Zawody w kolarstwie torowym UCI Track Champions League

Zawody w kolarstwie torowym UCI Track Champions League

UCI Track Liga Mistrzów w tym roku będzie drugą edycją turnieju w kolarstwie torowym. Jej początek zaplanowany jest na Majorce, gdzie kolarze zmierzą się 12 listopada 2022 r. Jeszcze jesienią powalczą w Berlinie, Paryżu i Londynie. Jak będzie wyglądała rywalizacja? Poznaj najważniejsze informacje i postaw swoje typy bukmacherskie w zakładach LV BET.

Czym jest UCI Track Champions League?

Liga Mistrzów UCI to nowe zawody wyścigowe, w których biorą udział tylko najlepsi zawodnicy i zawodniczki na świecie. Liga przeprowadzona jest w krótkim formacie, a dzięki prostym wyścigom szybko zyskała dużą popularność wśród kibiców, ale też samych kolarzy. Zabieg ten miał na celu uczynienie kolarstwa torowego bardziej ekscytującym i atrakcyjnym.

Jak wyglądały wcześniejsze edycje zawodów w kolarstwie torowym UCI Track Champions League?

Pierwszą imprezę zorganizowało Union Cycliste Internationale i Discovery jako UCI Track Cycling World League. Po raz pierwszy zawodnicy walczyli ze sobą w listopadzie i grudniu 2021 r. Rozegrali cztery rundy. Tytuły przyznane zostały w dwóch kategoriach – średniodystansowym i sprincie, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Mistrzami w kategorii pań zostały: Katie Archibald i Emma Hinze. Wśród mężczyzn najlepsi okazali się Gavin Hoover i Harrie Lavrevsen.

Początkowo planowano, że rywalizacja będzie składała się z sześciu wydarzeń w listopadzie i grudniu 2021 r. Części z nich nie udało się rozegrać ze względu na pandemię koronawirusa. Ostatecznie każda runda składała się w dwóch wyścigów w każdej z kategorii, co dało w sumie osiem wyścigów. W sprincie rozegrano indywidualne wyścigi i keirin, zaś w kategorii średniodystansowej scratch i wyścig eliminacyjny.

Kiedy odbędą się zawody w kolarstwie torowym UCI Track Champions League?

Pierwszy wyścig w ramach tego turnieju zaplanowany jest na 12 listopada 2022 r. na. hiszpańskiej Majorce. Nowych mistrzów poznamy zaś niespełna miesiąć później, bo 3 grudnia 2022 r. w Londynie.

Seria 2022 rozegrana będzie w pięciu rundach, które rozegrane zostaną w czterech krajach, w pięciu rundach. Będą to:

  • Runda 1: Majorka, Hiszpania – 12 listopada 2022 r.
  • Runda 2: Berlin, Niemcy – 19 listopada 2022 r.
  • Runda 3: Paryż, Francja – 26 listopada 2022 r.
  • Runda 4: Londyn, Wielka Brytania – 2 grudnia 2022 r.
  • Runda 5: Londyn, Wielka Brytania – 3 grudnia 2022 r.

Kalendarz wyścigów UCI Track Champions League

Runda 1

  • Majorka / Velòdrom Baleary – 12.11.2022

Kolarze wystąpią na Velodrom Illes Balears. Obiekt otwarty w 2007 r. pomieści 6000 widzów. Podczas otwarcia gościł m.in. Mistrzostwa Świata UCI. W ubiegłym roku rozegrano tu pierwszą rundę torowej Ligi Mistrzów.

Runda 2

  • Berlin / Berlin Velodrom – 19.11.2022

Podobna liczba widzów zasiądzie też na Velodromie w Berlinie. To jedna z najbardziej unikalnych konstrukcji, która zapada w pamięć zawodników i kibiców. Przekonali się o tym uczestnicy Mistrzostw Świata 2020.

Runda 3

  • St-Quentin-En-Yvelines / Velodrome National de St-Quentin-En-Yvelines – 26.11.2022

Kolejny mistrzowski obiekt podczas turnieju. MŚ UCI na torze rozegrano na francuskim obiekcie w 2015 r., a rok później ME UEC. W 2024 r. w Paryżu zaś zaplanowano Igrzyska Olimpijskie.

Runda 4

  • Londyn / Lee Valley VeloPark – 02.12.2022

Lee Vallery Velopark powstał specjalnie z okazji Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. Rozegrano na nim również MŚ UCI w kolarzu światowym w 2016 r. Będzie to pierwszy dzień zmagań kolarzy w tym miejscu.

Runda 5

  • Londyn / Lee Valley VeloPark – 03.12.2022

Drugi dzień zmagań kolarzy w tym miejscu. Po ostatnich wyścigach poznamy tegorocznych mistrzów.

Uczestnicy UCI Track Champions League

Na starcie czempionatu zobaczymy w sumie 72 sportowców, po 36 w rywalizacji mężczyzn i kobiet. Będą walczyć o pieniężne nagrody. Zarówno rywalizacja mężczyzn, jak i kobiet, podzielone są na dwie kategorię: sprint i Endurancje, czyli wyścigi wytrzymałościowe. W każdej z nich powalczy po 18 zawodników.

Mistrzostwa w sprincie przeprowadzone będą w dwóch najbardziej popularnych formatach, czyli sprincie i keirin. W pierwszym z nich trzech najlepszych zawodników powalczy w finale jeden na jednego. W drugim zaś dwóch zwycięzców w każdym z trzech biegów przejdzie do finału.

W ubiegłorocznych mistrzostwach udział wzięło trzech Polaków. Zaproszenia od organizatorów dostali wtedy w konkurencjach sprinterskich Mateusz Rudyk, brązowy medalista mistrzostw świata w sprincie z Pruszkowa (2019), a na średnim dystansie – mistrz Europy w omnium Alan Banaszek. W rywalizacji pań wystąpiła Karolina Karasiewicz, brązowa medalistka mistrzostw Europy w wyścigu punktowym. W tym toku do rywalizacji podejdzie Filip Prokopyszyn. Czy dołączą do niego Alan Banaszek, Mateusz Rudyk i Karolina Karasiewicz? Tego jeszcze nie wiadomo.

Największe gwiazdy kolarstwa torowego

W tegorocznej rywalizacji UCI Track Champions League udział swój potwierdzili wszyscy czterej obrońcy tytułu: Katie Archibald (Wielka Brytania), Gavina Hoovera (USA), Emmy Hinze (Niemcy) i Herrie Lavreysen (Holandia). Do Angielki dołączy też Laura Kenny w kategorii Endurance. To jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii.  Ma na koncie pięć złotych medali olimpijskich, siedem tęczowych koszulek i 14 mistrzowskich tytułów zdobytych na europejskich wyścigach.

Zakłady na kolarstwo torowe w LV BET

Oglądałeś pierwsze zawody Ligi Mistrzów? Teraz czas na kolejne wyzwanie! Transmisje kolarskich zmagań będzie można oglądać na żywo w Eurosporcie, a jeszcze przed ich rozpoczęciem postawisz swoje typy na ten sport w LV BET. Legalny bukmacher umożliwi obstawianie wszystkich wydarzeń: wyścig eliminacyjny, sprint indywidualny czy inne konkurencje. Swoje szczęśliwe kupony postawisz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej LV BET.

Typy bukmacherskie na UCI Track Champions League w LV BET

Jak skutecznie obstawiać kolarstwo? Warto sprawdzać na bieżąco statystyki wyścigu, ale też sięgnąć do ubiegłorocznych zawodów. Profile jeźdźców pozwolą na poznanie możliwości zawodników. Przyjrzyj się prostym wyścigom, a Liga Mistrzów UCI nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic! Obstawiaj wyniki wyścigów i wygrywaj!