Reprezentacja Polski w Piłce Ręcznej mężczyzn

Reprezentacja Polski w Piłce Ręcznej mężczyzn

Najlepsza drużyna 2007 i 2015 r. Brązowy laureat igrzysk olimpijskich z 1976 r., srebrny mistrz świata z 2007 r. oraz brązowy z 1982 r., 2009 r. oraz 20015 r. O kim mowa? To dorobek Reprezentacji Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Obecnie drużyna zaliczyła dołek w swojej karierze, ale liczymy na to, że nie potrwa on długo. Zawodników mamy bardzo dobrych, jednak coś zawodzi. Czy zmiana trenera wyjdzie na dobre? Pierwsze mecze pokazują, że Polacy biorą się w garść. Poznajmy skład reprezentacji Polski piłki ręcznej.

Polscy szczypiorniści nie wystąpią w najbliższym czasie na żadnym ważniejszym wydarzeniu. Ominęły ich mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn 2019, bo nie przeszli eliminacji. Niestety, nie udało się też dostać na igrzyska olimpijskie, które odbędą się w Tokio 2020 r. Kadra jednak nie odpuszcza i trenuje dalej. Pierwsze wygrane pozwoliły na udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy. Co prawda mecze nie należały do najlepszych, ale się udało.

Trochę historii reprezentacji Polski

Po raz pierwszy polska reprezentacja wyszła na boisko w lipcu 1957 r. Siedmioosobowy zespół odbył swój pierwszy ważniejszy mecz zaledwie kilka miesięcy później, na III finałach Mistrzostw Świata w NRD. Zajęli na nim 5. miejsce na 16 startujących zespołów. Ich rywalami w rozgrywkach była Finlandia, Jugosławia oraz Norwegia. Na boisku błyszczał najlepszy rozgrywający w Europie, czyli Jan Suski oraz Kazimierz „Kaju” Frąszczak.

Na podium jednak trzeba było trochę zaczekać. Polacy zajęli 3. Miejsce na świecie dopiero w 1982 r. Sukces ten powtórzyli również w 2007 r. Dwa lata później byli na 3. miejscu. Brąz zdobyli też w 2015 r. Szczypiorniści mogą pochwalić się też sukcesami podczas igrzysk olimpijskich. Najwyższe miejsce w historii zajęli w 1976 r. Zdobyli wtedy brązowy medal. O mały krok udałoby się też powtórzyć ten sukces dwa razy: w 2016 r. Polacy zajęli 4. miejsce, a w 2012 r. ulokowali się na 5. pozycji.

Skład Reprezentacji Polski w Piłce Ręcznej

Kogo możemy zobaczyć na boisku? Powołanie do kadry otrzymało aż 42 zawodników. To właśnie oni reprezentują Polskę podczas wszystkich spotkań. Oto obecny skład Reprezentacji Polski w piłce ręcznej mężczyzn:

Mateusz Kornecki, bramkarz, klub: GÓRNIK ZABRZE PR S. A.
Adam Malcher, bramkarz, klub: KS GWARDIA OPOLE S. A.
Adam Morawski, bramkarz, klub: SPR WISŁA PŁOCK S. A
Piotr Wyszomirski, bramkarz, klub: TVB LEMGO
Marek Bartosik, bramkarz, klub: KS HANDBALL SPORTOWA S. A.
Damian Procho, bramkarz, klub: PIOTRKOWIANIN
Maciej Gębala, obrotowy, klub: S.C. DHFK LIPSK
Paweł Salacz, obrotowy, klub: WYBRZEŻE GDAŃSK HANDBALL S. A.
Kamil Syprzak, obrotowy, klub: FC BARCELONA LASSA
Bartłomiej Bis, obrotowy, klub: KS VIVE HANDBALL S. A.
Jan Klimków, obrotowy, klub: KS GWARDIA OPOLE S. A.
Patryk Walczak, obrotowy, klub: TUS N-LUBBECKE
Piotr Chrapkowski, rozgrywający, klub: S.C. MAGDEBURG
Paweł Genda, rozgrywający, klub: VFL LUBECK SCHARTAU
Tomasz Gębala, rozgrywający, klub: SPR WISŁA PŁOCK S. A.
Adrian Kondratiuk, rozgrywający, klub: WYBRZEŻE GDAŃSK HANDBALL S. A.
Bartosz Kowalczyk, rozgrywający, klub: SPR STAL
Antoni Łangowski, rozgrywający, klub: KS GWARDIA OPOLE S. A.
Kamil Mokrzycki, rozgrywający, klub: KS GWARDIA OPOLE S. A.
Paweł Paczkowski, rozgrywający, klub: HK MOTOR
Michał Potoczny, rozgrywający, klub: MMTS KWIDZYN S. A.
Rafał Przybylski, rozgrywający, klub: FENIX TOULOUSE
Damian Przytuła, rozgrywający, klub: MMTS KWIDZYN S. A.
Denis Szczęsny, rozgrywający, klub: TUSEM ESSEN
Marek Szpera, rozgrywający, klub: ENERGA MKS KALISZ
Michał Szyba, rozgrywający, klub: CESSON RENNES METR. HB
Kamil Adamczyk, rozgrywający, klub: WYBRZEŻE GDAŃSK HANDBALL S. A.
Wojciech Dadej, rozgrywający, klub: KPR GRYFINO/SMS GDAŃSK
Łukasz Gierak, rozgrywający, klub: TUS N-LUBBECKE
Paweł Krupa, rozgrywający, klub: KS HANDBALL SPORTOWA S. A.
Maciej Majdziński, rozgrywający, klub: BERGISCHER HC
Maciej Pilitowski, rozgrywający, klub: ENERGA MKS KALISZ
Przemysław Zadyra, rozgrywający, klub: KS GWARDIA OPOLE S. A.
Maciej Zarzycki , rozgrywający, klub: KS GWARDIA OPOLE S. A.
Jan Czuwara, skrzydłowy, klub: GÓRNIK ZABRZE PR S. A.
Michał Daszek, skrzydłowy, klub: SPR WISŁA PŁOCK S. A.
Piotr Jarosiewicz, skrzydłowy, klub: KS PR AZOTY
Przemysła Krajewski, skrzydłowy, klub: SPR WISŁA PŁOCK S. A.
Patryk Mauer , skrzydłowy, klub: KS GWARDIA OPOLE S. A.
Arkadiusz Moryto , skrzydłowy, klub: KS VIVE HANDBALL S. A.
Michał Olejniczak, skrzydłowy, klub: UKS MIS/SMS GDAŃSK
Krzysztof Komarzewski, skrzydłowy, klub: WYBRZEŻE GDAŃSK HANDBALL S. A.

Umiejętności zawodników wchodzących w skład Reprezentacji Polski w piłce ręcznej są na wysokim poziomie. Patryk Rombel, który został trenerem Polaków w marcu tego roku ma z kim grać. Teraz tylko musi udowodnić jakość swojej drużyny. Kapitanem drużyny polskich szczypiornistów jest obecnie Piotr Chrapkowski.

Fala krytyki na piłkarzy ręcznych

Pierwsze pół roku 2019 nie należało do szczęśliwych. Zła passa została jednak przerwana w czerwcu w meczu z Izraelem. Był to mecz o być albo nie być polskich szczypiornistów. Przegrana oznaczałaby odpadnięcie z przyszłorocznych mistrzostw Europy. Po niełatwym meczy Polacy wygrali. W styczniu wystąpią więc podczas turnieju, który będzie odbywał się w aż trzech krajach: Austrii, Norwegii oraz Szwecji. Oficjalnie mówi się, że szczypiorniści chcą wrócić na nie tylko na imprezy o mistrzowskiej randze, ale też walczyć o najwyższe lokaty.

Na razie jednak do mistrzowskiej formy szczypiornistom daleko. Forma, jaką zaprezentowali podczas eliminacji, odbiła się wśród sportowców szerokim echem. Remis z Kosowem i dosłownie wymęczona wygrana z Izraelem prezentują nasz zespół w bardzo złym świetle. Kosowo to liga półamatorska, a Izrael gra na poziomie światowej 3. ligi. Polska przecież jeszcze niedawno była mistrzem. Jeśli chce nadal nim być stanowczo musi poprawić swoją grę. Na boisku brakuje lidera, który pociągnąłby resztę zawodników za sobą. Kadrowicze nie grają na 100%, co przekłada się na ogólny wynik. Popełniają też wiele podstawowych błędów. Jaką formę zaprezentują podczas kolejnych meczy? Zobaczymy.

Brak szczypiornistów na Mistrzostwach Europy w 2018 r., nieobecność na Mistrzostwach Świata 2019. Przed nami też igrzyska w Tokio, do których Polacy dostali się po bardzo trudnej walce. To chyba już wystarczająca kara dla polskich zawodników. Do tego podział EHF przed losowaniem ME 2020 również nie wygląda najlepiej. Szczypiorniści trafili do czwartej, bardzo trudnej grupy.

Przed Patrykiem Romblem i jego zawodnikami czasz, aby wziąć się w garść. Trzeba na nowo budować zespół z myślą nie tylko o najbliższych rozgrywkach, ale też o przyszłych Mistrzostwach Świata. Odbędą się one w 2023 r. w Szwecji.

Kto na boisku?

Z tak szerokiego składu, który został w tym roku powołany, tylko część z zawodników ma szansę na pokazanie się na boisku. Na kogo ostatnio stawiał trener? Przyjrzyjmy się składowi w meczach eliminacyjnych do Mistrzostw Europy. W meczach z Kosowem i Izraelem czynny udział wzięli Dawydzik, Szpera, Krajewski, Syprzak Moryto, Łangowski, Potoczny i Krieger. Swoją szansę dostali też Kornecki, Morawski, Walczak, Pilitowski, Jarosiewicz, Przybylski, Podsiadło i Chrapkowski. To zawodnicy, którzy obecnie należą do czołówki polskich szczypiornistów. Co prawda nie zaprezentowali oni najwyższego poziomu podczas ostatnich rozgrywek. Każdy z nich jednak na co dzień jest czynnym zawodnikiem. Eksperci podkreślają, że podczas ostatnich meczy zawodnicy pokazali niezgranie. Popełniali też wiele podstawowych błędów. Trener oraz zawodnicy muszą więc je wyeliminować z podstawowej gry. Możliwe, że dzięki temu wymienione nazwiska wkrótce stworzą świetny zespół, który powalczy o najważniejsze trofea

Rekordy w piłce ręcznej

Najwięcej występów w kadrze zaliczył Sławomir Szmal. Przez 10 lat wyszedł on na boisko aż 298 razy z Reprezentacją Polski. Niestety nie pobije już tego wyniku, bo rok temu zakończył swoją karierę. Na kolejnych miejscach uplasowali się Karol Bielecki (259 meczy) oraz Marcin Lijewski (251 meczy).

Skoro mowa o Szmalu to trzeba też wspomnieć o Mariuszu Jurkiewiczu. Zazwyczaj jest on wymieniany jako drugi najbardziej wybitny reprezentant naszego kraju. To dwukrotny brązowy medalista świata (2009 r. oraz 2015 r.) oraz młodzieżowy mistrz Europy (2002 r.) Z kadrą rozegrał 163 mecze i rzucił w nich 278 bramek. Wciąż jest aktywnym zawodnikiem, chociaż już nie reprezentantem Polski. Do kadry wraca jednak w nowej roli – ma on zostać asystentem trenera Rombla.

Biorąc pod uwagę liczbę zdobytych goli od ponad 30 lat niedościgniony pozostaje Jerzy Klempel. W kadrze występował on przez 12 lat i zdobył 1170 goli. Drugiemu zawodnikowi w rankingu było do wyczynu Klemla daleko. Karol Bielecki, bo o nim mowa, trafił w światło bramki „tylko” 955 razy. Na podium stanął też Bogdan Wenta, który zdobył 763 gole.

Najwięcej razy na Mistrzostwach Świata wzięli udział dwaj Polacy. To Marcin Lijewski i Mariusz Jurasik. Wystąpili oni we wszystkich meczach rozgrywanych od 2003 do 2011 r. w sumie wyszli na boisko 36 razy. Podczas występów na Mistrzostwach Świata zapisali się też Tomasz Tłuczyński, Mariusz Jurasik i Karol Bielecki. To oni zdobyli największą liczbę goli – 135, 118, 113.

Gdzie oglądać mecze piłki ręcznej?

Wydaje się, że polscy szczypiorniści mają trudny okres już za sobą. Zmiany trenerów, porażki – to wszystko przerabiali już w ostatnim czasie. Warto, aby ostatni remis i (co prawda wymęczona) wygrana przełamały złą passę i Polacy w końcu stanęli na nogi. Jeszcze niedawno ich mecze przyciągały przed telewizory wielu kibiców. Mamy nadzieję, że niedługo również tak będzie. Obstawiaj zakłady bukmacherskie u legalnego bukmachera LV BET i zgarnij wygraną!