Formuła 1, Formuła 2, Formuła 3 – na czym polega różnica?

Formuła 1, Formuła 2, Formuła 3 – na czym polega różnica?

Formuła od lat kojarzy się kibicom z wyłącznie najszybszymi bolidami i najlepszymi kierowcami. Wielu z nich zaczynało swoją przygodę z motosportem i występy w zawodach niższych lig. Formuła 1, Formuła 2, Formuła 3 – jakie są pomiędzy nimi różnice? Poznaj najważniejsze informacje o wyścigach i typuj wyścigi bolidów w LV BET!

Niezależnie od klasy Formuły kierowcy ścigają się wyłącznie bolidami, czyli jednomiejscowymi pojazdami o otwartym nadwoziu, kołach wystających poza obrys i skrzydłami zamontowanymi z przodu i z tyłu. Każdy bolid musi spełniać określone przez FIA precyzyjne przepisy. W użyciu są silniki V6 o pojemności 1,6 litra. Ich moc wynosi około 1050 KM w F1. Mniejszą moc i większy ciężar mają zaś bolidy F2 oraz F3.

Wyścigi samochodowe

Od 2022 r. w rozgrywkach wprowadzono nowe przepisy. Czego one dotyczą? Głównie szczegółowych zasad o wydarzeniach. Przewidywała, że każda runda mistrzostw obejmować będzie jeden trening, jedną sesję kwalifikacyjną i 2 wyścigi. O pozycji startowej niedzielnego wyścigu decydują wyniki kwalifikacji, zaś o pozycjach, z których wystartują kierowcy do sobotniego wyścigu, będą odwróconymi 10 najlepszymi wynikami piątkowych kwalifikacji F2. W F3 zaś zawodnicy wystartują zgodnie z odwróconymi 12 najlepszymi wynikami piątkowych kwalifikacji. W tegorocznym sezonie każda seria Formuły odbywa się w weekend i ma 3 wyścigi – dwa sprinterskie odbywają się w sobotę, jeden główny w niedzielę.

Niezależnie od tego, którą z Formuł zdecydujesz się oglądać masz pewność, że zobaczyć rywalizację świetnych kierowców. W LV BET zaś będziesz mógł obstawiać jej wyniki!

Formuła 1

F1, czyli Mistrzostwa Świata Formuły 1 to najbardziej prestiżowy międzynarodowy wyścig samochodowy na świecie. Jest corocznie przeprowadzany od 1950 r. Udział w rywalizacji biorą jednomiejscowe samochody wyścigowe o otwartym nadwoziu. Dyscyplina zapoczątkowana była w Europie, ale szybko zyskała popularność na świecie. W ostatnich latach rundy Grand Prix rozgrywane są w kilkunastu, do dwudziestu kilku miejscach na Starym Kontynencie, w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Azji i Australii. Kierowcy ścigają się na specjalnie przygotowanych torach zamkniętych – na specjalnych obiektach lub ulicach miasta. Za planowanie rozgrywek w kolejnych sezonach odpowiedzialna jest FIA, Federation Internationale de l’Automabile.

Przez lata w F1 zmieniają się bolidy i kierowcy. Najlepsi przeszli do historii. W klasyfikacji mistrzowskiej zapisali się:

 • Michael Schumacher, Lewis Hamilton – 7 wygranych
 • Juan Manuel Fangio – 5 wygranych
 • Alain Prost, Sebastian Vettel – 4 zwycięstwa

Równolegle przez cały sezon prowadzona jest też klasyfikacja mistrzowska konstruktorów. Na podium w tej kategorii znaleźli się:

 • Ferrari – 16 zwycięstw
 • Williams – 9 zwycięstw
 • McLaren – 8 zwycięstw

Od sezonu 2014 r. w F1 rozpoczęła się nowa era hybrydowa – wprowadzono generację turbodoładowanych silników V6 o pojemności 1,6 litra wspierane przez układ elektryczny.

Formuła 2

Nazywana w skrócie F2, to druga w kolejności klasa wyścigów samochodowych, również o otwartym nadwoziu. Działa z przerwami – w latach 1948-1984, 2009-2012 oraz od 2017 r. Jest swoistą drabinką rozwoju dla młodych kierowców. Zawodnicy występują w niej tylko przez 4 lata, a najlepsi przechodzą do F1. Niższy poziom rozgrywek ma szerokie grono fanów, którzy uważają, że jest on znacznie bardziej emocjonujący, a przede wszystkim zaskakujący dla widzów. Typerzy zaś doceniają możliwość poznania i sprawdzenia możliwości kierowców, którzy mają szansę w kolejnych sezonach sięgnąć po mistrzostwo F1.

Kto najlepiej spisywał się w ostatniej edycji F2?

Mistrzowie Formuły 2:

 • Charles Leclerc – 2017 r.
 • George Russell – 2018 r.
 • Nyck de Vries – 2019 r.
 • Mick Schumacher – 2020 r.
 • Oscar Piastri – 2021 r.

Zakłady bukmacherskie na F1 i F2 w LV BET

Obstawianie wyścigów samochodowych w zakładach bukmacherskich dla wielu typerów sprowadza się do typowania jedynie najwyższej rangi rozgrywek. Teraz sprawdź również ofertę zakładów na Formułę 2, a nawet Formułę 3! To również niezwykle emocjonujące wyścigi, które dostarczą wiele zabawy na najwyższym poziomie. Nawet w Formule 3 występują zawodowcy, a nie amatorzy. Jesteś gotowy podjąć to wyzwanie? Najlepsze zakłady bukmacherskie na wyścigi Formuły na różnych poziomach znajdziesz w serwisie internetowym oraz aplikacji mobilnej LV BET. Sprawdź je sam i postaw interesujące Cię typy!