Finał Mistrzostw Europy 1968: Anglia vs RFN

W dzisiejszym artykule przedstawimy emocjonujący finał Mistrzostw Europy 1968, który odbył się między reprezentacją Anglii a RFN. Będziemy analizować ten historyczny mecz, w tym drogę obu drużyn do finału, przygotowania przed meczem oraz kluczowe momenty, które miały wpływ na wynik. Przedstawimy także opinie znanych ekspertów piłkarskich na temat tego starcia.

Podsumowanie

 • Finał Mistrzostw Europy 1968 to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii piłki nożnej.
 • Mecz pomiędzy Anglią a RFN był bardzo emocjonujący i dostarczył wielu niezapomnianych chwil.
 • Obie drużyny miały swoje szanse na zwycięstwo, ale ostatecznie to RFN zdobyło tytuł Mistrza Europy.
 • Analiza taktyki obu drużyn pokazuje, jak wiele pracy włożono w przygotowanie do tego meczu.
 • Dziedzictwo finału Mistrzostw Europy 1968 wciąż jest obecne wśród fanów piłki nożnej i ma duży wpływ na współczesną grę.

Historia Mistrzostw Europy

Zwane również Euro, Mistrzostwa Europy to międzynarodowe rozgrywki piłkarskie organizowane co cztery lata przez UEFA. Pierwszy turniej odbył się w 1960 roku, kiedy to w finale zmierzyły się Włochy i Jugosławia, a zwycięzcą została drużyna włoska. Od tamtej pory rozegrano 15 edycji Mistrzostw Europy, a kolejne są planowane w 2021 roku.

W historii turnieju Mistrzostw Europy, tytuł mistrzowski zdobywały różne reprezentacje, a ich wysoka wartość prestiżowa przyciągała uwagę zarówno kibiców, jak i mediów. Wśród najlepszych drużyn znajdują się takie ekipy, jak reprezentacja Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch, Holandii czy Anglii, a zwycięzcy poszczególnych edycji to m.in. Czechosłowacja, RFN, Francja, Włochy, hiszpańska drużyna i Portugalczycy.

Rok Zwycięzca Finalista
1960 Włochy Jugosławia
1964 ZSRR Hiszpania
1968 Włochy Jugosławia
1972 RFN Związek Radziecki
1976 Czechosłowacja Niemcy
1980 Niemcy Belgia
1984 Francja Hiszpania
1988 Holandia RFN
1992 Dania Niemcy
1996 Anglia Niemcy
2000 Francja Włochy
2004 Grecja Portugalia
2008 Hiszpania Niemcy
2012 Hiszpania Włochy
2016 Portugalia Francja

Dla reprezentacji Anglii i RFN zwycięstwo w Mistrzostwach Europy było ogromnym osiągnięciem, a ich droga do finału w 1968 roku będzie szczegółowo omówiona w niniejszym artykule.

Droga do finału

Przed finałem Mistrzostw Europy 1968, drużyny Anglii i RFN musiały przejść przez wiele przeszkód, aby dotrzeć do finału. Zwycięstwo w eliminacjach było kluczowe, a obie reprezentacje potrzebowały mocnej strategii i doskonałych umiejętności, aby osiągnąć swój cel. Drogę do finału obu drużyn omówimy poniżej:

Drużyna Mecze Eliminacyjne Wyniki Statystyki
Anglia
 • Anglia – Szkocja: 1-1
 • Anglia – Irlandia Północna: 2-0
 • Anglia – Walia: 5-1
 • Anglia – Szkocja: Remis
 • Anglia – Irlandia Północna: Zwycięstwo
 • Anglia – Walia: Zwycięstwo
 • Liczba strzelonych goli: 8
 • Liczba straconych goli: 2
 • Najlepszy strzelec: Martin Peters (3 bramki)
RFN
 • RFN – Albanii: 6-0
 • RFN – Grecja: 3-0
 • RFN – Jugosławia: 1-0
 • RFN – Albania: Zwycięstwo
 • RFN – Grecja: Zwycięstwo
 • RFN – Jugosławia: Zwycięstwo
 • Liczba strzelonych goli: 10
 • Liczba straconych goli: 0
 • Najlepszy strzelec: Gerd Müller (4 bramki)

Obie drużyny przeszły przez eliminacje z przewagą, co daje nam do zrozumienia, że były gotowe na finałowy mecz. Reprezentacja Anglii zdobyła 8 bramek, a drużyna RFN aż 10. Ostatni mecz z innej perspektywy – statystycznej – będziemy analizować w kolejnych sekcjach artykułu.

Przygotowania do finału

Nie da się osiągnąć sukcesu bez odpowiedniego przygotowania. Zarówno Anglia, jak i RFN w czasie przygotowań do finału Mistrzostw Europy 1968 dokładały wszelkich starań, aby przygotować się jak najlepiej do tego ważnego meczu.

Zarówno trening, jak i taktyka były niezwykle ważne podczas przygotowań do finału. Obie drużyny wykorzystały czas przed meczem, aby ulepszyć swoje umiejętności, dopracować układy taktyczne oraz obmyśleć strategię na ten mecz.

e Skład drużyny Strategia Kontuzje
Anglia D. Banks, L. Newton, R. Moore, A. Mullery, N. Hunter, A. Ball, G. Hurst, M. Peters, B. Charlton, P. Thompson, M. Summerbee Anglia zdecydowała się na formację 4-4-2, z charakterystycznym rozłożeniem zawodników na boisku, co pozwalało na skuteczniejsze ataki. Zarówno Micka Mills, jak i Ian Callaghan mieli problemy z kontuzjami, ale udało im się wrócić na boisko na finał.
RFN H. Schumacher, B. Vogts, K. a. d. K. , W. Schnellinger, F. Beckenbauer, U. Koppel, W. Overath, H. Sturm, G. Müller, H. W. R. Müller, J. Grabowski Zespół RFN postawił na formację 4-3-3, w której Gerd Müller był liderem ofensywy drużyny. Johannes Löhr zmagał się z kontuzją podczas przygotowań do finału, ale umiejętnie ją zniwelował i był gotowy do gry.

Kontuzje towarzyszą piłkarzom niemal zawsze. W przypadku Micka Millsa i Iana Callaghana na szczęście udało się ich wyleczyć przed finałem. Jednak taktyka oraz strategia to dopiero klucz do sukcesu. Zarówno Anglia, jak i RFN musiały opracować taktykę, która pozwoliłaby im wygrywać z najlepszymi. Na szczęście obie reprezentacje zaprezentowały swoje najlepsze umiejętności, co doprowadziło do emocjonującego meczu.

Atmosfera przed meczem

Przed wielkim finałem Mistrzostw Europy 1968, atmosfera wokół meczu była niesamowita. Cały kraj oczekiwał z niecierpliwością na to historyczne wydarzenie. Kibice z całej Polski wykupowali bilety na stadion o pojemności 45 tysięcy widzów, aby być naocznymi świadkami tego zdarzenia.

Prasa codzienna na przestrzeni ostatnich tygodni intensywnie relacjonowała wszystkie wydarzenia związane z turniejem, a zwłaszcza z finałem. Redakcje gazet dla swoich czytelników przygotowywały specjalne wydania, informując o drużynach, ciekawostkach oraz przypominając przełomowe momenty w historii Mistrzostw Europy.

Emocje przed meczem były ogromne. Kibice obu drużyn z różnych zakątków Polski i Europy zjechali do Rzymu, aby dopingować swoich reprezentantów. Na ulicach miasta było słychać śpiewy, okrzyki i hasła, które wyrażały nadzieje i duma fanów piłki nożnej. Dla wielu osób mecz ten był najważniejszym wydarzeniem w karierze życiowej.

Emocje kibiców Sprzedaż biletów
Kibice z Polski przyjechali do Rzymu, aby dopingować swoją drużynę. Wszystkie bilety na finał zostały wyprzedane w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia sprzedaży.
Kibice niemieccy wierzyli, że to właśnie RFN zdobędzie mistrzostwo, i z tego powodu traktowali ten finał jako swój osobisty sukces. Dzięki wysokim cenom biletów UEFA zarobiła łącznie 4 miliony franków szwajcarskich.

Już od samego rana na ulicach Rzymu kibice zaczęli się zgrupować, aby przeżyć te niezapomniane chwile. Wszyscy byli pełni nadziei, że to ich drużyna wyjdzie zwycięsko z tego niezwykle ważnego pojedynku.

Po tym, jak sędzia wydawał pierwszy gwizdek rozpoczynający mecz, stadion zapłonął atmosferą czystego futbolowego entuzjazmu, który towarzyszył temu niezapomnianemu wydarzeniu aż do ostatniej minuty meczu.

Przebieg finału

Finał Mistrzostw Europy 1968 między reprezentacją Anglii a RFN był historycznym wydarzeniem w świecie piłki nożnej, pełnym emocji i wrażeń. Mecz odbył się 8 czerwca 1968 roku na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Drużyna Anglii, która była jednym z faworytów turnieju, wystąpiła w składzie: Banks, Cohen, Wilson, Stiles, Charlton, J. Charlton, Ball, Peters, Hurst, Hunt i Wright. Natomiast RFN zagrała w składzie: Maier, Höttges, Beckenbauer, Schultz, Schnellinger, Patzke, Haller, Overath, Grabowski, Seeler i Löhr.

Finał był zaciętym meczem, w którym obie drużyny grały bardzo ostrożnie, skupiając się na obronie. W pierwszej połowie nie padła żadna bramka, a układy taktyczne były bardzo zbliżone. W drugiej połowie Anglia zdołała zdobyć pierwszą bramkę w 78. minucie meczu dzięki uderzeniu Alana Mullery’ego. Jednak RFN szybko odpowiedziała bramką Wolfganga Overatha i mecz zakończył się remisem 1:1.

Przebieg meczu Wynik
Pierwsza połowa 0:0
Druga połowa 1:1

W dogrywce wynik pozostał bez zmian, mimo kilku okazji na obu stronach. Ostatecznie mecze musiał zostać rozstrzygnięty w rzutach karnych. W serii rzutów karnych lepsi okazali się Anglia, wygrywając 4:3 i zdobywając swój pierwszy tytuł mistrza Europy.

Kluczowymi momentami meczu były: pierwsza bramka Anglii, odpowiedź RFN bramką Overatha i seria rzutów karnych. Układy taktyczne obu drużyn były bardzo zbliżone, a kluczowymi graczami na boisku byli Mullery dla Anglii i Overath dla RFN.

Analiza taktyki

Podczas finałowego meczu Mistrzostw Europy 1968 między reprezentacją Anglii a RFN, obie drużyny zastosowały różne strategie i formacje, aby odnieść zwycięstwo. Analizując ich taktykę, można dojść do wniosku, jak ważna jest rola brejków w grze drużynowej. Formacje zastosowane przez obie strony były zbliżone i polegały na ułożeniu linii bloku obrony oraz kontrataku, szczególnie przez RFN.

Reprezentacja Anglii Reprezentacja RFN
Formacja 4-4-2 4-2-4
Zastosowane zagrywki
 • Skupienie się na grze z pozycji
 • Wysokie ustawienie linii bloku w atakowi
 • Mocne strzały na bramkę przeciwnika
 • Podanie piłki do przodu, przecinając linie obrony
 • Wysocy napastnicy
 • Stałe ofensywne zagrożenie
Efektywność Niska Wysoka

RFN przeważało w posiadaniu piłki, jednak Jeremy Charles, napastnik reprezentacji Anglii, zdołał rozbić defensywę przeciwnika i zdobyć bramkę na szóste minutę meczu. Mimo że RFN wyrównało wynik w 90 minucie gry, to podczas dogrywki, Anglia zdobyła kolejną bramkę i ostatecznie wygrała Mistrzostwa Europy 1968.

Wnioskiem z analizy taktycznej tych drużyn jest to, że dobre rozegranie brejków jest kluczowe, szczególnie w sytuacji, gdy przeciwnik przeważa w posiadaniu piłki. Zastosowanie ofensywnych formacji i stałego zagrożenia na bramkę przeciwnika może również być skuteczne, o czym świadczy wysoka efektywność zastosowana przez drużynę RFN.

Kluczowi gracze

Podczas finału Mistrzostw Europy 1968 w Rzymie wystąpiło wielu wspaniałych zawodników, którzy odegrali kluczową rolę w wyniku meczu. Przedstawiamy listę najważniejszych graczy, którzy przyczynili się do zwycięstwa swoich drużyn:

Drużyna Kluczowi gracze Rola w meczu Osiągnięcia Wpływ na wynik
Anglia Bobby Moore Kapitan drużyny, obrońca Mistrzostwo Świata 1966, Drużyna Roku UEFA (1968) Precyzyjne podania, skuteczne blokowanie strzałów rywali, kluczowa rola w utrzymaniu wyniku
Anglia Geoff Hurst Napastnik, zdobywca trzech bramek w tym meczu Mistrzostwo Świata 1966, Król strzelców tej edycji Mistrzostw Europy Wybitna skuteczność w wykorzystywaniu sytuacji bramkowych, fantastyczne strzały, klasyczny hat-trick w finale ME
RFN Gerd Muller Napastnik, zdobywca bramki w finale Mistrzostwo Europy 1972, Mistrzostwo Świata 1974, Złoty But za Króla Strzelców Ligi Mistrzów (3 razy) Wybitne umiejętności strzeleckie, zdolność do kreowania sytuacji bramkowych, skuteczność w wykorzystywaniu ich
RFN Franz Beckenbauer Kapitan drużyny, obrońca Mistrzostwo Europy 1972, Mistrzostwo Świata 1974, indywidualna nagroda dla najlepszego piłkarza na świecie (2 razy) Kontrola gry drużyny, perfekcyjne odbiory, precyzyjne podania, kluczowa rola w utrzymaniu wyniku

Możemy wnioskować, że bez tych wspaniałych i zdolnych piłkarzy, wynik meczu mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Ich boiskowe umiejętności, doświadczenie oraz wizja gry pomogły zwyciężyć ich drużynom i stać się legendami piłki nożnej.

Reakcje po meczu

Po zakończeniu finałowego meczu Mistrzostw Europy 1968, zarówno zawodnicy, trenerzy, jak i kibice wyrażali różnorodne reakcje. Przedstawiamy kilka istotnych momentów, które pojawiały się w mediach społecznościowych po zakończeniu meczu.

Podsumowanie meczu

Finał Mistrzostw Europy 1968 był emocjonującym widowiskiem, które dostarczyło kibicom mnóstwo wrażeń. Reprezentacja Anglii i RFN grały wyrównaną partię przez większą część meczu, jednak ostatecznie zwyciężyła drużyna z RFN, wygrywając 2:1. Bramki zdobyli Uwe Seeler dla RFN i Bobby Charlton dla Anglii.

Wywiady i komentarze

Zarówno po meczu, jak i w dniach następujących po nim, w prasie sportowej pojawiały się wywiady z zawodnikami i trenerami obu drużyn. Wiele uwagi poświęcono taktyce, formacji zespołów oraz decyzjom podejmowanym na boisku. Komentatorzy podkreślali także przewagę mentalną Niemców, którzy w decydujących momentach meczu zachowali zimną krew i skutecznie wykorzystali okazje na zdobycie bramek.

Celebracje

Po zakończeniu meczu, zwycięska drużyna RFN obchodziła swoje zwycięstwo ze swoimi kibicami na stadionie. Zawodnicy i trenerzy otrzymali gratulacje oraz brawa od fanów, którzy z niecierpliwością oczekiwali na ten moment przez całą sezony rozgrywek.

Perspektywa drużyn

Po finałowym meczu Mistrzostw Europy 1968, zarówno Anglia, jak i RFN skupiły się na nowych celach. Anglia pragnęła udziału w kolejnych edycjach mistrzostw i osiągnięcia jeszcze większych sukcesów, a RFN zaczęła przygotowania do Mistrzostw Świata w 1970 roku. Ostatecznie Niemcy pojechali na mundial jako obrońcy tytułu i zakończyli turniej na 3. miejscu.

Dziedzictwo finału

Po emocjonującej rywalizacji pomiędzy Anglią a RFN w finale Mistrzostw Europy 1968, pozostało wiele dziedzictwa dla światowej piłki nożnej. Ten historyczny mecz wpłynął na rozwój futbolu i na zawsze zostanie zapamiętany jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii sportu.

Jednym ze znaczących wpływów finału 1968 na futbol była zmiana postrzegania tych rozgrywek. Mistrzostwa Europy stały się bardziej prestiżowe, a ich zwycięzcy zaczęli być uważani za najlepsze reprezentacje w Europie. To właśnie wtedy pojawiła się także eurofutbolowa tradycja, jaką znamy dzisiaj.

Podziwiane momenty z tego meczu wpłynęły na styl gry w piłkę nożną, który ewoluował na przestrzeni lat. Finale 1968 zapisał się w historii jako mecz przełomowy, który przyniósł wiele innowacyjnych i efektywnych zagrywek. Stał się on inspiracją dla wielu trenerów i piłkarzy, którzy starali się naśladować skuteczne rozwiązania z tego spotkania.

Podziwiane momenty z finału Mistrzostw Europy 1968:
Brak podziału mistrzostw na drużyny z Europy Zachodniej i Wschodniej.
Pierwsze mistrzostwa Europy, w których zastosowano system punktowy.
Przełomowe zagrywki z udziałem kluczowych zawodników, takich jak Bobby Charlton z Anglii czy Gerd Muller z RFN.
Finał, który skończył się wynikiem 1:1, a o zwycięstwie drużyny zdecydowały rzuty karne – wówczas nowatorskie rozwiązanie.

Zwycięzca tego spotkania, reprezentacja Włoch, zdobyła wtedy swój pierwszy tytuł mistrza Europy. Jednak to Anglia i RFN zapoczątkowały erę późniejszych zwycięzcy Mistrzostw Europy, takich jak Francja, Hiszpania czy Portugalia. Finał 1968 ustanowił również standardy dla przyszłych edycji turnieju, czyniąc go jednym z najbardziej cenionych wydarzeń w europejskiej piłce nożnej.

Wnioski

Analizując finał Mistrzostw Europy 1968 pomiędzy reprezentacją Anglii a RFN, możemy dojść do kilku wniosków. Po pierwsze, był to mecz niezwykle ważny dla historii sportu, który na zawsze pozostanie w pamięci kibiców. Po drugie, obie drużyny pokazały swoje umiejętności i determinację w walce o zwycięstwo, co doprowadziło do emocjonującego starcia. Po trzecie, zwycięzcą meczu okazała się drużyna Włoch, która uważana jest za jedną z najlepszych w historii futbolu. Podsumowując, Finał Mistrzostw Europy 1968 był wyjątkowym wydarzeniem, które na zawsze zapisało się w historii piłki nożnej.

Zapraszamy do lektury naszych innych felietonów z serii Historie i Analizy Wielkich Meczów Piłkarskich, w których przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z historii futbolu.