Kontrowersje wokół Super Ligi. Ostra reakcja UEFA

Kontrowersje wokół Super Ligi. Ostra reakcja UEFA

Wielki projekt Super Ligi został ogłoszony w środku nocy, w przeddzień ogłoszenia reformy Ligi Mistrzów. Mimo rozmachu, jaki zakładają jej założyciele, kibice otrzymali tylko garść podstawowych informacji oraz logo, które wygląda tak, jakby robiono je w pośpiechu. Nie dziwi zatem fakt. że Super Liga kontrowersje to przewodni temat mediów sportowych na całym świecie. Zasadne wydaje się pytanie, czy kluby założycielskie faktycznie chcą tworzyć nowe rozgrywki? A może chodzi wyłącznie o pokaz siły i lepszą pozycję do negocjacji z UEFA?

Przykre komentarze po oficjalnym ogłoszeniu powstania Super Ligi

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Super Liga to projekt skoncentrowany na pieniądzach. Kluby założycielskie twierdza wprost, że nowe rozgrywki powstają w celu lepszej redystrybucji środków z praw telewizyjnych. Uczestnicy Super Ligi mają zarobić nawet ośmiokrotnie więcej, niż w Lidze Mistrzów. W poniedziałek dominowały negatywne Super Liga komentarze, które zwracają uwagę na to, że światowy futbol został całkowicie zdominowany przez pieniądze, a aspekt sportowy dawno zszedł na drugi plan. Kluby założycielskie prawdopodobnie nie spodziewały się tak ostrego odzewu ze strony kibiców, którzy wprost mówią o zdradzie i sportowej śmierci swoich drużyn.

Główne zarzuty pod adresem Superligi to przede wszystkim premiowanie największych klubów kosztem mniejszych zespołów. Aż 15 z 20 miejsc w rozgrywkach będzie zarezerwowane dla klubów założycielskich oraz ich gości. Tylko 5 miejsc przewidziano na kluby, które wezmą udział w eliminacjach. Sam poziom sportowy również wzbudza Super Liga kontrowersje. Obecna forma Arsenalu czy Tottenhamu nie pozwala na zajęcie czołowych miejsc w lidze, dających awans do Ligi Mistrzów. W świecie sportu dawno nie było wydarzenia, które wzbudziłoby tak wielkie kontrowersje.

UEFA i FIFA ostro reagują na powstanie Superligi

Na powstaniu Ekstraligi najwięcej traci oczywiście UEFA i jej rozgrywki Ligi Mistrzów. W związku z tym, nie dziwi oczywiście oficjalne stanowisko Super Liga UEFA. Władze europejskiej federacji sprzeciwiają się tym rozgrywkom i grożą jej założycielom surowymi karami. Mówi się o wykluczeniu z rozgrywek krajowych, wyrzuceniu z obecnej edycji Ligi Mistrzów, a nawet zablokowaniu możliwości gry w kadrze narodowej piłkarzom wschodzącym w skład drużyn uczestniczących w Super Lidze. Aleksander Čeferin zapowiada stanowcze kroki ukierunkowane na powtrzymanie nowego projektu.

O ile stanowisko Super Liga UEFA jest bardzo krytyczne i negatywne, o tyle FIFA wypowiada się jednak w sposób bardziej dyplomatyczny oraz stonowany. Oficjalne stanowisko Super LIGA FIFA krytykuje pomysł nowych rozgrywek, a jednocześnie wzywa do podjęcia dialogu oraz pokojowego zakończenia tego konfliktu. FIFA nie skomentowała także ewentualnych konsekwencji planowanych przez UEFA.

Czy kluby Superligi stracą możliwość uczestniczenia w rozgrywkach krajowych?

To kolejny temat, który sprawia, że Super Liga krytyka jest bardzo nasilona w ostatnich dniach. UEFA zagroziła, że wykluczy uczestników ze wszystkich nadzorowanych przez siebie rozgrywek. Unia Europejskich Związków Piłkarskich nadzoruje także rozgrywki krajowe. W związku z tym, kluby hiszpańskie nie mogłyby uczestniczyć w La Liga, kluby angielskie w Premier League, a kluby włoskie w Serie A. Czy do tego naprawdę dojdzie?

Prawdopodobieństwo takiego scenariusza należy ocenić jako bardzo niskie. Krytyka Super Liga UEFA jest uzasadniona, ale wiele wskazuje na to, że jest to jedynie straszak. Po pierwsze, nie ma pewności, czy Unia rzeczywiście może od tak wykluczyć zespoły z rozgrywek krajowych. Po drugie, UEFA musiałaby wtedy zaakceptować bardzo poważne straty finansowe oraz liczne pozwy ze strony poszkodowanych. W związku z tym, chociaż Super Liga kontrowersje są bardzo duże, nic nie wskazuje na to, aby UEFA faktycznie zdecydowała się na tak poważne sankcje.

Komentarze europejskich przywódców na temat Superligi

Mimo, że przywódcy wielu krajów skupiają się aktualnie na walce z pandemią COVID-19, liczne Super Liga komentarze pojawiły się również na kontach społecznościowych czołowych osób w Europie. Głos tej sprawie zabrał m.in. premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, a także prezydent Francji, Emmanuel Macron. Przywódcy krytycznie wypowiadają się na temat nowych rozgrywek i zajmują stanowisko zgodne z linią UEFA. Johnson wspomniał nawet o konsekwencjach, jakie mogą zostać wyciągnięte wobec angielskich klubów, które zgodzą się uczestniczyć w Superlidze.

Władze Superligi odpierają zarzuty

Kluby założycielskie prawdopodobnie nie spodziewały się, że Super Liga krytyka będzie aż tak duża. Jej główni pomysłodawcy starają się bronić przed zarzutami. Jednym z ojców projektu jest prezydent Realu Madryt, Fiorentino Perez. Udzielił on obszernego wywiadu, w którym wskazuje mocne strony tego projektu. Założyciele Super Ligi wskazują, że planują wspierać mniejsze kluby w większym stopniu niż UEFA, a nowe rozgrywki są potrzebne, ponieważ formuła Ligi Mistrzów się wypaliła. Odpieranie zarzutów nie przynosi większych efektów. Na dzień dzisiejszy zdecydowana większość kibiców i ekspertów jest przeciwko nowym rozgrywkom.