WRC Rajd Safari

WRC Rajd Safari

Przed laty Rajd Safari był wyjątkową imprezą na mapie rajdowej świata. OESy były rozgrywane na publicznych drogach, na których poruszał się normalny ruch. Teraz co prawda mieszkańcy nie wjeżdżają na trasę, ale zdarza się, że wbiegają dzikie zwierzęta. Nadal impreza ta jest nieprzewidywalna z uwagi na warunki pogodowe. Ostatnia edycja potwierdziła, że pokonanie całej trasy nie jest łatwe. Problematyczny szuter po opadach deszczu błyskawicznie zmienia się w trudno przejezdne błoto. Jak będzie wyglądała kenijska rywalizacja w tym roku? Poznaj najważniejsze informacje o Rajdzie Safari i postaw swoje typy bukmacherskie w LV BET!

Rajd Safari – co trzeba wiedzieć?

Rajd Safari po raz pierwszy zorganizowany został w 2953 r.  Przebiegał na terenie Kenii, Ugandy i Tanganiki. Oficjalnie nazywał się East African Coronation Safari i miał na celu uczczenie dnia koronacji królowej brytyjskiej Elżbiety II. W latach 60. impreza przemianowana została na East African Safari Rally, a od 1975 r. nazywa się Safari Rally.

Przez wiele lat rajd w Afryce był jedną z eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata. Niestety, w 2003 r. stracił swój status rajdu WRC. Przyczyną były niedociągnięcia organizacyjne. Impreza odbywała się nadal, tyle że jako eliminacja Rajdowych Mistrzostw Afryki.

Do rywalizacji w ramach WRC kierowcy mieli powrócić w 2020 r., jednak Rajd Safari został odwołany ze względu na pandemię COVID-19. W 2021 r. triumfował w nim niepokonany Sebastien Ogier pilotowany przez Juliena Ingrassię, a w 2022 r. po zwycięstwo sięgnął duet Kalle Rovapeera / Jonne Halttunen.

Największą liczbę zwycięstw w historii Rajdu Safari odniósł Kenijczyk Shekhar Mehta. Na najwyższym miejscu podium stawał on pięć razy – w latach: 1973, 1979, 1980, 1981 i 1982.

Gdzie odbędzie się rajd?

Tego jeszcze nie wiadomo. Do kibiców WRC za to dotarła informacja o problemach z organizacją imprezy. Jak poinformowała kenijska gazeta „Nation” – Rajd Safari 2023 może zostać odwołany z uwagi na problemy finansowe organizatorów rajdu. Z uwagi na brak finansowania z rządowych pieniędzy nie odbyły się Rajdowe Mistrzostwa Afryki Equator Rally. Impreza ta była swojego rodzaju głównym testem przed największym wydarzeniem roku, jakim jest Rajd Safari. Poza tym w tamtejszym Ministerstwie Sportu przeprowadzono wielką czystkę wśród organizatorów rajdu WRC. W ich miejsce powołany został nowy komitet organizacyjny, nominowany przez rząd.

„Nation” podkreśliło, że w przeszłości kraje, które zmieniły komitet organizacyjny lub zmieniły sposób przygotowania rundy zaliczanej do Rajdowych Mistrzostw Świata, były pozbawione praw gospodarza przez FIA. Oficjalnej informacji w tym temacie nie ma, ale jest obawa, że Kenię może spotkać w tym roku ten sam los.

Na razie kalendarz WRC pozostaje bez zmian. Rajd Kenii 2023 jest w nim siódmą rundą tegorocznego sezonu. Jej rozegranie zaplanowano w dniach 22-25 czerwca. Aktualna umowa organizatorów z promotorem na organizację rundy WRC obowiązuje do końca sezonu 2026.

Poprzednia edycja Rajdu Safari

Była to druga edycja kultowego rajdu po blisko 20 latach przerwy. Zapowiadany był jako rywalizacja Sebastiena Ogiera i Sebastiena Loeba. Kierowcy i ich piloci mieli do przejechania

19 odcinków specjalnych o łącznej długości 363,64 km. Jedna trzecia trasy była zupełnie nowa w porównaniu z poprzednim rokiem.

Na liście zgłoszeń znalazło się 30 załóg, w tym jedna z Polski. Wystartowali Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak.

Pierwszy na mecie zameldował się Kalle Rovanpera. Na podium stanęli też Elfyn Evans i Takamoto Katsuta. Dla młodego Fina była to czwarta wygrana w ubiegłorocznym sezonie. Wielkie zwycięstwo odniósł team Toyota Gazoo Racing – ekipa ta zajęła cztery pierwsze miejsca w klasyfikacji. Takiego wydarzenia nie było w Kenii od 29 lat.

Harmonogram Rajdu Safari

Nie jest znany jeszcze dokładny harmonogram imprezy. Na pewno pojawi się on już wkrótce. Na kenijskie emocje trzeba przygotować się już w czwartek 22 czerwca. Tego dnia zapewne kierowcy przejadą tylko krótki odcinek specjalny i zaprezentują się w bazie rajdu. Rywalizacja i najlepsze oesy do przejechania będzie można podziwiać w kolejnych dniach.

Uczestnicy Rajdu Safari

Można przypuszczać, że na starcie w Kenii zameldują się wszystkie teamy, które przystąpiły do tegorocznego sezonu WRC. W sumie to 10 kierowców zrzeszonych w 3 fabrycznych zespołach. 2 pozostałych to tzw. prywatni kierowcy, działający w porozumieniu z fabrycznymi teamami.

M-Sport Ford WRT (Ford Puma Rally1):

nr 7 Pierre-Louis Loubet / Nicolas Gilsoul

nr 8 Ott Tanak / Martin Jarveoja

Hyundai Shell Mobis WRT (Hyundai i20 N Rally1):

nr 4 Esapekka Lappi / Janne Ferm

nr 6 Dani Sordo / Candido Carrera

nr 11 Theirry Neuville / Martijn Wydaeghe

nr 42 Craig Breen / James Fulton

Toyota Gazoo Racing WRT (Toyota GR Yaris Rally1):

nr 17 Sebastien Ogier / Vincent Landais

nr 18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston

nr 33 Elfyn Evans / Scott Martin

nr 69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen

Pozostali:

nr 9 Ford Puma Rally1 – Jourdan Serseridas / Frederic Miclotte

nr 37 Tpyota GP Yaris Rally1 – Lorenzo Bertelli / Simmone Scattolin

Obstawianie Rajdu Safari w LV BET

WRC Rajd Safari 2023 – to hasło podnosi poziom emocji u każdego fana motosportów oglądającego kalendarz WRC. Szykuje się kolejna arcytrudna runda, a Ty możesz obstawiać jej wyniki w LV BET! Aby postawić pewne typy warto wcześniej się przygotować i jak najwięcej dowiedzieć o zawodnikach, teamach oraz specyfice tego miejsca. Fani motosportu nie powinni mieć problemu z pewnym postawieniem typów na rajd w Kenii.

Typy i zakłady bukmacherskie na WRC: Rajd Safari w LV BET

Zakład na zwycięzcę – ten rynek jest dostępny na każde wydarzenie WRC w sezonie. Sprawdzaj też regularnie inne możliwości i przyłącz się do rywalizacji! Swoje kupony postawisz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej LV BET. Jesteś gotowy do walki z najlepszymi kierowcami WRC?