CZECHY – MISTRZOSTWA EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ 2024 | KOMPENDIUM KIBICA

CZECHY – MISTRZOSTWA EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ 2024 | KOMPENDIUM KIBICA

Czerwcowe piłkarskie Mistrzostwa Europy w Niemczech to bardzo ciekawie zapowiadający się turniej, w którym udział weźmie wiele klasowych reprezentacji. Poza największymi faworytami, kibice będą mieli możliwość obserwowania w akcji solidnych drużyn, które co prawda mają mniejsze szanse na końcowy triumf, ale z pewnością będą chciały pokrzyżować plany swoim mocniejszym rywalem. Interesującą drużyną uznawaną za „europejskiego średniaka” jest kadra Czech. Ma ona jednak potencjał, aby osiągnąć na turnieju coś więcej niż tylko trzy mecze fazy grupowej.

Czechy na Mistrzostwach Europy 2024

Reprezentacja Czech jest dobrze znana między innymi polskiej drużynie narodowej. W eliminacjach do niemieckiego turnieju Czesi wywalczyli awans między innymi kosztem naszej reprezentacji. Warto pamiętać, że czeska drużyna narodowa nie jest obecnie uznawana za faworyta, jednak nigdy nie wolno jej lekceważyć, o czym świadczy ciekawa historia występów na Mistrzostwach Europy. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej ekipy.

Sprawdź najnowszy lvbet kod promocyjny i skorzystaj z naszej oferty powitalnej!

Sukcesy i porażki Czech na wcześniejszych Mistrzostwach Europy

EURO 2024 - Reprezentacja Czech | LV BET BlogW latach 1972-1992 drużyna czeska wraz ze słowacką brały udział w rozgrywkach międzynarodowych jako Czechosłowacja. Historia występów europejskich jako kadra Czech rozpoczęła się więc w 1996 roku. Pierwszy występ tej ekipy jako czeskiej zakończył się dużym sukcesem, jakim bez wątpienia był awans do finału turnieju w Anglii. Po wyjściu z grupy z Niemcami (porażka 0:2), Włochami (wygrana 2:1) oraz Rosją (3:3) Czesi pokonali w ćwierćfinale Portugalię (1:0), a w półfinale po bezbramkowym remisie wyeliminowali Francję (wygrana 6:5 w rzutach karnych). W finale doszło do rewanżu za pojedynek grupowy z Niemcami zakończony dla Czechów porażką 1:2. Do tej pory jest to największy sukces czeskiej reprezentacji w turniejach rangi Mistrzostw Europy.

W 2004 roku Czesi zakończyli turniej na półfinale i zostali sklasyfikowani na miejscach III-IV (nie rozgrywano meczu o 3. miejsce). Kadra Czech przeszła jak burza fazę grupową z ekipami, takimi jak Łotwa (wygrana 2:1), Holandia (wygrana 3:2) i Niemcy (wygrana 2:1). Po pokonaniu w ¼ finale Danii (3:0) Czesi dość niespodziewanie ulegli w półfinale rewelacji turnieju – reprezentacji Grecji (która wywalczyła tytuł mistrzowski). Na papierze wynik ten można ocenić jako sukces, ale po nadzwyczaj udanej fazie grupowej wielu ekspertów i kibiców uznawało Czechów za faworytów do tytułu mistrzowskiego.

Turnieje w 2012 oraz 2020 roku Czesi zakończyli na ćwierćfinale i wyniki te można uznać za sukces. Słabsze występy reprezentacja kraju naszych południowych sąsiadów zaliczyła w 2000 oraz 2008 roku. W obu tych turniejach Czesi zakończyli na fazie grupowej. W 2024 roku zespół ten nie powinien raczej nawiązywać do największych sukcesów w historii, ale mimo wszystko mamy do czynienia z solidną reprezentacją, która może osiągnąć spore sukcesy.

Droga Czech na Euro 2024

W eliminacjach do Euro 2024 reprezentacja Czech trafiła do grupy E. Nasi południowy sąsiedzi zagrali w grupie z reprezentacjami Polski, Albanii, Mołdawii oraz Wysp Owczych. Przez wielu ekspertów Polacy i Czesi byli typowani na faworytów do zajęcia pierwszych dwóch lokat. Nie bez pewnych problemów, Czechom udało się zająć drugie miejsce gwarantujące awans do turnieju w Niemczech, kosztem reprezentacji Polski. Drugą ekipą, która wywalczyła awans była reprezentacja Albanii.

W swojej grupie eliminacyjnej Czesi zanotowali następujące rezultaty:

 • 24 marca 2023 | Czechy – Polska 3:1
 • 27 marca 2023 | Mołdawia – Czechy 0:0
 • 17 czerwca 2023 | Wyspy Owcze – Czechy 0:3
 • 7 września 2023 | Czechy – Albania 1:1
 • 12 października 2023 | Albania – Czechy 3:0
 • 15 października 2023 | Czechy – Wyspy Owcze 1:0
 • 17 listopada 2023 | Polska – Czechy 1:1
 • 20 listopada 2023 | Czechy – Mołdawia 3:0

Bilans reprezentacji Czech w grupie eliminacyjnej to 4 zwycięstwa, 3 remisy oraz 1 porażka. Z 15 punktami i bilansem bramkowym 12-6 Czesi zajęli drugie miejsce w grupie za Albanią. Udany dwumecz z Polską (wygrana 3:1 i remis 1:1) to jeden z większych sukcesów tej reprezentacji w grupie. O utracie pierwszego miejsca na rzecz Albanii zadecydował jednak dwumecz z tą ekipą (1:1 i porażka 0:3). Z pewnością po awansie, zespół Czechów postara się napsuć krwi faworytom.

Kto zagra przeciwko Czechom na Mistrzostwach Europy 2024?

Podczas Euro 2024 Czesi zagrają w grupie F. Rywalami reprezentacji naszych południowych sąsiadów będą drużyny Turcji, Portugalii oraz ekipa, która awansuje ze ścieżki C baraży (Gruzja lub Grecja). Z pewnością mecz z Gruzją lub Grecją powinien być dla Czechów najłatwiejszy, jednak żaden z tych rywali nie powinien być lekceważony.

Wielu kibiców i ekspertów uważa, że najbardziej zacięta będzie rywalizacja Czechów z Turkami o drugie miejsce w grupie dające pewny awans (4 z 6 ekip z 3. miejsc również awansują do 1/8 finału). Turcy po przebudowie reprezentacji i jej odmłodzeniu, prezentują się coraz lepiej na arenie międzynarodowej. Ich mecz z Czechami i rywalizacja „korespondencyjna” może być bardzo pasjonująca.

Czesi trafili do grupy również z Portugalią, która jest uznawana za murowanego faworyta grupy. Fakty są jednak takie, że zarówno spotkania tej reprezentacji z Turcją, jak i z Czechami mogą być interesujące. Czesi posiadają skład, który ma potencjał i jest w stanie sprawić psikusa zespołowi z Półwyspu Iberyjskiego.

Czechy w eliminacjach euro spisali się bardzo dobrze, co potwierdza ich udział na EURO 2024.

Jeśli chodzi o terminarz reprezentacji Czech w grupie F prezentuje się następująco:

 • 18 czerwca, 21:00 | Portugalia – Czechy (Red Bull Arena, Lipsk),
 • 22 czerwca, 15:00 | Gruzja/Grecja – Czechy (Volksparkstadion, Hamburg),
 • 26 czerwca, 21:00 | Czechy – Turcja (Volksparkstadion, Hamburg).

Skład drużyny Czech na Mistrzostwach Europy

Selekcjonerzy wszystkich reprezentacji biorących udział w Mistrzostwach Europy mają jeszcze sporo czasu na ogłoszenie oficjalnych powołań na Euro 2024. Na podstawie meczów eliminacyjnych, postawy zawodników w klubach oraz w meczach towarzyskich reprezentacji, można podać prawdopodobny skład ekipy czeskiej na Euro 2024. Powinien on prezentować się następująco:

 • Bramkarze: Matej Kovar, Ales Mandous, Jindrich Stanek
 • Obrońcy: Jakub Brabec, Vladimir Coufal, David Doudera, Tomas Holes, David Jurasek, Patrizio Stronati, Martin Vitik, David Zima
 • Pomocnicy: Vaclav Cerny, Alex Kral, Ondrej Lingr, Lukas Masopust, Lukas Provod, Lukas Sadilek, Michal Sadilek, Tomas Soucek
 • Napastnicy: Adam Hlozek, Tomas Chory, Jan Kuchta, Tomas Cvancara

Największą gwiazdą reprezentacji Czech powinien być Tomas Soucek. Jest to gracz West Ham United oraz kapitan czeskiej drużyny narodowej. Jest to gracz środka pola, więc jego umiejętności będą mieć istotny wpływ na grę całej reprezentacji.

Oczywiście powyżej podany został sugerowany skład. Na oficjalne powołania należy poczekać jeszcze kilka tygodni. Wielu selekcjonerów ogłasza kadrę turniejową na 1-2 tygodnie przed mistrzostwami. Zapewne Karel Rada zrobi to samo.

Gdzie można oglądać Mistrzostwa Europy 2024?

Kibice w naszym kraju powinni być zadowoleni. Turniej Euro 2024 będzie bowiem transmitowany na żywo na antenach Telewizji Polskiej. Mecze można więc będzie oglądać bez konieczności wykupywania usług PPV ani dodatkowych abonamentów w TVP 1, TVP 2 oraz TVP Sport. Kibice bez dostępu do telewizora (np. będący w podróży) również będą mieli dostęp do transmisji na stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport.

Bilety na ME 2024 — ceny, daty sprzedaży i etapy rozgrywek

Po zakończeniu dwóch pierwszych faz sprzedaży biletów, kibice powoli szykują się na fazę trzecią. Będzie ona obejmować sprzedaż wejściówek dla kibiców reprezentacji, którym uda się awansować na Euro 2024 w barażach (miejmy nadzieję, że wśród nich znajdzie się reprezentacja Polski).

Ta faza sprzedaży będzie trwać w dniach 27 marca – 8 kwietnia 2024. Aby starać się o bilet, należy zarejestrować się jako „Fan of Poland” na stronie euro2024.com/tickets. W przeciwieństwie do poprzednich faz, o przyznaniu biletów decyduje kolejność zgłoszeń, a nie losowanie.

Sprzedaż obejmuje bilety na mecze grupowe, jak i w fazie pucharowej. Brak awansu do dalszej fazy turnieju wiąże się ze zwrotem ceny biletu. Ceny mieszczą się w zakresie 30-2000 Euro.

Typy bukmacherów i kursy na mecze reprezentacji Czech

Reprezentacja Czech rozpocznie zmagania o EURO 2024, meczem z Portugalią. Rozpocznie się on dopiero dnia 18 czerwca, 2024 roku. Spotkanie zapowiada się jednak bardzo ciekawie, ponieważ Czesi potrafią zaskakiwać swoich rywali.

Co prawda to Portugalia jest zdecydowanym faworytem tego meczu, ponieważ kurs na nią wynosi zaledwie 1.52. Jeśli jednak wierzymy w dobrą dyspozycję Czechów na EURO 2024, kurs na to, że obie drużyny strzelą w tym meczu, wynosi 2!

Dodatkowo, Czesi bardzo dobrze wyglądają, jeśli chodzi o zakłady długoterminowe. Możemy bowiem obstawić reprezentację Czech po kursie 2.45 na to, że zajmie ona miejsce w TOP 2 grupy F.

Zakłady bukmacherskie na mecze Czech w LV BET

W ofercie legalnego bukmachera LV BET znajdziemy wszystkie mecze na EURO 2024, z czego każdy mecz posiadać będzie ponad 190 kombinacji zakładów.

Dzięki temu, możemy obstawiać takie wydarzenia jak to, że obie drużyny strzelą (bądź nie zrobią tego), ilość spalonych, kartek, czy też fauli, lub rzutów rożnych. Do naszej dyspozycji są także zakłady specjalne i zakłady długoterminowe, dzięki którym uzyskamy zdecydowanie większe kursy, na konkretne wydarzenia.

Bukmacher LV BET to także liczne bonusy na EURO 2024, dzięki którym będziemy mogli skorzystać z lepszych warunków do gry. Dla nowych graczy przewidziany jest kod promocyjny na EURO 2024, dzięki któremu będzie możliwe uzyskanie dodatkowych środków do gry, bezpośrednio od bukmachera LV BET!