Jakie kluby wystąpią w Super Lidze?

Jakie kluby wystąpią w Super Lidze?

Projekt Super Ligi został stworzony przez największe kluby piłkarskie w Europie. Rozgrywki mają być konkurencją dla Ligi Mistrzów i w zamyśle twórców przyniosą znacznie większe zarobki uczestnikom. Kluby Superligi mają zarabiać nawet 120 mln Euro za sam udział w turnieju. Głównym pomysłodawcą tego projektu jest Fiorentino Perez, prezydent Realu Madryt. Które zespoły wystąpią w Super Lidze? Których czołowych drużyn zabraknie w nowych rozgrywkach?

Kto jest założycielem Superligi?

Za utworzenie projektu odpowiada 12 europejskich klubów, które generują dla Ligi Mistrzów największe zyski związane z prawami telewizyjnymi. Kluby Super Liga to na dzień dzisiejszy: Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, AC Milan, Inter Mediolan, Juventus Turyn, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Tottenham, Manchester United, Manchester City oraz Liverpool. Super Liga założyciele mają mieć zagwarantowany udział w każdej kolejnej edycji rozgrywek. W sumie, w nowych rozgrywkach występować będzie 20 zespołów. Głównym ojcem projektu jest Fiorentino Perez, Super Liga prezes oraz prezydent Realu Madryt.

Jakie kluby objęły przywództwo w Super Lidze?

O dalszym rozwoju rozgrywek mają decydować Super Liga założyciele, a zatem dwanaście klubów wymienionych powyżej. Prawdopodobnie powołane zostanie prezydium, w skład którego zasiadać będą prezesi oraz prezydenci czołowych klubów w Europie. Fiorentino Perez to Super Liga prezes, który miał największy wpływ na rozwój tego projektu. Duży wpływ na kształt tych rozgrywek ma również Andrea Agnelli, przewodniczący kluby Juventusu Turyn. Na chwilę obecną nie wiemy jednak, czy wszystkie Super Liga drużyny mają równy wpływ na zarządzanie rozgrywkami. Zakulisowe doniesienia mówią o tym, że największy wpływ na rozwój projektu ma Real i Juventus.

Które kluby wezmą udział w Superlidze?

W Superlidze rywalizować będzie 20 zespołów, które zostaną w drodze losowania podzielone na dwie grupy po 10 drużyn. Na chwilę obecną, pewny udział w każdej edycji mają założycielskie kluby Super Liga. Są to trzy kluby z Włoch: Juventus, Milan, Inter, trzy kluby z Hiszpanii: Real, Atletico, Barcelona oraz sześć klubów z Anglii: Manchester City, Manchester United, Liverpool, Tottenham, Chelsea i Arsenal. Ponadto, trzy kolejne miejsca mają zostać zajęte przez drużyny zaproszone przez organizatora. Pozostaje 5 wolnych miejsc, o które ubiegać się będą kluby odnoszące sukcesy na podwórku krajowym. Nie wiemy jednak na jakiej zasadzie przebiegać będą eliminacje do Superligi.

Wielcy nieobecni Superligi

Nowy projekt nie przypadł do gustu kibicom oraz ekspertom. Kluby Superligi są głośno krytykowane i pojawia się coraz więcej pogłosek o tym, że niektóre z nich ostatecznie zrezygnują. Ciężko zatem powiedzieć o Super Liga kto wystąpi w pierwszej edycji. Już dziś możemy jednak mówić o wielkich nieobecnych którzy postanowili pozostać przy Lidze Mistrzów UEFA. Swój udział w Superlidze wykluczyły: Bayern Monachium, Borussia Dortmund, RB Lipsk, PSG oraz FC Porto. Jeśli Super Liga założyciele ostatecznie zrezygnują z uczestnictwa, może się okazać, że Fiorentino Perez będzie miał poważny problem w skompletowaniu obsady 20 zespołów.

Typy ekspertów – kto jeszcze dołączy do Superligi?

Na chwilę obecną bardzo popularne są rozważania Super Liga kto wystąpi w pierwszej edycji rozgrywek. Projektowi Pereza odmówiły największe kluby z Niemiec oraz Anglii. Krytycznie o projekcie wypowiadają się także przewodniczący klubów z Portugalii. Ciężko zatem wskazać Super Liga drużyny, które zdecydują się przyłączyć do piłkarskiej rebelii. Jedno jest jednak pewne, kluby mają wiele do stracenia, biorąc pod uwagę bardzo negatywne nastawienie kibiców oraz ekspertów. Zmasowana krytyka jaka spadła na kluby Superligi sprawia, że wiele zespołów już teraz myśli o tym, aby jednak wycofać się z nowych rozgrywek. To sprawia, że od pytania o to, kiedy Superliga powstanie bardziej zasadne wydaje się to, czy powstanie w ogóle.