Turniej Czterech Skoczni: konkurs indywidualny w Oberstdorfie

Turniej Czterech Skoczni: konkurs indywidualny w Oberstdorfie

Rywalizacja narciarska w ramach konkursu Turnieju Czterech Skoczni jest najbardziej znanym i prestiżowym turniejem skoków narciarskich. Przełomie 2022 i 2023 r. zapowiada się więc bardzo emocjonująco! Pierwszy start skoczków przewidziany jest w Oberstdorfie. Jak w tym roku będzie wyglądała rywalizacji indywidualna skoczków narciarskich i kto weźmie w niej udział? Obstawiaj Puchar Świata w LV BET!

Najważniejsze informacje o Turnieju Czterech Skoczni i konkursie indywidualnym w Oberstdorfie

Impreza rozgrywana jest od 1953 r. Sportowcy rywalizują na czterech skoczniach, dwóch w Niemczech i dwóch w Austrii. Tradycyjnie już są to skocznie w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen. Turniej rozgrywany jest zawsze na przełomie roku. Różnicą pomiędzy tymi konkursami a pozostałymi w ramach PŚ jest system KO, który polega na bezpośredniej rywalizacji dwóch skoczków, a do drugiej serii awansuje lepszy z nich.

Kiedy odbędzie się konkurs?

Pierwszy konkurs w ramach tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni rozegrany zostanie 29 grudnia 2022 r. w Oberstdorfie. Jego uczestnicy będą rywalizowali podczas nocnego konkursu na skoczni HS-137. Początek o godz. 16.30. Kolejne konkursy rozegrane zostaną: 1 stycznia 2023 r. w Garmisch-Partenkirchen, 4 stycznia 2023 r. w Innsbrucku i 6 stycznia 2023 r. w Bischofshofen.

O jaką nagrodą walczą skoczkowie?

Podczas każdego z czterech konkursów zawodnicy „zbierają” cenne punkty w rywalizacji. Po czterech konkursach poznawani są zwycięzcy całego turnieju. Od poprzedniego sezonu najlepszy skoczek otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. franków szwajcarskich oraz statuetkę Złotego Orła, który waży aż 8,894 kg!

Podczas rywalizacji w ramach niemiecko-austriackich startów przyznawane są też punkty w klasyfikacji generalnej sezonu 2022/2023 Pucharu Świata. Konkurs w Oberstdorfie ma więc bardzo wysoką rangę i znaczenie w całym sezonie.

Zwycięzcy z poprzedniego roku

W historii turnieju tylko trzech zawodników wygrało wszystkie cztery konkursy. Dokonał tego Sven Hannawald (Niemcy) w 2002 r., Kamil Stoch w 2018 r. i Ryoyu Kobayashi w 2020 r. Co ciekawe w ostatnich sześciu edycjach dwa razy na najwyższym miejscu podium stawał Japończyk, a cztery razy zajmowali je Biało-Czerwoni: Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

Japończyk był też najlepszym skoczkiem w ubiegłym sezonie – zarówno w całym Pucharze Świata, jak i w Turnieju Czterech Skoczni. W Oberstdorfie jednak zajął dopiero 6. miejsce. Na podium znaleźli się: Timi Zajc, Piotr Żyła i Stefan Kraft.

Harmonogram konkursu indywidualnego w skokach narciarskich

Skoczkowie rozpoczną rywalizację w ramach Turnieju Czterech Skoczni 29 grudnia, ale w Obersdorfie zameldują się już wcześniej. Kiedy dokładnie będzie można oglądać ich występy?

27 grudnia 2022 r. (wtorek)
17:30 – Odprawa techniczna

28 grudnia 2022 r. (środa)
14:00 – Oficjalny trening
16:30 – Kwalifikacje

29 czwartek 2022 r. (czwartek)
15:00 – Seria próbna
16:30 – Pierwsza seria konkursowa (KO)

Czwarty etap Pucharu. Świata 2022/2023 będzie składał się również z konkursów:

  • 1 stycznia 2023 r. Garmisch-Partenkirchen – skocznia HS 142 (K-125)
  • 4 stycznia 2023 r. Innsbruck – skocznia HS 128 (K-120)
  • 6 stycznia 2023 r. Bischofshofen – skocznia HS 142 (K-125)

Uczestnicy konkursu

W pierwszej serii konkursowej startuje 25 par zawodników. Do dalszej rywalizacji, czyli do drugiej serii przechodzi lepszy z dwóch skoczków. Pięciu najlepszych sportowców, którzy nie wywalczyli bezpośredniego awansu mogą oddać jeszcze jeden skok.

W drugiej serii startuje trzydziestu zawodników. Ich rywalizacja odbywa się według standardowych zasad stosowanych w Pucharze Świata.

Kto ma największą szansę na zwycięstwo?

W gronie tegorocznych faworytów w walce o Kryształową Kulę jest Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Obaj doskonale radzili sobie w sezonie letnim i wszystko wskazuje na to, że są w świetnej formie. Dawid Kubacki wygrał letnie GP, Kamil Stoch był trzeci, a Paweł Wąsek czwarty.

Poza Polakami w stawce będą liczyli się również zeszłoroczni triumfatorzy, a szczególnie Japończyk Ryoyu Kobayashi, który od kilku sezonów prezentuje najwyższy sportowy poziom. Zeszłoroczny zdobywca Kryształowej Kuli obecnie wskazywany jest przez bukmacherów i ekspertów jako lider narciarskiej rywalizacji. Na uwagę i docenienie zasługują też Karl Geiger, Marius Lindvik czy Halvor Egner Granerud.

Gdzie oglądać transmisję konkursu indywidualnego w skokach narciarskich?

Skoki narciarskie w ramach Pucharu Świata w sezonie 2022/2023 pokaże przede wszystkim Eurosport oraz w Eurosport Extra w Playerze. Tam też obejrzysz zmagania w Oberstdorfie i konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Telewizja Polska pokaże wyłącznie konkursy rozgrywane w Polsce oraz w rumuńskim Rasnowie.

Obstawianie skoków narciarskich w LV BET

44. edycja Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich już wkrótce rozpocznie swoje zmagania! Sezon zainaugurowany zostanie 5 listopada 2022 r. na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, a prawie dwa miesiące później skoczków będzie można oglądać podczas rozpoczęcia Turnieju Czterech Skoczni. A to oznacza, że będziesz miał czas na przygotowanie odpowiedniej analizy bukmacherskiej, a co najważniejsze – poznanie formy poszczególnych zawodników. Dzięki temu bez problemu postawisz swoje pewne kupony na skoki narciarskie w LV BET!

Typy i zakłady na Turniej Czterech Skoczni w LV BET

Wybierając skoki narciarskie w zakładach bukmacherskich musisz liczyć się z… szerokim wyborem rynków! Do wyboru dostaniesz co najmniej kilkadziesiąt możliwości obstawiania każdego zimowego wydarzenia, w tym konkursów rozgrywanych w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Przykład? Kto awansuje do drugiej serii czy kto wygra konkurs to podstawowe możliwości. Obstawiaj, czy znajdzie się wśród nich Dawid Kubacki, Jakub Wolny, Paweł Wąsek i inni Polacy. Poznaj je w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej i postaw swój kupon bukmacherski na Turniej Czterech Skoczni w LV BET!