Igrzyska Wspólnoty Narodów – Commonwealth Games

Igrzyska Wspólnoty Narodów – Commonwealth Games

Na wakacjach odbędzie się po raz dwudziesty drugi Commonwealth Games, zwane jak Birmingham 2022. Jak będzie wyglądało to multisportowe wydarzenie? Poznaj szczegóły imprezy i typu jej przebieg w zakładach bukmacherskich LV BET!  

Po raz trzeci w historii Commonwealth Games odbędzie się w Anglii.  Wcześniej zawody w tym państwie sportowcy gościli dwa razy – w 1934 r. w Londynie i w 2002 r. w Manchesterze. Teraz czas na Birmingham!

Sporty olimpijskie

XXII Igrzyska Wspólnoty Narodów rozegrane będą od 28 lipca do 8 sierpnia 2022 r. Są to międzynarodowe i multidyscyplinarne zawody sportowe. Co to oznacza w praktyce? A to, że w imprezie rywalizować będą zawodnicy z wielu państw i w wielu dyscyplinach.

Wspólnota Narodów powstała w 1931 r. Jej członkami założycielskimi były Wielka Brytania oraz sześć dominiów brytyjskich – Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Południowa Afryka, Nowa Fundlandia oraz Irlandia. Początkowo wszystkie należące do niej państwa musiały ogłosić króla brytyjskiego jako władcę. Obecnie nie ma takiego wymogu. Terytoria członkowskie nie mają wobec siebie żadnych zobowiązań prawnych. Łączy je język, historia, kultura, a także deklarowane wartości jak: demokracja, prawa człowieka i rządy prawa. Przymioty te zawarte są w Karcie Wspólnoty Narodów i promowane są przez Igrzyska Wspólnoty. Ich celem jest współpraca na rzecz rozwoju, demokracji i pokoju.

Obecnie do Wspólnoty Narodów należą 53 państwa. W organizowanych w igrzyskach bierze udział jednak 71 różnych reprezentacji. Do rozgrywek dopuszczone są nie tylko państwa zrzeszone we Wspólnocie Narodów, ale też terytoria zależne i dependencje, które startują pod własnymi flagami. Warto podkreślić też, że tak zwane Home Nations, czyli państwa wchodzące w Zjednoczone Królestwo (czyli Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna) również startują jako oddzielne reprezentacje. Do tej pory jedynie sześć reprezentacji państw wystartowało we wszystkich edycjach igrzysk Wspólnoty Narodów. Były to Australia, Kanada, Anglia, Walia, Szkocja i Nowa Zelandia. Najwięcej zwycięstw na koncie w klasyfikacji medalowej ma Australia. Zawodnicy tego kraju zdobyli pierwsze miejsce w dwunastu edycjach igrzysk. Anglia zaś triumfowała siedem razy, a Kanada jeden raz.

Podczas igrzysk Wspólnoty Narodów rozegranych może być trzydzieści dziewięć dyscyplin sportowych. Siedem z nich rozgrywanych jest przez osoby niepełnosprawne. Dyscypliny zostały podzielone na trzy kategorie:

  • Core sports (sporty podstawowe) – dyscypliny sportowe, które muszą być rozgrywane na igrzyskach. Są to: badminton, boks, hokej na trawie, kolarstwo, lekkoatletyka, netball, pływanie, podnoszenie ciężarów, rugby 7, squash.
  • Optional sports (sporty opcjonalne) – dyscypliny, które mogą być włączone do programu igrzysk; o liczbie tych dyscyplin każdorazowo decyduje gospodarz igrzysk. Zaliczamy do nich: gimnastykę artystyczną, gimnastykę sportową, judo, koszykówkę, łucznictwo, pływanie synchroniczne, skoki do wody, strzelectwo, taekwondo, tenis stołowy, tenis ziemny, triatlon, wioślarstwo i zapasy.
  • Recognized sports (sporty uznane) – dyscypliny, które zostały uznane przez CGF, lecz nie są zbyt popularne. W tym przypadku gospodarz ma prawo nie przeprowadzać rywalizacji w żadnej z tych dyscyplin. Dotyczy to rozgrywek w bilard, bowling, kajakarstwa, krykieta, golfa, piłki nożnej, piłki ręcznej, piłki wodnej, rugby league, siatkówki, sportowego ratownictwa wodnego, szermierki czy żeglarstwa.

Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów

Międzynarodową organizacją odpowiedzialną za organizowanie i kontrolę Igrzysk Wspólnoty Narodów jest właśnie Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów. Reguluje ona również współpracę poszczególnych uczestników rozgrywek.

Po raz ostatni organizowała igrzyska w 2018 r. Odbyły się one w Gold Coast w Australii. 21. Igrzyska Wspólnoty rozegrano w dniach 4 kwietnia – 15 kwietnia. Jak popularne są Igrzyska Wspólnoty Narodów najlepiej potwierdzają liczby. Sportowcy walczyli łącznie w 18 dyscyplinach i w 275 konkurencjach. W 38 z nich zmagali się sportowcy niepełnosprawni. Po raz pierwszy w historii zrównano możliwości medalowe mężczyzn i kobiet.

A jak wygląda klasyfikacja medalowa igrzysk? Najwięcej razy w zawodach uczestniczyli reprezentanci Anglii i Australii – po 20 razy – i to właśnie do nich należą rekordy. Australijczycy zdobyli w sumie 2218 medali, z czego 852 złote, 716 srebrne i 650 brązowe. Anglicy zaś odebrali 2008 krążków, w tym 669 złotych, 670 srebrnych i 669 brązowych. Co ciekawe, 24 reprezentacje nigdy nie zdobyły podczas tych zawodów medalu. To tak egzotyczne terytoria jak Aden, Niue czy Sarawak.

Zakłady bukmacherskie na Igrzyska Wspólnoty Narodów w LV BET

Takiego wydarzenia nie może przegapić żaden fan sportu! Kilkadziesiąt państw z całego świata, kilkadziesiąt dyscyplin sportowych, a to wszystko odbędzie się już wkrótce w Birmingham. Tę niecodzienną rywalizację podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich. Legalny operator LV BET umożliwia postawienie kuponów w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej. Niezależnie od miejsca i czasu możesz więc wytypować zwycięzców interesujących Cię konkurencji, albo skorzystać z wielu innych możliwości. Szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy – to oferta LV BET! Typuj Igrzyska Wspólnoty Narodów Birmingham 2022 i wygrywaj!