Klubowe MŚ: Reprezentant Europy znów zgarnie wszystko?

Klubowe MŚ: Reprezentant Europy znów zgarnie wszystko?

W czwartek (4 lutego) rozpoczynają się Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA, które – podobnie jak w zeszłym roku – odbędą się w Katarze. Turniej zgodnie z tradycją miał zostać rozegrany pod koniec 2020 roku, ale z powodu pandemii koronawirusa został przełożony na luty 2021. Przedstawicielem UEFA w tej edycji będzie Bayern Monachium. Czy znów reprezentant Europy zdobędzie trofeum?

Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA to rozgrywki traktowane nieco po macoszemu, przynajmniej dla największych klubów z Europy, dla których rywalizacja z przeciwnikami z Ameryki Południowej, Azji czy Afryki nie jest szczególnie prestiżowa. Na dodatek Klubowe MŚ generują zwykle spore kłopoty logistyczne, bo rozgrywane są na innym kontynencie. Ale gdy przychodzi do walki o trofeum, nie ma odstawiania nogi.

UCZESTNICY

W najbliższej edycji KMŚ, podobnie zresztą jak w poprzednich, udział miało wziąć siedem zespołów. Zwycięzcy sześciu kontynentalnych turniejów Ligi Mistrzów oraz mistrz kraju, w którym odbywa się impreza:

Bayern Monachium (Niemcy) – zwycięzca Ligi Mistrzów UEFA (Europa)
Palmeiras (Brazylia) – zwycięzca Copa Libertadores (Ameryka Południowa)
Ulsan Hyundai (Korea Południowa) – zwycięzca Ligi Mistrzów AFC (Azja)
Al Ahly (Egipt) – zwycięzca Ligi Mistrzów CAF (Afryka)
Tigres UANL (Meksyk) – zwycięzca Ligi Mistrzów CONCACAF (Ameryka Północna i Środkowa)
Auckland City (Nowa Zelandia) – zwycięzca Ligi Mistrzów OFC (Australia i Oceania)
Al Duhail (Katar) – gospodarz turnieju, mistrz Kataru

ZASADY

W rozgrywkach Klubowych MŚ uprzywilejowane są najwyżej notowane kluby, czyli w przypadku obecnej edycji przedstawiciele Europy i Ameryki Południowej – Bayern i Palmeiras. Te dwie drużyny już przed startem imprezy miały zagwarantowane miejsce w półfinałach. Turniej zaczyna się jednak już wcześniej – od fazy eliminacyjnej, w której drużyna gospodarza (w tym przypadku Al Guhail) mierzy się z rywalem z Oceanii (Auckland City). Zwycięzca awansuje do ćwierćfinału, w którym są już ekipy z Ameryki Północnej/Środkowej, Afryki oraz Azji. Z tych czterech zespołów wyłonione zostają dwa, które trafiają do półfinałów i mierzą się z rywalem z Ameryki Południowej lub Europy.

Niestety z powodu obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa z najbliższej edycji musiała się wycofać drużyna Auckland City, co z kolei poskutkowało automatycznym awansem do ćwierćfinału drużyny Al Duhail.

TERMINARZ

Turniej rozpocznie się więc w czwartek 4 lutego od starć ćwierćfinałowych.

Ćwierćfinały:
04.02.2021, 15:00*, Tigres UANL – Ulsan Hyundai
04.02.2021, 18:30, Al Duhail – Al-Ahly

Półfinały:
07.02.2021, 19:00, Palmeiras – Tigres UANL / Ulsan Hyundai
08.02.2021, 19:00, Bayern – Al-Duhail / Al-Ahly

Mecz o 3. miejsce
11.02.2021, 16:00, ? – ?

Finał:
11.02.2021, 19:00, ?-?

HISTORIA

Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA to kontynuator Pucharu Interkontynentalnego, który był rozgrywany do 2004 roku. KMŚ po raz pierwszy rozegrano w 2000 roku – niezależnie od Pucharu Interkontynentalnego –  a kolejna edycja odbyła się dopiero w 2005 roku. Łącznie do tej pory rozegranych zostało 16 edycji tej imprezy, z których aż 12 wygrały drużyny z Europy.

2000 – Corinthians (2. finalista – Vasco da Gama)
2005 – Sao Paulo (Liverpool)
2006 – Internacional (FC Barcelona)
2007 – AC Milan (Boca Juniors)
2008 – Man. United (LDU Quito)
2009 – FC Barcelona (Estudiantes La Plata)
2010 – Inter Mediolan (TP Mazembe)
2011 – FC Barcelona (Santos)
2012 – Corinthians (Chelsea)
2013 – Bayern Monachium (Raja Casablanca)
2014 – Real Madryt (San Lorenzo)
2015 – FC Barcelona (River Plate)
2016 – Real Madryt (Kashima Antlers)
2017 – Real Madryt (Gremio Porto Alegre)
2018 – Real Madryt (Al-Ain)
2019 – Liverpool (Flamengo)

PLANOWANE ZMIANY

Turniej planowany na 2020 rok (a przełożony na 2021) pierwotnie miał się odbyć w zrewolucjonizowanym formacie. FIFA pragnęła uatrakcyjnić rozgrywki, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany i ostatecznie ta edycja odbędzie się według starego systemu. Ale zmiany możliwe są już od kolejnej edycji. Przede wszystkim chodzi o znaczne powiększenie imprezy, w której miałoby brać udział… aż 24 zespoły, a nie siedem, tak jak dotychczas. Obecność kilku innych czołowych klubów z Europy czy Ameryki Południowej mogłoby nie tylko podnieść prestiż, ale też wartość marketingową. A to wiązałoby się ze znacznym zastrzykiem finansowym dla samej FIFA. Na ten moment jednak jeszcze nie wiadomo, na jakich zasadach mieliby zostać wyłonieni pozostali uczestnicy rozgrywek w nowym formacie.

*15:00 wszystkie daty podane według czasu polskiego