Wpływ kontuzji zawodników na wyniki meczów

Wpływ kontuzji zawodników na wyniki meczów

Kontuzja zawodnika, szczególnie tego kluczowego, jest ważnym elementem każdej analizy bukmacherskiej. Ma on przełożenie nie tylko na wynik spotkania, ale też na oferowane przez bukmacherów kursy. Analitycy bukmachera starannie analizują również inne czynniki, takie jak forma sportowców i drużyny, historia meczowa, statystyki czy porównania H2H. To one pozwolą ocenić szanse na wygraną danej drużyny i zminimalizować ponoszone ryzyko. Jak pewnie obstawiać w LV BET?

Kontuzje zawodników to temat rzeka. Mogą być poważne i wykluczyć kontuzjowanego gracza z rywalizacji na wiele miesięcy, a nawet całkowicie ze sportu. Mogą być to też drobne urazy, które wymagają jedynie krótkiej rehabilitacji i zaprzestania treningu. Niezależnie od tego, kiedy ważny gracz jest kontuzjowany, jego absencja może mieć wpływ na wynik każdego meczu jego drużyny.

Wpływ kontuzji na wynik

Doświadczeni typerzy zakładów sportowych zdają sobie sprawę, że kontuzje są nieuniknione. Nie da się przewidzieć, który z zawodników nabawi się problemów i będzie wykluczony z gry. W przypadku topowych lig i zespołów nie zawsze jest to duży problem, bo zazwyczaj na ławce rezerwowych zasiadają zawodnicy, którzy nie odstają zbytnio poziomem od graczy podstawowego składu. Mogą więc sukcesywnie zastąpić wykluczonego sportowca. Znacznie częściej jednak kontuzje kluczowych graczy znacząco zmieniają efektywność całej drużyny. Podczas analizy warto wziąć pod uwagę ryzyko absencji zawodników i możliwość zrekompensowania tych problemów. Na co zwrócić szczególna uwagę, wiedząc o kontuzji gracza?

Po pierwsze: jak zawodnik spisywał się w ostatnich meczach? Jeśli prezentował dobrą formę i odnosił sukcesy nieobecność takiego gracza będzie miała spory wpływ na drużynę. Pamiętaj, żeby skupić się na przebiegu meczu, poszczególnych sytuacjach, a nie wyłącznie ostatecznym wyniku. Do bramki podczas spotkań piłki nożnej trafia zazwyczaj niewielu piłkarzy, ale na ten sukces pracują też inni, nie tylko napastnicy. Asysty, stworzenie okazji do zdobycia bramki – to również jest niezwykle ważne podczas obstawiania.

Gdy poznasz zawodników wykluczonych przez problemy zdrowotne warto sprawdzić też informacje o długości ich absencji na boisku. W przypadku turniejów nieobecność może więc potrwać przez całą imprezę, a to znacząco przełoży się na analizę i jej wynik. Pod uwagę trzeba więc wziąć zmianę zawodnika dokonaną przez trenera. Jeśli zawodnik opuści tylko jeden mecz, drużyna jest w stanie go zastąpić, co oznacza, że nie będzie potrzebna wielka zmiana strategii. Mimo konieczności zareagowania na wydarzenia musisz trzymać swoje emocje na wodzy. To one zazwyczaj sprawiają, że typerzy gwałtownie i mocno zmieniają swoje typy w związku z informacjami o kontuzji najważniejszych zawodników. W przypadku problemów zdrowotnych innych zawodników zazwyczaj informacje te są po prostu… ignorowane.

Ważną informacją, którą warto wziąć pod uwagę podczas analizy, jest też pozycja w drużynie. Kluczowy zawodnik ma często wpływ na styl gry zespołu. Jego nieobecność wymusi więc zmiany również na innych płaszczyznach. Przykład? Strata rozgrywającego odbije się na linii obrony.

Ostatnimi informacjami, które musisz wziąć pod uwagę, dotyczą absencji zawodnika we wcześniejszych spotkaniach i wyników osiąganych w tym czasie przez całe drużyny. Jeśli w zanadrzu znajdują się rezerwiści na wysokim poziomie, którzy już wcześniej udowodnili możliwość zagrania w wybranych meczach na wysokim poziomie, masz jasną sytuację. Dane historyczne dadzą świetną wskazówkę, jak zareagować na kontuzję zawodnika i jakie typy postawić.

Kontuzje piłkarzy w sezonie 2022/2023

Ostatnie ważne badania dotyczące kontuzji wśród zawodników, a dokładniej wpływu natłoku meczów na dobro zawodników i ich zdrowie, opublikowała niedawno Grupa Howden. Europejski Wskaźnik Urazów w Piłce Nożnej za sezon 2022/23 uwzględniał okres po mistrzostwach świata. Badania wykazały, że mundial w trakcie sezonu miał wpływ na zwiększoną liczbę kontuzji. Zawodnicy z pięciu najlepszych lig na świecie pozostawali poza grą średnio osiem dni dłużej z powodu kontuzji w miesiącach po turnieju. Z badania wynika, że w październiku 2022 r. z powodu 88 odnotowanych kontuzji gracze pozostawali poza grą średnio 11,35 dni. Wkrótce po mistrzowskim turnieju w styczniu 2023 r. liczba ta wzrosła do 19,41 dni. Najczęstsze z nich to: urazy kostki (170%), łydki/goleni (200%) i ścięgna podkolanowego (130%).

Zwiększona liczba kontuzji wiązała się też ze zmianą terminu rozgrywania mundialu. Dotyczyła ona zawodników wszystkich najważniejszych ligach krajowych, takich jak angielska Premier League czy niemiecka Bundesliga.

Chcesz poznać jeszcze kilka ciekawostek? W sezonie 2022/23 w pięciu najlepszych ligach Europy odnotowano w sumie 3985 kontuzji. Premier League i Bundesliga miały odpowiednio 23,6% i 14,8% zawodników kontuzjowanych i grających w mistrzostwach świata. W ciągu dwóch miesięcy po zakończeniu turnieju w Katarze niemieccy zawodnicy odnieśli 46 kontuzji, zaś angielscy – 49.  Co ciekawe, przedłużona przerwa zimowa w Niemczech po mistrzostwach świata okazała się mieć minimalny wpływ na powrót piłkarzy do pełni formy i odpoczynek. Międzynarodowy związek zawodników FIFPRO podał, że prawie połowa zawodników tegorocznego mundialu doświadczyła skrajnego lub zwiększonego zmęczenia psychicznego, co było skutkiem wyjątkowo długiego sezonu, z dużą liczbą meczów. Zbadano, że około 44% zawodników doświadczyło w styczniu większego zmęczenia fizycznego, o 23% większego zmęczenia psychicznego i 53% czuło się bardziej podatnymi na kontuzje.

Jakie kontuzje są najczęstsze?

Piłka nożna jest jedną z najbardziej urazowych dyscyplin sportowych. Kontuzje zawodników wynikają głównie z nasilonego, bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem oraz dynamiki rozgrywek. Ta wymusza nagłe skręty, szybkie zmiany kierunku ruchu czy też wyskoki i zeskoki. O uszkodzenie ciała w takim przypadku nietrudno. Niesłychanie niebezpieczne są szczególnie zderzenia piłkarzy. Podstawą do zminimalizowania ryzyka kontuzji jest prawidłowe przygotowanie fizyczne. Profesjonalna rozgrzewka, polegająca na uelastycznieniu mięśni i ścięgien oraz poprawie stabilizacji w stawach skokowych oraz kolanowych, to tylko podstawa.

Jakie są najczęstsze urazy piłkarzy?

  • staw kolanowy – jest narażony na urazy skrętne, powstające przy nagłej zmianie kierunku ruchu lub w sytuacji, gdy ciało piłkarza skręca się, a stopa jest ustabilizowana na podłożu. Najczęstszą konsekwencją tego urazu jest uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego lub łąkotek
  • urazy bezpośrednie, jak uszkodzenia więzadeł krzyżowych przy uderzeniu w przód lub w tył podudzia, więzadeł pobocznych przy uderzeniu w bok kolana, troczków rzepki przy uderzeniu w okolicę rzepki.
  • łąkotka – uszkodzenie w stawie kolanowym jest bardzo częste, a jedyne leczenie polega na operacji. To wiąże się z długą rekonwalescencją i wykluczeniem z gry.
  • więzadła – pełnią ważną funkcję stabilizatorów stawu kolanowego i mogą ulec uszkodzeniu częściowemu lub całkowitemu. W zależności od stopnia uszkodzenia, lekarz może zdecydować o leczeniu zachowawczym lub operacyjnym. Powrót do gry wymaga długiego i przemyślanego powrotu do zdrowia.
  • staw skokowy – jego uszkodzenie jest bardzo łatwe. Może do niego dojść w trakcie biegu lub po wyskoku czy też zblokowania stopy przez rywala. Skręcenie stawu skokowego najczęściej leczone jest zachowawczo. Polega na rehabilitacji poprawiającej siłę mięśni łydki oraz stabilizację.
  • urazy ścięgien, w tym ścięgna Achillesa – to bardzo poważna kontuzja, wymagająca leczenia operacyjnego.
  • złamanie kości – tego typu kontuzje co prawda nie są częste, jednak gdy się zdarzają są poważne oraz wymagają najczęściej leczenia operacyjnego i długiej rehabilitacji. Tego typu urazy na długo eliminują piłkarzy z gry i treningów.

Warto wziąć pod uwagę, że podczas sportowych rywalizacji dochodzi też do wydarzeń, które zamykają zawodnikom drogę w dalszej karierze. W ekstremalnych przypadkach dochodzi nawet do ich śmierci. Szczególnie niebezpieczne są wyścigi samochodowe i motocyklowe. Przykre wydarzenia mają też miejsce w piłce nożnej. Podczas meczu Dania – Islandia rozgrywanego w ramach mistrzostw Europy 2020 Christian Eriksen padł na murawę. Początkowo nic nie zapowiadało dramatu, który rozegrał się chwilę później. Piłkarz miał zawał serca, a reanimacji podjął się jego kolega z drużyny. To uratowało jego życie. Zaledwie półtora roku po tych wydarzeniach Christian Eriksen pojechał reprezentować swój kraj na mundialu w Katarze. Na co dzień gra w jednym z brytyjskich klubów

Zakłady bukmacherskie na sporty w LV BET

Legalni bukmacherzy pozwalają na typowanie wyników sportowych rywalizacji niezależnie od tego, jacy zawodnicy wezmą w niej udział. Wiedząc o kontuzji zawodnika i jego nieobecności na boisku, możesz przeprowadzić dokładną analizę bukmacherską. Wykluczenie szansy faworytów na odniesienie sukcesu pozwoli Ci na postawienie pewnych kuponów bukmacherskich, w tym zmianę swoich wskazań.

W przypadku sportów drużynowych absencja jednego zawodnika zazwyczaj pozwoli na zapełnienie luki (z lepszym lub gorszym skutkiem), ale mówiąc o sportach indywidualnych, często kontuzja oznacza nic innego jak wykluczenie z rywalizacji. Przykład? Kontuzja Igi Świątek będzie oznaczała konieczność opuszczenia kolejnych konkursów.

Dostępne zakłady bukmacherskie, w tym wydarzenia, rynki i kursy, poznasz w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest serwis internetowy, z którego będziesz mógł skorzystać bezpośrednio w przeglądarce. Drugim zaś jest aplikacja mobilna. Tę musisz najpierw ściągnąć na własne urządzenie, czy to telefon czy tablet. Skorzystaj z możliwości i postaw swoje typy bukmacherskie na sporty w LV BET!