Liga kontynentalna w LV BET – europejski hokej na najwyższym poziomie

Najsilniejszą ligą hokejową na świecie jest bez wątpienia NHL, w której rywalizują zespoły ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Rosja, jako jedna z najbardziej utytułowanych reprezentacji w historii hokeja na lodzie, postanowiła stworzyć rozgrywki, które będą mogły konkurować z amerykańską potęgą. Liga Kontynentalna to oficjalne rozgrywki ligi rosyjskiej, ale biorą w niej udział także zespoły z Białorusi, Łotwy, Kazachstanu, Finlandii oraz Chin. Na blogu LV BET znajdziesz najważniejsze informacje, aktualności oraz wyniki spotkań w ramach Ligi Kontynentalnej.

Zarejestruj się

KHL – co warto wiedzieć na temat Ligi Kontynentalnej?

Obecnie, w zmaganiach bierze udział 27 zespołów podzielonych na Konfederacje Wschodnią oraz Zachodnią. Zmagania ligowe wyłonią 16 drużyn, które będą rywalizować w fazie play-off o najcenniejsze trofeum rozgrywek – Puchar Gagarina. Ponadto, przyznawany jest Puchar Kontynentu dla zespołu, który osiągnie największą liczbę punktów w sezonie zasadniczym. Co ciekawe, do tej pory tylko raz zdarzyła się sytuacja, w której jedna drużyna zdobyła zarówno Puchar Kontynentu, jak również Puchar Gagarina. Dokonał tego zespół CSKA w sezonie 2018/2019.

KHL to oficjalna liga rosyjska w hokeju na lodzie. Do rozgrywek dopuszczone są jednak niektóre zespoły z Białorusi, Kazachstanu, Łotwy, Finlandii oraz Chin. Choć nie brakuje wśród nich bardzo mocnych zespołów, do tej pory, Puchar Gagarina jest zdobywany wyłącznie przez drużyny rosyjskie. To prestiżowe rozgrywki, które ze względu na bardzo wysoki poziom sportowy, są chętnie oglądane przez miłośników hokeja na lodzie z całej Europy oraz wielu krajów azjatyckich. Drużyny z KHL notują dobre wyniki w hokejowej Lidze Mistrzów, choć nie zdobywały jeszcze tytułu mistrzowskiego.

Zakłady bukmacherskie na Ligę Kontynentalną (KHL)

Zakłady na KHL zaliczają się do grona najchętniej obstawianych rozgrywek hokejowych w Europie. W bogatej ofercie zakładów sportowych w LV BET nie mogło oczywiście zabraknąć Ligi Kontynentalnej. Gracze mogą typować zwycięzcę meczu, dokładny wynik, a także różne elementy rozgrywki. Dostępne są również globalne zakłady na zwycięzców konfederacji oraz faworytów Pucharu Gagarina. Zakłady bukmacherskie na Ligę Kontynentalną to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów hokeja na lodzie.

Wygląda na to, że nie możemy znaleźć tego, czego szukasz. Być może wyszukiwanie pomoże.

Liga kontynentalna

Liga Kontynentalna – najważniejsze informacje dla kibiców hokeja

Liga Kontynentalna to jedna z największych lig hokejowych na świecie. W zasadzie jest to narodowa liga rosyjska, ale występują w niej także zespoły z Białorusi, Chin oraz Kazachstanu (po jednym zespole).

Dawniej występowały tu również zespoły z Łotwy, Finlandii, Czech, Chorwacji oraz Słowacji.

KHL powstała na wzór największej ligi hokejowej na świecie, czyli amerykańskiej NHL. Biorąc pod uwagę poziom sportowy, jest to jedna z najmocniejszych lig hokejowych w Europie.

W LV Bet przygotowaliśmy przewodnik dla kibiców interesujących się Hokejową Ligą Kontynentalną.

Czym właściwie jest Liga Kontynentalna (KHL)?

Kontynentalna Hokejowa Liga to rosyjski odpowiednik największej ligi hokejowej na świecie, czyli amerykańskiej NHL.

Rosjanie postanowili stworzyć podobny format, aby rozszerzyć znaczenie rozgrywek w innych europejskich krajach. W tym celu zaproszono do KHL drużyny z kilku innych krajów oraz zastosowano podział na konferencje oraz dywizje.

Sezon jest podzielony na część zasadniczą oraz fazę play-off, w której najlepsze zespoły walczą o Puchar Gagarina, czyli najważniejsze obecnie trofeum w rosyjskim hokeju. W 2023 roku w Lidze Kontynentalnej wystąpiły 22 zespoły, 19 z Rosji i po jednej z: Białorusi, Kazachstanu oraz Chin.

Kilka słów o historii Ligi Kontynentalnej

Aż do rozpadu ZSRR najwyższą ligą hokejową w tym kraju była Wyższa Liga. W ramach reformy przeprowadzonej w 1992 roku Wyższa liga stała się drugą ligą rozgrywkową, natomiast jej miejsce na najwyższym szczeblu rozgrywek zastąpiła Superliga.

Rosjanie pozazdrościli jednak Amerykanom prestiżu ligi NHL i postanowili stworzyć coś na wzór tych rozgrywek. I tak w 2008 roku powstała Liga Kontynentalna.

Grono najlepszych zespołów rosyjskiej Superligi zostało uzupełnione o drużyny z kilku innych krajów, które postanowiły dołączyć do tego projektu. Obecnie są to: Białoruś, Kazachstan oraz Chiny.

We wcześniejszych latach występowały tu również drużyny: ukraińska, chorwacka, czeska oraz dwa zespoły słowackie. W 2022 roku po zbrojnej inwazji Rosji w Ukrainie drużyny z Finlandii i Łotwy wycofały się z rozgrywek.

Aktualny format rozgrywek w KHL

W rywalizacji biorą udział 22 zespoły – 19 z Rosji oraz po jednym z Białorusi, Chin oraz Kazachstanu. Liga jest podzielona na dwie konferencje: Zachód i Wschód, a w skład każdej konferencji wchodzą dwie dywizje.

W konferencji Zachód są to: Dywizja Bobrowa i Dywizja Tarasowa, natomiast w konferencji Wschód: Dywizja Charłamowa i Dywizja Czernyszowa.

Nazwy pochodzą od wybitnych radzieckich hokeistów i trenerów. W skład dywizji Bobrowa i Charłamowa wchodzi po pięć zespołów, natomiast w skład dywizji Tarasowa i Czernyszowa po sześć drużyn.

W sezonie zasadniczym każda drużyna rozgrywa w sumie po 60 spotkań, głównie w obrębie swojej Konferencji. Za wygraną otrzymuje się 2 punkty, a za porażkę 0 punktów.

Wyjątkiem jest porażka po dogrywce lub rzutach karnych – wówczas drużyna otrzymuje 1 punkt. 16 najlepszych zespołów (po osiem z każdej konferencji) awansuje do rundy play-off.

W pierwszej rundzie play-off gra się do trzech zwycięstw, natomiast w kolejnych fazach, od ćwierćfinału aż do finału gra się do czterech wygranych meczów.

Dogrywka w fazie play-off trwa 20 minut i obowiązuje zasada złotej bramki – drużyna, która jako pierwsza strzeli gola, automatycznie kończy mecz swoim zwycięstwem. Faza play-off jest skonstruowana w taki sposób, aby w finale zmierzyły się drużyny z osobnych konferencji.

W obecnym formacie rozgrywek, obsada Ligi Kontynentalnej prezentuje się następująco: W Dywizji Bobrowa występują: SKA Sankt Patersburg, HK Soczi, Spartak Moskwa, Torpedo Niżny Nowogród i Witlaź Podolsk.

W dywizji Tarasowa są to: CSKA Moskwa, Dinamo Moskwa, Kunlud Red Star (Chiny), Dynama Mińsk (Białoruś), Łokomotiw Jarosław i Siewierstal Czerepowiec. W Dywizji Charłamowa występują: AK Bars Kazań, Awtomobilist Jakaterynburg, Mietałłurg Magnitogorsk, Nieftiechimik Niżniekamsk i Traktor Czelabińsk.

Natomiast w Dywizji Czernyszowa rywalizują: Admirał Władywostok, Amur Chabaworsk, Awangard Omsk, Barys Nur-Sułtan (Kazachstan), Saławat Jułajew Ufa oraz Sibir Nowosybirsk.

Rodzaje trofeów w KHL oraz Mecz Gwiazd

W rozgrywkach Ligi Kontynentalnej możemy wyróżnić kilka trofeów. Najcenniejszym z nich jest Puchar Gagarina, który otrzymuje drużyna za zwycięstwo w fazie play-off. Zespół, który w sezonie zasadniczym zdobędzie największą liczbę punktów otrzymuje Puchar Kontynentu.

Najskuteczniejszy zespół w sezonie otrzymuje Nagrodę Wsiewołoda Bobrowa. Równolegle do fazy play-off toczy się także osobny turniej dla zespołów z niższych miejsc.

Zwycięzca tego turnieju otrzymuje Puchar Nadziei. Ponadto, na początku każdego rozgrywany jest mecz pomiędzy zdobywcą Pucharu Gagarina i Pucharu Kontynentu z poprzedniego sezonu. Zwycięzca tego meczu zgarnia Puchar Otwarcia.

Ważnym wydarzeniem w trakcie rozgrywek Ligi Kontynentalnej jest także Mecz Gwiazd. Do 2010 roku rywalizowały w nim: zespół złożony z samych Rosjan, a także zespół obcokrajowców. Od sezonu 2010/2011 w Meczu Gwiazd występują drużyny złożone z najlepszych zawodników Drużyny Konferencji Zachów i Wschód.

Najbardziej utytułowane zespoły w historii Ligi Kontynentalnej

Dwóm zespołom Ligi Kontynentalnej udało się zwyciężyć Puchar Gagarina trzykrotnie. Dokonały tego: AK Bars Kazań (2008-2009, 2009-2010, 2017-2018) oraz CSKA Moskwa (2018-2019, 2021-2022, 2022-2023).

Dwukrotnie tytuł zdobywały zespoły: Dinamo Moskwa (2011-2012, 2012-2013), SKA Sankt Petersburg (2014-2015, 2016-2017) oraz Mietałłurg Magnitorsk (2013-2014, 2015/2016).

Po jednym trofeum mają na swoim koncie: Saławat Jułajew UFA (2010-2011) oraz Awangard Omsk (2020-2021). Nigdy w historii Ligi Kontynentalnej nie wygrywał zespół spoza Rosji. Żadnemu z zagranicznych zespołów nie udało się także zagrać w finale play-off.

Sukcesy drużyn Ligi Kontynentalnej w Hokejowej Lidze Mistrzów

Stworzenie Ligi Kontynentalnej doprowadziło do sporego zamieszania także w rozgrywkach europejskich. W latach od 2005 do 2008 w Europie rozgrywany był Puchar Mistrzów IIHF, w którym rywalizowały mistrzowskie zespoły z czołowych lig europejskich.

Wszystkie cztery sezony tych rozgrywek zwyciężyły zespoły rosyjskie. Zespoły z tego kraju osiągały sukcesy także we wcześniejszych turniejach – Pucharze Europy i Europejskiej Hokejowej Lidze. Od sezonu 2008/2009 rozgrywana jest Liga Mistrzów.

Pierwotnie udało się zrealizować tylko jeden sezon, w którym Mietałłurg Magnitogorsk dotarł do finału, ale przegrał z ZSC Lions. Liga Mistrzów została reaktywowana dopiero w sezonie 2014/2015, ale już bez udziału Rosjan.

Zobacz, jak prezentuje się hokej na lodzie i jak działa każde lodowisko!

Rekordy indywidualne w KHL

Najwięcej meczów w historii Ligi Kontynentalnej rozegrał Yevgeny Biryukov, który przez 14 lat kariery wystąpił w 745 meczach fazy zasadniczej Ligi Kontynentalnej.

Reprezentował on zespoły z UFA i Magnitogorska. Biryukov jest także rekordzistą pod względem liczby występów w fazie play-off mając na swoim koncie 161 takich spotkań.

Najskuteczniejszym strzelcem tych rozgrywek pozostaje Sergei Mozyakin, który w latach 2008-2021 zdobył w fazie zasadniczej w sumie 351 bramek dla zespołów Atlant Moskwa i Magnitogorsk.

Mozyakin jest także rekordzistą w klasyfikacji kanadyjskiej, mając na swoim koncie 756 punktów. Jeśli chodzi o mecze w fazie play-off, tutaj również przeważa Mozyakin mając na koncie 68 goli i 172 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej.

Do tego zawodnika należy także rekord największej liczby bramek zdobytych w przeciągu jednego sezonu (48 w sezonie 2016/2017) i największej liczby punktów w klasyfikacji kanadyjskiej w jednym sezonie (85 punktów w sezonie 2016/2017).

Obstawianie Ligi Kontynentalnej w LV BET

W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na Ligę Kontynentalną.

Gracze mogą obstawiać wyniki poszczególnych spotkań, jak również typować to, które zespoły zwyciężą w poszczególnych dywizjach i konferencjach, a także sięgną po Puchar Gagarina w fazie play-off.

Wybór zakładów jest bardzo duży – na niektóre spotkania bukmacher przygotowuje ponad setkę selekcji, co pozwoli graczom na bardzo precyzyjne wytypowanie wyniku spotkania lub przebiegu meczu.

Co ważne, Liga Kontynentalna może być obstawiana zarówno w ofercie przedmeczowej, jak również w ofercie na żywo. Obstawiając rozgrywki KHL w LV BET możesz zafundować sobie większe emocje podczas oglądania meczów.

Zakłady bukmacherskie na Ligę Kontynentalną

Na blogu LV BET dostępny jest obszerny przewodnik dla wszystkich kibiców, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej na temat Ligi Kontynentalnej.

Znajdziesz tu najświeższe informacje na temat rozgrywek, zapowiedzi najciekawszych spotkań, jak również analizy i typy bukmacherskie.

Liga Kontynentalna bez wątpienia zalicza się do grona najpopularniejszych rozgrywek hokejowych na świecie, co sprawia, że cieszy się dużą popularnością w różnych zakątkach świata.

Mamy nadzieję, że informacje dostępne na blogu pozwolą obstawiać zakłady bukmacherskie na Ligę Kontynentalną w serwisie LV BET.