Mistrzostwa świata w skokach narciarskich: Polacy na MŚ

Mistrzostwa świata w skokach narciarskich: Polacy na MŚ

Już w sobotę pierwszy indywidualny konkurs skoków narciarskich na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym 2021 w Oberstdorfie. Którzy Polacy powalczą o medale? Jak w przeszłości szło im na imprezach tej rangi? Czy dobrze wspominają Oberstdorf?

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym 2021 gościł będzie Oberstdorf, jeden z największych i najsłynniejszych kompleksów narciarskich w Niemczech, a może i w Europie. Jest to miejsce znane szczególnie sympatykom skoków narciarskich – wszak to właśnie tutaj rokrocznie odbywa się inauguracja najbardziej prestiżowej imprezy zaliczanej do cyklu Pucharu Świata, czyli Turnieju Czterech Skoczni.

Skład reprezentacji Polski w skokach

Skoczkowie to ta grupa uczestników MŚ, po których spodziewamy się najwięcej. Szczególnie, że w poprzednich latach przyzwyczaili nas do zdobywania medali na imprezach tej rangi. Trener Michal Dolezal pokazał, że potrafi przygotować swoich zawodników do najważniejszego etapu sezonu, a w kampanii 2020/2021 takim kulminacyjnym punktem z pewnością będą właśnie mistrzostwa świata. Czech postanowił zabrać do Oberstdorfu „żelazną” szóstkę, w skład której weszli:

 • Kamil Stoch
 • Dawid Kubacki
 • Piotr Żyła
 • Andrzej Stękała
 • Jakub Wolny
 • Klemens Murańka

W kwalifikacjach do pierwszego konkursu indywidualnego – na skoczni normalnej (HS 106) – który odbędzie się w sobotę, wystawić można jednak jedynie pięciu zawodników. To oznacza, że tuż przed piątkowymi kwalifikacjami trener Dolezal będzie musiał skreślić jednego z zawodników – prawdopodobnie będzie to ktoś z dwójki Wolny / Murańka, choć jeśli oceniać tylko po skokach treningowych, to w składzie pozostanie drugi z nich, a pierwszy obejrzy zmagania jako kibic.

Polacy na mistrzostwach świata

W ostatnich latach Polacy przyzwyczaili, że z MŚ w skokach przywożą medale. Tak było dwa lata temu w Innsbrucku, tak było w 2017 roku w Lahti. Ale historia polskich medali na imprezach tej rangi sięga aż do… 1938 roku, kiedy to na podium mistrzostw świata stanął Stanisław Marusarz. Łącznie z tamtym sukcesem polskim skoczkom – zarówno indywidualnie, jak i w drużynie – udało się do tej pory wywalczyć aż 17 medali MŚ.

Najwięcej ma ich na koncie oczywiście Adam Małysz, który na podium zawodów tej rangi stawał aż sześć razy – za każdym razem indywidualnie. Licząc medale zdobyte także w drużynie niewiele gorszy od niego jest Kamil Stoch, który ma na swoim koncie pięć „krążków” (dwa indywidualnie i trzy drużynowo), a cztery wywalczył Piotr Żyła (jeden indywidualnie i trzy drużynowo). W samym XXI wieku na dziesięć zorganizowanych turniejów MŚ Polacy wracali bez medali tylko z dwóch – w 2005 roku z Oberstdorfu i w 2009 roku z Liberca.

Medale Polaków na MŚ w skokach

Lista reprezentantów Polski z medalami MŚ:

 1. Stanisław Marusarz – 1938, Lahti, skocznia duża – srebrny
 2. Antoni Łaciak – 1962, Zakopane, skocznia normalna – srebrny
 3. Stanisław Gąsienica-Daniel – 1970, Wysokie tatry, skocznia duża – brązowy
 4. Wojciech Fortuna – 1972, Sapporo, skocznia duża – złoty
 5. Adam Małysz – 2001, Lahti, skocznia duża – srebrny
 6. Adam Małysz – 2001, Lahti, skocznia normalna – złoty
 7. Adam Małysz – 2003, Val di Fiemme, skocznia duża – złoty
 8. Adam Małysz – 2003, Val di Fiemme, skocznia normalna – złoty
 9. Adam Małysz – 2007, Sapporo, skocznia normalna – złoty
 10. Adam Małysz – 2011, Oslo, skocznia normalna – brązowy
 11. Kamil Stoch – 2013, Val di Fiemme, skocznia duża – złoty
 12. Drużyna (Stoch, Kubacki, Żyła, Kot) – 2013, Val di Fiemme, skocznia duża – brązowy
 13. Drużyna (Stoch, Ziobro, Murańka, Żyła) – 2015, Falun, skocznia duża – brązowy
 14. Piotr Żyła – 2017, Lahti, skocznia duża – brązowy
 15. Drużyna (Stoch, Kubacki, Żyła, Kot) – 2017, Lahti, skocznia duża – złoty
 16. Dawid Kubacki – 2019, Innsbruck, skocznia normalna – złoty
 17. Kamil Stoch – 2019, Innsbruck, skocznia normalna, srebrny

Wyniki Polaków na skoczniach w Oberstdorfie

Kompleks skoczni w Oberstdorfie, do którego należą obiekty HS 137 i HS 106, to miejsce całkiem szczęśliwe dla polskich skoczków. Warto odnotować, że w zawodach Pucharu Świata właśnie w tym miejscu aż osiem razy stawali oni na podium, a smak sukcesów wywalczonych w Oberstdorfie znają już dwaj zawodnicy, którzy znaleźli się w kadrze na MŚ 2021. To oczywiście Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Ten pierwszy w TOP 3 zawodów na skoczni HS 137 znajdował się trzy razy (jedno zwycięstwa i dwa drugie miejsca), a ten drugi dwa razy (dwa trzecie miejsca).

A gdyby doliczyć do tego miejsca na podium na skoczni im. Heiniego Klopfera (HS 200), która także znajduje się w Oberstdorfie, to łącznie mielibyśmy tutaj aż 14 miejsc na podium. Jak widać klimat tego niemieckiego miasta dobrze działa na biało-czerwonych, którzy świetnie się czują na tych obiektach i często walczą o najwyższe laury.

Terminarz MŚ 2021

Czy podobnie będzie podczas MŚ 2021? Polacy zmagania na MŚ rozpoczną już w piątek 26 lutego, kiedy to czekają ich kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego na normalnej skoczni (HS 107). Do walki o medale wrócą kilka dni później – w czwartek 4 marca powalczą w kwalifikacjach do piątkowego konkursu na dużej skoczni, a w sobotę zmierzą się w zawodach drużynowych.

Piątek, 26 lutego
20:30 kwalifikacje – skocznia normalna

Sobota, 27 lutego
16:30 konkurs indywidualny – skocznia normalna

Niedziela, 28 lutego
17:00 konkurs mieszany – skocznia normalna

Czwartek, 4 marca
17:30 kwalifikacje – skocznia duża

Piątek, 5 marca
17:00 konkurs indywidualny – skocznia duża

Sobota, 6 marca
17:00 konkurs drużynowy – skocznia duża