Euro 2020 / Euro 2021 – miasta i stadiony w 12 krajach

Euro 2020 / Euro 2021 – miasta i stadiony w 12 krajach

Euro 2020 pod wieloma względami jest wyjątkowym turniejem. Rozgrywki zostały przełożone o rok. Nadal, przynajmniej oficjalnie, organizatorzy trzymają się jeszcze jednej istotnej zmiany dotyczącej formy organizacji rozgrywek. Po raz pierwszy europejski turniej zostanie rozegrany aż w 12 miejscach. Miasta-gospodarze rozlokowane są w 12 różnych państwach Europy i Azji. Niezależnie od miejsca rozgrywania meczy wszystkie spotkania będziesz mógł typować w jednym miejscu – w serwisie LV BET!

Europejski turniej wychodzi poza ramy i ewoluuje.  Nadal oficjalnie rozgrywany jest na Starym Kontynencie, jednak na liście państw rozgrywek znajdują się tak zaskakujące miejsca jak Azerbejdżan czy Rosja. Polaków ominą jednak dalekie podróże, bo zaplanowane mecze rozegrają w Irlandii oraz w Hiszpanii.

Euro 2020 / Euro 2021 – miasta i stadiony

Kibice piłki nożnej pewnie pamiętają, że podczas składania aplikacji na organizację Euro 2020 również Polska zgłosiła do UEFA dwa stadiony – Stadion Narodowy w Warszawie i Stadion Śląski w Chorzowie. Szybko jednak aplikację wycofano, a niedługo później wyłoniono 13 miast, które miałyby gościć najlepszych europejskich piłkarzy. W ostateczności zostało ich 12; z listy odpadła Bruksela, która nie dała gwarancji na wybudowanie Eurostadionu na czas.

Każdy stadion, na którym mają być rozegrane mecze fazy grupowej, znajduje się w innym państwie. To duża zmiana, bo do tej pory było to jedno lub maksymalnie dwa państwa. W tegorocznych rozgrywkach Euro 2020 / Euro 2021 mecze fazy grupowej będą rozgrywane na stadionach:

 1. Parken, Kopenhaga, Dania
 2. Amsterdam Arena, Amsterdam, Holandia
 3. Stadionul National, Bukareszt, Rumunia
 4. Stadium Irlandia, Dublin, Irlandia
 5. San Mames, Bilbao, Hiszpania
 6. Eurostadium, Bruksela, Belgia
 7. Stadion im. Ferenca Puskasa, Budapeszt, Węgry
 8. Hampden Park, Glasgow, Szkocja
 9. Allianz Arena, Monachium, Niemcy
 10. Stadiom Olimpijski, Baku, Azerbejdżan
 11. Zenit Arena, Sankt Petersburg, Rosja
 12. Stadio Olimpico, Rzym, Włochy

Mecze 1/8 finału reprezentacje narodowe rozegrają na stadionach 1 – 8. Ćwierćfinały odbędą się w zaś w czterech ostatnich lokalizacjach. Półfinały oraz finał rozegrane zostaną na londyńskim Wembley w Anglii. Przy ustalaniu tej lokalizacji ważnym był fakt, że to największy ze stadionów, który pomieści aż 90 000 widzów. Czy w tym roku wejdą oni na trybuny? Nie wiadomo.

Stadiony, na których wystąpią Polacy podczas Euro 2020 / Euro 2021

Dublin Arena w Irlandii oraz Estadio de San Mames w hiszpańskim Bilbao – to właśnie tam wyjdą na murawę polscy piłkarze. Pierwszy z nich jest dobrze znany biało-czerwonym.

Dwukrotnie spotkali się na nim z reprezentacją Irlandii (w 2013 r. i w 2016 r.) Jeszcze rok temu piłkarski świat uważał, że to właśnie tam polska reprezentacja będzie miała jeszcze jeden atut – polskich kibiców, którzy na pewno tłumnie zasiedliby na trybunach.

Estadio de San Mames (Hiszpania) to stadion o wyjątkowym położeniu nad brzegiem rzeki Nervion. Jego nazwa ma symbolizować cześć oddaną męczennikowi rzuconemu na pożarcie lwom. Niektórzy kibice uważają, że to metafora idealnie pasująca do meczu Polska-Hiszpania

Obecny obiekt wybudowany był w 2010 r., jednak w 2016 r. został gruntownie przebudowany. Polska reprezentacja piłki nożnej jeszcze nigdy nie grała na tym obiekcie. Faktem jest też, że Euro 2020 / Euro 2021 będzie pierwszą tak ważną imprezą, która odbędzie się na San Mames.

Zakłady bukmacherskie LV BET

Do rozgrywek o tytuł mistrza Europy zostało jeszcze kilka miesięcy. Wykorzystaj ten czas na przygotowania i postawienie swoich szczęśliwych kuponów bukmacherskich! U legalnego bukmachera LV BET będziesz miał możliwość typowania wszystkich meczów w ramach Euro 2020 / Euro 2021, niezależnie od miejsca ich rozgrywania. To pewne już dziś!

Leave a Comment