Igrzyska afrykańskie

Igrzyska afrykańskie

Sportowy świat żyje już zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi Paryż 2024, ale wcześniej w Afryce rozegrane zostaną igrzyska kontynentalne. Udział w nich mogą wziąć sportowcy z… Rosji i Białorusi. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem typowania Igrzysk Afrykańskich w zakładach bukmacherskich LV BET?

Co trzeba wiedzieć o Igrzyskach afrykańskich?

Igrzyska afrykański, czyli All Africa Games, to multidyscyplinarne zawody sportowe rozgrywane co cztery lat. Pierwsza edycja rozegrana była w 1965 r. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Narodowych Komitetów Olimpijskich Afryki (Association of National Olympic Committees of Africa, ANOCA).

Sportowy świat w ostatnim czasie zadziwił się stanowiskiem Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich Afryki dotyczących sportowców z Rosji i Białorusi. ANOCA opowiedziała się za ich udział w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich Paryż 2024. Wcześniej zaś Olimpijska Rada Azji (OCA) zaproponowała Rosjanom i Białorusinom udział w igrzyskach rozgrywanych na tym kontynencie. Mogą oni również walczyć o kwalifikacje olimpijskie. Stanowisko to spotkało się ze sprzeciwem Ukrainy, której działacze wezwali do bojkotu zawodów. Wydano oficjalny list wyrażający zaniepokojenie tą sytuacją, który podpisany został przez ponad 30 krajów, w tym Polskę, Kanadę, Francję, Wielką Brytanię czy Stany Zjednoczone. Podkreślał on „silne powiązania między rosyjskimi sportowcami a rosyjskim wojskiem”. Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 r. Do zmagań ma podejść 10 tys. sportowców. Igrzyska afrykańskie 2024 zaś rozegrane zostaną w dniach 8-23 marca 2024 r.

Historia Igrzysk afrykańskich

Pierwsza edycja igrzysk odbyła się w 1965 r. Planowane na 1969 r. zawody w Bamako jednak już się nie odbyły. Miało to związek z wojskowym zamachem stanu, który miał miejsce w Mali rok wcześniej. Kolejne problemy, tym razem z związane z kłopotami organizacyjnymi igrzysk, miały miejsce w 1977 r. Zawody ostatecznie przeniesiono na 1978 r. Kolejna odsłona imprezy miała być rozegrana w 1982 r., ale ostatecznie odbyła się dopiero w 1987 r. Jej gospodarzem była Kenia.

W 2011 r. zawody miały odbyć się w Zambii, jednak trzy lata wcześniej kraj sam zrezygnował z organizacji imprezy. W jego miejsce wszedł Mozambik. Po zawodach rozegranych w dniach 3-18 września 2011 r. w Maputo kolejna edycja odbyła się w dniach 4-19 września 2015 r. w Brazzaville. Po raz ostatni sportowcy z Afryki rywalizowali o olimpijskie medale w dniach 19-31 sierpnia 2019 r. w Rabacie.

Poprzednie edycje Igrzysk afrykańskich

Igrzyska Afrykańskie 2019 były dwunastą edycją igrzysk afrykańskich. Sportowcy zmierzyli się w 26 dyscyplinach, a piętnaście z nich było jednocześnie kwalifikacją olimpijską do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020. W kolejnej edycji w Kongo zmagania rozegrano w 22 dyscyplinach. Do rywalizacji podeszli reprezentanci 54 afrykańskich krajów: Algieria, Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Czad, Dżibuti, Egipt, Etiopia, Erytrea, Gambia, Gabson, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauretania, Mauritius, Mozambik, Namibia, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Południowa Afryka, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Sahara Zachodnia, Senegal, Seszele, Sierra Leone, Somalia, Suazi, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Togo, Tunezja, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zambia i Zimbabwe. Sportowcy z tych krajów powalczą również w najbliższej imprezie.

Dyscypliny podczas Igrzysk afrykańskich

Organizatorzy wydarzenia nie podali jeszcze dokładnych dyscyplin, w których zmierzą się afrykańscy sportowcy. Można spodziewać się, że wzorem poprzednich lat powalczą o medale w następujących sportach: badminton, boks, gimnastyka, jeździectwo, judo, kajakarstwo, karate, kolarstwo, koszykówka, lekkoatletyka, łucznictwo, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, pływanie, podnoszenie ciężarów, snooker, strzelectwo, szachy, szermierka, taekwondo, tenis stołowy, tenis ziemny, triathlon, wioślarstwo, zapasy.

Obstawianie Igrzysk afrykańskich w LV BET

Chcesz obstawiać wyniki rywalizacji afrykańskich sportowców? Nie ma co ukrywać, to nie lada wyzwanie. Przeprowadzenie analizy bukmacherskiej dla polskich typerów może sprawić nieco trudności. W naszym kraju media nie śledzą zmagań sportowców na Czarnym Kontynencie, a więc wszystkich informacji musisz szukać online. Podobnie jak w przypadku innych zmagań podstawą jest znajomość zawodników, ich kariery, osiągów i możliwości. Turniej najwyższej rangi będzie też przepustką do walki na światowym poziomie. Można więc przypuszczać, że zawodnicy podejdą do niego bardzo zdeterminowani i gotowi do walki na najwyższych obrotach.

Typy i zakłady bukmacherskie na igrzyska sportowe w LV BET

Chcesz przystąpić do rywalizacji z afrykańskimi sportowcami? Poznaj zakłady bukmacherskie LV BET. Legalny bukmacher umożliwia obstawianie różnych wydarzeń sportowych na całym świecie, w tym Igrzysk Afrykańskich. Dokładne możliwości, a więc oferowane rynki i kursy na nie poznasz w dwóch miejscach: w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej LV BET. Poznaj je już dziś. Wybierz najbardziej atrakcyjne, postaw swoje szczęśliwe kupony na igrzyska i ciesz się wygraną w zakładach bukmacherskich LV BET!