Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC: Rajd Safari

Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC: Rajd Safari

Rajd Safari znów w trasie! Po prawie dwóch dekadach przerwy wyścig w Kenii wrócił do kalendarza WRC i wydaje się, że w nim zostanie na dłużej. Poznaj jeden z najtrudniejszych rajdów samochodowych na świecie razem z LV BET! Bukmacher oferuje ciekawe zakłady bukmacherskie na to wydarzenie. 

W ubiegłym roku Rajd Safari powrócił do kalendarza kierowców World Rally Championship. Okazał się wielkim sukcesem. Najlepszy w kenijskiej rywalizacji był Sebastien Ogier. Czy w tym roku powtórzy swój sukces? Obstawiaj występy Ogiera i innych kierowców w LV BET!

WRC – Rajdowe Mistrzostwa Świata

Rajd Safari po raz pierwszy odbył się w 1953 r. Od początku różnił się od innych wydarzeń w kalendarzu WRC. Trasy zawsze prowadzą po trudnym terenie otoczonym dziką przyrodą. Kierowcy muszą obrać zupełnie inną taktykę niż w innych wyścigach. Zagrożenie powodują ogromne kamienie, grząski piach czy błoto. Ten, kto pokona naturę, zwycięża. Po raz ostatni Rajd Kenii wystartował w 2002 r. W historii zapisał się dzięki Colinowi McRae, który nie tylko został pierwszym zwycięzcą tej imprezy, ale też sięgnął po swoje 25. i ostatnie zwycięstwo w karierze. Po przerwie kierowcy wyjechali na afrykańskie drogi rok temu, a teraz wracają na kolejną odsłonę zmagań.

Bazą wypadową w 2022 r. będzie Nairobi. Szczególnie atrakcyjnie zapowiadają się odcinki specjalne. Poprowadzą przez tak zwane Wielkie Rowy Afrykańskie. Kierowcy przejadą nieopodal jeziora Naivasha i Elmenteita. Rajdówki przejadą po szutrowych i kamienistych drogach. Szczególnie niebezpieczne są po deszczu, bo zamieniają się błotnistą breję. To właśnie dlatego Rajd Safari uchodzi za jeden z najtrudniejszych rajdów w całym kalendarzu WRC. Śmiałków nie brakuje, bo na liście startowej znajdują się 34 załogi. Wśród nich znalazł się Sebastien Loeb oraz Sebastien Ogier, ale nie brakuje też teamów z WRC 2.

Rajd Safari 2022: trasa

Podczas trzech dni zmagań kierowcy WRC będą mieli do pokonania łącznie 363,56 km oesowych. Pierwszego dnia rywalizacji przejadą tylko 5 km. Będzie to odcinek Super Special Kasarani. Załogu będą rywalizowały w parach. Dzień później zacznie się prawdziwa rywalizacja! Na zawodników czekać będzie OS Loldia (19,17 km), Geothermal (11,68 km) oraz Kedong (31,25 km). Odcinki będą pokonywane dwukrotnie. W kolejnym dniu zawodnicy będą mieli do pokonania najdłuższą trasę liczą 134,90 km.

Rozpoczną od próby Soysambu (29,32 km), później Elmenteita (15,08 km) oraz Sleeping Warrior (23,05 km). Druga pętla będzie powtórzeniem tych odcinków specjalnych. Ostatniego dnia załogi pokonają trzy dwukrotnie przejeżdżane OS-y: Oserian (17,81 km), Narasha (21,47 km) oraz Hell’s Gate (10,53). Po drugim przejeździe kierowcy zjadą na kończący rajd Power Stage.

LOTOS Rally Team

Kierowcy będą rywalizowali w Kenii w dniach 23-26 czerwca 2022 r. Wśród zawodników zobaczymy również Polaków. Kajetan Kajetanowicz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem oraz LOTOS Rally Team wyruszy do Afryki spełniać swoje marzenia i powalczyć o kolejne w tym sezonie pudło. Jak przyznał Kajtek, długo się przygotowywał do tego występu. Wie, że ma świetny zespół, ale też nieocenioną wiedzę jednego z najlepszych polskich kierowców rajdowych – Sobiesława Zasady. Obecnie 92-latek startował w Rajdzie Safari… rok temu! Pilotowany przez Tomasza Borysławskiego zaliczył swój dziewiąty start w karierze i tym samym pobił rekord – był najstarszym uczestnikiem rundy w historii WRC. Mało tego – radził sobie bardzo dobrze, zajmując 25. miejsce w klasyfikacji generalnej. Niestety, na ostatnim odcinku specjalnym jego Fiesta Rally3 zatrzymała się w głębokich koleinach. W rajdzie startował też wnuk Zasady, Daniel Chwist z pilotem Kamilem Hellerem.

Zakłady bukmacherskie na Rajd Safari i WRC w LV BET

Rajd Safari 2021 wygrał obrońca tytułu mistrza WRC Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris WRC). Drugie miejsce ze stratą 21,8 s wywalczył Japończyk Takamoto Katsuta (Toyota Yaris WRC), a trzeci był Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 WRC). Wszystko wskazuje na to, że w obecnym sezonie układ sił uniknie zmianie. Ogier zajmuje dopiero 8. miejsce w klasyfikacji WRC. Po Rajdzie Sardynii na podium znajdują się Rovanpera Kalle, Neuville Thierry oraz Breen Craig. Do końca sezonu zostało jeszcze siedem kolejnych rajdów, a więc kierowcy i miejsce w tabeli mogą się jeszcze zmienić.

Masz swoje typy na zwycięzcę Rajdu Safari i WRC? Postaw je w LV BET! Legalny bukmacher umożliwia obstawianie wszystkich wydarzeń z cyklu World Rally Championship. Poznaj te możliwości w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej. Przeprowadź analizę i postaw swoje kupony na Rajd Safari w LV BET!