Rainbow Six – esportowa strzelanka w LV BET

Rainbow Six: Siege to gra wydana w 2015 roku przez studio Ubisoft. Początkowo, gra nie zrobiła furory na scenie sportów elektronicznych. Od trzech lat obserwujemy jednak imponujący rozwój tej dyscypliny. Najlepsze drużyny z całego świata rywalizują prestiżowych w turniejach o miliony dolarów znajdujących się w puli nagród. Na blogu LV BET dużo miejsca poświęcamy na wydarzenia esport, cieszące się coraz większą popularnością. W naszym serwisie znajdziesz aktualne wyniki, ciekawostki, a także zapowiedzi najpopularniejszych wydarzeń.

Zarejestruj się

Co warto wiedzieć na temat Rainbow Six Siege?

To klasyczny FPS, w którym rywalizują dwie drużyny po pięciu graczy. Poszczególni zawodnicy mają przydzielone role i odpowiadają za konkretne zadania na mapie. Jedna z drużyn wciela się w terrorystów, a druga, w jeden z prawdziwych oddziałów specjalnych. Wśród dostępnych grup antyterrorystycznych nie zabrakło polskiej jednostki GROM. Liczba rozegranych rund zależy od rangi spotkania. W mniej ważnych meczach gra się do dwóch wygranych rund. W fazie play-off ważnych turniejów, drużyny często rywalizują nawet do siedmiu zdobytych punktów.

Profesjonalni zawodnicy Rainbow Six: Siege muszą odznaczać się doskonałym refleksem, strategicznym myśleniem, a także perfekcyjną współpracą. Czasami wystarczy prosty błąd jednego z zawodników, aby drużyna była skazana na porażkę w danej potyczce. Wysoki poziom trudności to cecha charakterystyczna dla gry Rainbow Six Siege. Do grona najsilniejszych zespołów na świecie zaliczymy: DarkZero Esports, G2 Esports, Virtus.pro, Rogue, Natus Vincere czy BDS Esport. Wśród polskich zawodników, najbardziej znaną postacią jest Szymon „Saves” Kamieniak, gracz Natus Vincere.

Zakłady bukmacherskie na Rainbow Six

Rainbow Six zalicza się również do grona najchętniej obstawianych dyscyplin esportowych. Mecze najlepszych drużyn na świecie możesz obstawiać za pośrednictwem serwisu LV BET. Naszą ofertę cechuje bogaty wybór wydarzeń, wysokie kursy, a także liczne promocje, które sprawiają, że zakłady bukmacherskie na esport stają się bardziej emocjonujące. Za pośrednictwem sekcji esport w LV BET możesz również oglądać najważniejsze mecze Rainbow Six Siege na żywo.

Rainbow Six

Rainbow Six Siege – przewodnik dla fanów esportu

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege to taktyczna drużynowa gra akcji wydana po raz pierwszy w 2015 roku na komputery osobiste oraz konsole PS4 i Xbox One. W 2020 roku wydana została aktualizacja pod kątem konsol PS5 oraz Xbox Series X. Gra w krótkim czasie stała się ważną dyscypliną w świecie sportów elektronicznych.

Rozgrywka jest zbliżona do innej kultowej gry, Counter Strike: Global Offensive, ale nieco większy nacisk kładzie na taktyczną stronę rywalizacji. Na blogu sportowym LV BET przygotowaliśmy obszerne kompendium wiedzy na temat gry Tom Clancy’s Rainbow Six Siege.

Co to jest Tom Clancy’s Rainbow Six Siege?

Rainbow Six Siege jest taktyczną grą akcji z gatunku FPS (First Person Shooter). Możemy w niej wyróżnić kilka trybów gry, z czego najważniejsze to: rozbrajanie bomby, odbicie zakładników oraz zabezpieczenie terenu. W trybie PVP rywalizują dwa pięcioosobowe zespoły, a playerzy mają do dyspozycji operatorów posiadających określone umiejętności oraz możliwość posługiwania się konkretnym orężem.

W rywalizacji bardzo ważny jest aspekt taktyczny. Playerzy muszą znać swoją rolę w drużynie oraz dobrać operatora, który pozwoli jak najlepiej wywiązywać się z powierzonych zadań. Podobnie jak w innych grach taktycznych z gatunku FPS, nieodzowny jest także ponadprzeciętny refleks. To co wyróżnia Rainbow Six Siege na tle innych gier tego typu, to fakt, że w grze można wcielić się w żołnierzy prawdziwych jednostek specjalnych z całego świata (w tym również GROM-u).

Kilka słów o historii Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Prace nad stworzeniem gry rozpoczęto zaraz po podjęciu decyzji o anulowaniu produkcji szóstej części z serii Tom Clancy’s Rainbow Six zatytułowanej jako Patriots. Dynamiczny rozwój sceny esportowej sprawił, że studio Ubisoft odpowiedzialne za produkcję tej gry doszło do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie gry kładącej nacisk na wieloosobową rozgrywkę, właśnie z myślą założenia nowej dyscypliny esportowej.

Do stworzenia gry Rainbow Six Siege wykorzystano silnik AnvilNext bazujący na technologii Realblast Destruction, która umożliwia tworzenie środowiska podatnego na zniszczenia. W ten sposób pole walki, na którym toczona jest rywalizacja, może się dynamicznie zmieniać.

Dla przykładu, niektóre zasłony mogą ulegać zniszczeniu, co wymusza na graczach większą aktywność i poszukiwanie nowych, bezpiecznych schronień. 1 grudnia 2015 roku miejsce miała premiera gry na komputery osobiste oraz konsole Xbox One i PS4. W 2020 roku gra została dostosowana do konsol nowej generacji – PS5 oraz Xbox Series X.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege jako dyscyplina esportowa

Plany Ubisoft o stworzeniu nowej, popularnej dyscypliny esportowej powiodły się. Gra wiele miesięcy przed premierą była reklamowana w taki sposób, aby ukazać korzyści płynące z rozgrywki w trybie wieloosobowym. W rezultacie, już w dniu premiery gry niektóre największe teamy esportowe z całego świata miały sekcję przygotowaną do rozgrywki w Rainbow Six Siege.

Gra uzyskała wysokie oceny ze strony recenzentów, a jednym z głównych atutów był właśnie dopieszczony model rozgrywki wieloosobowej. Dzięki temu, gra szybko stała się ważnym tytułem na esportowej scenie, a już w 2016 roku odbyły się pierwsze prestiżowe turnieje ranki S-Tier. Jeden z takich turniejów odbył się w listopadzie w Katowicach.

Zasady rozgrywki w Rainbow Six Siege

Rozgrywka wieloosobowa w grze Rainbow Six Siege jest w dużej mierze zbliżona do tej, jaka obowiązuje w grze Counter Strike: Global Offensive. W rywalizacji esportowej stosowane są trzy podstawowe tryby gry: odbicie zakładnika, bomba, zabezpieczenie terenu. W grze biorą udział dwa zespoły liczące po 5 zawodników. Jeden zespół wciela się w rolę atakujących, a drugi w rolę obrońców.

Pojedyncza gra jest podzielona na 10 rund – po 5 rund w roli atakującego i obrońcy. Gracze wybierają jednego z dostępnych operatorów. Każdy operator posiada określony zestaw umiejętności i może korzystać z konkretnych broni, co oczywiście warunkuje sposób gry i rolę w drużynie. Najczęściej wyróżnić można trzy role operatorów: szturmowców, żołnierzy wsparcia, jak również obrońców.

Aby wygrać pojedynczą rundę należy wyeliminować wszystkich zawodników drużyny przeciwnej lub wykonać zadanie: atakujący muszą rozbroić bombę, odbić zakładnika lub zabezpieczyć wskazany teren. Obrońcy z kolei starają się do tego nie dopuścić. Jeśli zadanie nie zostanie wykonane w przeciągu 3 minut, a przy życiu pozostanie przynajmniej jeden obrońca, wówczas runda jest liczona na korzyść drużyny broniącej.

W turniejach na najwyższym poziomie zwykle gra się do kilku wygranych gier – zazwyczaj do dwóch w fazie grupowej i pucharowej i do trzech w meczu finałowym. Pojedyncza gra trwa maksymalnie 30 minut (czas samej rozgrywki), ale zwykle kończy się szybciej.

Najważniejsze turnieje w Rainbow Six Siege

Turnieje rozgrywane w grze Rainbow Six Siege można podzielić na pięć szczebli. Wymieniając od szczebla najniższego do szczebla najwyższego będą to: D-Tier, C-Tier, B-Tier, A-Tier i S-Tier. W przeciągu roku organizowanych jest zaledwie 5-6 turniejów S-Tier. Szczebel turnieju decyduje o puli nagród, jak również o tym, ile punktów do światowego rankingu mogą zebrać najlepsze zespoły. Ranking jest o tyle ważny, że warunkuje zaproszenia na bardziej prestiżowe turnieje. Najbardziej prestiżowym turniejem w kalendarzu Rainbow Six Siege jest Six Invitational organizowany najczęściej w lutym. Od 2021 roku bierze w nim udział 20 zespołów. Turniej Six Invitational oferuje najwyższą pulę nagród (obecnie 3 mln dolarów) i jest uważany za nieoficjalne mistrzostwa świata w grze Tom Clancy’s Rainbow Six Siege.

Najlepsze zespoły Rainbow Six Siege na świecie

Jak już mówiliśmy, najbardziej prestiżowym turniejem w dyscyplinie Rainbow Six Siege jest Six Invitational, czyli nieoficjalne mistrzostwa świata. Tylko jeden zespół w historii może pochwalić się zwyciężeniem tego turnieju więcej niż raz. Dokonał tego team G2 Esports, który wygrywał w latach 2019 i 2023. W pozostałych edycjach turnieju wygrywały ekipy: Elevate.One (na turnieju Xbox w 2017 roku), cTm (na turnieju PC w 2017 roku), PENTA (2018), SSG (2020), NIP (2021) oraz TSM (2022). Czołowe miejsca w światowym rankingu zajmują obecnie zespoły: G2 Esports, w7m esports, Team Liquid, Oxygen Esports i Team BDS.

Ile zarabiają profesjonalni esportowcy w Rainbow Six Siege?

W porównaniu z największymi sportami elektronicznymi, Rainbow Six Siege to dyscyplina oferująca umiarkowane pule nagród. Jedynie najbardziej prestiżowe turnieje S-Tier mogą zaoferować pulę nagród powyżej 1 mln dolarów. Najlepiej opłacanym turnieje jest Six Invitational, w którym aktualna pula nagród wynosi 3 mln dolarów. Za najlepiej zarabiającego zawodnika w tej dyscyplinie uchodzi brazylijski esportowiec, Júlio „julio” Giacomelli, występujący aktualnie w teamie w8m esports. Jego łączne zarobki z turniejów szacuje się obecnie na ok. 480 tysięcy dolarów. Należy jednak pamiętać, że najlepsi esportowcy zarabiają również na kontraktach reklamowych, a także na prowadzeniu swoich profili na portalach społecznościowych.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege w Polsce

Polskie zespoły nie osiągały większych sukcesów na międzynarodowej arenie w grze Rainbow Six Siege. Gra cieszy się jednak sporą popularnością wśród polskich fanów. Warto wspomnieć o tym, że dwa turnieje rangi S-Tier w 2016 i 2017 roku odbyły się w Katowicach. Na ten moment żaden polski zespół nie jest notowany w czołowej setce światowego rankingu. Do grona najlepszych polskich teamów Rainbow Six Siege zaliczyć możemy: Homeless, XPG Invicta, Team ESCA Gaming oraz MAD DOGS PACT. Najbardziej prestiżowym polskim turniejem jest Rainbow Six Polish Masters. Za najlepszego polskiego gracza w Rainbow Six Siege uchodzi Szymon „Saves” Kamieniak, który aktualnie występuje w zespole Team Secret. Zarobił on ok. 90 tys. dolarów na samych turniejach. Trzykrotnie występował on na najbardziej prestiżowym turnieju Six Invitational.

Obstawianie Rainbow Six Siege w LV BET

W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mogą odnaleźć bogatą ofertę zakładów bukmacherskich na grę Rainbow Six Siege. W ofercie dostępne są przede wszystkim zakłady na najbardziej prestiżowe turnieje rangi S-Tier oraz A-Tier. Gracze mogą obstawić zwycięzcę meczu, dokładny wynik spotkania, a czasami także zakłady poniżej-powyżej oraz handicapy. W przypadku większych turniejów gracze mogą także wytypować swoich faworytów do końcowego triumfu. Niektóre ze spotkań Rainbow Six Siege można oglądać na żywo bezpośrednio w serwisie bukmachera LV BET.

Zakłady bukmacherskie na Rainbow Six Siege

Rainbow Six Siege to taktyczna drużynowa gra akcji ciesząca się dużą popularnością na scenie sportów elektronicznych. Największą uwagę przykuwają prestiżowe turnieje rangi S-Tier oraz A-Tier. Na blogu LV BET coś dla siebie znajdą wszyscy sympatycy esportu. Przygotowaliśmy krótki przewodnik do dyscyplinie, a w tym miejscu publikujemy również zapowiedzi najważniejszych turniejów i analizujemy najlepiej zapowiadające się mecze. To rzetelne źródło informacji dla osób, które chcą obstawiać zakłady bukmacherskie na Rainbow Six Siege.