Maraton Bostoński 2024

Jedno z najważniejszych i najpopularniejszych wydarzeń biegowych na świecie rozgrywane jest co roku w Bostonie. Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna edycja. Kto ma szanse na wygraną w Boston Marathon 2024? Obstawiaj swoich faworytów w zakładach bukmacherskich LV BET!

Maraton bostoński – najważniejsze informacje

128 Boston Marathon wystartuje 15 kwietnia 2024. Wydarzenie organizuje Boston Athletic Association (B.A.A.), która niedawno rozpoczęła powiadamianie zakwalifikowanych uczestników. Zawodnicy wystąpią w miasteczku Hopkinton.

W 127. edycji triumfował Kenijczyk Evans Chebet. Powtórzył on swój sukces sprzed roku. W rywalizacji kobiet najlepsza była jego rodaczka, Hellen Obiri. Było to jej pierwsze zwycięstwo w karierze na królewskim dystansie. Ustanowiła też swój nowy nieoficjalny rekord życiowy.

Przed rozpoczęciem zawodów faworytem męskiej rywalizacji był Eliud Kipchoge. Zawodnik nie krył, że przyjechał do Bostonu, aby wygrać piąty z sześciu maratonów wchodzących w skład cyklu World Marathon Majors. Wcześniej był bezkonkurencyjny w Berlinie i Londynie (po 3 zwycięstwa) oraz w Chicago i Tokio. Potrzebował wygranej w Nowym Jorku i Bostonie, aby zdobyć „wielkiego szlema”. Mistrz olimpijski jednak nie sięgnął po wygraną.

Organizatorzy 128. Boston Marathon ogłosili skład męskiej elity biegu. Na liście znajdują się weterani najstarszego maratonu na świecie, w tym dwukrotny zwycięzca maratonu w tym mieście Evans Chebet z Kenii, ale też debiutanci, jak Edward Cheserek. Na trasę ma wybiec aż 8 zawodników, którzy mają na koncie rekordy życiowe poniżej 2:05, a aż 21 – w czasie poniżej 2:10.

Faworytem biegu jest dwukrotny zwycięzca Boston Marathon, Evans Chebet. Eksperci wskazują, że jego najgroźniejszym rywalem będzie Etiopczyk Sisay Lemma, zwycięzca maratonu w Walencji oraz Londynie. Do walki o zwycięstwo wejdzie też Gabriel Geay, którego rekord życiowy wynosi 2:03:00. W ubiegłym roku w maratonie bostońskim był drugi, osiągając czas 2:06:04.

Historia maratonu bostońskiego

Maraton Bostoński to jeden najstarszych i najbardziej prestiżowych maratonów na świecie. Po raz pierwszy biegacze rywalizowali na ulicach miasta w 1897 r. Przez lata przyciąga tysiące biegaczy z całego świata, którzy chcą zmierzyć się ze sobą, ale też z wymagającą trasą.

Inspiracją dla stworzenia pierwszego nowożytnego biegu maratońskiego w USA był wyścig rozegrany podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1896 w Grecji. W olimpijskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych znajdowali się zawodnicy klubu Boston Athletic Association, którzy doprowadzili pomysł do realizacji. Od 1969 r. zmagania przeniesiono na trzeci poniedziałek kwietnia – to ważna wiadomość, bo do dziś Boston Marathon odbywa się właśnie w poniedziałek.

Okres rejestracji kwalifikacyjnej do tegorocznych zmagań w Boston Marathon odbył się w dniach 11 – 15 września 2023 r. Do organizatorów wpłynęło aż 33 058 zgłoszeń. To rekordowa liczba, co potwierdza, że jest jednym z najbardziej pożądanych maratonów na świecie. Zadebiutuje w nim ponad 11 tys. sportowców. Uczestnicy będą reprezentować aż127 krajów, w tym mieszkańcy wszystkich 50 stanów USA.

W historii zawodów w Bostonie zapisało się bardzo przykre wydarzenie. 15 kwietnia 2013 r. doszło do zamachu bombowego, w którym zginęły trzy osoby, a 260 zostało rannych.  Po tym wydarzeniu miasto zaczęto nazywać „Boston Strong”. Odpowiedzialność za dwa wybuchy ponosi m.in. Dżochar Carnajew. Sąd federalny w Bostonie skazał zamachowca na karę śmierci.

Jaka jest nagroda dla zwycięzcy maratonu?

Skończyły się czasy, w których czołowi biegacze sięgali po rekordowo wysokie nagrody. Warto pamiętać, że w 2007 r. zwycięzcy zawodów serii World Marathon Majors dostawali po 500 000 dolarów. Od 2017 r. triumfatorzy otrzymywali już znacznie mniej, bo 50 000 dolarów. Na podobne kwoty mogą liczyć również przyszli zwycięzcy Boston Marathon.

Maraton Bostoński 2024. Nagrody za poszczególne miejsca:

  1. miejsce – 50 000 dolarów
  2. miejsce – 25 000 dolarów
  3. miejsce – 12 500 dolarów
  4. miejsce – 7 500 dolarów
  5. miejsce – 5 000 dolarów

Trasa maratonu bostońskiego

Hopmington – to właśnie z tej miejscowości wystartują w 2024 r. biegacze i udadzą się do Bostonu. Fani biegów wiedzą, że trasa bostońskiego maratonu jest bardzo charakterystyczna. Nie jest to – jak w przypadku większości zawodów – typowa pętla po centrum miasta. Co roku uczestnicy biegną z punktu A do punktu B, a w samym Bostonie pokonują jedynie ostatnie kilometry zmagań. Ciekawostką jest też fakt, że bostońska trasa nie ma… atestu. A to oznacza, że nawet pobity rekord świata nie będzie uznany za oficjalny.

Typy i zakłady na maratony w LV BET

Biegi długodystansowe to specyficzny sport. Na trasę każdego wyścigu wybiega wielu zawodników, jednak o najwyższym miejscu na podium może myśleć dosłownie kilku najlepszych. Większość z nich pochodzi z Afryki. Czarnoskórzy biegacze mają mniejsze szanse na wygraną jedynie podczas maratonów w zimnym klimacie. W Bostonie jednak należą do czołówki. Ostatnio osiągane wyniki, cele na najbliższe starty czy wskazania ekspertów – wszystkie te informacje pozwolą Ci na pewne typowanie biegów w LV BET!