Puchar Rydera 2023

Puchar Rydera 2023

Jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie, czyli Ryder Cup, wraca do gry! Tym razem najlepsi golfiści świata wystąpią w Europie, a dokładniej we Włoszech. Poznaliśmy już pierwszych zawodników, którzy przystąpią do rywalizacji. Występy swoich faworytów możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET.

Podstawowe informacje o Pucharze Rydera

Co dwa lata 24 najlepszych graczy z Europy i Stanów Zjednoczonych przystępuje do rozgrywek match play. Mimo upływu lat turniej wciąż wierny jest założeniom, jakie przyświecały jego twórcy, Samuelowi Ryderowi.

Pierwsza edycja zmagań odbyła się w 1927 r. Od tego czasu reprezentacja USA odniosła 27 zwycięstw, a Europy – 14. Pierwsze historyczne zwycięstwo należało do Amerykanów. Do tej pory odbyły się w sumie 43 wydarzenia, w których udział wzięło 363 golfistów.

Kiedy i gdzie się odbędzie Puchar Rydera

Gospodarzem turnieju Ryder Cup będą Włochy. To właśnie tam zawodnicy będą rywalizowali  w ramach 44. edycji turnieju. Odbędzie się on jesienią 2023 r. w Marco Simone Golf and Country Club w Guidonia. Rozgrywana co dwa lata impreza była początkowo zaplanowana w dniach 30 września – 2 października 2022 r. Wcześniejsza edycja musiała być jednak przełożona z powodu pandemii COVID-19 na 2021 r. Ostatnie zwycięstwo należy do Amerykanów. W 2021 r. w Whistling Straits wygrali oni z Europejczykami 19-9.

Podczas Ryder Cup rozegrane zostaną mecze typu match play. Każdy mecz wart będzie jeden punkt. Jak będą wyglądały rozgrywki?

 • Dzień 1 (piątek) – 4 mecze w czwórkę (strzał alternatywny) i 4 mecze w czwórkę (lepsza piłka)
 • Dzień 2 (sobota) – 4 mecze w formacie Foursome i 4 mecze Fourball
 • Dzień 3 (niedziela) – 12 meczów singlowych

Kapitan gospodarzy wybiera, które mecze rozgrywane będą rano, a które po południu. W sumie do zdobycia jest więc 28 punktów. Do zdobycia pucharu potrzeba 14 1 ⁄ 2 punktów, a obrońca tytułu – 14. Wszystkie mecze rozgrywane są do maksymalnie 18 dołków.

Uczestnicy Pucharu Rydera

Turniejowa drużyna USA będzie się składać z sześciu najlepszych kwalifikujących się graczy w rankingu punktowym oraz z sześciu zawodnikami wskazanymi przez kapitana.

Obecnie największe szanse na występ na podstawie rankingu mają:  

 1. Scottie SCHEFFLER – 22.129.223 pkt.
 2. Brooks KOEPKA – 8.936.357 pkt.
 3. Maks HOMA – 7.551.285 pkt.
 4. Xander SCHAUFFELE – 7.455.552 pkt.
 5. Jordan SPIETH – 7.299.796 pkt.
 6. Patrick CANTLAY – 6.988.400 pkt.

Do drużyny europejskiej wejdą zaś trzej najlepsi gracze z Europejskiej Listy Punktów, trzej najlepsi gracze ze Światowej Listy Punktów oraz sześcioro zawodników wybranych przez kapitanów.

Wśród nich znaleźć się mogą na podstawie Europejskiego Rankingu: 

 1. Jon RAHM – 2810.53 pkt.
 2. Rory MCILROY – 2354.20 pkt.
 3. Victor PEREZ – 1427,58 pkt.
 4. Adrian MERONK – 1422.47 pkt.
 5. Yannik Paul – 1406.89

W Światowym Rankingu najlepsi są:  

 1. Jon RAHM – 337,57 pkt.
 2. Viktor HOVLAND – 242.39 pkt.
 3. Rory MCULROY – 206.39 pkt.
 4. Tyrrell HATTON – 162.53 pkt.
 5. Matt FITZPATRICK – 137.53 pkt.

Poznaliśmy już kapitanów obu drużyn. Ogłoszono ich już na początku 2022 r. Kapitanem USA został Zach Johnson, zaś europejskiej – Henrik Stenson. Ten drugi jednak został usunięty ze stanowiska w lipcu 2022 r. z powodu jego decyzji o dołączeniu do LIV Golf. 1 sierpnia 2022 r. jego miejsce zajął Luke Donald.

W drużynie USA Steve Stricker został mianowany pierwszym wicekapitanem, Davis Love III – drugim wicekapitanem, Jim Furyk trzecim wicekapitanem, a Fred Couples czwartym wicekapitanem.

Team Europe ma zaś trzech wicekapitanów. Pierwszym został Thomas Bjorn, drugim Edoardo Molinari, a trzecim Nicolas Colsaertsa.

Triumfatorzy Pucharu Rydera z poprzednich lat

Mecze 43. Ryder Cup rozegrane zostały w Stanach Zjednoczonych w dniach 24-26 września 2021 r. na polu golfowym Straits w Whistling Straits w Haven w stanie Wisconsin. Do obrony tytułu podeszli Europejczycy, którzy wygrali w 2018 r. w Le Golf National. Nie udało się – Stany Zjednoczone, wystawiające swoją najmłodszą drużynę w swojej historii, odzyskały Ryder Cup. Odnieśli rekordowe zwycięstwo 19-9.

Kto ma największą szansę na wygraną?

Statystycznie rzecz ujmując faworytami rywalizacji w zbliżającej się edycji turnieju są Amerykanie. To do nich należy większość zwycięstwo w historii. Aby wskazać drużynę, która ma większe szanse na wygranie w zbliżającej się edycji warto wcześniej przeprowadzić dokładną analizę bukmacherską.

Typowanie i obstawianie golfa w LV BET

Ryder Cup to rywalizacja zespołowa. Obok siebie stają golfiści, którzy na co dzień walczą o indywidualne zwycięstwa. A to oznacza, że oprócz umiejętności gry niezbędna jest też umiejętność dostosowania się do innych współzawodników. W wytypowaniu zwycięzców poszczególnych meczów, jak i całego turnieju, niezbędne jest poznanie wyników wcześniejszych zawodów, ale też aktualnej formy golfistów.

Zakłady bukmacherskie na Puchar Rydera 2023 w LV BET

Legalny bukmacher LV BET towarzyszy wszystkim sportowcom świata. W jego serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej możesz postawić swoje typy bukmacherskie na golf. Możesz mieć pewność, że znajdziesz tam również rynki i atrakcyjne kursy na zawody o Puchar Rydera. Wskażesz m.in. zwycięzcę zmagań oraz drużynę, która zajmie drugie miejsce, czyli przegranego. Przekonaj się, że golf może przynieść świetną zabawę w zakładach bukmacherskich LV BET!