Największe piłkarskie turnieje na świecie

Największe piłkarskie turnieje na świecie

Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Copa America i Liga Mistrzów – to zdecydowanie najważniejsze turnieje piłkarskie, które zna każdy kibic. Jakie wydarzenia jeszcze warto znać? Poznaj najważniejsze turnieje piłkarskie na świecie i obstawiaj ich wyniki w LV BET!

Mistrzostwa Świata

Po raz pierwszy turniej o mistrzostwo globu rozegrany został w 1930 r. Zorganizował go zwycięzca ostatniej olimpiady, czyli Urugwaj. Uczestnicy turnieju nie musieli przechodzić przez eliminacje, a swoich sił mógł spróbować każdy zespół będący członkiem FIFA. Pierwszym mistrzem został organizator imprezy. W finale Urugwajczycy pokonali Argentynę, a trzecie miejsce przypadło reprezentacji USA. Polska drużyna przystąpiła do rywalizacji dopiero w 1938 r. Biało-czerwoni dotarli do 1/8 finału.

Od 1934 r. mistrzostwa świata rozpoczynają się w turnieju kwalifikacyjnego. Eliminacje odbywają się na wszystkich sześciu kontynentach i organizowane są przez podległe FIFA konfederacje – CAF, CONCACAF, CONMEBOL, OFC oraz UEFA. Rozgrywki rozpoczynają się prawie trzy lata przez turniejem finałowym. Do tego dostają 32 zespoły. Zmagania rozpoczynają się od fazy grupowej, a zwycięzcy grają w fazie pucharowej. Od 2026 r. na piłkarskich mistrzostwach świata zagra 48 reprezentacji. Faza pucharowa rozgrywana jest w drabince pojedynczej eliminacji. Przegrany odpada z turnieju, a w przypadku remisu doliczane jest dodatkowe 30 minut gry lub rzuty karne.

Następnie rozgrywane są ćwierćfinały, półfinały, mecz o trzecie miejsce, a turniej kończy mecz finałowy.

 • Pierwszy zwycięzca: Urugwaj
 • Obecny zwycięzca: Argentyna (2022)
 • Najwięcej zwycięstw: Brazylia (5 zwycięstw)

Mistrzostwa Europy

Euro, czyli Mistrzostwa Europy, po raz pierwszy rozegrane zostały w 1960 r. we Francji jako Puchar Narodów Europy. Nazwę znaną dziś wprowadzono dopiero osiem lat później. W edycji w 1976 r. rywalizowały ze sobą tylko cztery zespoły, a więc od razu rozegrano półfinały, finał i mecz o 3. miejsce. Cztery lata później wystąpiło dwa razy tyle drużyn i rozegrano już fazę grupową. W 1996 r. liczbę uczestników zwiększono do 16, a w 2016 r. – aż do 24. Reprezentacja Polski na Euro występowała 4 razy. Po raz pierwszy zakwalifikowała się w 2008 r. Cztery lata później Polska wraz z Ukrainą byli współgospodarzami. Biało-czerwoni zagrali też w 2016 r. we Francji oraz w 2021 r.

System rozgrywek mistrzostw Europy podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich to eliminacje, w których uczestniczyć mogą męskie reprezentacje seniorskie wszystkich krajowych federacji zrzeszonych w UEFA, czyli łącznie 55 państw. Rozgrywki rozpoczynają si od losowania poszczególnych grup eliminacyjnych. W turnieju finałowym rozgrywki toczą się w systemie mieszanym. Zaczynają się od rundy grupowej, a najlepsze zespoły walczą w fazie pucharowej. Od 2016 r. do najważniejszej części rozgrywek kwalifikują się 24 drużyny. Prawie każda edycja mistrzostw Europy odbywa się w latach parzystych, co 4 lata.

 • Pierwszy zwycięzca: ZSRR
 • Obecny zwycięzca: Włochy (2020)
 • Najwięcej zwycięstw: Niemcy i Hiszpania – po 3 zwycięstwa

Liga Mistrzów

Najważniejsze rozgrywki klubowe w Europie rozegrano po pierwszym w historii Kongresie UEFA, 2 marca 1955 r. w Wiedniu. W takiej formie, jak rozgrywana jest obecnie, znana jest od sezonu 1992/1993. Przez lata turniej zyskał wielki prestiż, a zdobycie jak największej liczby tytułów Champions League stało się celem najlepszych drużyn. Liderem w tym jest Real Madryt, który sięgnął po mistrzowski tytuł czternaście razy. Po trzy zwycięstwa mają na koncie Bayern Monachium i AC Milan.

 • Pierwszy zwycięzca: Real Madryt
 • Obecny zwycięzca: Real Madryt (2022)
 • Najwięcej zwycięstw: Real Madryt – 14 zwycięstw

Liga Narodów

To międzynarodowe rozgrywki piłkarskie organizowane przez UEFA od sezonu 2018/2019. Do rozgrywek przystępuje 55 federacji krajowych, podzielonych na cztery dywizje – kolejno A, B, C oraz D. Gra w dywizji A zarezerwowana jest tylko dla najlepszych. O tym, w której dywizji zagra zespół, decydował współczynnik UEFA. Polsce udało się przyłączyć do elity i do dziś w niej pozostaje. Każda dywizja Ligi Narodów podzielona jest na cztery grupy złożone z trzech bądź czterech drużyn. Do turnieju finałowego podchodzą zwycięzcy grup w dywizji A. Zespoły z ostatnich miejsc zaś spadają do niższej dywizji.

 • Pierwszy zwycięzca: Portugalia (2018/2019)
 • Obecny zwycięzca: Francja (2020/2021)
 • Najwięcej zwycięstw: Portugalia i Francja – po 1 zwycięstwie

Liga Konferencji Europy UEFA

UEFA Europa Conference League to coroczne rozgrywki klubów piłkarskich. Ich organizatorem jest UEFA. Kluby kwalifikują się do rozgrywek na podstawie wyników w krajowych ligach i pucharach. Jest to trzeci poziom europejskich pucharów, po Lidze Europy i Lidze Mistrzów.

Po raz pierwszy turniej rozegrano w sezonie 2021/22. W fazie grupowej do rywalizacji przystępują 32 drużyny, z niższych w rankingu federacji krajowych należących do UEFA.

Format rozgrywania Ligi Konferencji Europy UEFA nie różni się od formatu Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Rozgrywki rozpoczynają się od fazy grupowej, w których walczy 8 grup po 4 kluby, a najlepsze przechodzą do fazy pucharowej. Tam zwycięzcy meczów awansują do 1/8 finałów, ćwierćfinałów, półfinałów a dwa najlepsze zespoły grają ze sobą w finałowym spotkaniu.

 • Pierwszy zwycięzca: AS Roma
 • Obecny zwycięstwa: AS Roma (2022)
 • Najwięcej zwycięstw As Roma – 1 raz

Liga Europy

Liga Europy UEFA, czyli UEFA Europa League, to kolejny międzynarodowy turniej piłki nożnej. Do udziału w nim przystępują kluby, zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, oprócz tych biorących udział w Lidze Mistrzów. Rozgrywki odbywają się od 2009 r. jako kontynuacja Pucharu UEFA. Ten odbywał się od sezonu 1971/1972, a powszechnie uważa się, że jest kontynuacją Pucharu Miast Targowych (chociaż UEFA tego nie uznaje). W tym obowiązywała reguła „jedno miasto, jeden klub”, która została zniesiona w sezonie 1975/1976, kiedy do rozgrywek przeszły dwa zespoły z Liverpoolu.

Turniej składa się z fazy kwalifikacyjnej, grupowej i pucharowej. Kwalifikacje podzielone są na cztery rundy. Drużyny rozgrywają mecze w parach, na zasadach dwumeczu. W tym etapie turnieju udział może wziąć nawet 174 drużyn. Ich ilość sukcesywnie się zmniejsza. W rundzie grupowej zostaje ich już tylko 48, a dokładnej będzie to:

 • 37 zwycięzców dwumeczów rundy play-off,
 • 10 drużyn, które odpadły w rundzie play-off kwalifikacji Ligi Mistrzów UEFA,
 • 1 drużyna, zwycięzca Ligi Konferencji Europy UEFA.

Uczestnicy podzieleni na 12 grup po 4 drużyny, rozgrywają między sobą dwumecze.

32 najlepsze zespoły przechodzą do rundy pucharowej. Znów rozgrywają ze sobą dwa mecz, a zwycięzcy awansują do kolejnej rundy. Kolejne eliminacje prowadzą aż do finału, w którym wyłaniany jest zwycięzca.

Copa America

Turnieje Campeonato Sudamericano de Seleccions rozgrywany jest od 1967 r., chociaż na początku nieregularnie. To najważniejszy turniej piłkarski w Ameryce Południowej. Jego organizatorem jest południowoamerykańska konfederacja CONMEBOL. Rozrywany jest co cztery lata. W rywalizacji udział biorą reprezentacje Brazylii, Argentyny, Urugwaju, Paragwaju, Chile, Peru, Ekwadoru, Boliwii, Kolumbii i Wenezueli. Od 1993 r. do rozgrywek zapraszane są też niektóre zespoły spoza Ameryki Północnej. W Copa America grała m.in. Japonia. Najwięcej mistrzowskich tytułów przypadło dwóm reprezentacjom – Argentyny i Urugwaju.

 • Pierwszy zwycięzca: Urugwaj
 • Obecny zwycięzca: Argentyna
 • Najwięcej zwycięstw: Argentyna i Urugwaj – po 15 zwycięstw

Obstawianie turniejów piłkarskich w LV BET

Piłka nożna to zdecydowanie najważniejszy sport w zakładach bukmacherskich. Rozwój europejskiej bukmacherki jest nierozwiązalnie związany właśnie z tą dyscypliną. To właśnie na piłkę nożną dostaniesz najszerszy wybór rynków, a najważniejsze turnieje – będziesz mógł wybierać nawet z ponad 300 możliwości na jedno spotkanie! Aby postawić pewne kupony warto wcześniej si przygotować. Sprawdzenie wcześniejszych wyników, szczególnie H2H wskazanych drużyn czy formy zawodników i całych zespołów pomoże Ci zminimalizować ryzyko i wygrywać!

Zakłady na turnieje piłkarskie w LV BET

Szerokie możliwości typowania turniejów w piłce nożnej znajdziesz w LV BET!  Dostępne rynki i kursy, ale też promocje i bonusy poznasz w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej LV BET! Wystarczy więc urządzenie z dostępem do internetu, a postawisz swoje szczęśliwe kupony niezależnie od czasu i miejsca. Spróbuj swoich sił, obstawiaj turnieje piłkarskie i wygrywaj!