FIDE Grand Swiss 2023

FIDE Grand Swiss 2023

Najlepsi szachiści świata szykują się do wyjątkowego turnieju! Będzie nim FIDE Grand Swiss 2023. Kto powalczy o wygraną? Poznaj najważniejsze informacje o szachowych zmaganiach na wyspie Man i postaw swoje typy bukmacherskie na zwycięzców w LV BET!

Najważniejsze informacje o turnieju FIDE Grand Swiss 2023

FIDE Grand Swiss Tournament 2023, czyli Wielki Turniej Szwajcarski FIDE 2023 to turniej szachowy, który stanowi część cyklu kwalifikacyjnego do Mistrzostw Świata w Szachach 2024. Udział w nim weźmie 114 graczy. Przystąpią do rywalizacji dniach od 25 października do 6 listopada 2023 r. na Wyspie Man. Zwycięzca i wicemistrz FIDE Grand Swiss 2023 uzyska prawo do gry w Turnieju Kandydatów 2024. Do rywalizacji podejdą zarówno mężczyźni, jak i kobiety w ramach Wielkiego Turnieju Szwajcarskiego Kobiet FIDE 2023.

Szwajcarski turniej szachowy to 11-rundowy turniej rozgrywany w systemie szwajcarskim. Pary będą tworzone zgodnie z systemem holenderskim stosowanym w turniejach szwajcarskich.

Pomiędzy graczami, którzy ukończą grę z tym samym wynikiem, będą rozgrywane tie-breaki.

W tegorocznym turnieju udział wezmą czołowi szachiści z całego świata, a stawką są dwa miejsca w Turnieju Kandydatów FIDE 2024. Do zdobycia jest też pula nagród o łącznej wartości 600 000 dolarów.

Poprzednie edycje i kilka słów o historii turnieju FIDE Grand Swiss

Turnieje w ramach Grand Swiss rozgrywane są co dwa lata. Ostatnia edycja odbyła się w 2021 r. FIDE Grand Swiss Tournament 2021 zorganizowany przez Międzynarodową Federację Szachową, odbył się w dniach 25 października – 8 listopada 2021 r. w łotewskiej Rydze. Zwycięzcą turnieju został francuski arcymistrz Alireza Firuzdża, a drugie miejsce zajął amerykański arcymistrz Fabiano Caruana. Obaj zakwalifikowali się do Turnieju Kandydatów 2022. Szachiści, którzy zajęli miejsce od 3 do 8, przeszli automatycznie do rozgrywek w ramach FIDE Grand Prix 2022.

Dwa lata wcześniej Wielki Turniej Szwajcarski FIDE 2019 rozegrany był od 10 do 21 października 2019 r. na wyspie Man. Był to pierwszy turniej, który został kwalifikacjami do Turnieju Kandydatów. Na najwyższym miejscu podium stanęło dwóch zawodników – Wang Hao i Fabiano Caruana. W dorywce wygrał Wang Hao. W walce o trzecie miejsce zwyciężył Kirill Alekseenko. Najwyżej sklasyfikowanymi zawodniczkami zostały Harika Dronavalli (83. miejsce) i Dinara Saduakassova (85.). Pierwsza z nich zdobyła trofeum kobiet po dogrywce.

Uczestnicy turnieju FIDE Grand Swiss 2023

25 lipca 2023 r. FIDE ogłosiło wstępną listę 100 potwierdzonych uczestników. Ostatecznie do turnieju przystąpi 114 zawodników.

Będzie to:

 • 100 kwalifikatorów według rankingu
 • 4 spoty kontynentalne, każde nominowane przez jednego z czterech kontynentalnych prezydentów FIDE
 • 4 zawodników nominowanych przez prezydenta FIDE
 • maksymalnie 5 graczy nominowanych przez organizatora (Isle of Man International Chess Limited).

Do rywalizacji dostali się m.in. Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura, Alireza Firouzja, Anish Giri, Gukesh D., Richárd Rapport, Levon Aronian, Alexander Grischuk, R Praggnanandhaa, Maxime Vachier-Lagrave, Jan-Krzysztof Duda, Yu Yangyi, Nikita Vitiugov, Vincent Keymer, Nodirbek Abdusattorov, Vidit Gujrathi, Arjun Erigaisi, Pentala Harikrishna, Daniil Dubov, Parham Maghsoodloo. Oprócz Jana Krzysztofa Dudy pewnych udziału jest jeszcze trzech polskich szachistów: Radosław Wojtaszek, Mateusz Bartel oraz Michal Krasenkow.

Wciąż rozdawane są dzikie karty przez organizatorów. Dwie z nich trafią do wyjątkowych młodych talentów, IM Ihora Samunenkowa z Ukrainy i Ediza Gurela z Turcji. Pierwszy z nich trafił na pierwsze strony gazet w 2021 r. Jako 12-latek został mistrzem Ukrainy w klasyfikacji generalnej. Obecnie jest Isklasyfikowany na drugim miejscu światowego rankingu graczy poniżej 14. roku życia, po GM Abhimanyu Mishrze. Ten również znajduje się na liście uczestników Grand Swiss.

Młody Turek to również znany zawodnik w szachowym świecie i obecnie jest najsilniejszym 15-latkiem globu. Prowadził reprezentację Turcji na Olimpiadzie Młodzieży U16, która odbywa się w Holandii, po Pucharze Świata FIDE, gdzie pokonał GM Velimira Ivica w pierwszym meczu ich meczu. Do Grand Swiss z rozgrywanego w Azerbejdżanie Pucharu Świata zakwalifikowało się dwóch kolejnych zawodników – węgierski GM Ferenc Berkes w Pucharze Świata i IM Medina Warda Aulia z Indonezji w Pucharze Świata Kobiet.

Harmonogram turnieju FIDE Grand Swiss 2023

Turniej FIDE Grand Swiss odbędzie się w dniach od 25 października do 6 listopada 2023 r. na Wyspie Man. Mecze będą rozgrywane w Sali Królewskiej Villa Marina.

Kiedy dokładnie odbędzie się rywalizacja zawodników?

 • 24 października 2023 r. – ceremonia otwarcia
 • 25 października 2023 r. – runda 1
 • 26 października 2023 r. – runda 2
 • 27 października 2023 r. – runda 3
 • 28 października 2023 r. – runda 4
 • 29 października 2023 r. – runda 5
 • 30 października 2023 r. – runda 6
 • 31 października – dzień wolny
 • 1 listopada 2023 r. – runda 7
 • 2 listopada 2023 r. – runda 8
 • 3 listopada 2023 r. – runda 9
 • 4 listopada 2023 r. – runda 10
 • 5 listopada 2023 r. – runda 11
 • 6 listopada 2023 r. – ceremonia zakończenia

Obstawianie turnieju FIDE Grand Swiss 2023 w LV BET

Jak analizować pojedynki szachowe, aby postawić pewne typy? Obszerna wiedza to podstawa. Poznaj zawodników, ich możliwości, wcześniej osiągane wyniki. Regularnie sprawdzaj ranking ELO, w którym szacowane są umiejętności indywidualnych graczy, ale też drużyn. Analizuj mecze bezpośrednie (H2H) pomiędzy interesującymi Cię szachistami, oferowane przez bukmacherów kursy i wskazania innych typerów i ekspertów. Te informacje pozwolą Ci na pewne obstawianie szachów, w tym FIDE Grand Swiss 2023 w LV BET.

Typy i zakłady bukmacherskie na szachy w LV BET

Im wyższa ranga szachowych zmagań tym większy wybór rynków bukmacherskich otrzymasz w LV BET! Będziesz mógł typować m.in. zwycięzcę meczu lub całego turnieju, ale też zwycięzcę partii. Rynek na podwójną szansę będzie oznaczał, że dopuszczasz zarówno zwycięstwo, jak i remis danego zawodnika. Możesz też wskazać otwierający ruch szachowy, liczbę ruchów szachowych czy zawodnika, który zbije pierwszą figurę. Dokładne możliwości typowania możesz poznać w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej LV BET. Legalny bukmacher umieszcza tam dostępne rynki oraz wysokość oferowanych kursów. Postaw swoje typy na szachy i wygrywaj!