Szermierka sportowa w LV BET

Szermierka, dawniej zwana fechtunkiem, to sztuka władania bronią białą. Jej sportowa forma jest traktowana jako jedna z dyscyplina sportowa, zaliczana do sportów walki. Od 1896 r. znajduje się w programie igrzysk olimpijskich, a rywalizacja odbywa się w ramach turniejów indywidualnych i drużynowych. Co ciekawe, jest jedną z pięciu dyscyplin sportowych - obok gimnastyki sportowej, kolarstwa, lekkoatletyki i pływania - które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest też jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym. Najlepsi zawodnicy walczą również o mistrzowskie tytuły. Pierwsze Mistrzostwa Świata w szermierce rozegrano w 1921 r. Najwięcej zwycięstw mają na koncie reprezentanci Rosji, Włoch i Francji. Polska zajmuje 6. miejsce w klasyfikacji medalowej. Sportowcy z Europy walczą również w championacie kontynentu. Pamiętaj, że najważniejsze zawody szermiercze możesz obstawiać w LV BET!

Zarejestruj się

Najważniejsze zasady szermierki sportowej

Szermierka uprawiana jest w kilku konkurencjach. Są to: szabla, szpada, floret, rapier z lewakiem, kord oraz miecz długi. Rywalizacja odbywa się zarówno indywidualnie, jak i drużynowo (drużyny trzyosobowe). W niektórych krajach odbywają się też zawody szermierki historycznej, czyli posługiwania się bronią drzewcową.

Poza rodzajami użytej broni konkurencje szermierki różnią się również dopuszczalnym rodzajem trafień, ważnym polem trafienia i zasadami walki. W szpadzie i florecie liczone są pchnięcia, w szabli pchnięcia jak i cięcia. Polem trafienia w szpadzie jest całe ciało, w szabli zaś górna połowa ciała, czyli uderza się w klatkę piersiową, we florecie tylko tułów. Stosowane są też różne zasady przydzielania punktów. W szpadzie punkty przyznawane są zawodnikowi, który pierwszy zada cios lub obu zawodnikom, jeśli zadadzą je w tym samym czasie, zaś w szabli i florecie obowiązuje tzw. konwencja, czyli zasady umowne.

Walki z wczesnej fazy eliminacyjnej odbywają się do pięciu trafień, a maksymalny czas walki wynosi 3 minuty. Podczas eliminacji bezpośrednich walczy się do 15 trafień a maksymalny czas pojedynku wynosi 3 x 3 minuty (z minutowymi przerwami). W konkurencjach drużynowych spotkania trwają do 45 trafień sumowanych z kolejnych walk. Zawody drużynowe rozgrywane są systemem pucharowym.

Szermierka - zakłady bukmacherskie w LV BET

Jak obstawiać szermierkę? Poznaj zawodników – ich możliwości, wcześniejsze sukcesy oraz aktualną formę. Liczy się również technika, w tym precyzja, refleks i celność. Sprawdź rankingi i przewidywania ekspertów. Szeroka wiedza jest niezbędna we wskazaniu faworytów w zawodach kobiet i mężczyzn. Ciekawą ofertę rynków bukmacherskich oraz atrakcyjne kursy znajdziesz w LV BET. Postaw swoje szczęśliwe kupony w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej i wygrywaj podczas rywalizacji w szermierce!

Szermierka

Szermierka – najważniejsze informacje o tej dyscyplinie sportu

Szermierka to sztuka posługiwania się bronią białą, taką jak szabla, floret czy szpada. Już w XIX wieku śmiercionośny fechtunek zaczął być stopniowo przekształcany w dyscyplinę sportową. Współczesna szermierka korzysta zresztą z wielu zasad, które pojawiły się na przestrzeni wieków. Np. obowiązujący kodeks zachowań nawiązuje do pojedynków honorowych, a oficjalnym językiem w szermierce jest język francuski. Na blogu LV BET możesz dowiedzieć się więcej o zasadach szermierki, o wykorzystywanych rodzajach broni białej, a także o najbardziej prestiżowych wydarzeniach w tej dyscyplinie sportu.

Historia szermierki jako dyscypliny sportowej

Walka bronią białą towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Na przestrzeni wieków wykorzystywano ją do obrony i do rozstrzygania sporów wojennych. Jako dyscyplina sportowa zaczęła się jednak kształtować dopiero w średniowieczu, gdy powołano do życia pierwsze szkoły fechtunku. Na podstawie wyników uzyskiwanych przez poszczególne kraje można łatwo dostrzec, gdzie najczęściej wykorzystywano dane typy broni. W Europie wschodniej i środkowej dominowała szabla, w Hiszpanii i Włoszech rapier, natomiast we Francji szpada, a następnie floret. W XVII wieku coraz popularniejsze stawały się pojedynki honorowe. Zwykle toczyły się one „do pierwszej krwi”, ale w wielu przypadkach zadana rana kończyła się śmiercią.

Szermierka pojawiła się w programie pierwszych, nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach, w roku 1896. To jedna z nielicznych dyscyplin, która była obecna na wszystkich edycjach letniej Olimpiady. W 1913 roku powołano do życia Międzynarodową Federację Szermierczą zrzeszającą komitety krajowe. Z kolei od 1921 roku organizowane są Mistrzostwa Świata w szermierce.

Zasady szermierki dla różnych rodzajów broni

W szermierce stosuje się podział na rodzaje broni: szabla, szpada, floret, rapier z lewakiem, kord oraz miecz długi. W profesjonalnych zawodach sportowych najczęściej stosowane są trzy pierwsze rodzaje broni. Broń różni się przede wszystkim kształtem i średnicą kosza osłaniającego rękę. Broń jest wyposażona w specjalny układ elektroniczny. W momencie zetknięcia broni z ciałem rywala zamyka się obwód, a aparat sędziowski sygnalizuje trafienie. Przy każdej broni stosuje się osobny zbiór zasad:

  • szabla – w przypadku tej broni można stosować cięcia i pchnięcia, a polem trafienia jest część ciała od pasa w górę. Obopólne trafienia nie są punktowane. Stosowana jest tzw. zasada uprzywilejowanej akcji. Szabla waży 500 g, a jej maksymalna długość to 105 cm.
  • floret – w przypadku floretu dozwolone są wyłącznie pchnięcia. Polem trafienia jest jedynie tułów rywala. W przypadku obopólnych trafień stosowana jest zasada uprzywilejowanej akcji. Floret waży 500 g, a jego maksymalna długość wynosi 110 cm.
  • szpada – zaliczane są jedynie pchnięcia, przy czym polem trafienia jest całe ciało rywala. Ponadto, zaliczane są obopólne uderzenie. Szpada waży 770 g, a jej maksymalna długość to 110 cm.

W szermierce toczone są pojedynki indywidualne oraz drużynowe (na planszy systematycznie zmieniają się zawodnicy, a zdobywane przez nich punkty są zaliczane dla całego zespołu). W zależności od typu broni znacząco różni się prawidłowa pozycja oraz sposób poruszania. We wszystkich konkurencjach szermierki akcje są wyjątkowo szybkie i dynamiczne. Stanowią świetny przykład na to, jak prawdziwa szermierka różni się od szermierki scenicznej, którą obserwujemy chociażby w filmach.

Jak wygląda plansza szermiercza?

Pojedynki w szermierce toczą się na specjalnej planszy o długości 14 metrów i szerokości 1,5 – 2 metry. Powierzchnia  planszy jest metalizowana, dzięki czemu ewentualne trafienie bronią o planszę nie zostanie zaliczone jako trafienie przez aparat sędziowski. Plansza na obu krańcach posiada obszary zejścia, które nie są wliczane do długości planszy. Dalej znajdują się następujące pola: D – obszar dwóch metrów, którego nie można przekroczyć cofając się do defensywy, G – linia wyjściowa, z którego zaczyna się pojedynek oraz C czyli linia środkowa. Linia C jest przerywana, linie G są pełne, natomiast obszar D posiada inny odcień, aby ułatwić orientację zawodnikom.

W jaki sposób toczone są pojedynki w szermierce?

Pojedynek w szermierce jest prowadzony przez sędziego. Oficjalnym językiem międzynarodowym jest język francuski. Wyróżnić możemy pięć komend: en garde (przyjąć pozycję szermierczą), prêts/prêtes (gotowy/gotowe), alle (naprzód), halte (stój), touché/touchée (trafiony/trafiona). Trafienia są sprawdzane przez aparat szermierczy, który wykrywa zamknięcie obwodu elektrycznego w momencie, gdy czubek (punta) lub ostrze szabli trafi w ciało przeciwnika. Gdy dojdzie do jednoczesnego trafienia, we florecie i szpadzie punkt przyznaje się zawodnikowi w uprzywilejowanej akcji, czyli temu, który rozpoczął ofensywną akcję. Z kolei w przypadku szabli punkty otrzymują obie strony.

Liczba trafień wymaganych do wygrania spotkania zależy od fazy turnieju. We wczesnej fazie eliminacyjnej pojedynki trwają do 5 trafień, a czas walki wynosi 3 minuty. W kolejnych fazach rywalizacja trwa do 15 trafień, a czas pojedynku wynosi 9 minut (3 x 3 minuty). W pojedynkach drużynowych walka toczy się do 45 trafień. Pojedynek dzieli się na dziewięć różnych walk, w których zamieniają się zawodnicy. Od zawodników i zawodniczek wymagane są formy grzecznościowe (powitanie i pożegnanie). Po skończonej walce zachodzi obowiązek uściśnięcia sobie dłoni. Zawodnik, który odmówi uścisku dłoni może zostać zdyskwalifikowany.

Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Szermierka jako jedna z nielicznych dyscyplin sportu jest obecna w programie nowożytnych Igrzysk Olimpijskich od samego początku, czyli od Olimpiady w Atenach z 1896 roku. Aktualnie rozgrywanych jest sześć konkurencji mężczyzn oraz sześć konkurencji kobiet: szabla indywidualnie i drużynowo, szpada indywidualnie i drużynowo oraz floret indywidualnie i drużynowo.

Najbardziej utytułowanym krajem w historii są Włochy z dorobkiem 130 medali (49 złotych), drugie miejsce zajmuje Franca (123 medale, 44 złote), a trzecie Węgry (90 medali, 38 złotych). Reszta krajów w klasyfikacji medalowej pozostaje daleko w tyle. Polska w tej klasyfikacji zajmuje 11 miejsce z dorobkiem 22 medali, w tym 4 złotych. Za najbardziej utytułowanego zawodnika w historii należy uznać węgierskiego szablistę, Aladára Gerevicha, który w sumie zdobywał 10 medali olimpijskich, w tym 7 złotych. Sześć złotych medali zdobywali: Edoardo Mangiatorri (Włochy), Valentina Vezzalli (Włochy), Pál Kovács (Węgry), Neno Nadi (Włochy) i Rudolf Kárpáti (Węgry).

Mistrzostwa Świata w szermierce

Mistrzostwa Świata w szermierce są rozgrywane od 1921 roku (kobiet od 1929). Obecnie turnieje ten rangi są organizowane co roku. Dwa razy w historii turnieje były organizowane w Polsce (w 1934 roku w Warszawie oraz w 1963 roku w Gdańsku). Najbardziej utytułowaną nacją w historii Mistrzostw Świata w szermierce jest Rosja z dorobkiem 320 medali (146 złotych). Aż 359 medali mają na koncie Włochy, z czego 120 to medale złote. Dalej plasują się: Francja (284 medale, 95 złotych), Węgry (274 medale, 93 złote) oraz Niemcy (161 medale, 47 złotych). Na szóstym miejscu plasuje się Polska z dorobkiem 86 medali, w tym 17 złotych.

Mistrzostwa Europy w szermierce

Cykl Mistrzostw Europy został zapoczątkowany w 1981 roku przez Europejską Federację Szermierczą. Czterokrotnie turnieje te odbywały się w Polsce (w 1994 roku w Krakowie, w 1997 roku w Gdańsku, w 2016 roku w Toruniu oraz w 2023 roku w Krakowie). Mistrzostw Europy w szermierce są organizowane co roku. Najbardziej utytułowanym krajem na Starym Kontynencie są Włochy (227 medali, 77 złotych). Kolejne miejsce zajmują: Rosja (209 medali, 76 złotych), Francja (159 medali, 43 złote), Węgry (121 medali, 34 złote) i Niemcy (123 medale, 33 złote). Polska w tej klasyfikacji plasuje się na miejscu szóstym z dorobkiem 85 medali, w tym 17 złotych.

Turnieje w ramach Grand Prix i Puchary Świata

Każdego roku rozgrywane są cykle Grand Prix oraz Pucharu Świata. W ich skład wchodzą liczne turnieje, do których krajowe komitety mogą zgłosić maksymalnie ośmiu zawodników w danej broni. Wyjątkiem jest kraj gospodarza, który może wystawić większą liczbę zawodników. Dwa najbardziej prestiżowe wydarzenia organizowane w Polsce to turniej O Szablę Wołodyjowskiego (zawody w szabli mężczyzn) oraz Artusa (zawody we florecie kobiet). Do tego dochodzą mniej prestiżowe turnieje satelitarne.

Najwybitniejsi zawodnicy i zawodniczki z Polski

W latach 60. prym wiódł Egon Franke specjalizujący się we florecie. Zdobywał on 3 medale olimpijskie, w tym 1 złoty oraz 8 medali mistrzostw świata. Co ciekawe, jedyny złoty medal na MŚ Franke wywalczył w szabli. Innym bardzo znanym szermierzem z Polski, specjalizującym się we florecie był Witold Woyda. Ma on na koncie 4 medale olimpijskie (w tym 2 złote) i 10 medali mistrzostw świata. Wybitnym polskim szablistą był Jerzy Pawłowski, pięciokrotny medalista olimpijski (1 złoto) oraz osiemnastokrotny medalista Mistrzostw Świata (7 złotych medali). Pawłowski w roku 1957 i 1968 był wybierany najlepszym polskim sportowcem w Plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Wśród kobiet wyróżnić należy przede wszystkim Sylwię Gruchałę specjalizującą się we florecie. Zdobywała ona dwa medale Igrzysk Olimpijskich (srebro i brąz) oraz osiem medali Mistrzostw Świata (w tym dwa złote). To także pięciokrotna mistrzyni Europy.

Typowanie szermierki w LV BET

W serwisie legalnego bukmachera LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na szermierkę. W większości przypadków gracze mogą wytypować zwycięzcę pojedynku, choć w przypadku prestiżowych turniejów pojawia się także szersza oferta, np. na dokładny wynik pojedynku. W przypadku Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy gracze mają także możliwość wytypowania swoich faworytów do medali. Wybór zakładów na szermierkę jest zatem całkiem okazały.

Zakłady bukmacherskie na szermierkę w LV BET

Na naszym blogu znajdziesz aktualne informacje oraz ciekawostki związane z szermierką. Możesz dowiedzieć się więcej o zasadach pojedynków przy użyciu poszczególnych typów broni, o najlepszych zawodnikach i zawodniczkach w historii, a także o najbardziej prestiżowych turniejach rozgrywanych na całym świecie, w tym również w Polsce. Na naszym blogu dostępne są także informacje, które pomogą graczom skuteczniej obstawiać zakłady bukmacherskie na szermierkę w LV BET.