Tour de France – najważniejsze wydarzenia w historii tej prestiżowej imprezy kolarskiej

Tour de France – najważniejsze wydarzenia w historii tej prestiżowej imprezy kolarskiej

Tour de France to najważniejszy wyścig kolarski na świecie. Przez lata zapisywały się w historii kolejne edycje zmagań, ale też wyjątkowe wydarzenia. Które z nich powinien znać każdy typer? Poznaj najważniejsze informacje o Wielkiej Pętli i stawiaj swoje typy bukmacherskie w LV BET!

Pierwszy wyścig

Pierwszy wyścig we Francji odbył się w 1903 r. Jego pomysłodawcą był Henri Desgrange, założyciela gazety L’Auto. Impreza ta miała konkurować z dwoma innymi: Paris-Brest et retour oraz Bordeaux-Paris. Promocja nowego wyścigu natychmiast okazała się sukcesem dla gazety. Jej nakład wzrósł z 25 000 w 1902 r. do 65 000 pod koniec 1903 r.

Premierowa edycja rozpoczęła się 5 lipca 1903 w Montgeron na przedmieścia Paryża. Zawodnicy zebrali się przed kawiarnią „Reveil Matin”. Do przejechania mieli 6 etapów, które prowadziły pomiędzy największymi francuskimi aglomeracjami: Paryż, Lyon, Marsylię, Tuluzę, Bordeaux i Nantes. Zwyciężył faworyt Francuz Maurice Garin, który pokonał 20 rywali. W nagrodę dostał 3000 franków. Drugi na metę dojechał Lucien Pothier. Przybył prawie 2 godziny i 50 minut później.

W kolejnych latach zawody się rozwijały. Zdecydowano się m.in. na skrócenie etapów, które wcześniej wynosiły po ponad 400 km, czy na wydłużenie zmagań do jedenastu etapów. W 1914 r. wyścig liczył 15 etapów i miał aż 5414 km. Najdłuższa trasa liczyła aż 5560 km.

Rekordziści wyścigu

Mówi się, że najwięcej zwycięstw w historii francuskiego wyścigu odniósł legendarny kolarz Belg Eddy Merckx. Wygrał ten wyścig pięć razy (w latach 1969-1972 i w 1974 r.) Oprócz niego ta sztuka udała się też trzem innym zawodnikom. Byli to:

– Jacques Anquetil (Francja) – wygrywał w 1957 r., 1961-1964

– Beernard Hinault (Francja) – 1978 r., 1979 r., 1981 r., 1982 r. oraz 1985 r.

– Miguel Indurain (Hiszpania) – od 1991 r. do 1995 r.

Lance Armstrong i afera dopingowa

Legendą francuskiej imprezy miał szansę zostać Lance Armstrong. W 1999 r. po raz pierwszy stanął na najwyższym miejscu podium i był niepokonany przez siedem kolejnych edycji (do 2005 r.) wtedy też ogłosił, że kończy swoją karierę. Po 3 latach jednak powrócił do kolarstwa, by promować walkę z rakiem. 24 sierpnia 2012 roku został wykluczony z zawodów z mocą wsteczną od 1 sierpnia 1998 r. i dożywotnio zdyskwalifikowany przez Amerykańską Agencję Antydopingową za stosowanie dopingu (erytropoetyna, testosteron, kortyzon, transfuzje krwi). 22 października 2012 r. podobną decyzję ogłosiła Międzynarodowa Unia Kolarska. Pozbawiła ona Lance’a Armstronga wszystkich zwycięstw w Tour de France, a później również MKOI brązowego medalu w jeździe indywidualnej na czas zdobytego na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 r.

Wielka pętla – najtrudniejsza edycja

W historii Tour de France zapisał się rok 1910. To właśnie wtedy po raz pierwszy w historii kolarze musieli pokonywać górskie przełęcze w Pirenejach. Na trasie wyścigu pojawiła się m.in. wspinaczka na Col du Tourmalet (2115 m n.p.m.). Pierwszym zwycięzcą tego trudnego etapu został Octave Lapize. W 1910 r. kolarze przejechali też najdłuższą trasę w historii Wielkiej Pętli. Miała aż 5560 kilometrów. Trasę tę dosadnie ocenił Henri Pelissier, znany z ostrego języka. Powiedział, że „to nie jest wyścig dla kolarzy, tylko dla zwykłych koni pociągowych i wołów roboczych”.

Polscy kolarze w Tour de France

Kwiatkowski to rekordzista wśród Polaków pod względem liczby występów – przejechał osiem „Wielkich Pętli”. Majka pojechał siedem razy. Tyle samo, co Maciej Bodnar. W ubiegłym roku na francuskim starcie stanęli też Łukasz Owsian i Kamil Gradek.

W początkowych edycjach Wielkiej Pętli startowało wielu kolarzy polskiego pochodzenia. Wśród najsłynniejszych z nich wymienić można takich kolarzy jak m.in.: Roger Walkowiak, zwycięzca wyścigu z 1956 r., Jean Stablinski (prawdziwe nazwisko Jan Stablewski), mistrz świata zawodowców z 1962 r., triumfator pięciu etapów oraz Jean Graczyk, który dwukrotnie jechał w zielonej koszulce lidera klasyfikacji punktowej i zwyciężył w pięciu etapach.

W historii francuskiego wyścigu zapisał się też Czesław Lang. Wystartował w sumie w trzech wyścigach – w 1984 r., 1985 r. i 1987 r. W tym samym czasie ścigał się też Lech Piasecki, mistrz świata amatorów z 1985 r. Piasecki założył nawet żółtą koszulkę lidera, ale jechał w niej tylko przez jeden dzień.

W historii imprezy Polacy wygrali sześć etapów: trzy z nich Rafał Majka (dwa w 2014, jeden w 2015), a po jednym Zenon Jaskuła (1993), Bodnar (2017) i Kwiatkowski (2020).

Majka jako jedyny Polak zwyciężył w jednej z klasyfikacji. Dwukrotnie zostawał najlepszym „góralem” (2014 r., 2016 r.) Najwyższe miejsce w generalnej klasyfikacji zaś zajął Zenon Jaskuła – był trzeci.

Tour de France Femmes

Tour de France Femmes, oficjalnie nazywany Tour de France Femmes avec Zwift to wieloetapowy wyścig kolarski kobiet, rozgrywany we Francji od 2022 r. Próby stworzenia damskiego odpowiednika kultowego wyścigu Tour de France podejmowano kilkukrotnie. Po raz pierwszy – w 1955 r. Było to jednak tylko jednorazowym wydarzenie. Drugą próbę podjęto w latach 80. Organizator Tour de France, Société du Tour de France, zorganizował w latach 1984–1989 wyścig o nazwie Tour de France Feminin. Ostatecznie jednak zrezygnowano z tego pomysłu, bo koszty były zbyt wysokie. Kolejną próbę damskiej rywalizacji podjęto w latach 1990–1993. Rozegrano wyścig o nazwie Tour de la CEE feminin, ale nie był uznawany przez organizatorów męskiego Tour de France. Od 1992 r. zaś zaczęto organizować Tour Cycliste Féminin. Te zawody przetrwały aż do 2009 r. mimo stałych problemów organizacyjnych i finansowych. W 1998 r. zmieniono też nazwę wyścigu na Grande Boucle Feminine Internationale. W 2014 r. Amaury Sport Organisation utworzył jednodniowy wyścig dla kobiet o nazwie La Course by Le Tour de France. Rozgrywany był w dniu ostatniego etapu męskiego Tour de France. Impreza odbywała do 2020 r. Pojawiły się jednak głosy krytyki, że trasa jest zbyt krótka. Mimo to zawody należały do jednych z najpopularniejszych w kalendarzu UCI Women’s Tour. Ostatnią edycję tego wyścigu rozegrano w czerwcu 2021 r., dzień przed rozpoczęciem ~Tour de France.

Od 2022 r. Amaury Sport Organisation organizuje całkiem nowe zmagania kolarskie kobiet – wieloetapowy wyścig, który jest odpowiednikiem męskiego Tour de France. Co prawda rozgrywana jest mniejsza liczba etapów i inna trasa, ale zawody są bardzo emocjonujące. Jak będzie wyglądała przyszłość? Przekonamy się!

Obstawianie Tour de France w LV BET

Każdy kibic powinien znać najważniejsze wydarzenia z historii Tour de France. Pomoże to w typowaniu przyszłych wyścigów, ale też pokaże, z jakim wysiłkiem musieli mierzyć się uczestnicy tamtych wydarzeń. Wszyscy zwycięzcy to słynni kolarze, którzy zapisali się na łamach kart historii. Dramatyczne wypadki, wielkie triumfy – to wszystko sprawia, że kolarstwo jest niezwykle widowiskowe! Poznaj wcześniejsze wyniki kolarzy, sprawdź aktualną formę i możliwości i postaw swoje typy bukmacherskie na francuski wyścig!

Zakłady bukmacherskie na kolarstwo w LV BET

Kolarstwo możesz obstawiać w LV BET. Legalny bukmacher umożliwia typowanie francuskiego wyścigu na długo przed wyruszeniem peletonu na drogi. Swoje kupony postawisz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Poznaj możliwości tego sportu i typuj kolarstwo już dziś!