Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów w Sofii

Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów w Sofii

Najlepsze sztangistki i sztangiści wystąpią w stolicy Bułgarii, gdzie w dniach 12-20 lutego 2024 odbędą się ME. Dla wielu zawodników będą to też decydujące zawody kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Kto powalczy o medale? Poznaj zawodników i obstawiaj wyniki w zakładach bukmacherskich LV BET!

Najważniejsze informacje Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów

Walka sztangistów o mistrzowskie medale w Europie odbędzie się w dniach 12-20 lutego 2024 r. w Sofii. Do występu w stolicy Bułgarii podejdą reprezentacje kobiet i mężczyzn. W sumie zgłoszona została rekordowa liczba nacji, bo do zmagań podejdą sportowcy z 41 krajów. Dodatkowo EWF (Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów) dopuściła do ekipy Refugees Team, czyli Światowego Zespołu Uchodźców, AIN (Individual Neutral Athletes) czyli Sportowców Neutralnych (pod tym szyldem wystartuje reprezentacja Białorusi) oraz pełne reprezentacje kobiet i mężczyzn Stanów Zjednoczonych. Ci ostatni jednak ewentualnych medali ME nie dostaną.

  • Zawodnicy powalczą w następujących kategoriach IWF: 55 kg, 61 kg, 67 kg, 73 kg, 81 kg, 89 kg, 96 kg, 102 kg, 109 kg, + 109 kg
  • Kategorie mężczyzn w igrzyskach olimpijskich: 61 kg, 73 g, 89 kg, 102 kg, + 102 kg
  • Zawodniczki zaś powalczą w następujących kategoriach IWF: 45 kg, 49 kg, 55 kg, 59 kg, 64 kg, 71 kg, 76 kg, 81 kg, 87 kg, + 87 kg
  • Kategorie kobiet w igrzyskach olimpijskich: 49 kg, 59 g, 71 kg, 81 kg, + 81 kg

Wstępne składy, które powalczą w Bułgarii wyłonione zostały w połowie grudnia; znalazły się one na Preliminary Entries.

Zawodnicy zmierzą się w hali Arena Sofia, która oferuje ponad 12 tysięcy miejsc siedzących, a 17 tysięcy wraz z miejscami stojącymi. Obiekt położony jest przy Bulwarze Asena Jordanova.

Poprzednie edycje i kilka słów o historii Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów

Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów po raz pierwszy rozegrano w holenderskim Rotterdamie w 1896 r. Od tej pory impreza odbywała się nieregularnie, a od 1947 r. – corocznie. Jej organizatorem jest Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów (EWF). Kobiety po raz pierwszy powalczyły o mistrzowskie medale dopiero w 1988 r. Do 1997 r. zaś mistrzostwa mężczyzn i kobiet były rozgrywane w różnych miejscach. Obecnie jest to jedna impreza.

W ubiegłym roku rozegrano 101. edycję Mistrzostw Europy w Podnoszeniu Ciężarów Mężczyzn i 35. edycję Mistrzostw Europy Kobiet w podnoszeniu ciężarów. Zmagania odbyły się w dniach 15 kwietnia – 23 kwietnia 2023 w armeńskiej stolicy, Erywaniu.

Po najwięcej medali sięgnęła reprezentacja gospodarzy. Na podium klasyfikacji ogólnej znaleźli się też zawodnicy z Rumunii i Gruzji. We wcześniejszej edycji zaś triumfowali zapaśnicy z Bułgarii, Ukrainy i Turcji.

Uczestnicy Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów

Eksperci podkreślają, że szansę na życiowy sukces ma w tym roku Weronika Zielińska-Stubińska (AZS AWF Biała Podlaska). Zawodniczka była szósta na ubiegłorocznych mistrzostw świata seniorek w Rijadzie w kat. 81 kg. Teraz ma szansę na medal.

Na Preliminary List do ME w Sofii 2024 znaleźli się:

Kobiety:

– kat. 49 kg: Oliwia DRZAZGA UMLKS Radomsko) – zgłoszony ciężar 175 kg;

– kat. 55 kg: Zuzanna POŁKA (Promień Opalenica) – rezerwa i 180 kg; Małgorzata MYJAK (Budowlani Kucera Nowy Tomyśl) – rezerwa i 180 kg;

– kat. 59 kg: Monika SZYMANEK (LKS Dobryszyce) – 200 kg; Maria POŁKA (Promień Opalenica) – 200 kg;

– kat. 64 kg: Wiktoria WOŁK (Tarpan Mrocza) – 215 kg;

– kat. 71 kg: Monika MARACH (Atleta Gdańsk) – 225 kg; Martyna DOŁĘGA (w trakcie zmian barw klubowych) – 225 kg;

– kat. 76 kg: Maria KAROLAK (Włókniarz Konstantynów) – rezerwa i 210 kg;

– kat. 81 kg: Weronika ZIELIŃSKA–STUBIŃSKA (AZS AWF Biała Podlaska) – 250 kg. Mężczyźni:

– kat. 67 kg: Marek KOMOROWSKI (MOS Opole) – zgłoszony ciężar 290 kg;

– kat. 73 kg – Piotr KUDŁASZYK (Budowlani Kucera Nowy Tomyśl) – 335 kg;

– kat. 81 kg: Patryk BĘBEN (CLKS Mazovia Ciechanów) – 340 kg;

– kat. 96 kg: Patryk SAWULSKI (KPC Górnik Polkowice) – 355 kg;

– kat. 102 kg: Bartłomiej ADAMUS (Zawisza Bydgoszcz) – 370 kg; Daniel GOLJASZ (Wisła Puławy) – 370 kg;

– kat. 109 kg: Arsen KASABIJEW (Tarpan Mrocza) – 390 kg;

– kat. + 109 kg: Arkadiusz MICHALSKI (Budowlani Opole) – 400 kg.

Obstawianie Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w LV BET

Podstawą skutecznego typowania jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, jej analiza i umiejętność wyciągania trafnych wniosków. Swoje przygotowania rozpocznij od zebrania wiedzy na temat zawodników – prześledź ich karierę, wcześniej osiągane wyniki, w tym największe porażki i sukcesy. Poznaj cele na najbliższy sezon czy zawody. Niezbędne się też informacje o obecnej formie sztangisty. Nie bez znaczenia pozostaje też ranga i prestiż zawodów. Nie ulega wątpliwości, że podczas ME są one najwyższe Wszystkie te informacje pozwolą Ci na postawienie pewnych typów bukmacherskich w LV BET!

Typy i zakłady bukmacherskie na podnoszenie ciężarów w LV BET

Kto sięgnie po tytuł mistrza Europy? Komu przypadnie tytuł wicemistrza? Czy w Sofii pobity zostanie rekord świata? To tylko niektóre z typów, które możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET! Legalny bukmacher towarzyszy wszystkim najważniejszym rywalizacjom sportowym na świecie. Nie może więc pominąć tak ważnej imprezy, jako występy sztangistek i sztangistów na Mistrzostwach Europy! W serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej LV BET możesz znaleźć zawsze aktualną ofertę i postawić swoje szczęśliwe kupony bukmacherskie. Poznaj ją i przyłącz się do gry!