Co to jest softball?

Co to jest softball?

Softball to gra podobna do baseballu, jednak inna  – rozgrywana na mniejszym boisku, większą piłką, która odbijana jest lżejszą i grubszą pałką. Co jeszcze warto wiedzieć o tej dyscyplinie sportu? Poznaj ją w legalnym bukmacherem LV BET!

Najważniejsze informacje o softballu

Softball powstał w latach 80. XIX wieku w Chicago. Za jej prekursora uchodzi George Hancock. Wykonał on ze zwiniętej rękawicy bokserskiej pierwszą “piłkę” softballową. W 1933 r. powstał Międzynarodowy Komitet Softball, który ujednolicił uregulował przepisy gry. Pamiętną datą w historii tej dyscypliny jest 1965 r., gdy Międzynarodowa Federacja Softballu zorganizowała pierwsze Mistrzostwa Świata kobiet w Australii. Rok później o tytuł rywalizowali również mężczyźni w Meksyku. Softball pojawił się również n a Starym Kontynencie, gdzie w 1976 r. w Rzymie utworzono Europejską Federację Softballu. Grano zarówno w hali, jak i pod gołym niebem.

W Polsce softball również istnieje, chociaż jest do dyscyplina niszowa. Jej początki miały miejsce w 1978 r., gdy utworzono Polski Związek Baseballu i Softballu. W kraju śledzić można rozgrywki Polskiej Ligi Softballu Kobiet. W ostatnich sezonach najlepiej spisuj się zespół Szóstki Brzeg. W krajowej elicie grają też: Warszawa, Kutno, Kędzierzyn-Koźle oraz Miejska Górka k/Rawicza.

Jakimi zasadami rządzi się softball?

Mecze rozgrywane są na boisku o kształcie ćwiartki koła o nieco spłaszczonym łuku. Dzieli się je na pole wewnętrzne i zapole. Wewnętrznym polem gry jest wpisany w głównym narożniku boiska kwadrat. Narożniki oznaczone specjalnymi bazami, które wyznaczają istotne punkty boiska. Główny narożnik, znajdujący się u zbiegu linii bocznych boiska, nosi nazwę “bazy domowej” (home base). Licząc w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara kolejne bazy to: pierwsza, druga i trzecia. Pomiędzy poszczególnymi bazami zachowana jest odległość wynosząca 18,29 m (60 stóp). W środku kwadratu znajduje się baza miotacza, a odległość miotania wynosi 14,02 m, czyli 46 stóp. Bezpośrednio do pola wewnętrznego przylega zapole. To ograniczone jest przedłużonymi liniami bocznymi i na łuku linią zwaną home run.

Softballowa drużyna składa się z 9 zawodników. Mecz trwa najczęściej 7 zmian, podczas których drużyny wzajemnie się atakują i bronią. Punkty są możliwe do zdobycia wyłącznie podczas ataku. Podczas ataku jeden z zawodników odbija kijem piłkę, którą rzuca miotacz z drużyny przeciwnej. Ma na celu jak najdalsze odbicie – tak, aby inny zawodnik zdołał obiec 3 bazy i dotrzeć do bazy-matki, a co za tym idzie – zdobyć punkt.

W drużynie atakującej grę rozpoczyna pałkarz oraz biegacze, w sumie maksymalnie czterech zawodników. Po odbiciu piłki pałkarz staje się biegaczem, a jego miejsce zajmuje kolejny zawodnik. Biegacze natomiast mają za zadanie zdobywać punkty po zaliczeniu wszystkich baz. Ich również obowiązują określone zasady, m.in. rozpoczęcie biegu dopiero po wypuszczeniu piłki przez miotaczkę, poruszanie się po ścieżkach pomiędzy bazami, zakaz wyprzedzania innych biegaczek czy to, że na jednej bazie może znajdować się tylko jeden zawodnik.

W drużynie broniącej zaś gracze zajmują inne pozycje.  To gracze polowi – łapacze (na bazie domowej), miotacze (na bazie miotacza), pierwszobazowi, drugobazowi, trzeciobazowi, łącznicy; zawodnicy zapolowi – prawo-, środkowo- oraz lewozapolowi. Jak wygląda zadanie drużyny broniącej?  Miotacz narzuca piłki sposobem dolnym w stronę bazy domowej, na której stoi łapacz. Obaj ci gracze po odbiciu/złapaniu piłki może brać czynny udział w grze łapiąc, podając i autując biegaczki. Zawodnicy na kolejnych bazach mogą łapać i podawać piłki, a przede wszystkim autować rywali. Zawodnicy zapolowi zaś mają za zadanie łapać piłki odbite na zapole (outfield), a następnie podanie do współtowarzyszy polowych.

Softball a baseball

Obie te dyscypliny sportu są do siebie podobne, jednak się różnią. W softball grają głównie kobiety, zaś w baseball – mężczyźni. W obu sportach używa się kijów, piłek i rękawiczek. Gra toczy się jednak na różnej wielkości boiskach. Piłki używane do gry w softball są większe i cięższe niż do baseballu, za to kije są krótsze. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dyscyplinami jest jednak sposób, w jaki miotacz wystrzeliwuje piłkę w stronę pałkarza. – w baseballu miotacze rzucają ją z góry zaś gracze softballu z dołu.

Mecze w obu tych sportach mają różną długość.

Zmagania baseballowe zgodnie z regulaminem trwają dziewięć rund, a w przypadku remisu rozgrywane są dodatkowe. Gra w softball zaś trwa do siedmiu rund. Możliwe jest jednak, że zakończą się wcześniej; jest to możliwe w sytuacji, gdy jedna drużyna ma dużą przewagę nad drugą.

Profesjonalne ligi softballowe

Za najlepszą profesjonalną ligę dla kobiet na świecie jest National Pro Fastpitch (NPF). W jej rozgrywkach udział bierze sześć drużyn, które grają w Stanach Zjednoczonych (Cleveland Comets, Chicago Bandits, California Commotion), Australii (Aussie Peppers) i w Chinach (Beijing Shougang Eagles). Podobnie jak inne profesjonalne ligi sportowe w Stanach Zjednoczonych, liga posiada college draft i jej rozgrywki mogą być oglądane w różnych serwisach streamingowych.

Co ciekawe, obecnie nie istnieją żadne męskie profesjonalne ligi softballu. Nie oznacza to, że mężczyźni w tę dyscyplinę nie grają; ich rozgrywki jednak nie są tak popularne i zorganizowane.

Najważniejsze rozgrywki softballowe

W 1991 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił włączyć softball do kalendarza olimpijskiego. Historyczny turniej rozegrany został w 1996 r. w Atlancie. Po złote medale sięgnęły gospodynie, a za nimi uplasowały się Chinki i Australijki. Amerykanki wygrywały także na kolejnych igrzyskach – w Sydney i Atenach, zaś w Pekinie triumfowały Japonki. W 2012 r. jednak softball decyzją MKOl został usunięty z programu igrzysk. Nie na długo, bo w 2021 r. sport ten był jedną z dyscyplin rozgrywanych podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio.

Obstawianie rozgrywek softballowych w LV BET

Legalny bukmacher LV BET wychodzi naprzeciw potrzebom swoich graczy i oferuje szeroki wybór dyscyplin sportowych. Jedną z nich jest właśnie softball. Niezależnie od tego, czy znasz go czy nie, możesz z powodzeniem typować wyniki rywalizacji! Podstawa pewnego obstawiania jest odpowiednia analiza. Poznaj zasady gry, uczestników, wcześniejsze wyniki oraz aktualne informacje. Ich porównanie i wyciągnięcie odpowiednich wniosków pozwoli Ci na postawienie trafnych kuponów i wygraną w LV BET!

Typy i zakłady na softball w LV BET

Serwis internetowy oraz aplikacja mobilna LV BET – to właśnie tam znajdziesz najlepsze możliwości typowania w polskiej sieci! Wystarczy kilka kliknięć, a poznasz szeroką ofertę, w której na co dzień znajdziesz kilkadziesiąt różnych rynków, a na każdy z nich niezliczoną ilość wydarzeń. Wśród nich – oczywiście softball. Skorzystaj z atrakcyjnych kursów i postaw swoje szczęśliwe kupony. Z uwagi na to, że jest to sport niszowy, musisz liczyć się, że nie na co dzień znajdziesz tam mecze w tej dyscyplinie, jednak te najważniejsze na pewno obstawisz i będziesz mógł się cieszyć wygraną. Nie zapomnij też skorzystać z promocji i bonusów, które pozwolą Ci na grę bez ryzyka i sięgnięcie po wyższe nagrody. Zapowiedzi najważniejszych wydarzeń zaś możesz znaleźć na blogu sportowym bukmachera LV BET. To miejsce w sieci, do którego warto zaglądać regularnie.