Wpływ transferów zawodników na wyniki sportowe

Wpływ transferów zawodników na wyniki sportowe

Rekordowe transfery zawsze przyciągają uwagę kibiców. Czy wielkie pieniądze wydane za piłkarzy faktycznie przekładają się osiągane przez drużyny wyniki? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat i wykorzystaj wiedzę podczas typowania meczów piłki nożnej w LV BET!

Czym są transfery piłkarskie?

Transfery piłkarskie to zawiłe i długotrwałe transakcje. Po obserwacji zawodnika i wyrażenia chęci zakupu rozpoczynają negocjacje. Podobną wolę wykazać musi były i przyszły klub piłkarza, ale też kupiec musi ustalić indywidualne warunki umowy z zawodnikiem i jego agentem. W teorii przepisy UEFA zabraniają kontaktowania się z piłkarzem bez uzyskania zezwolenia obecnego klubu. W praktyce bywa różnie, jednak pominięcie określonej procedury może doprowadzić nawet do skargi do UEFA na nielegalne działania rynkowe potencjalnego kontrahenta. Warto pamiętać też, że oficjalne przenosiny do nowego klubu są możliwe wyłącznie w ramach tzw. „okienek transferowych”. Najbliższe z nich rozpocznie się w poniedziałek 1 stycznia i potrwa do północy z 1 na 2 lutego 2024 r.

We wszystkich transferach jest brana pod uwagę wola zawodnika. Piłkarz nie może być też wypożyczony bez swojej zgody. Z nowym klubem podpisuje umowę na czas wypożyczenia. Często kontrakty takie posiadają zapisane dodatkowe warunki, jak zobowiązanie do przejścia do danego klubu.

Czy transfery poprawiają warunki drużyny?

Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowych, posiadające niezależną grupę badawcze o nazwie CIES Football Observatory, koncentruje się na badaniach statystycznych zagadnień związanych z piłką nożną. Pod koniec letniego okienka transferowego opublikował raport dotyczący transferów na rynku piłki nożnej.

Manchester United odnotował w ostatniej dekadzie największe ujemne saldo spośród wszystkich klubów na świecie. „Czerwony Diabły” od 2013 r. wydały na wzmocnienia blisko 1,68 mld funtów, a koszty te były niewspółmierne do wyników. Angielski bowiem na transferach zarobił jedynie 482 mln funtów, a więc zaliczył deficyt w wysokości 1,2 mld.

Dla porównania, Chelsea w ostatniej dekadzie także znalazła się pod kreską, jednak nie tak głęboko jak United. Londyńczycy odnotowali straty z rzędu 886 mln funtów. Niemałe straty odnotował też francuski klub Paris Saint-Germain. Mistrz kraju w ostatnich latach skończył z 866 mln funtów na minusie.

Raport pokazuje, że angielska liga znajduje się na szczycie listy rozgrywek, w których odnotowano największy deficyt. Wynosi on aż 9,5 mln funtów. Na drugi miejscu uplasował chińska Super League (1,14 mld), a na trzecim Saudi Pro League (-1,13 mld).

Raport potwierdza też, że często suma wydanych pieniędzy na transfery nie odbija się na osiąganych przez drużynę wynikach. Przykładem jest Chelsea. Angielski klub w ostatnim sezonie wydał na wzmocnienia ponad 473 mln funtów, a ubiegły sezon zakończył na niezwykle niskim, bo 12. miejscu ligowych rozgrywek.

PSG – ekspert w temacie transferów

Duże pieniądze potrafią całkowicie zmienić możliwości zespołów. Doskonale wiedzą o tym włodarze klubu ze stolicy Francji. 2006 r. był w ich przypadku przełomowy. Zmiana kierownictwa sprawiła, że w sezonie 2006/2007 Paryżanie zajęli odległą 15. lokatę w Ligue 1. W maju 2008 r., po przejęciu stanowiska prezesa klubu przez Charles’a Villeneuve’a i sprowadzeniu kilku zawodników, już na półmetku rozgrywek sezonu 2008/2009 paryżanie zajęli wysoką 4. lokatę. Zwyciężyli 10 z 19 spotkań i stracili zaledwie 5 punktów do prowadzącego Olympique Lyon.

W maju 2011 r. nowym właścicielem klubu został fundusz Qatar Sports Investments. Prezesem klubu został Nasser Al-Khelaifi, natomiast dyrektorem sportowym Leonardo. Katarczycy zwiększyli budżet klubu do 150 mln euro. Ściągnięto m.in. argentyńskiego pomocnika Javiera Pastore za 42 mln euro, ale też sprowadzono Blaise Matuidi, Jérémy Ménez, Maxwell, Thiago Motta oraz Salvatore Sirigu. Dzięki tym transferom PSG kończył rundę jesienną sezonu 2011/2012 na pierwszym miejscu w tabeli, co udało się im po raz pierwszy od sezonu 1996/1997. Zespół awansował do Ligi Mistrzów. W letnim okienku transferowym sezonu 2012/13 do drużyny Paris-Saint Germain dołączyli: Ezequiel Lavezzi, młody talent Marco Verratti, gwiazdor Zlatan Ibrahimovic oraz Thiago Silva. Pod wodzą Carlo Ancelottiego wzmocniony zespół zdobył mistrzostwo ligi francuskiej i przegrał w ćwierćfinale Ligi Mistrzów z FC Barceloną. W sezonach 2012/13 oraz 2013/14 królował Zlatan Ibrahimowic, który zdobywał tytuł króla strzelców. W zimowym okienku tego sezonu do klubu przybył David Beckham, Gregory van der Wiel oraz młody brazylijski talent Lucas Moura. 3 sierpnia 2013 r. po piętnastu latach Paryżanie wywalczyli Superpuchar Francji.

Do historii przeszedł jednak sezon 2014/15 – zespół zdobył wszystko, co było do zdobycia na krajowym podwórku, czyli mistrzostwo kraju, Coupe de la Ligue, Coupe de France oraz Superpuchar. Po raz trzeci zakończył udział w Lidze Mistrzów na ćwierćfinale, znów przegrywając z Katalończykami.

Ale jeszcze piękniej miało być za kilka lat. Do Paryża dołączył Neymar, zaliczając najwyższy transfer świata – przeszedł za 222 miliony euro z Barcelony. Kylian Mbappe miał otrzymać 600 mln za trzy lata gry, aby nie odszedł do Realu Madryt. Trójkę uzupełnił Messi, który przeniósł się z Camp Nou na Parc des Princes. Szybko okazało się jednak, że kwoty transferów nie przełożą się na sukces. Szejkowie z Kataru i kibice PSG przeżyli całe pasmo rozczarowań: Neymar był wiecznie kontuzjowany i prowadził rozrywkowy tryb życia, Mbappe był zblazowany wielkimi pieniędzmi, a Messi – wypalony. O ile mistrzostwo Paryżanom udało się utrzymać, o tyle na międzynarodowej arenie dawali plamę.

Kwoty transferu zawodników a typowanie w LV BET

Kluby prześcigają się w zakupach piłkarzy, ale też chętnie ogłaszają wysokie opłaty za transfery zawodników. Ale czy na to jakikolwiek wpływ na ich sukcesy? I tak, i nie. Robert Lewandowski przeszedł do FC Barcelony za 45 milionów euro. Patrząc na kwoty innych transakcji na rynku piłki nożnej nie jest to duży wynik, ale już wiadomo, że był to trafiony zakup. Po zakończeniu każdego okienka transferowego warto sprawdzić składy drużyn. Poziom zawodnika jednak musi iść w parze ze świetną formą i zgraniem z pozostałymi piłkarzami. Ruchy z zawodnikami, jakie wykonują kluby, muszą więc być elementem każdej analizy bukmacherskiej i mogą zapewnić Ci wygraną! Poznaj najważniejsze informacje i podejmij wyzwanie podczas typowania w LV BET!