Maraton w Tokio

Maraton w Tokio

Na początku marca rozegrany zostanie maraton w Tokio. Organizatorzy zdradzili już nazwiska pierwszych biegaczy, którzy będą walczyć o rekordy i zwycięstwo w stolicy Japonii. Kto wystąpi w tej rywalizacji? Przygotuj się do typowania biegów w zakładach bukmacherskich LV BET!

Najważniejsze informacje o maratonie w Tokio

Pierwszy Maraton Tokijski odbył się 18 lutego 2007 r. Wcześniej w mieście rozgrywane były dwie imprezy – Międzynarodowy Maraton Tokijski (w latach parzystych) oraz Międzynarodowy Maraton Przyjaźni Tokio – Nowy Jork (w latach nieparzystych). Te zawody rozgrywane były od 1981 r. Pierwszy połączony maraton był także reprezentatywnym wyścigiem selekcyjnym Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Osace. Wystąpiło 30 000 osób, z czego 25 000 zapisało się na maraton, a 5 000 na bieg na 10 km. Pierwszym japońskim zwycięzcą wyścigu w czwartej edycji został Masakazu Fujiwara.

W 2020 r. impreza nie odbyła się z powodu epidemii COVID-19, a zmagania przełożono na 2021 r. Następnie przełożono ją o kolejny rok, na 6 marca 2022 r. Wydarzenie nadal było określane jako Maraton Tokijski 2021. Nie było jednak edycji 2022. W zmaganiach zabrakło sportowców zagranicznych, a ich zgłoszenia zostały automatycznie przeniesione na 2023 rok.

Fani długodystansowych biegów nadal chętnie uczestniczą w Maratonie w Tokio. W najbliższej edycji wystąpić ma 38 000 zawodników (z czego500 osób w biegu na 10,7 km). Obowiązywać będą limity czasowe. Biegacze będą mieli 7 godzin na ukończenie królewskiego dystansu.

Z ograniczeniem tym na pewno nie będą mieli problemu najlepsi biegacze świata. Organizatorzy potwierdzili już udział dwóch z nich. W Tokio wystąpią Eliud Kipchoge oraz Sifan Hassan. Dla obu wymienionych zawodników będzie to prawdopodobnie ostatni start przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Eliud Kipchoge zdoby złote medale w dwóch ostatnich edycjach Igrzysk (w Tokio i Rio de Janeiro). Teraz biegacz będzie chciał kolejny raz obronić tytuły. Do 39-latek jest rekordzistą japońskiej trasy – w 2021 r. przebiegł 42,195 km w 2:02.40.

Eliud Kipchoge to jedyny zawodnik, który przebiegł dystans maratonu poniżej 2 godzin.  Ma na koncie pięć z rzędu wygranych maratonów w Berlinie. W sumie Kipchoge wystartował w 22 zawodach, z czego 18 wygrywał.

W Tokio wystąpi też dwukrotna mistrzyni olimpijska Sifan Hassan spektakularnie zadebiutowała w maratonie w Londynie z czasem 2:18.33. W swoim drugim starcie w Chicago poprawiła swój rekord życiowy do 2:13.44. Eksperci wskazują, że Hassan zaatakuje rekord tokijskiej trasy należący do Brigit Kosgei, który wynoszący 2:16.02 z 2022 r.

Poprzednie edycje maratonu w Tokio

16. edycja corocznego Maratonu w Tokio odbyła się w 2023 r. Rozegrana została w niedzielę 5 marca 2023 r. Maraton był pierwszym z sześciu corocznych wydarzeń World Marathon Majors. W zawodach udział wzięło 37 500 biegaczy.

Na podium w rywalizacji mężczyzn stanęli:

1. miejsce: Deso Gelmisa (Etiopia)

2. miejsce: Mohamed Esa (Etiopia)

3. miejsce: Tsegave Getachew (Etiopia)

W zmaganiach kobiet triumfowały:

1. miejsce: Rosemary Wajiru (Kenja)

2. miejsce: Tsehay Gemechu (Etiopia)

3. miejsce: Ashete Bekere (Etiopia)

W 2022 r. zaś rozegrana została przełożona z 2021 r. edycja Maratonu w Tokio. Zawodnicy wybiegli na ulice miasta 6 marca 2022 r. Były to pierwsze zawody od 2019 r.

Wśród zwycięzców zmagań mężczyzn znaleźli się:

1. miejsce: Eliud Kipchoge

2. miejsce: Amos Kipruto

3. miejsce: Tamirat Tola

W klasyfikacji kobiet wygrały:

1. miejsce: Brigid Kosgei

2. miejsce: Ashete Bekere

3. miejsce: Gotytom Gebreslase

Trasa maratonu w Tokio

Peleton wyruszy z pod Tokyo Metropolitan Government Building i pobiegnie przez Ildabshi, Nihonbaski (tu finisz trasy na 10 km), Asakusa, Koto (połowa dystansu), ihonbashi, Ginza, Shinagawa, Hibiya Para, a zakończą w Tokio Station.

Na początku trasy jest zawsze bardzo tłoczno. Zawodnicy do pokonania będą mieli kilka wiaduktów. Zawodnicy podkreślają, że organizatorzy bardzo dobrze przygotowują się do obstawienia trasy i zapewnienia punktów obsługi.

Obstawianie maratonu w Tokio w LV BET

Biegi na długich dystansach, w tym maratony, są w ostatnich latach szczególnie popularne. Do rywalizacji przystępują zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wyniki ich występów możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET. Przed postawieniem swoich typów odpowiednio się przygotuj. Ważne jest poznanie zawodników – tych najlepszych, którzy są w świetnej formie i za cel obierają sobie pobicie rekordu życiowego. Duże znaczenie ma też pochodzenie biegacza i miejsce rozgrywania maratonu. Najszybsi na świecie są Afrykańczycy, jednak chłód i deszcz im nie sprzyjają. Dokładna analiza możliwości uczestników zmagań pozwoli Ci na postawienie pewnych typów na biegi w LV BET!

Typy i zakłady bukmacherskie na maratony w LV BET

Szukasz najlepszych możliwości obstawiania biegów? Poznaj ofertę legalnego bukmachera LV BET! W jego serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej na co dzień znajdziesz możliwość typowania kilkudziesięciu sportów, w tym biegów i maratonów. Na każde wydarzenie operator oferuje szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy bukmacherskie. W połączeniu z promocjami i bonusami otrzymasz możliwość walki o bardzo wysokie wygrane. Najpopularniejszym rynkiem jest wskazanie zwycięzcy. Poznaj wszystkie możliwości obstawiania i już dziś rozpocznij swoją przygodę z LV BET!