WRC: Rajd Japonii

WRC: Rajd Japonii

To będzie ostatnia runda w tegorocznym cyklu. Najprawdopodobniej będzie znany już zwycięzca mistrzostw świata WRC, mimo to zapowiada się zacięta rywalizacja. Co powinieneś o niej wiedzieć, aby postawić pewne typy na wyścigi samochodowe w LV BET? Oto najważniejsze informacje!

WRC: Rajd Japonii – co trzeba wiedzieć?

Rajd Japonii ma bardzo krótką, ale barwną historię w cyklu rajdowych mistrzostw świata. Po raz pierwszy najlepsi kierowcy i piloci świata zawitali do Azji w 2004 r. i przez trzy sezony rywalizowali w regionie Tokachi-Obihiro. W 2008 r. i 2010 r. rajd rozgrywany było w Sapporo. Zmagania powróciły do Japonii w ubiegłym sezonie. Powrót o dwa lata opóźniła pandemia koronawirusa. Podobnie jak obecnie, również była to ostatnia runda sezonu. Edycja ta nie miała jednak z poprzednimi odsłonami zawodów. Największą różnicę stanowiła nawierzchnia. Przed laty Rajd Japonii rozgrywany był po drogach szutrowych wyspy Hokkaido. W ubiegłym sezonie trasy wyścigowe wytyczono na największej japońskiej wyspie Honsiu, a rajdówki przejechały na asfalcie, w górzystym terenie w prefekturach Aichi i Gifu. Bazą imprezy była licząca blisko 2,3 mln mieszkańców Nagoja. Eksperci podkreślali, że kluczowa w tej rundzie była praca załóg podczas zapoznania i dobrze opisana trasa.

W tym roku Rajd Japonii odbędzie się w dniach 16-19 listopada 2023 r.

Gdzie odbędzie się rajd?

Bazą zawodów jest miasto Toyota należące do prefektury Aichi. Park serwisowy i biuro rozstawione będą na stadionie miejskim, który może pomieścić prawie 45 tysięcy widzów. Na co dzień w tym miejscu mecze piłkarskie rozgrywa pierwszoligowa drużyna Nagoya Grampus. Na płycie stadionu rozegrany zostanie superoes. Organizatorzy zapowiedzieli tam trzy przejazdy: w czwartek na otwarcie imprezy, a później po jednym w piątek oraz w sobotę. Odcinek zostanie przygotowany w formacie „wyścigu” równoległego. Ciekawostką jest, że wstęp na teren stadionu będzie biletowany, a posiadacze najdroższych wejściówek będą mogli możliwość pokonanie na piechotę trasą próby przed przejazdem najlepszych rajdówek świata. Pomysł zorganizowania próby na stadionie zakończył się sukcesem podczas niedawnego Rajdu Akropolu.

Cała trasa finałowej rundy sezonu WRC 2023 składać się będzie z 22 odcinków specjalnych. Większość z nich znana jest fanom i załogom z minionej edycji.

Wcześniejsze edycje Rajdu Japonii

Ubiegłoroczna edycja FORUM8 Rally Japan 2022, czyli Rajd Japonii 2022 była kolejną edycją Rajdu Japonii rozgrywanego w tym kraju. Zmagania odbyły się w dniach 10 – 13 listopada 2022 r. Była to trzynasta runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Wyścig składał się z 19 odcinków specjalnych, jednak trzy z nich zostały odwołane, a na dwóch ostatnich ścigano się w deszczowych warunkach. Pierwszy na mecie rajdu zameldował się Belg Thierry Neuville jadący Hyundaiem i20 N Rally1. Było to jego 17 zwycięstwo w WRC i 55 miejsce podium w karierze. Drugie miejsce zajął Estończyk Otta Tänaka (Hyundai i20 N Rally1), a trzecie Japończyk Takamoto Katsuta (Toyota GR Yaris Rally1). W kategorii WRC2 wystąpił Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, jednak nie ukończył on rundy i tym samym stracił szansę na mistrzostwo świata w swojej kategorii. Polak na 2 oesie miał wypadek, który uniemożliwił dalszą jazdę.

Harmonogram Rajd Japonii

Organizatorzy nie podali dokładnego harmonogramu rajdu. Wiadomo, że występy zawodników będzie można śledzić przez trzy dni (16-19 listopada 2023 r.), chociaż rajdówki w bazie rajdu pojawią się już dzień wcześniej.

Uczestnicy Rajdu Japonii

Kalle Rovanpera i Toyota Gazoo Racing World Rally Team – wszystko wskazuje na to, że zostaną oni triumfatorami tegorocznego sezonu WRC. Jeśli zarówno kierowca, jak i team zachowają posiadaną przewagę punktową do rajdu Japonii podejdą ze zwycięstwem w kieszeni. Zacięta rywalizacja odbędzie się za po w pozostałej stawce. Kto weźmie w niej udział? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo, jednak można spodziewać się, że na starcie zameldują się najlepsi zawodnicy.

Klasyfikacja generalna WRC 2023:

 1. Kalle Rovanperä (Toyota Gazoo Racing WRT) – 170 pkt.
 2. Elfyn Evans (Toyota Gazoo Racing WRT) – 145 pkt.
 3. Thierry Neuville (Hyundai Shell Mobis WRT) – 134 pkt.
 4. Ott Tanak (M-Sport Ford WRT) – 104 pkt.
 5. Sebastien Ogier (Toyota Gazoo Racing WRT) – 98 pkt.
 6. Esapekka Lappi (Hyundai Shell Mobis WRT) – 87 pkt.
 7. Takamoto Katsuta (Toyota Gazoo Racing WRT) – 58 pkt.
 8. Dani Sordo (Hyundai Shell Mobis WRT) – 46 pkt.
 9. Teemu Suninen (Hyundai Shell Mobis WRT) – 34 pkt.
 10. Pierre-Louis Loubet (M-Sport Ford WRT) – 28 pkt.
 11. Olivier Solberg – 25 pkt.
 12. Craig Breen (Hyundai Shell Mobis WRT) – 19 pkt.
 13. Andreas Mikkelsen – 17 pkt.
 14. Gus Greensmith – 16 pkt.
 15. Yohan Rossel – 12 pkt.
 16. Jari-Matti Latvala (Toyota Gazoo Racing WRT) – 11 pkt.
 17. Kajetan Kajetanowicz – 11 pkt.
 18. Sami Pajari – 8 pkt.
 19. Emil Lindholm – 6 pkt.
 20. Nikolay Gryazin – 5 pkt.
 21. Adrien Fourmaux (M-Sport Ford WRT) – 4 pkt.
 22. Miko Marczyk – 2 pkt.
 23. Ole Christian Veiby – 2 pkt.
 24. Martin Prokop – 1 pkt.
 25. Erik Cais – 1 pkt.

Klasyfikacja generalna zespołów WRC 2023:

 1. Toyota Gazoo Racing World Rally Team – 378 pkt.
 2. Hyundai Shell Mobis World Rally Team – 311 pkt.
 3. M-Sport Ford World Rally Team – 205 pkt.

Obstawianie Rajdu Japonii w LV BET

Fani motosportu nie powinni mieć problemu z wytypowaniem zwycięzcy japońskiego rajdu. Śledzenie na bieżąco wyścigów i informacje o bieżącej formie i możliwościach kierowców są kluczowe podczas analizy bukmacherskiej. W wynikach może „namieszać” Sebastien Ogier. Jeśli Francuz wyjedzie na trasę zapewne powalczy o wygraną. Ma on już na koncie triumf w Rajdzie Japonii, w przedostatniej edycji, czyli w 2010 r. Razem ze swoim pilotem, którym był Julien Ingrassia, jechał Citroenem C4 WRC.

Przed Rajdem Japonii zapewne nie będzie można już obstawiać mistrza świata, bo ta klasyfikacja będzie rozstrzygnięta.

Typy i zakłady bukmacherskie na Rajd Japonii w LV BET

Zakład na zwycięzcę – to podstawowa możliwość typowania rajdów samochodowych WRC w zakładach bukmacherskich LV BET. Dostępne rynki i kursy możesz sprawdzić w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera. Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje szczęśliwe kupony, które przyniosą Ci wysoką wygraną! Jesteś gotowy na nowe wyzwanie? Podejmij je w LV BET!