Igrzyska Paraolimpijskie – najważniejsze momenty i rekordy

Igrzyska Paraolimpijskie – najważniejsze momenty i rekordy

Paraolimpiada to prawdziwy pokaz siły. Jej rozgrywki cieszą się bardzo dużą popularnością. Zawodnicy i zawodniczki pokonują bariery, które często niedostępne są zdrowym sportowcom. Jakie momenty zapisały się w historii Igrzyska Paraolimpijskich? Poznaj najważniejsze z nich z legalnym bukmacherem LV BET!

Pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie

Igrzyska paraolimpijskie to drugie pod względem wielkości zawody sportowe w wielu dyscyplinach dla zawodników. Udział w nich biorą sportowcy z niepełnosprawnościami fizycznymi, w tym niepełnosprawni z problemami mobilności, po amputacjach kończyn, z utratą wzroku i porażeniem mózgowym. Rozgrywane są co cztery lata, zazwyczaj po igrzyskach olimpijskich. Organizuje je międzynarodowy komitet olimpijski.

Igrzyska paraolimpijskie zrodziły się podczas małego spotkania brytyjskich weteranów II wojny światowej w 1948 r. Na pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie trzeba było poczekać do 1960 r. z inicjatywy sir Ludwiga Guttmanna, a na zimowe – do 1976 r. Pierwsza rywalizacja odbyła się w Rzymie, a wzięło w nich udział 400 zawodników z 23 krajów. Warto wiedzieć też, że zawody odbywały się tylko dla sportowców niepełnosprawnych ruchowo. Zwodnicy zmierzyli się ze sobą w 8 dyscyplinach.

Ważną zmianą w organizacji rywalizacji paraolimpiady było połączenie tej rywalizacji z Igrzyskami Olimpijskimi. W 1988 r., podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Seulu, po raz pierwszy zaprezentowano program paraolimpijski jako część Igrzysk. Od tamtej pory odbywają się one tuż po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich, z reguły na tym samym obiekcie.

Książęta Paraolimpijczycy

Niepełnosprawni sportowy mogą liczyć na wsparcie znanych osób. W grudniu 2011 r. oficjalnie ogłoszono, że Książę William wraz z żoną Kate i bratem Harrym zostali oficjalnymi ambasadorami igrzysk paraolimpijskich w Londynie. Bardzo ambitnie podeszli do swojego zadania. Czynnie uczestniczyli w promowaniu imprezy. Inspirowali brytyjskie społeczeństwo do zjednoczenia się ze sportowcami biorącymi udział w igrzyskach i paraolimpiadzie. Rodzinę królewską można było zobaczyć na trybunach podczas rozgrywaniu wielu konkurencji. Wręczali też odznaczenia najlepszym sportowcom. Na olimpiadzie w Londynie się nie skończyło i szczególnie książę William z żoną Kate wciąż wspierają paraolimpijczyków.

Martina Caironi – najlepsza z najlepszych

Włoska lekkoatletka Martina Caironi jest jedną z najbardziej utytułowanych paraolimpijczyków w historii. Zdobyła złoty medal w biegu na 100 metrów podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w 2012 r., a także srebrne medale w biegu na 200 metrów i w skoku w dal w 2016 r. Ma na swoim koncie również pięć tytułów mistrza świata i dwa tytuły mistrza Europy.

Martina Caironi urodziła się 13 września 1989 r. W wyniku wypadku motocyklowego w 2007 r. przeszła amputację kości udowej lewej nogi. Zajęła się sportem i to z wielkimi sukcesami. W 2019 r. jednak została zdyskwalifikowana z paraolimpiady w 2020 r. za pozytywny wynik testu na steryd, który zawarty był w maści leczniczej przepisanej przez jej lekarza w leczeniu ciężkiego zapalenia amputowanej nogi. Ile wynoszą jej rekordy? 100 m Martina Caironi w Londynie pokonała w czasie 15,87 s., a w 2017 r. zeszła do 14,65 s. Jest jedyną zawodniczką, która pobiegła poniżej 15 sekund. W skoku w dal jej najlepszy wynik wynosi 4,72 m.  Bez wątpienia Caironi jest jedną z największych włoskich talentów paraolimpijskich, ale również światowych.

Daniel Dias – zdobywca medali

Daniel de Faria Dias urodził się w 1988 r. w brazylijskim Campinas ze zdeformowanymi kończynami górnymi i dolnymi. Nauczył się pływać w 2004 r. Zajęło mu to dwa miesiące. Zainspirował go Clodoaldo Silve na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2004.

Dwa lata później wystartował w swoich pierwszych międzynarodowych zawodach.

W wieku 20 lat wziął udział w swoich pierwszych Igrzyskach Paraolimpijskich. W Pekinie w 2008 r. zdobył swój pierwszy medal na olimpiadzie, a właściwie – dziewięć medali. Zdobył tym cztery złote medale, a do tego poczwórne srebro i jeden brąz. Zdobył je na różnych dystansach i w różnych dyscyplinach. Był pierwszym zawodnikiem na Igrzyskach Olimpijskich, który zdobył taką ilość medali.

Daniel Dias brał udział w wielu imprezach pływackich na Igrzyskach Paraolimpijskich – 2008 r., 2012 r., 2016 r. i 2020 r.  Zdobył w sumie 27 medali, w tym 14 złotych. Dias zdobył nagrodę Laureus w 2009 r. dla Niepełnosprawnego Sportowca Roku. Był ambasadorem kandydatury swojego kraju na Letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpjskie 2016. Był też kilkukrotnie odznaczony był też tytułem Sportowca Roku z Niepełnosprawnością.

Od lutego 2013 r. do brazylijskiego pływaka należą rekordy świata w pływaniu na długim torze IPC we wszystkich stylach, na różnych dystansach – 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym (S5), 50 i 100 metrów stylem grzbietowym (S5), 50 i 100 metrów stylem motylkowym (S5), 50 i 100 metrów stylem klasycznym (SB4) oraz 200 metrów stylem zmiennym (SM5). Takich osiągów może pozazdrościć mu większość sportowców! Daniel de Faria Dias jest uważany za jednego z najlepszych pływaków na świecie, który może konkurować z pełnosprawnymi sportowcami.

Polacy na igrzyskach paraolimpijskich

Reprezentacja Polski podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020 zajęła 17. miejsce w klasyfikacji generalnej. W sumie zdobyli 25 krążków! Do kraju przywieźli 7 złotych medali, 6 srebrnych i 12 brązowych. Na najwyższym miejscu podium stawali: Renata Śliwińska w pchnięciu kulą, Karolina Kucharczyk w skoku w dal, Piotr Kosewicz w rzucie dyskiem, Róża Kozakowska w rzucie maczugą, Barbara Biegańska-Zając w biegu na 1500 m oraz pingpongiści – Patryk Chojnowski w singlu oraz Natalia Partyka i Karolina w turnieju drużynowym. Jeszcze więcej, bo aż 39 odznaczeń, paraolimpijczycy zdobyli w Rio de Janeiro, 36 w Londynie, a w Atenach – rekordowe 54 medale.

Osiągi polskiej reprezentacji paraolimpijczyków są naprawdę imponujące, jednak nie należą oni do światowej czołówki w krajowej klasyfikacji medalowej. Jednym z najbardziej utytułowanych zespołów na Igrzyskach Paraolimpijskich jest reprezentacja Chin. Sportowcy z tego kraju zdobyli już ponad 600 medali na Igrzyskach Paraolimpijskich, w tym ponad 250 złotych.

Zakłady bukmacherskie na Igrzyska Paraolimpijskie w LV BET

Zakłady bukmacherskie LV BET towarzyszą wszystkim sportowcom, również podczas paraolimpiady! Przed każdym wydarzeniem możesz postawić swoje typy bukmacherskie i przyłączyć się do gry. Zrobisz to w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera. Wystarczy więc kilka kliknięć, a zawrzesz swój kupon. Do wyboru dostaniesz szeroki wybór rynków. To, z którego skorzystasz, zależy tylko od Ciebie. Możesz skupić się na dyscyplinach, albo poszczególnych zawodnikach. Natalia Partyka, Karolina Pęk, Adrian Castro czy Rafał Czuper – to zawodnicy z Polski

Obstawianie Igrzysk Paraolimpijskich w LV BET

Stawianie typów na Igrzyska Paraolimpijskie nie różni się od typowania głównej imprezy. Przyda się więc przeprowadzenie analizy bukmacherskiej. Niektórzy typerzy wskazują, że w przypadku paraolimpiady jest to znacznie łatwiejsze – do rywalizacji podchodzi mniej zawodników, a na mistrzowskim poziomie dochodzi do mniejszych rotacji. Dobrym źródłem informacji są dziś media społecznościowe, dzięki którym możesz być na bieżąco z formą i przygotowaniami parasportowców. Obstawiaj Igrzyska w LV BET i wygrywaj!