Wyścig kolarski Tirreno-Adriatico

Wyścig kolarski Tirreno-Adriatico

Wyścig Dwóch Mórz to jedno z najważniejszych wydarzeń kolarskich na świecie. W tym roku odbędzie się 58. edycja zawodów. Kto wystąpi w tegorocznych zmaganiach Tirreno-Adriatico? Poznaj najważniejsze informacje o zawodach i postaw swoje typy bukmacherskie na kolarstwo w LV BET

Najważniejsze informacje o wyścigu Tirreno-Adriatico

58. edycja wyścigu Tirreno-Adriatico rozpocznie się w poniedziałek 6 marca 2023 r. Kolarze wystartują na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego. Do przejechania będą mieli siedem etapów, a ostatni z nich zakończy się w niedzielę 12 marca 2023 r. Meta rozstawiona będzie na wybrzeżu Adriatyku.

Trasa wyścigu

Siedem etapów wyścigu Tirreno-Adriatico dostarczy wielu emocji! Pierwszy etap, sprinterski, będzie miał długość tylko 11,5 km. Podczas kolejnego odcinka zawodnicy przejadą przez lekko pofałdowane drogi z1,3 km wzniesieniem o. nachyleniu 6% na ostatnich 10 km. Finał tego etapu będzie natomiast płaski. Sprinterzy będą mogli wykazać się również podczas trzeciego etapu. Będzie on pagórkowaty, jednak bardziej płaski niż dzień wcześniej. Czwarty odcinek będzie najdłuższym w tegorocznym wyścigu Tirreno-Adriatico. Będzie on przebiegał po nierównym terenie. Meta znajdzie się na 3,2-kilometrowym wzniesieniu o nachyleniu 7%. Piątego dnia wyścigu zaś peleton wdrapie się na Queen Stage o przewyższeniu 3800 m. Finałowy odcinek tego dnia to 13,2 km wspinaczka do stacji narciarskiej Sassotetto w górach nad Sarnano. Droga będzie miała nachylenie 7,2%. Eksperci wskazują, że najbardziej obiecujące zmagania zostają zachowane na przedostatni dzień rywalizacji. Peleton przejedzie przez tzw. „Tappa dei Muri” – trasę pełną wzgórz i podjazdów, z finałem na starym mieście w Osimo. Peleton przejedzie po bruku. Ostatni etap będzie należał do sprinterów. Na początku zaplanowane są wzniesienia, a na zakończenie czeka płaski tor na wybrzeżu Adriatyku.

  1. etap: Lido di Camaiore – 11,5 km
  2. etap: Camaiore – Follonica – 209 km
  3. Follonica – Foligno – 216 km
  4. Greccio – Tortoreto – 219 km
  5. Morro d’Oro – Sarnano-Sassotetto – 168 km
  6. Stacja Osimo – Osimo – 194 km
  7. San Benedetto del Tronto – San Bernadetto del Tronto – 154 km

Od jak dawna odbywa się wyścig Tirreno-Adriatico?

Rywalizacja odbywająca się pomiędzy Dwoma Morzami rozpoczęła się w 1966 r. Jego nazwa wzięła się od trasy – wiedzie przez Włochy, od wybrzeża Morza Tyrreńskiego do wybrzeża Adriatyku. Zawody te łączą ze sobą wyścigi szybkie mężczyzn i wyścigi po pagórkach, a jedno duże wyzwanie w wysokich górach. Te profesjonalne zawody kolarskie rozgrywane są co roku w marcu i trwa jeden tydzień. Należy do UCI World Tour, serii najważniejszych wyścigów kolarskich.

Uczestnicy wyścigu Tirreno-Adriatico

World Tour Teams

AG2R Citroën

Alpecin – Deceuninck
Mathieu van der Poel

Arkéa Samsic
Warren Barguil, Ewen Costiou, Jenthe Biermans, Louis Barré

Astana Qazaqstan Team
Alexey Lutsenko, Gianni Moscon, Simone Velasco, Samuele Battistella

Bahrain Victorious
Matej Mohoric, Pello Bilbao

BORA – hansgrohe
Aleksandr Vlasov, Ide Schelling

Cofidis
Jonathan Lastra

EF Education – EasyPost

Groupama – FDJ
Valentin Madouas

INEOS Grenadiers
Tom Pidcock, Michal Kwiatkowski

Intermarché – Circus – Wanty
Rui Costa, Lorenzo Rota

Jumbo – Visma
Wout van Aert, Tiesj Benoot, Robert Gesink, Jan Tratnik

Movistar Team
Ruben Guerreiro

Soudal – QuickStep
Julian Alaphilippe, Mauri Vansevenant, Andrea Bagioli

Team Jayco AlUla
Filippo Zana, Felix Engelhardt

Team DSM

Trek – Segafredo
Quinn Simmons, Filippo Baroncini

UAE Emirates
Tadej Pogacar, Tim Wellens, Marc Hirschi

ProTeams
EOLO-Kometa
Erik Fetter

Israel – Premier Tech
Marco Frigo

Lotto – Dstny

Faworyci wyścigu Tirreno-Adriatico

Na włoskim starcie zameldują się ubiegłoroczni zwycięzcy. Tadej Pogacar wygrał dwie ostatnie edycje zawodów oraz Jonas Vingegaard i Mikel Landa, którzy uzupełnili zeszłoroczne podium. Najlepsi zawodnicy świata zazwyczaj muszą wybierać pomiędzy włoską rywalizacją, a francuskim wyścigiem Paryż-Nicea.

Ostatni zwycięzcy Tirreno-Adriatico

2022: Tadej Pogacar
2021: Tadej Pogacar
2020: Simon Yates
2019: Primoz Roglic
2018: Michał Kwiatkowski
2017: Nairo Quintana
2016: Greg Van Avermaet
2015: Nairo Quintana
2014: Alberto Contador

W długiej historii wyścigu nie zabrakło też rekordzistów. Jednym z nich jest Vincenzo Nibali, który wygrał Wyścig Dwóch Mórz w 2012 i 2013 r. O krok od pobicia tego rekordu jest Słowak Tadej Pogacar. Dwukrotnie pierwsi na mecie stawali też Włoch Francesco Moser.  Belg Roger De Vlaeminc wygrywał Tirreno sześć razy z rzędu (w latach 1972-1977).

Jak obstawiać wyścig Tirreno-Adriatico?

Który zawodnik przekroczy metę jako pierwszy? To jeden z rynków bukmacherskich, które możesz obstawiać. Do postawienia pewnych typów niezbędna jest odpowiednia wiedza, nie tylko o tej imprezie kolarskiej, ale przede wszystkim o specyfice tego sportu. Warto sprawdzić liderów teamów, ale też porównać umiejętności sprinterskie i górskie. Które starcie zadecyduje o wygranej? Obstawiaj zwycięzców – zawodów, czy poszczególnych etapów. Możesz też wskazać team, który wygra.

Zakłady bukmacherskie na kolarstwo i wyścig Tirreno-Adriatico

Najlepsze możliwości typowania kolarstwa znajdziesz w LV BET. Legalny bukmacher umożliwia postawienie swoich kuponów w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. wystarczy kilka kliknięć, a przyłączysz się do rywalizacji. Nie zapomnij też sprawdzić promocje i bonusy, dzięki którym Twoje typowanie będzie jeszcze bardziej emocjonujące!