Ciekawostki na temat maratonów i biegania

Ciekawostki na temat maratonów i biegania

Biegi z roku na rok stają się bardziej popularne. Najwytrwalsi zawodnicy mierzą z dystansem ponad 40 km. Gdzie odbywają się najważniejsze maratony? Kto należy do czołówki najlepszych. biegaczy świata? Czy czarnoskórzy biegacze osiągają lepsze wyniki niż biali biegacze? Poznaj najważniejsze informacje o biegach długodystansowych, które ułatwią Ci typowanie zwycięzców w LV BET.

Historia maratonów

Nazwa biegu nawiązuje do czasów starożytnej Grecji. W miejscowości Maraton we wrześniu 490 r. p.n.e. doszło do ogromnej bitwy. Grecy byli bez szans w wojnie z Persami, jednak się nie poddawali i ruszyli na otwartą walkę. Wydawało się, że nie mają szans, ale doskonale rozegrali walkę taktycznie. Ich przeciwnicy zaczęli uciekać. Jeden z żołnierzy otrzymał rozkaz przekazać tę informację do Aten. Pobiegł, przekazał nowinę i padł z wycieńczenia.  Okazało się, że przebiegł 40 km. Ta piękna legenda stała się podstawą tradycji biegu maratońskiego.

Na pamiątkę tego wydarzenia, podczas pierwszych Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, rozegrano bieg maratoński na historycznej trasie z Maratonu do Aten. Pomysłodawcą wydarzenia był francuski filolog, Michel Breal.

W 1896 r. najszybszy był Grek Spirydos Louis. Pokonał trasę w 2 godziny, 55 minut i 20 sekund. Na ostatnim okrążeniu Louisowi towarzyszył Konstantyn, czyli syn króla greckiego.  Wydarzenie cieszyło się też ogromną popularnością wśród kibiców. Zainteresowanie było tak duże, że od 1896 r. bieg ten jest jedną z dyscyplin na igrzyskach olimpijskich.

Dokładny dystans biegu maratońskiego, czyli 42,195 km zawdzięczamy angielskiej rodzinie królewskiej. Start na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1908 r. przesunięto do pałacu w Windsorze, przez co trasa została wydłużona o 2195 metrów i tak pozostało. Powód tej zmiany był prozaiczny – chciano, aby dzieci królewskie mogły śledzić rywalizację.

Początkowo w maratonach rywalizowali wyłącznie mężczyźni. Od igrzysk w Los Angeles w 1984 r. na dystansie tym rywalizują również kobiety. Pierwszą mistrzynią została Amerykanka Joan Benoit uzyskując czas 2:24:52.

Ciekawostki związane z maratonami i bieganiem

Naukowcy odkryli, że regularne bieganie może przedłużyć życie o około sześć lat. Nie ma co się dziwić, że sport ten jest tak popularny.  Najlepszy maratończyk na świecie przebiegł dystans maratonu ze średnią prędkością 20,5 km/h, a momentami jego prędkość wzrastała do 30 km/h. Najszybszym człowiekiem świata jest Usain Bolt, który na 100 metrów rozwinął prędkość 44,72 km/h. Jest szybszy niż… zebra. Według naukowców człowiek miałby szansę wygrać rywalizację w maratonie z takimi zwierzętami jak gepard, gnu, czy koń. Każde 100 m wymaga od człowieka wykonania 46 kroków. Najlepsi maratończycy świata jednak potrafią zmniejszyć ich liczbę nawet do 41 kroków. Statystyki pokazują, że znacznie większe szanse na to mają czarnoskórzy biegacze. Najczęściej zwycięzcy to Kenijczycy. Od lat dominują oni w zawodach z najdłuższym biegowym dystansem. Wśród najlepszych 20 wyników maratońskich w historii aż 17 należy do zawodników reprezentujących Kenię.

Największe maratony na świecie

Bieganie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Wzrasta też liczba imprez, w tym maratonów, które organizowane są na całym świecie. Wśród największych maratonów wymienia się:

 1. Chicago Marathon
 2. Schneider Electric Marathon de Paris
 3. London Marathon
 4. BMW Berlin Marathon
 5. Tokyo Marathon

Największe maratony w Europie

Praktycznie każda europejska stolica ma swoją imprezę biegową. Wśród największych imprez na królewskim dystansie należą:

 1. Maraton w Londynie
 2. Maraton w Paryżu
 3. Maraton w Rzymie
 4. Maraton w Berlinie
 5. Maraton w Lizbonie

Największe maratonu w Polsce

Polacy nie mogą też narzekać na ilość imprez biegowych w Polsce. Aby wystartować na królewskim dystansie nie trzeba być zawodowcem ani wyjeżdżać na drugi koniec Polski. Największe i najpopularniejsze imprezy w naszym kraju to:

 1. Orlen Warsaw Marathon
 2. PKO Poznań Maraton
 3. PZU Maraton Warszawski
 4. PKO Wrocław Maraton
 5. DOZ Maraton Łódź

Rekordziści światowych maratonów

Ricardo Abad – hiszpański biegacz, ultramaratończyk pokonywał maraton codziennie przez 607 dni. Bicie tego rekordu świata łączył z codzienną 8-godzinną pracą w fabryce. W Polsce zaś rekordzistą jest Ryszard Kałaczyński. Rolnik z Wituni w ciągu roku przebiegł 366 maratonów. Poza tym ma na koncie ponad 90 przebiegniętych maratonów; 25 ultramaratonów; 11 razy brał udział w najtrudniejszym biegu świata: 246-kilometrowym greckim Spartathlonie. Zwiedzał też Polskę – przebiegł trasę z Zakopanego do Sopotu, pokonując 800 km w zaledwie siedem dni.

Mężczyźni

Najszybszym maratończykiem na świecie jest Kenijczyk Eliud Kipchoge. Rekordzista świata przebiegł królewski dystans w Berlinie w 2022 r. w czasie 2:01.09. Wcześniejszy rekord również należał do tego zawodnika. Przebiegł o 30 sekund wolniej.

Rekord Europy należy do Bashira Abdi z Belgii, który w 2021 r. w Rotterdamie pokonał maraton z czasem 2:03:36. Najszybszym Polakiem od 2012 r. pozostaje Henryk Szost. Krajowy rekordzista przebiegł dystans w Otsu w 2:07:39.

Kobiety

Oficjalny rekord świata kobiet w Maratonie w Chicago w 2019 r. ustanowiła Brigid Kosgei. Biegaczka uzyskała czas 2:14:04. Pobiła rekord ustanowiony przez Paulę Radcliffe o 81 sekund. Do niej wciąż należy rekord Europy (2:15:25). Najszybszą Polką jest Małgorzata Sobańska. Rekord Polski uzyskała w 2001 r. w Chicago. Przebiegła maraton z czasem 2:26:08.

Zakłady bukmacherskie na maratony w LV BET

Dzięki ofercie LV BET zawody w bieganiu możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich! Legalny bukmacher umożliwia typowanie wszystkich najważniejszych imprez na świecie. Swoje szczęśliwe kupony postawisz w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej. Wystarczy przeprowadzenie analizy i wskazanie swoich faworytów, a będziesz cieszył się wygraną! Obstawiaj osiągi biegaczy podczas wskazanego maratonu.

Obstawianie maratonów w LV BET

Obstawianie sportów biegowych wcale nie musi być trudne! Dobry typer musi mieć jednak szeroką wiedzę o tym sporcie. Niezbędna jest też dokładna analiza bukmacherska. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynniki. Wśród najważniejszych z nich wymienić można m.in. profil trasy, aktualną formę biegacza, wcześniejsze osiągnięcia, kontuzje czy warunki atmosferyczne.
Pogoda jest jednym z najważniejszych czynników. Może nie tylko wpłynąć na końcowy rezultat konkretnych zawodów, ale też całkowicie pokrzyżować plany biegaczy. Dobrym źródłem wiedzy o uczestnikach zmagań są media społecznościowe i doniesienia medialne. Dzięki nim będziesz na bieżąco i z łatwością postawisz pewne typy bukmacherskie na biegi w LV BET!