Powstaje Super Liga. Co to jest? Jakie będą zasady?

Powstaje Super Liga. Co to jest? Jakie będą zasady?

Europejska Super Liga to nowy projekt piłkarski stworzony przez 12 klubów europejskich zaliczanych do grona największych i najbardziej dochodowych zespołów. Nowe rozgrywki mają być alternatywą dla Ligi Mistrzów organizowanych przez UEFA. Na chwilę obecną, projekt wciąż kryje w sobie wiele niewiadomych, np. kiedy wystartuje pierwszy sezon Superligi. W tym miejscu postaramy się przybliżyć kibicom zasady działania Superligi, format oraz uczestników turnieju.

Dlaczego powstała Superliga?

Wielu kibiców zadaje sobie to samo pytanie: Superliga co to i dlaczego powstała? Największe kluby od wielu lat uważają, że redystrybucja środków ze sprzedaży praw telewizyjnych jest nieuczciwa i nie zapewnia im dochodów, na jakie zasługują. Już kilka lat temu można było usłyszeć pierwsze informacje na temat nowych rozgrywek. The Super League pozostawała jednak konstruktem czysto teoretycznym i nic nie wskazywało na to, aby miała szybko powstać. W nocy 18 kwietnia 2021, cała piłkarska Europa została wstrząśnięta ogłoszeniem założenia Super Ligi. Dlaczego kluby wybrały taką datę? Ponieważ dzień później UEFA miała ogłosić plany reformy Ligi Mistrzów.

Założycielami Superligi jest 12 zespołów z Europy: Milan, Inter, Juventus, Real Madryt, Barcelona, Atletico, Chelsea, Arsenal, Manchester City, Manchester United, Tottenham oraz Liverpool. Głównym pomysłodawcą jest prezydent Realu Madryt, Fiorentino Perez. Superliga ma zapewnić klubom nawet ośmiokrotnie większe dochody w porównaniu z Ligą Mistrzów. Nikt nie próbuje zatem ukrywać, że fundamentem dla rozgrywek The Super League mają być duże pieniądze. Znamy już ogólny zarys oraz podstawowy format rozgrywek. Z kolei dokładne zasady Super Ligi poznamy na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Jakie są zasady działania Super Ligi?

Rozgrywki Super Ligi mają być konkurencją dla Champions League. Występować będzie w niej 12 klubów założycielskich, 3 zespoły zaproszone przez organizatora, a także 5 drużyn, które każdego roku będą miały okazję wziąć udział w turnieju eliminacyjnym. Super Liga prawdopodobnie powoła komitet wykonawczy, w którym zasiadać będą prezydenci oraz prezesi klubów założycielskich. Format rozgrywek ma być zbliżony do Ligi Mistrzów, ale z większą liczbą spotkań. W fazie grupowej, zespoły zostaną podzielone na dwie grupy, w których rywalizacja będzie odbywać się systemem kołowym z meczem u siebie i rewanżem. W sumie, faza grupowa będzie składać się z osiemnastu kolejek.

Do ćwierćfinałów, z każdej grupy awansują po trzy najlepsze zespoły. Dwa ostatnie miejsca zostaną uzupełnione w drodze baraży dla zespołów z czwartego i piątego miejsca. Ćwierćfinały i półfinały będą rozstrzygane w dwumeczu, a finał w jednym spotkaniu na neutralnym boisku. Super Liga ma zapewnić klubom nawet 120 mln za sam udział w turnieju. Tymczasem, w Lidze Mistrzów jest to ok. 15 mln dla uczestników fazy grupowej. Zasady Super Ligi z pewnością będą ewoluować, a ich finalny kształt poznamy dopiero po rozegraniu pełnego sezonu.

Kiedy będą rozgrywane mecze Super Ligi?

Gdy tylko ogłoszono informację o założeniu nowych rozgrywek, szybko pojawiły się pytania o Superliga kiedy odbędzie się pierwsza edycja. Sezon Superligi ma rozpoczynać się w sierpniu, a kończyć pod koniec maja lub w pierwszej połowie czerwca. Kluby uczestniczące w Superlidze nie chcą rezygnować z gry w ligach krajowych. W związku z tym, The Super League, podobnie jak Liga Mistrzów, będzie odbywać się w środku tygodnia, prawdopodobnie we wtorek i środę. Biorąc pod uwagę dużą liczbę spotkań w fazie grupowej, możliwe jest również to, że mecze będą odbywać się w czwartki.

Kto jest sponsorem Superligi?

Na chwilę obecną, główny sponsor Super Ligi nie jest jeszcze znany. Jeśli jednak dojdzie do skutku, prawdopodobnie przejmie wielu sponsorów związanych na dzień dzisiejszy z Ligą Mistrzów. Rozgrywki UEFA stracą bowiem na popularności, jeśli wszystkie największe kluby europejskie nie będą w nich uczestniczyć. Pieniądze dla klubów będą pochodzić również z praw telewizyjnych. The Super League ze względu na większą liczbę spotkań ma generować dużo większe pieniądze. Redystrybucja tych środków zakłada równy podział na wszystkich uczestników rozgrywek Superligi. To właśnie największe stacje telewizyjne uchodzą jako główny sponsor Super Ligi.

Czy Superliga zastąpi Ligę Mistrzów?

Jest stanowczo za wcześnie, aby przesądzać o losach Champions League, szczególnie, że konkretne zasady działania Super Ligi są wciąż dogrywane. Super Liga bez wątpienia może wywrócić do góry nogami porządek w świecie europejskiego futbolu. Nawet jeśli Superliga powstanie, upadek Champions League jest mało prawdopodobny. Wciąż są to bowiem rozgrywki należące do UEFA. Jedynym zagrożeniem jest zatem spadek znaczenia Ligi Mistrzów bez czołowych zespołów z Hiszpanii, Anglii czy Francji. W Superlidze nie zamierzają jednak startować ekipy z Niemiec, Francji i Portugalii, co w połączeniu z nieco słabszymi drużynami z Anglii, Hiszpanii i Włoch wciąż stanowi bardzo mocną obsadę. Wydaje się zatem, że europejska Super Liga może odebrać Lidze Mistrzów wpływy z praw telewizyjnych, ale samym rozgrywkom nie zagrozi.

Leave a Comment