Automatycznie zapisany szkic

Polska reprezentacja na Mistrzostwach Świata – poznaj ich największe sukcesy!

8 turniejów, 34 mecze, 46 strzelonych bramek – to dotychczasowy wynik polskiej reprezentacji w piłce nożnej podczas mistrzostw świata. Młodym kibicom może trudno uwierzyć, ale przed laty to właśnie biało-czerwoni uchodzili za światową potęgę w piłce nożnej. Wyczynów Orłów Górskiego do dziś nikt nie pobił. Jak wygląda historia Polaków na mundialu? Poznaj najważniejsze informacje i rozpocznij obstawianie mistrzostw świata w LV BET!

W ciągu wszystkich edycji mistrzostw świata Polacy zmierzyli się z 24 przeciwnikami z całego świata. W starciach tych odnieśli 16 zwycięstw, 5 remisów i 13 porażek. Wydaje się, że lata świetności biało-czerwoni mają już za sobą, jednak wciąż są w grze i walczą na boisku z najlepszymi drużynami świata! Ich poczynania możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET!

Historia rozgrywek mundialowych

Do tej pory polska reprezentacja osiem razy walczyła w rozgrywkach mundialowych. W ostatnich latach co prawda swoje występy kończyła na fazie grupowej, jednak każdy mecz cieszył się dużą popularnością wśród widzów i typerów. Czy będziemy mieli jeszcze kadrę tak silną jak w latach 70. i 80.? Czas pokaże, a poczynania piłkarzy możesz typować w LV BET!

Mundial. Występy reprezentacji Polski:

 • Francja 1938 r. – 1/8 finału
 • RFN 1974 r. – 3. miejsce
 • Argentyna 1978 r. – II runda grupowa
 • Hiszpania 1982 r. – 3. miejsce
 • Meksyk 1986 r. – 1/8 finału
 • Japonia / Korea Południowa 2002 r. – faza grupowa
 • Niemcy 2006 r. – faza grupowa
 • Rosja 2018 r. – faza grupowa

Ciekawie wygląda też podsumowanie najlepszych strzelców w historii polskiej kadry. O wyniku 10 strzelonych bramek podczas najważniejszego turnieju piłki nożnej na świecie marzą dziś najlepsi piłkarze.

Polscy strzelcy podczas mistrzostw świata:

 • 10 bramek – Grzegorz Lato (1974 r. – 7 goli, 1978 r. – 2 gole, 1982 r. – 1 gol)
 • 7 bramek – Andrzej Szarmach (1974 r. – 5 goli, 1978 r. – 1 gol, 1982 r. – 1 gol)
 • 6 bramek – Zbigniew Boniek (1978 r. – 2 gole, 1982 r. – 4 gole)
 • 4 bramki – Kazimierz Deyna (1974 r. – 3 gole, 1978 r. – 1 gol); Ernest Wilimowski (1938 r.)
 • 2 bramki – Bartosz Bosacki (2006 r.); Włodzimierz Smolarek (1082 r. – 1 gol, 1986 r. – 1 gol)
 • bramka – Jan Bednarek (2018 r.), Andrzej Buncol (1982 r.), Włodzimierz Ciołek (1982 r.), Jerzy Gorgoń (1974 r.), Grzegorz Krychowiak (2018 r.), Paweł Kryszałowicz (2002 r.), Janusz Kupcewicz (1982 r.), Stefan Majewski (1982 r.), Emmanuel Olisadebe (2002 r.), Fryderyk Scherfke (1938 r.), Marcin Żewłakow (2002 r.)

Najwięcej meczów podczas mistrzostw świata w reprezentacji Polski rozegrał Władysław Żmuda – 21 meczów rozegranych zostało na czterech kolejnych mundialach (1974 r., 1978 r., 1982 r., 1986 r.) Jest on też jedynym piłkarzem, który brał udział w tylu edycjach turnieju.

Puchar Świata. Mecz na wodzie i Orły Górskiego

Orły Górskiego na mistrzostwa świata w RFN udawała się w roli faworytów. Dwa lata wcześniej w Monachium 22 piłkarzy pod Dowództwem Kazimierza Górskiego zostało złotymi medalistami igrzysk olimpijskich. Najważniejsze spotkanie podczas tego turnieju miało miejsce 3 lipca. Na Waldstadionie we Frankfurcie nad Menem odbył się tzw. „mecz na wodzie”. Tego dnia miała miejsce wielka ulewa i chociaż murawa nie nadawała się do gry i tak podjęto decyzję o rozegraniu pojedynku. Aby awansować do dalszych rozgrywek Polacy potrzebowali zwycięstwa, zaś gospodarze wyłącznie remisu. niestety, brodzenie w błocie nie wyszło biało-czerwonym na dobre. Nie zdołali pokonać Seppa Maiera, za to do polskiej bramki trafił Gerd Mueller. Do finału awansowali Niemcy, a Orły Górskiego walczyli o 3. miejsce z ówczesnymi mistrzami świata, czyli z Brazylią. 6 lipca na Stadionie Olimpijskim w Monachium wygrali z drużyną prowadzoną przez Mario Zagallo 1:0. Strzelcem gola był Grzegorz Lato. W sumie w turnieju strzelił 7 goli i zdobył tytuł króla strzelców. Jego rekord pobił dopiero 28 lat później Cristiano Ronaldo, strzelając 8 bramek. Na trzecim miejscu znalazł się Władysław Żmuda, z wynikiem 5 goli. Został też najlepszym młodym graczem. Kazimierz Deyna zaś został wybrany trzecim najlepszym piłkarzem mundialu. W najlepszej „jedenastce” turnieju znalazło się aż czterech Polaków: Jan Tomaszewski, Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato i Robert Gadocha. Biało-czerwoni na mundialu przegrali tylko dwa mecze – z gospodarzami i przyszłymi mistrzami świata, którzy zakończyli turniej z takim samym bilansem. Za swój występ otrzymali puchar fair play. Takiego sukcesu już nigdy nie udało się powtórzyć biało-czerwonym nigdy więcej.

3. miejsce Polska na mistrzostwach świata zajęła również w 1982 r., jednak ich występy nie były już tak efektowne. Był to pierwszy turniej, w którym udział wzięły 24 drużyny. Biało-czerwoni na boisku spotkali się z Włochami, Kamerunem i Peru. Z pierwszym zespołem wygrali, z drugim bezbramkowo zremisowali, a z trzecim wygrali 5:1. Do bramki trafiali Smolarek, Lato, Boniek, Buncol i Ciołek. Kolejny mecz, z Belgią, był popisem Zbigniewa Bońka, który zaliczył hat-tricka. W półfinałach naprzeciw Polski znów wyszli Włosi, którzy tym razem zagrali znacznie lepiej i ograli Polaków. Mecz o trzecie miejsce z. Francją zakończył się kolejnym triumfem Polaków – 3:2 po golach Szarmacha, Majewskiego i Kupcewicza.

Zakłady bukmacherskie na piłkę nożną w LV BET

Obstawianie mistrzostw świata to ciekawe wyzwanie, które czeka na Ciebie w LV BET! Legalny bukmacher towarzyszy turniejowi od początku do końca. W jego ofercie znajdziesz możliwość typowania wszystkich meczów, na każdym etapie rozgrywek. Na każdy z nich otrzymasz szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy. Jak poradzą sobie Polacy w tegorocznych zmaganiach? Obstawiaj Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w LV BET!