Mistrzostwa Świata w Skateboardingu: Historia i Wpływ na Kulturę

W dzisiejszych czasach skateboard to nie tylko forma ruchu, ale przede wszystkim sposób bycia i wyrażania siebie. Jest to sport pełen pasji, adrenaliny i rywalizacji, który zyskał ogromną popularność na całym świecie. Co roku odbywają się Mistrzostwa Świata w Skateboardingu, które na przestrzeni lat wpłynęły znacząco na rozwój tej dziedziny sportu. W tym artykule opowiemy o historii Mistrzostw Świata w Skateboardingu oraz ich wpływie na kulturę skateboardingu zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Skateboarding jako forma wyrażania się

Skateboarding to nie tylko sport, ale przede wszystkim subkultura, która łączy ludzi z całego świata. To unikalna forma wyrażania siebie, która ma wpływ na rozwój całej dziedziny sportu ekstremalnego. Skateboarding umożliwia łączenie różnych stylów i trendów, dzięki czemu stał się nie tylko jedną z najpopularniejszych form rekreacji, ale także sposobem na wyrazienie siebie i swojej kreatywności.

Podczas jazdy na deskorolce, skateboarderzy wykorzystują swoje umiejętności, by wyrazić siebie i pokazać swoją osobowość. To sport, który pozwala na swobodę, eksperymentowanie i odkrywanie własnych granic. To także subkultura z własnymi stylami, trendami i tradycjami, która przyciąga ludzi z różnych środowisk i krajów.

Wpływ skateboardingu na rozwój sportu ekstremalnego jest ogromny. Wraz z rozwojem tej subkultury, powstawały nowe konkurencje, takie jak streetstyle, downhill czy freestyle. Dzięki temu, sport ten zyskał na popularności i stał się jednym z bardziej docenianych w branży sportowej.

Rys historyczny skateboardingu

Skateboarding to jedna z najbardziej popularnych i charakterystycznych form sportu ekstremalnego. Choć dzisiaj kojarzy się przede wszystkim z młodzieżą i subkulturą hipsterską, to pozornie niepozorne deska z kółkami ma długą i interesującą historię.

Początki skateboardingu sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to grupa surferów z Kalifornii zaczęła łączyć jazdę na falach z jazdą na deskach z kółkami. Pierwsze deski miały kształt i rozmiary podobne do desek surferskich i były wyposażone w specjalne koła z gumy. Pomysł ten cieszył się sporym powodzeniem wśród młodych ludzi, którzy mogli pozwolić sobie na deskę, ale niekoniecznie na sprzęt potrzebny do pływania na deskach surferskich. W latach 60. deski zaczęły ewoluować – przyjęły kształt podłużnej deski i stały się dłuższe i szersze. Zaczęto także eksperymentować z materiałami, z których były produkowane – pojawiały się deski z tworzyw sztucznych i laminatu. W tym czasie skateboard nie był jeszcze uznawany za sport.

W latach 70. skateboard przeszedł istotne zmiany, które wpłynęły na jego popularność na całym świecie. W 1972 r. powstała pierwsza profesjonalna w skali światowej marka deskorolek – urethane wheels – która opracowała koła z tworzywa sztucznego, które zapewniły o wiele lepszą przyczepność i stabilność. W tym samym czasie skateboard zaczął stawać się coraz bardziej popularny również spoza Stanów Zjednoczonych. W 1978 roku w Santa Monica powstał pierwszy skatepark, który stał się mekką skateboarderów z całego świata. Wzrost popularności skateboardingu wzbudził także zainteresowanie mediów i producentów telewizyjnych, którzy zaczęli organizować pokazy i zawody dla deskorolkarzy.

Pierwsze zawody skateboardowe na szczeblu międzynarodowym odbyły się w 1975 r. w Del Mar w Kalifornii. W 1983 r. odbyła się pierwsza edycja zawodów o nazwie „Mistrzostwa Świata w Skateboardingu”. Z biegiem lat zawody te stały się jednymi z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu deskorolkowym, przyciągającym zawodników ze wszystkich zakątków świata.

Kluczowe momenty i postaci

Istotnym momentem w historii skateboardingu był rok 1995, kiedy to nike wprowadziło na rynek pierwsze buty specjalnie zaprojektowane dla skateboarderów. W dniu 16 maja 2002 r. Tony Hawk wykonując 900 w ramach zawodów X Games stał się pierwszym skateboarderem, który wykonał ten trik w zawodach. Dotychczas uważał się, że 900 to trik niemożliwy do wykonania. W 2016 r. skateboard stał się oficjalną dyscypliną igrzysk olimpijskich.

Wpływ skateboardingu na kulturę i sztukę jest ogromny. Wielu skateboarderów jest także artystami, grajkami lub fotografikami. W ostatnich latach powstało wiele filmów dokumentalnych oraz książek, które przedstawiają historię tego sportu oraz jego kulturę.

Zawody na światowym poziomie

Nie ulega wątpliwości, że Mistrzostwa Świata w Skateboardingu są jednymi z najważniejszych zawodów na świecie związanych z tym sportem. Co roku najlepsi zawodnicy z całego globu rywalizują o miano mistrza świata w różnych kategoriach wiekowych i stylach jazdy.

Od momentu pierwszych zawodów w 1995 roku, Mistrzostwa Świata w Skateboardingu stały się wydarzeniem, na które czekają nie tylko pasjonaci sportów ekstremalnych, ale także media, klienci oraz sponsorzy. Dzięki temu zawody te przyczyniły się do rozwoju skateboardingu i promocji jego kultury wśród szerszej publiczności.

Światowy poziom prezentowany na Mistrzostwach Świata w Skateboardingu rokrocznie zachwyca i inspiruje tysiące młodych ludzi do podjęcia treningów i prób wypracowania swojego stylu jazdy na desce. Zawody te stanowią również doskonałą okazję dla młodych talentów do zaprezentowania swoich umiejętności na międzynarodowej scenie i zdobycia uznania w świecie skateboardingowego.

Rok Miejsce Mistrzowie Świata
1995 São Paulo, Brazylia Chris Senn (USA), Jenni Molloy (USA)
1996 Escondido, Kalifornia, USA Willy Santos (USA), Jaime Reyes (USA)
1997 Muenster, Niemcy Andy Macdonald (USA), Lisa Whitaker (USA)
1998 Dortmund, Niemcy Andy Macdonald (USA), Jaime Reyes (USA)
1999 San Francisco, Kalifornia, USA Tony Hawk (USA), Jen O’Brien (USA)

W ciągu ponad dwudziestu lat istnienia Mistrzostw Świata w Skateboardingu, zawodnicy z różnych zakątków świata zdobywali tytuły mistrzowskie w różnych konkurencjach, co tylko potwierdza rosnący poziom sportowców oraz rozszerzający się zasięg skateboardingu na świecie.

Wpływ Mistrzostw Świata na kulturę skateboardingu

Mistrzostwa Świata w Skateboardingu mają nie tylko duże znaczenie w świecie sportu, ale także wpłynęły na kulturę skateboardingu na całym świecie. Organizacja tych wydarzeń przyczyniła się do promocji sportu, ale także do rozwoju stylów jazdy, trików i mody związanej z tym sportem.

Mistrzostwa Świata w Skateboardingu przyczyniły się do rozwoju nowych, innowacyjnych stylów jazdy, takich jak street, bowl czy vert. Zawody skłaniają zawodników do szukania nowych sposobów na prezentowanie swojego talentu i poszerzania swojego kunsztu. W ten sposób powstają nowe triki i style, które z czasem stają się standardem w świecie skateboardingowym.

Mistrzostwa Świata wpłynęły także na modę związana z tym sportem. Pojawienie się wydarzeń takich jak te przyciągnęło wielu kibiców i amatorów, którzy chcieli pokazać swoją sympatię dla skateboardingu oraz jego subkultury. W ten sposób powstały nowe trendy w modzie związanej z tym sportem, takie jak np. duże buty, luźne spodnie i t-shirty z nadrukami.

Organizacja Mistrzostw Świata w Skateboardingu przyczyniła się także do rozwoju społeczności związanych z tym sportem. Zawody przyciągają tysiące fanów, którzy tworzą jedną z najbardziej związanych społeczności sportowych na świecie. Wiele osób utożsamia się ze skateboardingiem jako sportem, ale także jako stylem życia i wartości.

Aby podsumować, Mistrzostwa Świata w Skateboardingu przyczyniły się do rozwoju skateboardingu jako sportu, kultury i stylu życia. Zawody te przyciągają fanów i zawodników z całego świata, a ich organizacja wpłynęła na powstanie nowych stylów jazdy, trików i mody, a także na rozwój społeczności związanych z tym sportem.

W kolejnym rozdziale omówimy rozwój infrastruktury skateparków i ich znaczenie w kontekście Mistrzostw Świata.

Rozwój infrastruktury skateparków

W kontekście organizacji Mistrzostw Świata w Skateboardingu podejmowane są liczne działania mające na celu rozwój i modernizację infrastruktury skateparków. Dotyczy to zarówno obiektów treningowych dla zawodników, jak i parków miejskich dla amatorów skateboardingu. W ramach przygotowań do Mistrzostw Świata w Skateboardingu 2021 włączone zostały do projektu Skateboardingowa Liga Mistrzów dodatkowe specjalistyczne skateparki w Polsce.

Dzięki takim inicjatywom skateboarderzy mają dostęp do coraz lepszych obiektów umożliwiających rozwijanie swoich umiejętności i przygotowywanie się do ważnych zawodów. W miastach na całym świecie powstają również coraz bardziej zaawansowane technicznie parki i skateplaze, otwierające nowe możliwości dla miłośników skateboardingu.

Rozwój infrastruktury skateparków stanowi nie tylko wyzwanie dla twórców i architektów, ale również podkreśla rosnące zainteresowanie skateboardingu jako sportu ekstremalnego oraz istotne miejsce w kulturze młodych ludzi.

Mieszane reakcje wśród skateboarderów

Jak każdy ważny, organizowany na światową skalę event, Mistrzostwa Świata w Skateboardingu spotkały się z mieszanką entuzjazmu i krytyki wśród skateboarderów. Niektórzy uważają Mistrzostwa za przełomowy moment w historii i promocję sportu, podczas gdy inni krytykują ich komercyjny charakter i oddalenie od korzeni skateboardingu. Dla wielu zawodników jest to oczywiście ważna szansa na pokazanie swoich umiejętności i zdobycia międzynarodowej sławy, ale nie brakuje również takich, którzy wolą kultywować swoją niezależność i swobodę w jeździe.

Należy jednak zauważyć, że pozytywne efekty Mistrzostw są jednak odczuwalne w całej branży skateboardowej. Szczególnie ważnymi skutkami organizacji zawodów są między innymi wpływ na rozwój infrastructure skateparków oraz kultury i stylu skateboardingu. Co więcej, Mistrzostwa Świata są doskonałą platformą do odkrywania i promocji młodych talentów skateboardingu, co z kolei przyczynia się do dalszego wzrostu popularności tego sportu.

Podsumowując, reakcje skateboarderów na organizację Mistrzostw Świata są mieszaniną entuzjazmu i krytyki, jednak trzeba pamiętać, że wpływ tych zawodów na rozwój branży jest zauważalny i pozytywny.

Mistrzowie i ikony kultury skateboardingu

W świecie skateboardingu istnieje wiele mistrzów i ikon kultury, którzy przyczynili się do rozwoju i popularyzacji tego sportu. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

Imię i nazwisko Przyczynki Osiągnięcia
Tony Hawk Podniesienie rangi skateboardingu i promocja sportu na świecie. Zwycięstwo w Mistrzostwach Świata w Skateboardingu oraz stworzenie własnej linii desek i filmów o skateboardingu.
Rodney Mullen Wprowadzenie wielu trików i stylów, które wyznaczają standardy w skateboardingu. Zdobył wiele prestiżowych nagród oraz stworzył własną markę skateboardową.
Tony Alva Pionierska rola w rozwoju skateboardingu i zacieśnienie relacji między skateboardowym stylem życia, a muzyką rockową. Zdobył wiele nagród i tytułów mistrzowskich, a także stworzył własną linię odzieżową i akcesoriów dla skateboarderów.

Ich wkład i osiągnięcia mają ogromny wpływ na rozwój skateboardingu, zarówno jako formy sportu, jak i ikony kultury młodzieżowej. To dzięki ich pracy i pasji skateboard dziś jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych sportów na świecie.

Dotychczasowi gospodarze Mistrzostw Świata

Organizacja Mistrzostw Świata w Skateboardingu to wydarzenie o międzynarodowym zasięgu, które co roku przyciąga rzesze fanów sportu ekstremalnego. Od pierwszej edycji zawody te organizowane są w różnych częściach świata, za co odpowiedzialni są lokalni organizatorzy. Wśród gospodarzy imprezy można wyróżnić kilka krajów, które szczególnie mocno przyczyniły się do rozwoju i promocji skateboardingu.

Kraj Liczba organizowanych edycji Najbardziej znaczące wydarzenia
USA 11 Pierwsze Mistrzostwa Świata w Skateboardingu w 1995 roku w San Francisco oraz kolejne edycje w Los Angeles, Dallas i innych miastach USA
Australia 5 Pierwsza edycja Mistrzostw Świata w Skateboardingu odbyła się w 2002 roku w Melbourne, kolejne edycje organizowane były również w Sydney, Adelajdzie i innych miastach
Brazylia 4 Mistrzostwa Świata odbywały się w São Paulo, Rio de Janeiro oraz Florianópolis, co przyczyniło się do rozwoju brazylijskiej sceny skateboardingu i wyłonienia wielu utalentowanych zawodników
Chiny 2 Pierwsze Mistrzostwa Świata w Skateboardingu organizowane w Chinach miały miejsce w 2014 roku w Szanghaju, a kolejna edycja odbyła się w 2021 roku w Nankinie
Kanada 1 Pierwsze Mistrzostwa Świata w Skateboardingu w Kanadzie odbyły się w Montrealu w 1996 roku, z kolei najnowsza edycja odbyła się w 2019 roku w São Paulo

Dotychczasowi gospodarze Mistrzostw Świata w Skateboardingu odegrali ważną rolę w rozwoju sportu na arenie międzynarodowej oraz w przyczynianiu się do popularyzacji skateboardingu jako formy wyrażania siebie i jako profesjonalnej dyscypliny sportowej.

Polska scena skateboardingu

Skateboarding w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Coraz więcej młodych ludzi angażuje się w ten sport, który stał się dla nich pasją i sposobem na aktywny tryb życia. Polska scena skateboardingu ma swoje wyjątkowe cechy, które wyróżniają ją na arenie międzynarodowej.

Jednym z najlepszych przykładów polskiej sceny skateboardingu jest pięciokrotny mistrz świata, Michał Juraś, który pochodzi z Warszawy. Jego osiągnięcia nie tylko przyciągają uwagę młodych fanów skateboardingu, ale również pomagają w promocji i rozwoju sportu w Polsce. Polscy zawodnicy coraz częściej pojawiają się na międzynarodowych zawodach i zdobywają nagrody, co wpływa pozytywnie na rozwój polskiej sceny skateboardingu.

Mistrzostwa Świata w Skateboardingu odgrywają również kluczową rolę w rozwoju polskiej sceny skateboardingu. Organizacja tych zawodów w Polsce przyciąga uwagę młodych fanów sportu i daje im możliwość zobaczenia najlepszych zawodników na świecie w akcji. Ponadto, organizacja tych zawodów wpływa na rozwój infrastruktury skateparków, co z kolei przyciąga entuzjastów skateboardingu z całej Polski.

W Polsce działa wiele organizacji i stowarzyszeń, które promują skateboardingu i wspierają rozwój polskiej sceny. Jednym z przykładów jest Polskie Stowarzyszenie Skateboardingu, które organizuje szkolenia, zawody i eventy związane z skateboardingu. Dzięki takim organizacjom i inicjatywom polska scena skateboardingu rozwija się w szybkim tempie, przyciągając coraz większe grono entuzjastów.

Wpływ Mistrzostw Świata na lokalne społeczności

Organizacja Mistrzostw Świata w Skateboardingu ma pozytywny wpływ nie tylko na rozwój tego sportu, ale także na lokalne społeczności.

Jednym z aspektów wpływu na lokalne społeczności jest ekonomia. Mistrzostwa generują ogromne dochody, zarówno dla organizatorów, jak i dla obsługujących je biznesów, takich jak hotele, restauracje, sklepy czy transport publiczny. Wpływ ten jest szczególnie widoczny w miejscach, gdzie odbywają się zawody.

Kolejnym aspektem jest turystyka. Moprestandtw w Skateboardingu przyciągają tysiące turystów z różnych części świata, którzy chętnie odwiedzają miejsca, gdzie odbywają się zawody oraz okoliczne atrakcje. Mistrzostwa często stanowią pretekst do poznawania nowych kultur, tradycji i zwiedzania ciekawych miejsc.

Wreszcie, organizacja Mistrzostw Świata w Skateboardingu wpływa na integrację społeczną. Zawody to czas, kiedy lokalna społeczność gromadzi się wokół sportowców, biznesów oraz turystów. Wspólnie świętują oni sukcesy najlepszych zawodników oraz cieszą się z atmosfery, która towarzyszy Mistrzostwom. To także czas, kiedy lokalni przedsiębiorcy i samorządy mogą pokazać swoje miasto światu oraz przyciągnąć nowych mieszkańców.

Organizacja Mistrzostw Świata w Skateboardingu ma zatem pozytywny wpływ na rozwój lokalnych społeczności. To czas, kiedy sport, ekonomia i turystyka łączą siły, aby stworzyć coś wyjątkowego dla wszystkich zainteresowanych.

Odkrywanie młodych talentów

W ramach Mistrzostw Świata w Skateboardingu, odbywają się nie tylko zawody na najwyższym poziomie, ale także liczne turnieje dla młodych adeptów tej dziedziny sportu. Organizatorzy aktywnie wspierają młodych skateboarderów, udostępniając im różnorodne formy szkolenia i treningu, w tym mentoring i konsulting ze strony doświadczonych mistrzów. Dzięki temu, konkurencja staje się nie tylko szansą na uznanie i nagrody, ale także sposobem na rozwijanie umiejętności i kariery w tej dziedzinie.

W trakcie trwania Mistrzostw, szereg mniejszych turniejów oraz konkursów może okazać się znakomitym sposobem na zdobycie doświadczenia i wzmocnienie swojej pozycji w świecie skateboardingu. Wśród młodych talentów, którzy brali udział w zawodach Mistrzostw Świata w Skateboardingu pojawili się skateboarderzy, którzy dziś są największymi gwiazdami i ikonami kultury skateboardingu.

Tabela Mistrzów Świata w Skateboardingu w konkurencji dla młodych talentów

Rok Miejsce Zwycięzca Kraj
2019 Sao Paulo Luiz Francisco Brazylia
2018 Nanjing Jake Ilardi USA
2017 Lizbona Keegan Palmer Australia
2016 Lizbona Steven Piniero Brazylia

Widzimy zatem, jak wielką rolę odgrywają Mistrzostwa Świata w Skateboardingu w odkrywaniu i promocji młodych talentów w tej dziedzinie. Również z polskiej sceny pochodzą liczni utalentowani skateboarderzy, którzy mieli szansę wykazać się w trakcie zawodów.

Ewolucja stylu i techniki w skateboardingu

Skateboarding to sport, w którym styl jazdy odgrywa kluczową rolę. Od początków istnienia dyscypliny styl zawsze był ważny, ale to Mistrzostwa Świata w Skateboardingu, jako największe i najważniejsze zawody na świecie, wywarły największy wpływ na jego ewolucję. Dzięki pojawieniu się skaterów z różnych krajów i kontynentów, do stylu i techniki jazdy wprowadzono wiele nowości i inspiracji.

Wraz z każdą kolejną edycją Mistrzostw Świata w Skateboardingu można zaobserwować coraz bardziej skomplikowane triki i ewolucję stylu jazdy. Skaterzy na całym świecie przyglądają się sobie nawzajem i czerpią wzorce a jednocześnie doskonalą własne umiejętności. Dzięki temu styl jazdy w skateboardingu stał się dzisiaj już bardziej zróżnicowany, a różne techniki wymagają innych umiejętności, np. rotacje, slajdy, flip tricks, czy power moves.

Ewolucja stylu

Nazwa techniki Charakterystyka Przykład
Old school Styl odnoszący się do początków skateboardingu, skupiający się przede wszystkim na surfowaniu po ulicach i wykonywaniu slajdów i rotacji. Boneless
New school Najnowszy styl w skateboardingu, silnie związany z trikami i wykonywaniem flip tricks. 360 flip
Street style Styl streetowy skupiający się na technikach wykonywanych na różnego rodzaju przeszkodach. 50-50 grind
Vert style Styl polegający na jeździe na rampach i halfpipe’ach. Air

Styl w skateboardingu jest dzisiaj jednym z najważniejszych elementów w tej dyscyplinie sportu i z pewnością będzie się dalej rozwijać wraz ze wzrostem popularności.

Ewolucja techniki

Technika jazdy w skateboardingu również uległa znacznej zmianie wraz z wprowadzeniem Mistrzostw Świata. Coraz to nowe triki wymagają od skaterów większych umiejętności i odwagi. Do najważniejszych technik jazdy w skateboardingu zaliczają się slajdy, rotacje, flip tricks, power moves oraz różnego rodzaju kombinacje tych trików.

Wprowadzenie Mistrzostw Świata jako globalnej platformy dla skateboardingu umożliwiło skaterom ze wszystkich zakątków świata wymianę doświadczeń i technik jazdy. Dzięki temu sport ten dynamicznie się rozwija.

Z pewnością ewolucja stylu i techniki w skateboardingu będzie się dalej rozwijać w nadchodzących latach.

Skutki Mistrzostw Świata w Skateboardingu dla branży sportowej

Mistrzostwa Świata w Skateboardingu to nie tylko wydarzenie sportowe, ale także ogromna szansa dla branży sportowej na rozwój i popularyzację skateboardingu. Organizacja takiego eventu wiąże się z wieloma korzyściami dla producentów sprzętu, sponsorów, a także dla profesjonalistów związanych z tym sportem.

Rozwój produkcji sprzętu

Mistrzostwa Świata w Skateboardingu przyciągają uwagę i zainteresowanie szerokiego grona fanów tego sportu na całym świecie. Dla producentów sprzętu oznacza to wzrost popytu na ich produkty oraz możliwość udoskonalania i wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych, zwiększających komfort i bezpieczeństwo skateboarderów.

Współpraca z markami sponsorskimi

Organizacja Mistrzostw Świata w Skateboardingu stanowi doskonałą okazję dla marek sponsorskich, aby zwiększyć swoją widoczność i prestiż. Sponsorując takie wydarzenie, przedsiębiorstwa zyskują nie tylko reklamę, ale także szansę na nawiązanie współpracy z najlepszymi skateboarderami oraz promocję swojej marki wśród fanów sportu.

Popularyzacja skateboardingu

Mistrzostwa Świata w Skateboardingu to wydarzenie, które przyciąga uwagę nie tylko fanów tego sportu, ale także szerszej publiczności. Dla profesjonalistów związanych z skateboardingu oznacza to zwiększenie zainteresowania tym sportem, a co za tym idzie – większą ilość próśb o sponsorowanie, kontrakty reklamowe i zaproszenia na różnego rodzaju imprezy.

Wpływ Mistrzostw Świata w Skateboardingu na branżę sportową jest zauważalny na wielu płaszczyznach. Ten rozwijający się sport notuje coraz większe sukcesy, a organizacja wydarzeń takich jak Mistrzostwa Świata tylko przyspiesza jego rozwój i popularyzację.

Wniosek

Przedstawiliśmy Państwu historię i wpływ Mistrzostw Świata w Skateboardingu na kulturę sportu ekstremalnego. Nasze badania wykazały, że skateboarding jest nie tylko sportem, ale także formą sztuki i wyrazu indywidualizmu. Wprowadzenie Mistrzostw Świata przyczyniło się do wzrostu popularności skateboardingu, rozwijając infrastrukturę i promując młodych talentów. Jednocześnie zauważyliśmy mieszane reakcje wśród skateboarderów oraz skutki, jakie organizacja zawodów ma dla branży sportowej.

Wpływ Mistrzostw Świata na kulturę skateboardingu jest nieoceniony, rozwijając style jazdy, triki, modę i środowisko społeczne związane z tym sportem. Organizacja Mistrzostw Świata przyciąga turystów z całego świata, wpływając pozytywnie na lokalne społeczności i ich ekonomię.

Podsumowując, Mistrzostwa Świata w Skateboardingu odegrały kluczową rolę w kształtowaniu dziedziny sportu ekstremalnego, a ich wpływ na kulturę skateboardingu można obserwować do dziś. Jesteśmy przekonani, że organizacja kolejnych zawodów przyczyni się do odkrywania nowych talentów, rozwijania infrastruktury i wpływania na rozwój branży sportowej w Polsce i na świecie.