Poznaj światowe organizacje bokserskie!

Poznaj światowe organizacje bokserskie!

Obecnie na świecie w boksie zawodowym liczą się cztery organizacje pięściarskie – World Boxing Council, World Boxing Association, International Boxing Federation i World Boxing Organization. Każda z nich wyłania mistrzów, a najlepsi bokserzy dzierżą pasy wszystkich z nich. Co warto wiedzieć o boksie i organizacjach bokserskich? Poznaj najważniejsze informacje, dzięki którym postawisz pewne typy bukmacherskie w zakładach LV BET!

Organizacje bokserskie – co to jest?

Organizacje bokserskie zrzeszają w swoich szeregach pięściarzy, którzy uprawiają boks zawodowy. Każda z nich wybiera swojego prezydenta, tworzy odrębne regulaminy oraz rankingi zawodników. Wyłaniają też mistrzów świata w określonych kategoriach wagowych. Jeszcze do niedawna to właśnie kategorie wagowe łączyły wszystkie federacje bokserskie. Do listopada 2020 r. najważniejsze z nich wyróżniały 17 kategorii wagowych, jednak WBC się z tego wyłamało i wprowadziło (wyłącznie na swoje potrzeby) nową.

Kategorie wagowe w boksie zawodowym to:

 • waga słomkowa (minimumweight) – do 105 funtów (47,6 kg);
 • waga junior musza (light flyweight) – do 108 funtów (48,9 kg);
 • waga musza (flyweight) – do 112 funtów (50,8 kg);
 • waga junior kogucia (super flyweight) – do 115 funtów (52,1 kg);
 • waga kogucia (bantamweight) – do 118 funtów (53,5 kg);
 • waga junior piórkowa (super bantamweight) – do 122 funtów (55, 3 kg);
 • waga piórkowa (featherweight) – do 126 funtów (57,1 kg);
 • waga junior lekka (super featherweight) – do 130 funtów (58,9 kg);
 • waga lekka (lightweight) – do 135 funtów (61,2 kg);
 • waga junior półśrednia (super lightweight) – do 140 funtów (63,5 kg);
 • waga półśrednia (welterweight) – do 147 funtów (66,6 kg);
 • waga junior średnia (super welterweight) – do 154 funtów (69,8 kg);
 • waga średnia (middleweight) – do 160 funtów (72,5 kg);
 • waga superśrednia (super middleweight) – do 168 funtów (76,2 kg);
 • waga półciężka (light heavyweight) – do 175 funtów (79,3 kg);
 • waga junior ciężka (cruiserweight) – do 200 funtów (90,7 kg), natomiast w WBC jest to limit do 190 funtów (86,1 kg);
 • waga bridgerweight – do 224 funtów (101,6 kg) – nowa kategoria, wprowadzona z końcem 2020 r. Wprowadzona tylko w organizacji WBC;
 • waga ciężka (heavyweight) – powyżej 200 funtów (90,7 kg), natomiast w WBC jest to limit powyżej 224 funtów (101,6 kg).

Poznaj najważniejsze organizacje bokserskie:

World Boxing Council (WBC). Jest to największa oraz najbardziej prestiżowa organizacja boksu zawodowego. Powstała 14 lutego 1963 r. w Meksyku powołana przez przedstawicieli 11 państw: USA, Argentyny, Anglii, Francji, Meksyku, Filipin, Panamy, Chile, Peru, Wenezueli, Brazylii i miasta Mexico City. Miała ona zrzeszać wszystkie organizacje oraz kontrolować rozwój boksu. Zjednoczonych w niej jest 13 regionalnych organizacji, tj. African Boxing Union (ABU), Asian Boxing Council (ABCO), Baltic Sea Championship (WBC Baltic), Caribbean Boxing Federation (CABOFE), Central American Boxing Federation (FECARBOX), CIS and Slovenian Boxing Bureau (CISBB), Commonwealth Boxing Council (CBC), Eurasian Boxing Council (EBC), European Boxing Union (EBU), North American Boxing Federation (NABF), Oriental and Pacific Boxing Federation (OPBF), South American Boxing Federation (FESUBOX), World Boxing Council Muay Thai (WBC Muay Thai). Mistrzowskie pasy przyznawane są w 18 kategoriach wagowych, w tym w nowej, pomiędzy dywizją cruiser a ciężką, o nazwie bridgerweight. Jej nazwa miała uhonorować sześcioletniego Bridgera Walkera, który w 2020 r. uratował siostrę przed atakiem agresywnego psa.

World Boxing Association (WBA). To najstarsza i do dziś jedna z najbardziej prestiżowych organizacji. Powstała rok przed WBC i kontynuowała pracę działającej od 1921 r. National Boxing Association (NBA). Siedzibą WBA jest Panama. Pojedynki o mistrzostwo świata odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Zawodnicy mogą liczyć na dwa tytuły mistrza świata: „zwykłego” World Champion oraz „superczempiona”, czyli Super World Champion. Drugi z tytułów przyznawany jest bokserom, którzy posiadają co najmniej dwa mistrzowskie pasy w czterech najważniejszych organizacjach bokserskich. Zasada przyznawania tego odznaczenia jest prosta – gdy obecny mistrz świata federacji WBA zdobywa mistrzostwo świata innej organizacji traci mistrzostwo WBA i zostaje supermistrzem WBA. Jeśli jednak Super World Champion przegrywa z mistrzem innej organizacji traci też tytuł. WBA i pas zostaje nieobsadzony.

International Boxing Federation (IBF). To znacznie młodsza organizacja, bo działająca od 1983 r. Powstała na bazie USBA (United States Boxing Association) oraz kilku organizacji z terenu Europy i Ameryki Południowej. Bardzo szybko zyskała na znaczeniu, a wykorzystała do tego… konflikty w WBA i WBC. Uznawana jest za organizację, która jest najmniej podatna na pozakulisowe i pozasportowe naciski.

World Boxing Organization (WBO). Z wymienionej czwórki jest to najmniej prestiżowa organizacja pięściarska. Powstała w 1988 r. Założyła ją grupa portorykańskich i dominikańskich biznesmenów, którzy odeszli z WBA.

Pozostałe organizacje bokserskie

International Boxing Organization (IBO). To kolejna nazwa, która powinni znać fani pięściarstwa. Nie należy ona do wielkiej czwórki najbardziej prestiżowych organizacji, ale uchodzi za najbardziej liczącą się wśród tych o mniejszym znaczeniu. Powstała w 1993 r. na Florydzie w USA. Wielu późniejszych mistrzów świata w niej walczyło, a do tego posiada jej pas, m.in. Lennox Lewis czy Saul „Canelo” Alvarez. Posiada, bo pas tej organizacji może być dodatkowym. Mistrzowie IBO nie są uznawani w „wielkiej czwórce”, ale też pomijani przez. specjalistyczny magazyn bokserski The Ring. Mistrzostwa tej federacji są zaś legalnymi mistrzostwami świata uznawanymi przez Europejską Unię Bokserską i BoxRec.

Którzy Polacy pojawiali się w organizacjach bokserskich? (lista)

Przez lata na bokserskich ringach pojawiło się wielu Polaków. Najlepsi toczyli nawet walki o mistrzowski tytuł w WBC. Byli to Andrzej Gołota (2004, ciężka), Dariusz Michalczewski (2006, półciężka), Grzegorz Proksa (2012, średnia), Mariusz Wach (2012, ciężka), Andrzej Wawrzyk (2013, ciężka), Paweł Kołodziej (2014, junior ciężka), Paweł Głażewski (2014, półciężka) i Mateusz Masternak (2014, junior ciężka). Obecnie najlepszych polskich pięściarzy możemy znaleźć na czołowych miejscach w rankingach WBC, m.in. Mateusza Masternaka, Michała Cieślaka, Macieja Suleckiego czy Fiodora Czerkaszyna.

W rankingach WBO wagi ciężkiej w ostatnich latach znajdowali się tacy Polacy jak: Adam Kownacki, Tomasz Adamek, Artur Szpilka, Mariusz Wach, Izuagbe Ugonoh, Łukasz Różański, Sergiej Werwejko czy Krzysztof Zimnoch. Obecnie walczy w niej trzech Polaków w kategorii junior ciężkiej, czyli do 90,719 kg. To Krzysztof Głowacki, Mateusz Masternak i Michał Cieślak.

Kolejnych trzech polskich pięściarzy znajdziemy również w rankingach IBF: Mateusza Masternaka (junior ciężka), Pawła Stępnia (półciężka) oraz Fiodora Czerkaszyna (średnia).

Obstawianie boksu w LV BET

Boks to bardzo popularna dyscyplina sportowa wśród widzów. Wielu z nich chętnie zagląda też do zakładów bukmacherskich. Najważniejsze walki możesz obstawiać w LV BET! Mniej prestiżowe starcia pozwalają zazwyczaj jedynie na wskazanie zwycięzcy pojedynku. Walki na najwyższym poziomie, z udziałem znanych pięściarzy zaś oferują szersze możliwości obstawiania.  Pierwszą z nich jest wskazanie sposobu zakończenia pojedynku – w pełnym dystansie (rozstrzygnięcie na punkty), zakończyć przez KO (nokaut), TKO (techniczny nokaut) czy dyskwalifikację. Typerzy mogą też wybrać rynki wskazujące czas trwania pojedynku, np. w odniesieniu rund. Wśród możliwości obstawiania znajdziesz m.in. typ na zakończy się w rundach 1-3 lub 3-6.

Zakłady bukmacherskie na boks w LV BET

Legalny bukmacher internetowy LV BET to gwarant zabawy na najwyższym poziomie. W jego serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej postawisz swoje kupony na najważniejsze walki bokserskie na całym świecie, ale też walki na gołe pięści czy MMA. Możesz liczy na szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy. W zakładce z promocjami i bonusami zaś skorzystasz z możliwości, które pozwolą na podniesienie emocji jeszcze bardziej! Na blogu LV BET zaś znajdziesz wiele informacji, które ułatwią Ci typowanie. Skorzystaj z możliwości i obstawiaj zakłady bukmacherskie na boks w LV BET.