Puchary Świata w szermierce 2023/2024

Puchary Świata w szermierce 2023/2024

Listopad upłynie fanom sportu pod znakiem szermierki. To właśnie w tym miesiącu rozegrane zostaną najważniejsze zawody Pucharu Świata. Kiedy i gdzie wystąpią szermierze? Poznaj najważniejsze informacje o zawodach i postaw swoje typy bukmacherskie na LV BET!

Najważniejsze Puchary Świata w szermierce w sezonie 2023/2024

Floret, szpada i szabla – to właśnie w tych konkurencjach odbywają się najważniejsze rywalizacje w szermierce. Czym różnią się białe bronie? Co musisz wiedzieć, aby postawić pewne typy bukmacherskie na szermierkę? Poznaj pucharowe turnieje i postaw swoje szczęśliwe kupony w LV BET!

Puchar Świata seniorów we florecie mężczyzn

W Europie zachodniej floret był jedyną bronią kolną używaną na salach szermierczych. Dzisiejszy floret w szermierce sportowej różni się od broni używanej w latach 50. XVI wieku. Przede wszystkim jest bezpieczny, dzięki zakończeniu przyciskiem (tzw. puntą) i gdy się go wciśnie, to wyda sygnał na aparacie. Gdy punta trafi w kamizelkę elektryczną, którą ma na sobie przeciwnik, na aparacie zapali się światło kolorowe, a w tzw. pole nieważne (czyli poza obrębem kamizelki) to zapali się światło białe.

Punta jest zakończeniem długiej klingi. Klinga dzieli się na ostrze oraz płaz. Wykonana jest w całości z metalu. Na początku klingi znajduje się garda (czyli tzw. kosz), która ma za zadanie chronić dłoń przed mocniejszym uderzeniem. Do gardy zaś przymocowany jest uchwyt, który zawodnik trzyma w ręku.

W obecnej szermierce stosowane są w pełni zmechanizowana broń. Przewód elektryczny przechodzi przez klingę oraz kosz, a z niego wychodzi gniazdko. Wpina się w nie0 kable szermiercze. Drugi koniec kabla przypinany jest do tzw. wędki, która łączy aparat z przewodem zawodnika.

Uchwyt może mieć różne kształty:

 • francuski – to długa, prosta rączka pokryta gumą
 • belgijski – to krótka rączka, wyrobiona do kształtu ręki. Jest najczęściej używana
 • włoski – obecnie nie jest już używana; długa i prosta rączka, starsza wersja francuskiej

Floret na ogół ma długość 110 cm, określany jako 5. Istnieją też inne długości: 0 i 2.

W rywalizacji seniorów nie obowiązują limity wiekowe.

Nazwa: Puchar Świata seniorów we florecie mężczyzn – Berlin 2023/2024
Data rozpoczęcia: 10.11.2023
Miejsce: Berlin

Puchar Świata seniorów w szpadzie mężczyzn

Szpada to kolna broń biała. Powstała w XVII w. na zachodzie Europy. Polem trafienia w walce jest całe ciało – od maski aż po buty. Zawodnicy charakteryzują się niezwykłą szybkością oraz walecznością. Nie jest ważne, kto rozpoczął natarcie, ale kto pierwszy osadzi koniec broni, co sygnalizowane jest zapaleniem się swojej lampy.

Pierwotnie walczono wyłącznie do jednego trafienia, jednak obecnie walczy się do 5, 10 lub 15 trafień. Ich ilość jest zależna od etapu i rodzaju zawodów. Obecnie w szpadzie sportowej punkt przyznaje się zawodnikowi, który trafił przeciwnika i w przeciągu następnych 40 milisekund nie otrzymał trafienia. Jeśli jednak obaj rywale w tym czasie trafią się nawzajem, zawodnicy otrzymują punkt.

Współczesne szpady sportowe ważą między 300 a 450 gramów. Międzynarodowa Federacja Szermiercza zezwala jednak na szpady ważące do 770 g. Klingi szpadowe dla dorosłych mierzą 90 cm od kosza do czubka punty. To tzw. rozmiar „5”. Podczas rejestrowania punktów w walce brane są pod uwagę następujące czasy:

 • wciśnięcia („dwell time”): 3,3 milisekundy – określający, przez jaki obwód musi być zamknięty, aby zarejestrować trafienie
 • odcięcia („cut-out time”): 40 milisekund – okres, w jakim aparat rejestruje trafienia, zanim odetnie sygnał z broni szermierzy.

Nazwa: Puchar Świata seniorów w szpadzie mężczyzn – Berno 2023/2024
Data rozpoczęcia: 10.11.2023
Miejsce: Berno

Puchar Świata seniorów w szpadzie kobiet

Podczas rywalizacji kobiet obowiązują podobne zasady, jak w przypadku mężczyzn. W PŚ seniorów mogą występować zawodnicy bez limitu wiekowego. Te obowiązują wśród młodszych zawodników: dzieci (poniżej 12 lat), młodzież (12-14 lat), juniorzy młodsi (15-17 lat), juniorzy (18-20 lat), młodzieżowcy (21-23 lata).

Nazwa: Puchar Świata seniorów w szpadzie kobiet – Tallinn 2023/2024
Data rozpoczęcia: 10.11.2023
Miejsce: Tallin

Puchar Świata Seniorów w szabli kobiet i mężczyzn

Szabla to jednoręczna sieczna broń biała. Wyróżnia się długą, jednosieczną i zakrzywioną głownią. Szabla przeznaczona jest głównie do zadawania cięć, a w mniejszym stopniu również do pchnięć.

Jest to jedna z najstarszych rodzajów broni. Jej początków dopatruje się już w starożytnej Persji, Egipcie, Asyrii i Chinach. W Polsce szabla pojawiła się dopiero pod koniec XV w. Szybko zyskała popularność i stała się symbolem sarmatyzmu, tradycji i szlachty polskiej.

Szablę wyróżnia wygięta jednosieczna głownia. Może być ona w części sztychowej poszerzona, czyli mieć ukształtowane tzw. pióro, zaczynające się zazwyczaj wyraźnym uskokiem na tylcu głowni (tzw. młotkiem). Znacznie rzadziej poszerza się ona płynnie, bez uskoku. W niektórych egzemplarzach tylec pióra może być ostrzony – to tzw. szabla z piórem dwusiecznym.

Konstrukcja szabli składa się z następujących części:

 • rękojeść – czyli uchwyt, który może być wykonany z różnych materiałów np. z drewnianych, rogowych okładzin, osłaniających kabłąków
 • głownia – jej boczne powierzchnie, czyli płazy, mogą być gładkie, wklęsłe, z bruzdami. Płazy są często ozdabiane znakami rzemieślniczymi, puncmarkami, godłami, napisami i in.
 • zastawa – górna część głowni, sięgająca od rękojeści do ok. 1/3 długości głowni
 • moc, inaczej miąższyna – to środkowa część głowni
 • sztych – to ostro zakończona dolna część głowni
 • zastawa i sztych – wyodrębnione były przez tzw. próg zastawy i młotek pióra, czyli uskok głowni (spotykany w niektórych szablach polskich i węgierskich)

Elementem decydującym o typie i przeznaczeniu szabli jest jej rękojeść. Wyróżnia się następujące typy rękojeści:

 • otwarta – klasyczna z jelcem
 • półotwarta – z kabłąkiem osłaniającym dłoń nie dochodzącym do głowicy rękojeści
 • zamkniętą – z jedynym lub kilkoma kabłąkami tworzącymi kosz.

Głownia również występuje w różnych przekrojach: wklęsła z rombowym grzbietem, wklęsła, teowa ze strudziną w grzbiecie, ze zbroczem, żłobiona w dwie strudziny i trójkątna płaska.

Nazwa: Puchar Świata Seniorów w szabli kobiet i mężczyzn – Algier 2022/2023
Data rozpoczęcia: 09.11.2023
Miejsce: Algier

Obstawianie Pucharów Świata w szermierce

Do postawienia pewnych typów bukmacherskich na szermierkę niezbędna jest odpowiednia wiedza i analiza możliwości zawodników. Ich znajomość jest więc podstawą – przyda się więc obejrzenie wcześniejszych pojedynków i sprawdzenie światowych rankingów. Szermierz musi charakteryzować się szybkością, refleksem, precyzją, opanowaniem i techniką. Ważna jes też umiejętność zachowania zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych. Poznaj też historię pojedynków H2H i statystyk zawodników. Pamiętaj też, że motywacja zawodników wzrasta wraz z rangą zawodów. Podczas rozgrywek pucharowych na pewno będzie ona na najwyższym poziomie!

Typy i zakłady na szermierkę w LV BET

Od 1896 r. szermierka jest obecna w programie Igrzysk Olimpijskich. Występy najlepszych zawodników można oglądać również w ramach turniejów Pucharu Świata, a przede wszystkim – typować ich wyniki. Wśród dostępnych rynków otrzymasz zakłady H2H, zakłady na zwycięzcę czy Top 3, Top 5. Dokładne możliwości poznasz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej LV BET. Sprawdzisz tam również wysokość oferowanych kursów. Podejmij wyzwanie i postaw swoje kupony na szermierkę w LV BET!