European Individual Ice Speedway Championship 2024 w Sanoku

European Individual Ice Speedway Championship 2024 w Sanoku

Kolejny raz Sanok będzie gościł najlepszych polskich zawodników europejskiego żużla w odmianie lodowej. Przez dwa dni będą oni walczyć o medale European Individual Ice Speedway Championship. Na torze „Błonie” można będzie oglądać dwa dni zmagań, a w zakładach bukmacherskich LV BET typować wyniki tej rywalizacji!

Co trzeba wiedzieć o European Individual Ice Speedway Championship?

Ice Speedway powrócił do Sanoka w 2022 r., po ośmiu latach nieobecności. Na torze „Błonie”, gdzie odbył się pierwszy z dwóch turniejów finałowych Indywidualnych Mistrzostw Europy, a rywalizowano też o Puchar Burmistrza Sanoka.

Rok później zawodnicy walczyli już tylko o medale. W dwudniowych zawodach triumfował Mistrzowski Austriak Franz Zorn, który wyprzedził w klasyfikacji generalnej Lucę Bauera (Włochy) i Jimmiego Olsena (Szwecja). Zwycięzca sięgnął po złoto po raz drugi w historii. Pierwsze mistrzostwo wywalczył w 2008 r.

Tegoroczna edycja European Individual Ice Speedway Championship będzie piątą, która odbędzie się w Polsce. Zawody zaplanowano w dniach 24 i 25 lutego 2024 r. Ich organizatorem jest FIM Europe i Polski Związek Motorowy.

Nasz kraj tradycyjnie będzie reprezentował Michał Knapp, który w 2020 r. zajął trzynaste miejsce w klasyfikacji generalnej, w 2021 r. był dwunasty, a w 2022 r. – jedenasty. W ostatniej odsłonie zmagań, głównie przez kłopoty ze sprzętem, uplasował się na osiemnastej pozycji.

Formuła rywalizacji będzie taka sama jak w ubiegłych latach. Rozegranych będzie 20 wyścigów w fazie zasadniczej, po której dwóch najlepszych zawodników znajdzie od razu miejsce w biegu finałowym. Kolejnych dwóch sportowców wywalczy awans w barażu, do którego dostaną się żużlowcy z miejsc 3-6 po fazie zasadniczej. Suma punktów z dwóch turniejów wyłoni ostateczną klasyfikację. Na trzech najlepszych zawodników czekają mistrzowskie medale.

Co to jest Ice Speedway i na czym polega?

Ice speedway, nazywany także ice racing, a w Polsce znany jako żużel na lodzie, to sport motocyklowy, będący odmianą sportu żużlowego.

Pierwsze zawody w tej dyscyplinie odbywały się w Szwecji, w 1924 r. Następnie sport ten zaczęto uprawiać również w innych w krajach nordyckich i alpejskich. O pierwszych oficjalnych wyścigach lodowych w Polsce wspomina się w latach przedwojennych. Zimą na przełomie lat 1964 i 1965 r. w klubie Polonia Bydgoszcz skonstruowano pierwszy w Polsce motocykl do jazdy po torze lodowym. 24 stycznia 1965 r. na specjalnie przygotowanym torze na Stadionie Miejskim odbył się pokazowy trening Mieczysława Połukadra. To właśnie ten zawodnik był pierwszym reprezentantem Polski w finałach mistrzostw świata (w 1966 r. Zajął 14. miejsce.

W Sanoku lodowy żużel zawitał w 2008 r. Na torze łyżwiarskim Błonie zorganizowano mistrzostwa Europy, a w latach 2007-2014 organizowany był turniej Ice Racing Sanok Cup. Cykl zakończono po śmierci Grzegorza Knappa; nie było innych reprezentantów Polski należących do światowej czołówki zawodników.

Mistrzostwa Europy w żużlu na lodzie rozgrywane są od 1964 r. Pierwszym zwycięzcą został Gabdarchman Kadyrow.

Współczesne imprezy żużlowe o randze mistrzostw Europy organizowane od 1999 r.  przez Europejską Federację Motocyklową. Z wyjątkiem 2022 r. finał trwa dwa dni. W Polsce zawody odbywają się na torze w Sanoku i w Tomaszowie Mazowieckim.

Najwięcej mistrzowskich tytułów uzyskał Dmitrij Bułankin (2003–2004, 2006, 2009), Jurij Poliharpow (1999–2000), Maksim Zacharow (2002, 2005) i Nikołaj Kwasnikow (2016–2017). Do Rosjan trafiły 22 z 24 tytułów mistrzowskich i 55 z 72 medali. Najlepszą pozycją wywalczoną w mistrzostwach przez Polaków było 11.miejsce Grzegorza Knappa w 2011 r., a w 2022 r. sukces ten powtórzył jego bratanek, Michał Knapp.

Harmonogram European Individual Ice Speedway Championship

Zawodnicy po raz pierwszy wyjadą na tor w piątek 24 lutego 2024 r. o godz. 14.00. To właśnie wtedy rozpocznie się oficjalny trening przed zawodami. Finałowa rywalizacja zaś zaplanowana jest na sobotę i niedzielę. Zmagania również będą rozpoczynały się o godz. 14.00. Kibice będą mogli wejść na obiekt już o godz. 12.30. Dokładny program zawodów nie jest jeszcze znany.

Uczestnicy European Individual Ice Speedway Championship

Do zbliżających się zmagań o medale Indywidualnych Mistrzostw Europy w żużlu na lodzie przystąpią reprezentanci 9 krajów. Do obrony mistrzowskiego tytułu podejdzie Austriak Harald Simon. Wśród faworytów wymienia się też zeszłorocznych medalistów – Luca Bauer (Włochy) i Jimmy Olsen (Szwecja), ale też lubiani przez kibiców Austriaka Franky’ego Zorna i Czecha Lukasa Hutla.

Oczywiście na liście startowej znajdzie się też jeden Polak, Michał Knapp. Na sanockim torze wystartuje z numerem 2 na plastronie. W stawce znajdą się również reprezentanci Szwecji, Czech, Niemiec, Finlandii, Holandii, Norwegii, Austrii i Włoch.

Lista startowa

1. Max Koivula (Finlandia)

2. Michał Knapp (Polska)

3. Benedikt Monn (Niemcy)

4. Luca Bauer (Włochy)

5. Lukas Hutla (Czechy)

6. Dennis Andersson (Szwecja)

7. Sebastian Reitsma (Holandia)

8. Jimmy Olsen (Szwecja)

9. Franz Zorn (Austria)

10.  Jo Saetre (Norwegia)

11. Tomi Norola (Finlandia)

12. Jan Klatovsky (Czechy)

13. Niek Schap (Holandia)

14. Jimmy Hornell (Szwecja)

15. Harald Simon (Austria)

16. Marc Geyer (Niemcy)

Rezerwowi

17. Andrej Divis (Czechy)

18. Markus Jell (Niemcy)

Typy i zakładu na Speedway w LV BET

Indywidualne Mistrzostwa Europy, czyli European Individual Ice Speedway to wyjątkowy sport. Tor lodowy, ona którym występują zawodnicy, wydaje się być niezwykle trudnym do pokonania. Najlepsi zawodnicy jednak nie będą mieli z nim problemu! Wyniki rywalizacji najlepszych żużlowców możesz obstawiać w LV BET. Legalny bukmacher udostępnia szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy w swoim serwisie internetowym. Ofertę możesz również poznać w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje szczęśliwe kupony na European Individual Ice Speedway.

Obstawianie sportów motorowych w LV BET

Jak pewnie i trafnie wytypować faworytów zmagań, których gościć będzie arena lodowa? Podstawą jest dokładna analiza bukmacherska. Poznaj najlepszych zawodników poprzednich lat oraz wyniki osiągane podczas innych zawodów. Sprawdź cele poszczególnych teamów, czy też wskazania ekspertów. Informacje te pozwolą Ci zminimalizować ponoszone ryzyko i wygrywać w zakładach bukmacherskich LV BET!