Anglii. Na początku grano przedmiotami codziennego użytku, a nazwa ping pong powstała od charakterystycznego dźwięku odbijanej piłeczki. Została ona nawet zastrzeżona w 1901 r. przez angielskiego producenta sprzętu J. Jaques & Son Ltd. (oczywiście drogiego). Jednocześnie na świecie używano nazwy tenis stołowy.

W 1902 r. odbyły się pierwsze nieoficjalne mistrzostwa świata. Kolejnymi ważnymi datami są 1921 r., gdy został założony angielski Związek Tenisa oraz 1926 r., gdy powstała Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego.

Pierwsze oficjalne mistrzostwa świata rozegrano w 1926 r. W 1988 r. ping pong po raz pierwszy pojawił się w programie igrzysk olimpijskich w Seulu.

Organem zarządzającym jest Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF). Założona została w 1926 r. Obecnie zrzesza 220 stowarzyszeń członkowskich. Przez lata wyróżniło się wielu wybitnych zawodników, a wśród nich wymienić można:

 • Yoo Nam Kyu – ten zawodnik przeszedł do historii jako zdobywca złotego medalu na igrzyskach olimpijskich oraz trzech brązowych medali. Wyróżniał się częstym używaniem chwytu ofensywnego Shake. Oprócz sukcesów w singlu, sprawdzał się też w deblu – z Ahn Jae-Hyung zwyciężył na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988, z Kim Taek-Soo wygrał debel mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992, a z Lee Chul-Seungiem sięgnął po brąz w deblu mężczyzn z Lee Chul-Seungiem w Atlancie 1996.
 • Chen Jing – chińska tenisistka stołowa w swojej karierze zdobyła w sumie 4 medale w turniejach tenisa stołowego Igrzysk Olimpijskich: złoty oraz srebrny w deblu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988 w Seulu, srebrny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 w Atlancie i brązowy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000 w Sydney. Zwykle używała uchwytu Shakehand podczas gry
 • Wang Liqin – kolejnt zawodnik z Chin, który ma na koncie 4 medale w turniejach tenisa stołowego Igrzysk Olimpijskich. Zgarnął 2 złote oraz dwa brązowe medale na igrzyskach olimpijskich. Podczas gry zazwyczaj używa chwytu ofensywnego Shake.
 • Guo Yue – chińska tenisistka mająca w dorobku 4 medale w turniejach tenisa stołowego Igrzysk Olimpijskich. Znany jest z używania uchwytu Shakehand dla lewej ręki. Guo Yue została mistrzynią świata w tenisie stołowym kobiet i mistrzem Pucharu Azji, a także zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2008.
 • Qiao Hong – chińska tenisistka, która również zdobyła 4 medale w turniejach tenisa stołowego Igrzysk Olimpijskich, w tym dwa złote oraz po jednym srebrnym i brązowym. Wraz z Deng Yapingiem stworzyli jeden z najbardziej skutecznych duetów w historii
 • Liu Guoliang – sięgnął po 2 złote medale na igrzyskach olimpijskich, a także srebro i brąz. Podczas gry zwykle używa uchwytu ofensywnego. Jest jedynym drugim graczem w historii tej dyscypliny, który osiągnął w swojej karierze wielkiego szlema. Wygrał 3 duże turnieje tenisa stołowego, ale też ma na koncie złoto olimpijskie, Puchar Świata i mistrzostwa świata. Liu Guoliang jest uważany za prekursora topspinu odwróconego bekhendu.
 • Zhang Yining – zdobyła 4 medale w turniejach tenisa stołowego Igrzysk Olimpijskich, złoty medal w singlu kobiet na 50. Mistrzostwach Świata w tenisie stołowym w 2009 r., a także złoty medal drużynowy na 49. Mistrzostwach Świata w tenisie stołowym w 2008 r.
 • Deng Yapin – jej osiągnięcia to 4 złote medale na igrzyskach olimpijskich, podwójny złoty medal kobiet na 40. Mistrzostwach Świata w tenisie stołowym w 1989 r., złoty medal drużynowy kobiet na 4. Pucharze Świata w tenisie stołowym w 1995 r. Sięgnęła też po złoto w singlu kobiet na 43. Mistrzostwach Świata w tenisie stołowym w 1995 r., a także wygrała imprezę drużynową na 42. i 43. Mistrzostwach Świata w tenisie stołowym.
 • Wang Hao – ten tenisista wygrał 5 medali w turniejach tenisa stołowego Igrzysk Olimpijskich, w tym 2 złote oraz trzy srebrne. Podczas gry zwykle używa uchwytu ofensywnego. Został mistrzem świata po pokonaniu trzykrotnego mistrza świata Wanga Liqina w Jokohamie w Japonii w maju 2009 r. Rok później zaś sięgnął po ten tytuł w męskiej również w rywalizacji drużynowej.
 • Wang Nan – 4 złote medale na igrzyskach olimpijskich oraz jeden srebrny. W swojej karierze wygrał w sumie 15 tytułów mistrzostw świata w tenisie stołowym i został pięciokrotnym zwycięzcą Pucharu Świata.

Aby sprawdzić pozycję zawodnika obecnie warto sięgnąć do rankingu, który prowadzi ITTF. Podobnie jak w tenisie ziemnym, zawodnicy poddawani są klasyfikacji, która odzwierciedla ich ostatnie dokonania.

Ranking mężczyzn w singlu:

 1. Fan Zhendong (Chiny) – 9700 pkt.
 2. Ma Long (Chiny) – 5800 pkt.
 3. Wang Chuqin (Chiny) – 4955 pkt.
 4. Harimoto Tomookazu (Japonia) – 4195 pkt.
 5. Calderano Hugo (Brazylia) – 3875 pktk.

Ranking kobiet w singlu:

 1. Sun Yingsha (Chiny) – 9920 pkt.
 2. Chen Meng (Chiny) – 6805 pkt.
 3. Wang Manyu (Chiny) – 5960 pkt.
 4. Wang Yidi (Chiny) – 5475 pkt.
 5. Ito Mima (Japonia) – 2990 pkt.

Ranking debel mężczyzn:

 1. Uda Yukija / Togmi Shunsuke (Japonia) – 4490 pkt.
 2. Fan Zhendong / Wang Chuqin (Chiny) = 4390 pkt.
 3. Jang Woojin / Lim Jonghoon (Korea) – 3924 pkt.

Ranking debla kobiet:

 1. Wang Manyu / Sun Yingsha (Chiny) – 6640 pkt.
 2. Ito Mima / Hayata Hina (Japonia) – 4360 pkt.
 3. Polcanova Sofia / Szocs Bernadette (Austria / Romania) – 2200 pkt.

Ranking debel mieszany:

 1. Wang Chuqin / Sun Yingha (Chiny) – 6040 pkt.
 2. Hayata Hina / Harimoto Tomokazu (Japonia) – 4220 pkt.
 3. Cheng I-Ching / Lin Yun-Ju (Chiński Taipei) – 3620 pkt.

Szukasz najlepszych zakładów bukmacherskich na tenis stołowy? Sprawdź ofertę LV BET! Legalny bukmacher oferuje najszersze możliwości obstawiania tego sportu w Polsce. W jego ofercie znajdziesz szeroki wybór zakładów live. Standardowo to około 20 zakładów na żywo, w tym handicapy punktowe w meczu/secie, liczbę punktów w mecz/secie, dokładny wynik seta/meczu czy różnica zwycięstwa w danym secie. Typerzy do wyboru dostają szeroki zakres rozgrywek. Możesz więc typować wyniki Ligi PRO, ale też zawodów niższej rangi, jak np. ormiańskie ITT Cup.

Jakie rynki na tenis stołowy można obstawiać w LV BET?

 • Zakład na zwycięzcę spotkania – to najbardziej klasyczny zakład na tenis stołowy. Mecze tenisa wg zasad ITTF nie mogą zakończyć się remisem, a więc w tym przypadku jest to zakład dwudrogowy. Typerzy mogą więc wskazać najlepszego zawodnika w 3 lub 4 setach.
 • Zakład na zwycięzcę seta – zadaniem typera będzie wskazanie zwycięzcę poszczególnych setów. Na ogół oferują one wyższe kursy niż zakłady na zwycięzcę całego spotkania.
 • Liczba punktów w meczu/w secie (poniżej/powyżej) – to klasyczny typ zakładu na łączną liczbę punktów zdobytych przez graczy w formie under/over. Wskazania mogą dotyczyć sumy punktów danego seta lub całego spotkania.
 • Handicapy – to kolejny klasyczny typ zakładu bukmacherskiego. Jest to świetne rozwiązanie przy obstawianiu tenisa stołowego. Oferuje możliwość obstawiania handicapów na punkty w poszczególnych setach oraz na same sety. Zakłady te są szczególnie opłacalne podczas meczów, w których udział biorą zawodnicy o rozbieżnych możliwościach.
 • Suma setów (poniżej powyżej) – typer ma za zadanie wskazanie czy dane spotkanie potrwa mniej czy więcej niż określona przez bukmachera liczba setów.
 • Parzysta/nieparzysta suma punktów – w większość rozgrywek szanse na zakończenie spotkania parzystą sumą punktów są identyczne, jak w i nieparzystą. Inaczej jest w tenisie stołowym – zawodnik musi wygrać set różnicą co najmniej dwóch punktów, a statystycznie szanse na zakończenie każdego z nich parzystą sumą są większe.

Jak obstawiać tenis stołowy w LV BET?

Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, tak i pewne obstawianie ping pong, wymaga przeprowadzenia analizy bukmacherskiej. Przygotowania warto rozpocząć od zapoznania się z rankingiem ITTF na oficjalnej stronie Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego. Odwzorowuje on formę poszczególnych graczy. Ranking aktualizowany jest co kilka miesięcy. 

Podczas obstawiania tego sportu warto mieć na uwadze, że najlepsi tenisiści stołowi skupiają się wyłącznie na najważniejszych rozgrywkach, tj. Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy. Ważne są też inne rozgrywki, m.in. Liga Pro, Challenger, czy TT Cup oraz Setka Cup. W mniej ważnych turniejach nawet najlepsi zawodnicy często wypadają słabo, bo nie mają motywacji do wygrywania. Szansą na szybko i wysoką wygraną są w przypadku stołowego tenisa zakłady na żywo. Podstawą każdego typowania jest śledzenie informacji o tenisie stołowym. Przygotuj się do obstawiania i wygrywaj w LV BET!