Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie: Historia i Dominujące Narody

Witajcie! W tej sekcji przyjrzymy się Mistrzostwom Świata w Hokeju na Lodzie oraz historii, jak również narodom, które od lat dominują w tej dziedzinie sportu. Podczas naszej analizy omówimy przełomowe wydarzenia, jakie miały miejsce na przestrzeni lat, i pogłębimy naszą wiedzę na temat sukcesów drużyn narodowych. Przyjrzymy się także roli Polski w Mistrzostwach Świata i najlepszym drużynom hokejowym, które zdobywają najwięcej nagród. W kolejnej sekcji przechodzimy zatem do historii Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie.

Historia Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie

Historia Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie sięga początków XX wieku. Pierwszy turniej odbył się w 1920 roku w Antwerpii, Belgii. Początkowo, Mistrzostwa Świata były organizowane przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako część programu olimpijskiego. Pierwsza oficjalna edycja Mistrzostw Świata odbyła się w 1930 roku w Chamonix, Francja. Turniej składał się z 13 drużyn narodowych, z których sześć reprezentowało Europę, a siedem – Amerykę Północną. Zespół Kanady zdobył złoty medal, natomiast Szwedzi i Szwajcarzy zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce.

W późniejszych latach, liczba drużyn rozgrywających Mistrzostwa Świata wzrosła, a turniej zaczął odbywać się z większą regularnością. W latach 50. i 60. XX wieku czołowe drużyny zacznę pojawiać się nie tylko ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, ale też z Europy i Związku Radzieckiego. W 1963 roku ZSRR zdobył swój pierwszy złoty medal na Mistrzostwach Świata, co zainspirowało rozwój hokeja na lodzie na Wschodzie i zwiększyło jego popularność w Europie.

W późniejszych latach, Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie stały się jednym z najważniejszych turniejów sportowych na świecie, biorąc pod uwagę zarówno prestiż, jak i zasięg geograficzny. W 2021 roku, Mistrzostwa Świata odbędą się w Łotwie i na Białorusi, a rywalizacja przypadnie do gustu miłośnikom hokeja na całym świecie.

Dominujące Narody w Hokeju na Lodzie

W tej sekcji przyjrzymy się narodom, które od lat dominują na lodowej arenie. W historii Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie najwięcej tytułów mistrzowskich zdobyły narody takie jak rosyjska reprezentacja, kanadyjska reprezentacja oraz zespół ze Stanów Zjednoczonych.

Rosyjska reprezentacja od lat należy do czołowych drużyn hokejowych na świecie. Zdobyła 27 tytułów mistrzowskich, czyniąc ją najbardziej utytułowaną drużyną w historii Mistrzostw Świata. W sumie rosyjscy zawodnicy stawali na podium 45 razy. Warto zauważyć, że podczas lat 60. i 70. Rosjanie nie brali udziału w tych zawodach.

Nacja Liczba tytułów mistrzowskich Liczba medali
Rosja 27 45
Kanada 26 54
Stany Zjednoczone 2 17
Szwecja 11 31
Czechy 6 18
Finlandia 2 13

Kanadyjska reprezentacja to kolejna drużyna z imponującym dorobkiem. Zdobyła 26 tytułów mistrzowskich, a na podium stanęli łącznie 80 razy. Warto zaznaczyć, że Kanada była pierwszym zwycięzcą Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie.

Zespół ze Stanów Zjednoczonych dwukrotnie zdobył tytuł mistrza świata. Ich bilans to 17 medali włącznie z dwoma złotymi.

Pomimo że nie należą do najczęściej wymienianych drużyn, warto wspomnieć zespoły takie jak Szwecja, która zdobyła 11 złotych medali i ma na swoim koncie łącznie 31 na podium oraz Czechy, które 6-krotnie zwyciężały.

Polska w Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie

Polska drużyna hokejowa ma dość długą historię w Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie. Pierwszy raz zagrała na mundialach w roku 1929 w Szwajcarii, a od tamtej pory brała udział w rozgrywkach regularnie, aż do roku 2019.

Największym sukcesem polskiej drużyny był awans do półfinału turnieju w roku 1976 w Katowicach. W meczu o brązowy medal Polacy przegrali jednak z reprezentacją Finlandii.

Na arenie międzynarodowej polska drużyna osiągnęła wiele innych znaczących wyników, w tym 6. miejsce w roku 1933 oraz 5. miejsca w latach 1935, 1938 i 1939. W ostatnich latach jednak, polski hokej na lodzie przeżywa swoisty kryzys i nie może nawiązać do sukcesów z przeszłości.

Rok Miejsce
1929 5.
1932 6.
1933 6.
1935 5.
1938 5.
1939 5.
1976 4.
1977-2019 Nie awansowała do fazy pucharowej

Pomimo trudnej sytuacji, nie brakuje w Polsce zapaleńców i miłośników tej dyscypliny sportowej, którzy wierzą w powrót na szczyt. Liczne inicjatywy, podejmowane m.in. przez Polski Związek Hokeja na Lodzie, mają na celu doprowadzenie do odrodzenia się polskiego hokeja na lodzie.

Najlepsze drużyny hokejowe na Mistrzostwach Świata

Na Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie rywalizuje wiele zespołów, ale tylko kilka z nich od lat jest w czołówce i odnosi sukcesy. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych drużyn hokejowych w historii mistrzostw:

Drużyna Ilość Mistrzostw Świata Znani Zawodnicy
Kanada 26 Wayne Gretzky, Sidney Crosby, Connor McDavid
Rosja (w tym ZSRR) 28 Sergei Federov, Alexander Ovechkin, Pavel Datsyuk
Szwecja 11 Nicklas Lidström, Peter Forsberg, Henrik Lundqvist
Finlandia 2 Teemu Selanne, Jari Kurri, Saku Koivu
Czechy (w tym Czechosłowacja) 12 Jaromir Jagr, Dominik Hasek, Patrik Elias

Kanada to bez wątpienia najbardziej utytułowany zespół w historii Mistrzostw Świata. Zdobyła aż 26 tytułów i 48 medali, w tym 20 srebrnych i 2 brązowe. Rosja (w tym ZSRR) jest drugą pod względem liczby tytułów drużyną w historii mistrzostw z 28 złotymi medalami. Ciekawostką może być, że Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie organizowane są już od 1920 roku, a dominacja Kanady zaczęła się w latach 90-tych XX wieku, kiedy to hokej zaczął przechodzić okres dużych zmian.

Najlepsze drużyny hokejowe na Mistrzostwach Świata słyną ze swojego unikalnego stylu gry i znakomitych zawodników, którzy tworzą zespoły na najwyższym poziomie. W tym gronie drużyn znalazły się również Polska, USA, Słowacja czy Szwajcaria, ale to Kanada, Rosja, Szwecja, Finlandia i Czechy są uważane za największych rywali.

Źródło: Nasza analiza na podstawie danych z oficjalnej strony IIHF.

Rekordy Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie

Mistrzostwa Świata to dla hokeistów najbardziej prestiżowe zawody poza igrzyskami olimpijskimi. Nie tylko z powodu tytułu mistrza świata, który zdobywa zwycięska drużyna, ale także dlatego, że to właśnie na mistrzostwach ustanawiane są niektóre z najważniejszych rekordów w historii tej dyscypliny.

Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć na Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie jest z pewnością uzyskanie największej liczby punktów przez zawodnika. Rekord ten należy do pochodzącego z Kanady Wayne’a Gretzky’ego, który w trakcie swojej kariery na światowych imprezach zgromadził imponującą sumę 47 punktów (10 goli i 37 asyst).

Rekordy indywidualne Zawodnik Liczba
Najwięcej punktów Wayne Gretzky (Kanada) 47 (10 goli, 37 asyst)
Najwięcej goli Teemu Selänne (Finlandia) 43
Najwięcej asyst Wayne Gretzky (Kanada) 37
Najwięcej punktów w jednym turnieju Dany Heatley (Kanada) 20 (11 goli, 9 asyst)
Najwięcej bramek w jednym turnieju Pavol Demitra (Słowacja) 9
Najwięcej asyst w jednym turnieju Steve Yzerman (Kanada) 10
Najwięcej punktów w jednym meczu Sergei Makarov (ZSRR) 7 (3 gole, 4 asysty)

Oprócz indywidualnych rekordów, na Mistrzostwach Świata dokonywane są także osiągnięcia drużynowe. Najwięcej tytułów mistrzowskich, bo aż 26, zdobyła reprezentacja Związku Radzieckiego i Rosji. Kolejne miejsca zajmują Kanada (łącznie 26 medali, w tym 15 złotych), Szwecja (28 medali, w tym 11 złotych) oraz Czechy (12 medali, w tym 2 złote).

Warto także wspomnieć o rekordzie najszybszej bramki w historii mistrzostw, którą zdobył Alessandro Schöpf z Włoch już po zaledwie 6 sekundach rozpoczęcia meczu z Danią w 1992 roku.

Rekordy Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie są dowodem na to, że to wyjątkowe zawody, na które warto czekać przez rok. Każda edycja może przynieść nowe emocje i niezapomniane chwile w historii tej pięknej dyscypliny sportu.

Złote medale na Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie

Ponad sto lat historii Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie przyniosło wiele niezapomnianych zwycięstw i emocjonujących drużynowych bitew. Przyjrzyjmy się narodom, które przez lata zdobyły najwięcej złotych medali na tej prestiżowej imprezie sportowej.

Naród Złote medale Najważniejsze zwycięstwa
Kanada 27 Zwycięstwo nad ZSRR w 1972 roku, triumf w 2015 roku w turnieju składającym się tylko z zawodników grających w lidze NHL
Rosja 4 (wliczając ZSRR) Zwycięstwo nad Kanadą w 1972 roku, zwycięstwo w 1986 roku zakończone wynikiem 9:0, najlepsza drużyna w XXI wieku.
Szwecja 11 Zwycięstwo nad Kanadą w 1991 roku, pięć złotych medali między 2006 a 2018 rokiem
Czechy 6 (wliczając Czechosłowację) Zwycięstwo nad Kanadą w 1998 roku, cztery złote medale w latach 1996-2001.
Finlandia 2 Zwycięstwo nad Szwecją w 2011 roku, zwycięstwo nad Rosją w 2019 roku.

Oczywiście, warto zauważyć, że nie tylko te narody osiągały sukcesy na Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie. Przez lata wiele drużyn osiągnęło wiele godnych uwagi osiągnięć, a wiele z tych zespołów pokonało faworytów i zdobyło medale w turniejach, w których nikt nie dawał im szans na sukces.

Największe sukcesy narodowych drużyn hokejowych

Nie da się mówić o historii Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie bez poruszania kwestii największych sukcesów narodowych drużyn hokejowych. To właśnie one przynosiły sławę i rozgłos temu sportowi na przestrzeni lat.

Jedną z drużyn, które z pewnością należy wymienić, jest Kanada. Zawodnicy z tego kraju wielokrotnie zdobywali tytuł mistrzowski oraz sepleni kolejne medale. Należy przy tym zaznaczyć, że Kanada jest rekordzistą pod względem ilości złotych medali na Mistrzostwach Świata – suma ta wynosi imponujące 26.

Kraj Ilość złotych medali Ilość srebrnych medali Ilość brązowych medali
Kanada 26 15 9
Rosja 27 9 8
Czechy 12 13 21
Szwecja 11 19 16
Finlandia 2 6 2

Innym znaczącym graczem na lodzie jest Rosja, która zdobyła już 27 tytułów mistrzowskich, choć jako kraje dawnego Związku Radzieckiego grają w tych zawodach od 1954 roku. Również Szwecja, Czechy oraz Finlandia odnosiły wiele sukcesów na Mistrzostwach.

Warto jednak zwrócić uwagę, że poza tymi krajami w historii Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie pojawiały się także inne drużyny, które zaskakiwały świat wspaniałą grą i wytrwałością. Jak chociażby Szwajcaria, która w 2013 roku zdobyła swoje pierwsze w historii mistrzostwo.

W każdym razie, nie ma wątpliwości, że narodowe drużyny stanowią istotny element historii Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie. Ich sukcesy, niepowodzenia i zwycięstwa wciąż pozostają ważnymi momentami w historii tej emocjonującej dyscypliny sportu.

Rankingi Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie

Rankingi Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie to jedno z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych zestawień dla fanów tej dyscypliny sportu. W niniejszej sekcji przestawimy zarówno obecne, jak i historyczne rankingi, abyście mogli zapoznać się z zespołami, które osiągnęły najlepsze wyniki na przestrzeni lat.

Rankingi obecne

Według obecnego rankingu Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie, pierwszym miejscem zajmuje Kanada, która wyprzedza Rosję i Szwecję. Na kolejnych pozycjach znajdują się Finlandia, Czechy i Stany Zjednoczone. Ważne jest, aby pamiętać, że rankingi ulegają zmianie wraz z każdymi kolejnymi zawodami, a każda drużyna ma szansę na zdobycie miejsca na podium.

Rankingi historyczne

Rankingi historyczne to interesujące zestawienie, które pokazuje, które drużyny od lat odnoszą największe sukcesy na Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie. W czołówce znajdują się zespoły takie jak Kanada, Rosja, Szwecja, a także Czechy, Finlandia oraz Stany Zjednoczone. Polska natomiast zajmuje miejsce poza czołową dziesiątką.

Ranking Kraj Ilość Medali Złote Medale Srebrne Medale Bronzowe medale
1 Kanada 66 26 15 11
2 Rosja 57 27 13 17
3 Szwecja 52 11 20 21
4 Czechy 45 6 16 23
5 Finlandia 36 3 6 27
6 Stany Zjednoczone 34 2 10 22

Warto również zaznaczyć, że od 2012 roku wprowadzono nowy system punktacji, który składa się z trzech etapów: fazy grupowej, fazy pucharowej oraz finałów. Z każdym kolejnym etapem punkty są przeliczane i zwiększane, dzięki czemu zespoły mają większą szansę na awans.

Dzięki rankingom Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie możemy śledzić, które drużyny odnoszą największe sukcesy na arenie międzynarodowej. Myślicie, że rankingi ulegną zmianie w kolejnych latach? Czekamy na Wasze przewidywania!

Wpływ Mistrzostw Świata na rozwój hokeja na lodzie

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie to wyjątkowe wydarzenie sportowe, którego znaczenie dla rozwoju tej dyscypliny nie może być przecenione. Od lat przyciągało ono miliony fanów hokeja z całego świata, którzy mieli okazję dzielić się swoją pasją i wspierać swoje ulubione drużyny. Jednym z najważniejszych wpływów tych zawodów jest ich rola w promowaniu hokeja na lodzie oraz wzroście popularności tej dyscypliny.

Dzięki Mistrzostwom Świata w Hokeju na Lodzie, sport ten stał się bardziej dostępny i zaczął przyciągać coraz większą rzeszę fanów. Rozgrywki te przyczyniły się do rozwoju infrastruktury hokejowej, budowy nowych hal i lodowisk, a także do poprawy jakości szkolenia młodych zawodników.

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie mają również wpływ na rozwój tego sportu w wymiarze międzynarodowym. Te popularne zawody przyciągają drużyny i zawodników z całego świata, co przyczynia się do zwiększenia konkurencji i podniesienia poziomu sportowego. Wpływ Mistrzostw Świata na rozwój hokeja na lodzie jest nieoceniony, a z każdą kolejną edycją tych zawodów ta dyscyplina sportu staje się coraz popularniejsza i bardziej rozpoznawalna w świecie sportu.

Rok Miejsce rozgrywek Zwycięzca turnieju
2021 Rosja Kanada
2019 Słowacja Finlandia
2018 Dania Szwecja

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie mają ogromny wpływ na rozwój hokeja na lodzie. Poprzez zwiększenie zainteresowania tym sportem, promowanie go na arenie międzynarodowej i stworzenie przestrzeni dla osiągania sportowych sukcesów, ta prestiżowa impreza sportowa wnosi nieocenioną wartość do rozwoju tej dyscypliny sportu.

Technologiczne innowacje w hokeju na lodzie na przestrzeni lat

Wraz z upływem czasu, hokej na lodzie stał się jednym z najbardziej rozwijających się sportów na świecie, a jednym z głównych powodów były technologiczne innowacje w tej dyscyplinie. Od wprowadzenia lepszych kijów do lodowych systemów do analizowania gry, technologia była nieodłącznym elementem rozwoju hokeja na lodzie.

Sprzęt

Wśród największych zmian technologicznych w hokeju na lodzie znalazło się doskonalenie sprzętu i wyposażenia. Kije, łyżwy czy ochraniacze do twarzy zostały wzbogacone o lekkie i wytrzymałe materiały, które zwiększyły komfort i bezpieczeństwo zawodników. Od wprowadzenia kijów z włókna węglowego w latach 80-tych, dzięki którym hokeiści stali się bardziej skuteczni i precyzyjni, aż po innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochraniaczy do twarzy, technologia była nieodzowna dla rozwoju sprzętu w hokeju na lodzie.

Narzędzia analityczne

Systemy analityczne i narzędzia do analizowania gry to kolejna dziedzina, którą wprowadzono w hokeju na lodzie. Jednym z ciekawszych rozwiązań było wprowadzenie kamer, które umożliwiły dogłębną analizę ruchów zawodników i ruchu krążka na lodzie. Dzięki tym narzędziom trenerzy mogli dokładnie monitorować grę swoich zespołów, a zawodnicy mogli poprawiać swoje umiejętności dzięki wizualnym wskazówkom.

Systemy na lodzie

Ostatnią, ale nie mniej ważną kategorią technologicznych innowacji w hokeju na lodzie są systemy na lodzie. Wprowadzenie szwajcarskiego systemu do lodowej architektury i zmiany w grze, które umożliwiały lepsze wykorzystanie terytorium na lodzie, to tylko kilka z drastycznych zmian w tej dziedzinie. Inne innowacje włączają inteligentne lustra, elektroniczne tablice wyników oraz obręcze bramkarskie z automatycznym układaniem krążka.

Najbardziej pamiętne momenty i kontrowersje na Mistrzostwach Świata

Niektóre momenty z Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie zapadają w pamięć na zawsze. Jednym z takich wydarzeń była kontrowersyjna decyzja sędziów podczas meczu pomiędzy Kanadą a ZSRR w 1987 roku, która doprowadziła do buntu Kanadyjczyków i ostatecznie utraty przez nich złotego medalu.

Innym niezapomnianym momentem było niespodziewane zwycięstwo reprezentacji Szwecji w 1995 roku, która pokonała na własnym lodowisku drużynę Kanady i zdobyła swój pierwszy złoty medal w historii.

Kolejną kontrowersyjną sytuacją był finał turnieju w 2002 roku, w którym Kanada pokonała USA 5-2. Amerykanie obawiali się, że sędziowie faworyzowali Kanadyjczyków i byli zmuszeni złożyć protest.

Rok Wydarzenie
1987 Kontrowersyjna decyzja sędziów podczas meczu Kanada-ZSRR.
1995 Zwycięstwo reprezentacji Szwecji nad Kanadą i zdobycie pierwszego złotego medalu.
2002 Kontrowersje po finale Kanada-USA z powodu protestu Amerykanów.

Jednak nie tylko zwycięstwa i kontrowersje stanowią o historii i charakterze Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie. Wspomnieć należy również o niezapomnianych momentach, które nie były związane bezpośrednio z wynikami zawodów. Takim przykładem jest pokaz siły i jedności, który odegrała reprezentacja Słowacji w 2011 roku, grając z Polską po katastrofie lotniczej, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński.

Przyszłość Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie

Choć Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie są jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych na świecie, to organizatorzy nie przestają wprowadzać nowych rozwiązań i zmian, które mają na celu ulepszanie zawodów i przyciąganie większej liczby kibiców. W tym rozdziale przedstawimy najważniejsze plany rozwoju mistrzostw oraz przyszłość tej emocjonującej dyscypliny sportowej.

Planowane zmiany i innowacje

Według zapowiedzi Mednarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF), w najbliższych latach Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie będą się dynamicznie rozwijać, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i technicznym. Jedną z najważniejszych zmian jest planowane zwiększenie liczby drużyn w turnieju głównym z 16 do 20. Dzięki temu zawody będą bardziej zróżnicowane, a kibice będą mogli zobaczyć jeszcze więcej emocjonujących spotkań.

Ponadto IIHF rozważa wprowadzenie innych nowości, takich jak:

  • większe zastosowanie wideo sędziów,
  • nowe technologie w celu ulepszania warunków gry i bezpieczeństwa zawodników,
  • lepsze dostosowanie harmonogramu spotkań dla międzynarodowych lig klubowych.

Potencjalne wyzwania

Mimo że Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie to jedne z najlepszych imprez sportowych na świecie, to organizatorzy nie będą mieli łatwego zadania w związku z kilkoma wyzwaniami, jakie czają się na przyszłość:

  • koszty organizacji, wliczając w to wzrost kosztów przelotów, pobytów w hotelach oraz budowy nowych narodowych aren,
  • zmieniające się preferencje kibiców i trendy w sportach zimowych,
  • wzrost konkurencji międzynarodowej w hokeju na lodzie.

Mimo tych potencjalnych wyzwań, Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie pozostają jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie, i należy spodziewać się dalszego, dynamicznego rozwoju w przyszłości.

Przyszłość Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie z pewnością zapowiada się obiecująco. Wprowadzane innowacje i zmiany mają na celu ulepszanie sportowej rozrywki oraz przyciąganie jeszcze większej liczby miłośników hokeja na lodzie. Warto śledzić rozwój tych zawodów i zachować optymizm co do ich przyszłości.

Wniosek

Podsumowując naszą analizę historii Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie oraz dominujących narodów, możemy stwierdzić, że ta emocjonująca dyscyplina sportu od lat przyciąga rzesze fanów z całego świata. Od momentu powstania Mistrzostw, zmagania na lodzie przebiegały pod znakiem walki i pasji.

Analizując dominujące narody, nie sposób nie zauważyć, że to Kanada, Rosja i Szwecja od lat rządzą lodowiskami. Nie oznacza to jednak, że inne drużyny nie mają szans na zwycięstwo, jak chociażby niedawny triumf Finlandii.

Wnioski, jakie nasuwają się po przyjrzeniu się historii Mistrzostw i sukcesom drużyn, są jasne: hokej na lodzie to dyscyplina, która ciągle się rozwija i przyciąga coraz większą uwagę fanów. Wspólnie z narodami, które dominują na przestrzeni lat, przemierzamy drogę do doskonałości i współzawodniczymy, by zdobyć cenny tytuł mistrzowski.

Patrząc w przyszłość Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie, możemy być pewni, że ta dyscyplina będzie nadal rozwijać się i przyciągać kolejne pokolenia zawodników, a także kibiców. Mamy nadzieję, że Mistrzostwa będą organizowane w sposób jeszcze bardziej profesjonalny, a walka na lodzie będzie jeszcze bardziej emocjonująca.